Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Суспільство

«Хочу дати можливість ромам навчатись». Як Тиберій Йонаш відкрив художню школу та столярну майстерню

Партнерський матеріал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Щодня ШоТам розповідає для вас про український бізнес, соціальні проєкти, волонтерів, аграріїв та позитивні зміни у країні. Але ми також виступаємо проти дискримінації в усіх її проявах. Дуже багато негативних новин розповсюджуються в мережі, де акцентують увагу на слові «ром» та його ксенофобських синонімах. Тому ми лупаємо цю скалу стереотипів і розповідаємо вам позитивні історії успіху представників ромської спільноти, які розвиваються в Україні, навчаються, відкривають бізнеси та забезпечують робочими місцями десятки людей.

Це історія про успішного рома, який безплатно навчає живопису дітей з малозабезпечених родин, адже колись йому також не вистачало грошей на фарби та пензлі. А ще створив столярну майстерню, щоб роми змогли заробляти собі на життя. Тиберій Йонаш – відомий ромський художник. З дитинства він мріяв стати художником, але батьки не мали грошей оплатити навчання. Тому чоловік  самотужки опанував професію, а згодом створив художню школу Ром Арт. У цьому році за підтримки фонду «Відродження» Тиберій заснував столярну майстерню Столяр Арт, де роми навчатимуться створювати рамки для художників і парти для школи, а також заробляти собі на життя. 

Тиберій Йонаш

Тиберій Йонаш

Ромський художник

Народився в Мукачево, навчався в Мукачівській дитячій художній школі ім. Міхая Мункачі. У 2017 році створив громадську організацію і ромську художню школу під назвою «Ром Арт». А у 2021 році створив столярну майстерню «Столяр Арт», щоб дати можливість ромській громаді заробляти. 

Не мав можливості навчатись, тому хочу дати її іншим ромським дітям

Я виріс у ромській громаді, але не у самому таборі, а за пару вулиць від нього. Мої предки були великими музикантами в Угорщині, а мама навчала дітей грати на фортепіано. Батьки також хотіли з мене зробити музиканта і у четвертому класі я вступив до музичної школи. У мене був хист до цього, але я розумів, що це не моє. Коли в школі почались уроки малювання, вчителька запросила моїх батьків на розмову, мовляв, треба мене віддавати в художню школу. Але батьки не хотіли, щоб я став художником, бо такі люди зазвичай бідні, не мають стабільності. Але я дуже хотів, тому батьки погодились. Я дуже старанно вчився, закінчив школу на відмінно, але хотів й надалі отримувати знання. 

Картини ромського художника Тиберія Йонаша
Фото: suspilne.media/

У 16 років я вступив в Ужгородський коледж мистецтв, але зміг там провчитись тільки два роки, адже батьки не могли далі підтримувати мене матеріально, бо коштів ледве вистачало на життя. Але я дуже хотів отримувати знання, тому почав ходити до художників у майстерні. Я потроху навчався, а згодом почав свої роботи виставляти в центрі Мукачева. Так вже зміг заробляти як художник. Але я все одно мрію про освіту, тому восени хочу вступити в академію. 

На власному досвіді я знаю, як тяжко ромській молоді розвиватись. Бо на ромів дивляться як на інших людей, вони постійно відчувають дискримінацію. Тому я відкрив вже дві художні школи для ромських дітей у Мукачево та у селі Ратівці Ужгородського району. Я даю їм базове навчання, щоб вони після цього могли вступити до коледжу чи академії. Вже 4 роки навчаємось, проводимо виставки і діти тепер продають свої роботи. Нас дуже підтримує Фонд «Відродження», завдяки їм я можу розвивати дітей. 

Ромська молодь зможе опанувати столярну справу

Цього року Фонд «Відродження» оголосив грант ромських проєктів. Я собі подумав про те, що ромам дуже тяжко працевлаштуватись, тому вирішив створити столярну майстерню, бо це близько до мистецтва.  Я отримав грант, за кошти закупив станки і зараз ми починаємо навчання. 

