Суспільство
У Львові відкрили генетичну лабораторію
У Львові на базі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру відкрили нову генетичну лабораторію.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Львівської обласної ради.
Зазначається, що це унікальна лабораторія, адже створена як структурний підрозділ лікарні для потреб пацієнтів.
Лабораторія виконуватиме імуно-генетичні обстеження для пацієнтів до і після трансплантації, а також для дітей з онкологічними, онкогематологічними та нефрологічними захворюваннями.
До цього новітні методи генетичної діагностики були доступні лише у референс-лабораторії Києва. Пріоритетним напрямком нового підрозділу є HLA-типування різної роздільної здатності.
«Створення підрозділу генетики і HLА-типування продиктовано розвитком трансплантології у нашому Центрі. Ми розпочали це робити досить успішно, йдеться про трансплантації нирки і кісткового мозку. На сьогодні у Центрі проведено близько 10 пересадок нирки і 5 аутологічних пересадок стовбурових клітин», — зазначив директор центру Андрій Синюта.
Читайте також: У захваті навіть Клопотенко. Львівська «Майстерня мрії» створює чай і допомагає молоді з аутизмом. Як це працює
Потужності генетичного підрозділу лабораторії дозволяють щорічно охоплювати понад 1000 пацієнтів.
«Молекулярно-генетичні дослідження потрібні для встановлення діагнозу пацієнтам онкогематологічного профілю і моніторингу їхньої терапії, для підбору донорів у дотрансплантаційний період, а також у тракті спостереження за дітками після трансплантації», — розповіла завідувачка Клініко-лабораторії Центру Алла Мих.
Читайте також: Як створити рекламу, яку любитимуть? Кейс агенції Bickerstaff.369, яка перейменувала «Галичину» на «Донбас» і «Крим»
Усе обладнання у лабораторії і необхідні реагенти сертифіковані, придбані у провідних виробників медичного обладнання в Європі та світі. Прилади, на яких виконуватимуть високоспеціалізовані генетичні дослідження, синхронізовані з контролем якості закордонних лабораторій, і залучені до системи зовнішнього міжлабораторного моніторингу.
Новий підрозділ спроєктований за сучасними європейськими стандартами. Тому тут є усе, щоб зберегти стерильність у приміщенні: є бокси біобезпеки, інші додаткові можливості для збереження якості досліджуваного матеріалу і реагентів.
До створення нового унікального підрозділу активно долучились меценати благодійного фонду «Крила надії»: на капітальний ремонт приміщень, умеблювання та закупівлю необхідного обладнання витрачено понад 4 млн грн.
Нагадаємо, в Україні провели третю успішну трансплантацію легень.
Раніше ми повідомляли, що Львів отримав обладнання для ДНК-аналізу за 38 млн грн.
Фото: facebook.com/lvoblrada.
Суспільство
Український стенд на ярмарку
Для заходу підготували Український національний стенд, на якому презентували 13 вітчизняних видавництв.
Представники України в «Liber» розповідали про діяльність книговидавництва в умовах великої війни, продемонстрували переклади українських творів іспанською, запропонували нові книжки для видання та налагоджували міжособистісні контакти з професіоналами іспаномовного книговидавництва.
Прикладом співробітництва став нещодавній перший переклад роману Сергія Жадана «Інтернат» каталонською мовою.
Читайте також: У Києві проведуть сім безплатних екскурсій: як зареєструватися
Читайте також: В Україні відкрили дані про всі маршрути міжнародних автобусів: понад 1200 записів
Панельна дискусія за участі українки
Під час ярмарку відбулася панельна дискусія на тему «Чи може література щось змінити?» за участю іноземних та українських авторів. Модерувала дискусію виконавча директорка PEN Ukraine, журналістка й культурна менеджерка Тетяна Терен.
«Учасники поспілкувалися про роль пропаганди і дезінформації у війні, розуміння історичного минулого та роботу з пам’яттю, чому важливо зважати на мову та прагнути, щоби вона об’єднувала, а не розділяла суспільство, а також про літературу як зброю свободи, що допомагає боротися з брехнею і тиранією», — написали у пресслужбі міністерства.
Наступний книжковий ярмарок «Liber» відбудеться з 1 по 3 жовтня 2025 року в Мадриді.
Нагадаємо, що в Україні випустили видання, присвячене спадщині кримських татар (ФОТО).
Фото: Ірина Каламурза
Коментарі