Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У львівських школах встановили інноваційні «стоячі парти»

Опубліковано

У Львові започаткували проєкт «Дамо дітям рухатися» – він покликаний боротися із захворюваннями, що розвиваються у малечі через сидячий спосіб навчання. До такої ініціативи вже долучилися три школи, які замінили звичні парти на «стоячі».

Про це пише Львівський портал з посиланням на ініціаторів соцпроєкту.

За новими партами у Львові навчаються першокласники трьох шкіл:

  • СЗШ №31,
  • ліцею ім. В. Стуса,
  • ліцею №52 ім. М. Лобачевського.

Завдяки спеціальним партам-конторкам або «стоячим партам» учні змінюють своє положення із сидячого на стояче і навпаки. Це займає менше хвилини і зовсім не перешкоджає навчальному процесу.

Читайте також«Хочу дати можливість ромам навчатись». Як Тиберій Йонаш відкрив художню школу та столярну майстерню

При цьому вчителі та ініціатори проєкту в жодному випадку не змушують дітей весь час стояти, а лише рекомендують регулярно змінювати свою позу і створюють для цього відповідні умови у класах.

Чому це важливо?

Згідно з медичними дослідженнями, понад 80% часу поза сном діти проводять в сидячому положенні. Це негативно впливає на їхнє здоров’я та може призвести до низки захворювань у майбутньому.

Ще у 2018 році ініціативна група львів’ян почала вивчати іноземний досвід щодо боротьби з малорухливістю у школах. Виявилося, що в багатьох закордонних школах поруч зі звичайними партами використовують так звані парти-конторки – столи, за якими можна працювати стоячи. Схожі проєкти працюють у Великій Британії, Німеччині, Японії, Австралії, а у США так навчаються вже понад 1 мільйон учнів. Результати такої методики лише позитивні. Крім поліпшення постави та зору, учні стають більш сконцентрованими, у них покращується пам’ять і навіть поведінка.

Читайте також«У моєму класі — міжнародний призер». Історії трьох учителів, яких визнали найкращими

Водночас Інститут Громадського Здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМНУ з’ясував, що малорухливий спосіб життя притаманний 75,6% учням середнього шкільного віку у містах України. Причому у дівчат ймовірність вести малорухливий спосіб життя вищий у 2,5 раза, ніж у хлопців. Науковці довели, що при низькому рівні рухової активності ймовірність появи множинної патології (більш як трьох захворювань) зростає у дітей і підлітків майже вчетверо, а ймовірність розвитку неврозів – у 2,5 раза.

«Одним зі шляхів підвищення рівня рухової активності та збереження здоров’я дітей може бути навчання з використанням парт-конторок, що дозволить дітям змінювати позу під час уроку, включати в роботу великі групи м’язів, відчувати свободу переміщення. Однак для того, щоб оцінити переваги такого формату навчання та об’єктивізувати методику використання парт-конторок у навчальному процесі, необхідні знання, що ґрунтуються на відповідних наукових дослідженнях, що й планується провести протягом навчального року», – відзначила завідувачка лабораторії соціальних детермінант здоров’я дітей Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України Світлана Гозак.

Про пілотний проєкт «Дамо дітям рухатись»

У Львові пілотний проєкт «Дамо дітям рухатись» реалізовують під наглядом медиків. Першокласники, які навчаються за такими партами, проходять медичне обстеження у вересні-жовтні, аналогічний огляд відбудеться й наприкінці навчального року. Крім цього, впродовж навчання проводитимуться регулярні тестування уваги та пам’яті учнів, а також умов їхньої життєдіяльності.

Із липня проєкт «Дамо дітям рухатись» входить до Плану дій Львівської міської ради з реалізації ініціативи UNICEF «Громада, дружня до дітей та молоді». Після проведення всіх досліджень таку методику навчання можуть розширити на всі школи Львова та навіть масштабувати на інші міста України.

Читайте також«Мене обурюють стереотипи»‎. Історія соціального підприємства, де навчають ромських жінок шити та заробляти

Проєкт «Дамо дітям рухатись» – це соціальна ініціатива однієї з ІТ-компаній Львова, реалізована за підтримки приватних медичних центрів й Львівської міськради.

Нагадаємо, розробили настільну гру, що вчить киян навичкам участі у розвитку міста.

Усі фото: portal.lviv.ua.

Коментарі

Суспільство

У Василькові відновлюють багатоповерхівку, пошкоджену під час війни (ФОТО)

Опубліковано

На Київщині триває відновлення житлових будинків, зруйнованих унаслідок повномасштабного вторгнення росії. У Василькові на вулиці Декабристів, 46, фахівці відновлюють багатоповерхівку на 60 квартир, яку пошкодили бойові дії у 2022 році.