Працювати тут буде молодь від 18 років, бо молодших просто не можна допускати до серйозних станків. У соціальній майстерні навчатимемо всіх охочих опанувати столярне ремесло. Після навчання юнаки складуть іспит,  отримають сертифікат і зможуть залишитися тут працювати та виготовляти різні вироби з дерева на продаж. А згодом вже вони будуть навчати нових учнів. 

Столяр Арт дає можливість ромам опанувати столярну справу та заробляти собі на життя

Поки у нас є шість охочих на навчання. Але я сподіваюсь, що вони будуть розповідати про майстерню родичам, друзям, а ті прийдуть до нас. Я планую, що у нас працюватиме 15 осіб по дві групи, щоб вони могли виходити позмінно. Я дуже хочу, щоб ромська молодь могла отримати спеціальність, заробляти собі на життя. Багато ромів їдуть за кордон, покидають сім’ї та працюють на тяжких роботах. У нас їм важко працевлаштуватись, бо вони не мають ні освіти, ні досвіду роботи, деякі старші навіть не вміють писати та читати. А я хочу дати їм цю можливість навчатись і працювати. 

Читайте також: «Мене обурюють стереотипи»‎. Історія соціального підприємства, де навчають ромських жінок шити та заробляти

Для навчання ми договір з Мукачівським училищем і спеціалісти будуть приходити до нас в майстерню, щоб навчати ромів. Після навчання, яке триватиме пів року, юнаки зможуть однією командою працювати в столярній майстерні для себе.

Сам собі реклама

Як я вже казав, майстерня пов’язана з мистецтвом, бо спочатку тут виготовлятимуть весь необхідний матеріал для малювання, а також рамки для картин наших художників зі школи Ром Арт. Я буду займатись замовленнями, поки наше соціальне підприємство буде розвиватись. Хочу, щоб наші майбутні майстри робили парти та столи для ромських шкіл, а також мольберти для художників.

У майстерні Столяр Арт роми будуть створювати рамки для картин, столи та парти для шкіл і коледжей

Будемо працювати над рекламою, бо чим більше про нас чутимуть, тим більше замовлень. Але вже й зараз на початку є перші замовлення. Реклама поки йде від мене, бо я вже сам себе рекламую вже багато  років.  Маю контакти художників, яким розповів, що відкриваю для ромської громади майстерню, де будуть робити рамки та інші речі. Тому вже є перші замовлення. Далі плануємо створити сайт, де будемо публікувати всі наші вироби. З часом наші майстри створюватимуть для різних шкіл дерев’яні вироби. Я вже домовлявся з коледжами, що замовлення вони робитимуть у нашому підприємстві.

Я дуже сподіваюсь, що роми зможуть навчитись та працювати за спеціальністю і заробляти для себе кошти. Бо поки я не маю з чого дати їм зарплату, вони самі зароблятимуть кошти за свої вироби і зможуть забезпечити свої родини.

Не всі роми задоволені, бо хочуть одразу заробляти

Зараз я керую підприємством, можливо з часом знайдеться хтось інший. Але я маю цій людині повністю довіряти. Бо знаю багато ромів, які не мають терпіння, часто змінюють спеціальності, рік працюють, а потім і знаходять щось інше. Це неправильно. Якби я покинув свою роботу, то нічого б не досяг.

Я хочу, щоб наші майстри зрозуміли, наскільки важливо мати таку роботу, коли ти сам собі керівник. Це величезна різниця між тим, коли вони їдуть на заробітки, покидають свої родини, працюють там тяжко і цілодобово. Роми дуже часто змушені залишати свої родини, щоб поїхати за кордон на заробітки. Знаю багато випадків, коли сім’ї розпадались через це. Наша майстерня дасть можливість заробляти на місці та нікуди не їхати. 