Про це повідомляє Київська обласна військова адміністрація.

Що вже зроблено

Капітальний ремонт розпочали восени 2023 року. Роботи стартували з демонтажу зруйнованих елементів і підготовки до відновлення. Будівельники укріпили стіни, відремонтували шви між плитами перекриття, замінили всі вікна й двері.

Читати також: В Ірпені відбудували ТРЦ, який зруйнували окупанти

На завершальному етапі утеплили фасад, відновили покрівлю, а також утеплили цоколь. Зараз триває його облицювання та фінальні внутрішні роботи.

Ремонт дозволить понад 200 мешканцям повернутися до своїх домівок.

«Ми не просто відновлюємо будівлю — ми відновлюємо життєвий простір для людей, які пережили війну», — наголошують у Київській обласній військовій адміністрації.

Нагадаємо, що дитячий будинок сімейного типу з Донеччини отримав новий дім на Київщині (ФОТО).

Фото: Київська обласна військова адміністрація.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Волині створили настільну гру про гендер і екологію (ВІДЕО)

Опубліковано

Історикиня Галина Єрко, яка понад 20 років займається просвітницькою діяльністю у сфері гендерної рівності, презентувала унікальну настільну гру, яка поєднує теми екології та гендерних питань. Гра стала результатом її багаторічного досвіду й нових досліджень, які вона провела після початку повномасштабного вторгнення.

Повне відео про гру доступне на ютуб-каналі ШоТам.

Війна і екологія: як змінилося бачення проблем

Повномасштабна війна в Україні поглибила екологічні кризи, що, за словами Галини Єрко, по-різному впливають на жінок і чоловіків. Наприклад, жінки частіше страждають від обмеженого доступу до чистої води або змушені виконувати понаднормову роботу, пов’язану із домашнім господарством, що погіршує умови їхнього життя. Ці спостереження стали основою для розробки гри, яка допомагає краще зрозуміти зв’язок між гендерними і кліматичними викликами.

Про гру

Настільна гра, яку вже використовують для навчання у різних містах України, спрямована на студентів університетів, коледжів, молодіжні ради, громадських діячів і навіть представників органів місцевого самоврядування. Учасники гри аналізують проблеми використання ресурсів, вплив екологічних умов на життя людей у світі та Україні, а також шукають шляхи ефективного й відповідального використання ресурсів.

Читати також: 256 жінок, які зазнали гендерно зумовлене насилля, пройшли навчання з побудови власної кар’єри

Авторка сподівається, що гра допоможе учасникам глибше усвідомити сучасні глобальні проблеми та мотивуватиме до відповідальних дій у повсякденному житті.

«Ми хочемо, щоб люди розуміли важливість ресурсів і їхнього раціонального використання, а також замислилися над тим, як їхні дії впливають на інших», — каже Галина Єрко.

Детальніше про гру та історію створення можна дізнатися у відео ШоТам.

Нагадаємо, що в Україні стартувала ініціатива «Стань таємним Миколайчиком для захисниці»: як доєднатися.

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На квитках «Укрзалізниці» повністю прибрали російську мову

Опубліковано

«Укрзалізниця» офіційно вилучила російську мову з бланків залізничних квитків. Тепер інформацію друкують виключно українською та англійською мовами.

Про це повідомив заступник міністра розвитку громад і територій Тимур Ткаченко.

За його словами, такий крок зміцнює статус української мови як єдиної державної та спрощує користування для іноземних пасажирів, відповідаючи європейським стандартам обслуговування.

Читати також: «Укрзалізниця» запускає «Магічні експреси» з Гаррі Поттера: як доєднатися

«Укрзалізниця» планує й надалі вдосконалювати дизайн квитків. Зокрема, затвердили нові бланки для друку в терміналах самообслуговування. Це дасть змогу впровадити більше сервісів для пасажирів, покращивши їхній досвід подорожей.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» запускає зимовий сезон на Київській дитячій залізниці.

Фото: «Укрзалізниця».

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура8 години тому

Українське Різдво 80 років тому. Бабуся з Прикарпаття про традиції з дитинства, які хотіли знищити комуністи

Надворі січень 1945 року. Під глиняною стріхою серед солом’яних прикрас зібралася родина. У сім’ї Москаликів...

Культура4 дні тому

Забуте ремесло: як родина на Львівщині відновлює різдвяні зірки

Надлітає сніг, на вулиці ніч, і серед мороку світиться єдине віконце майстерні в селі Дубляни...

Суспільство2 тижні тому

Замість цукерок на свята — турбота. Досвід волонтерки, що у 24 роки стала наставницею дитини з інтернату

В окремій кімнаті у львівському інтернаті особлива атмосфера — у різнокольорових чашках заварений чай, а...

Суспільство3 тижні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...