Читайте також: Від роботи у колгоспі до власного бізнесу. Історія рома, який вже 30 років створює натуральну продукцію

Але не всім сподобалась моя ідея. Частина ромської громади хоче одразу отримувати кошти. Але так не буває, на все потрібен час. Треба навчатись, отримати знання, а вже потім будуть замовлення і заробіток. Я вже 20 років працюю, і тільки зараз маю стабільність. Неможливо на другий день роботи вже отримувати 10-15 тисяч. Сподіваюсь, що вони це зрозуміють. Є хлопці, які прямо кажуть, що краще вони поїдуть на заробітки в Чехію. Але ж тут вони мають можливість опанувати професію, та найголовніше бути поруч з сім’єю.

Мені не пощастило навчатись, тому я хочу показати ромам, що можна власною працею та наполегливістю чогось досягти.

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проєкту «Історії успіху ромського бізнесу».

Підтримай ШоТам

Суспільство

Укрпошта до Дня Соборності України випустила поштову марку із тризубом

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Укрпошта до Дня Соборності України ввела в обіг марку із зображенням Малого Державного Герба України – тризуба.

Про це повідомили у пресслужбі Укрпошти.

За часів незалежності тризуб став одним із офіційних символів України. Верховної Радою тризуб затверджено Малим Державним Гербом 19 лютого 1992 року.

На поштовій марці, окрім зображення тризуба, містяться кольори прапору України, вони ж представлені і на конверті до цього випуску. На штемпелі для погашення поштової марки розміщено відомий вислів В’ячеслава Чорновола «Україна починається з тебе».

Дизайн поштової марки, конверта та штемпеля «Перший день» розробила дизайнер Укрпошти Оксана Шуклінова. Погашення спеціальним поштовим  штемпелем «Перший день» відбулося у Києві на головпоштамті.

Читайте такожДень Соборності: перевір себе та дізнайся більше про цю дату в історії України (ТЕСТ)

Марка випущена тиражем 300 тисяч примірників, її номінал V (еквівалент 12 грн), що відповідає тарифу на пересилання непріоритетного простого листа масою до 50 г у межах України.

Довідка

За основу Малого Державного герба України було взято тризуб Київського князя Володимира Великого. За часів Київської Русі тризуб зображували на монетах, печатках, посуді, цеглі та настінних розписах. У 1918 році знак із монет часів Володимира Великого взято за основу для герба УНР і цього ж року тризуб з’явився на українських банкнотах.

Крім поштових марок тризуб також зображується на офіційних документах, печатках, грошових знаках, службових посвідченнях, штампах, бланках держустанов. Він розміщується на фасадах адміністративних будинків державних органів, закордонних дипломатичних установ України, українській антарктичній станції «Академік Вернадський».

Нагадаємо, в Україні випустили поштову марку на честь мецената Євгена Чикаленка.

Фото: ukrposhta.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

На Закарпатті є найбільший заповідник центральної Європи, занесений до ЮНЕСКО (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

На території цього заповідника ростуть 500 видів рослин. Третину площі – 85 га –займає рідкісний вид вузьколистого нарцису.

«Долина нарцисів» знаходиться поблизу міста Хуст на Закарпатті. Це найбільший осередок вузьколистого нарцису у центральній Європі.

Цей вид поширений також в Альпах і на Балканах. Нарцис вузьколистий може рости на висоті до 2 000 метрів.

Читайте такожДень Соборності: перевір себе та дізнайся більше про цю дату в історії України (ТЕСТ)

Популяція рослин збереглася тут ще з післяльодовикового періоду. 40 років тому нарцис вузьколистий внесли до Червоної книги України.

У період цвітіння «Долина нарцисів» вкривається білосніжною ковдрою. Помилуватися якою приїжджають тисячі туристів з усієї Європи.

У середині травня нарциси починають розквітати. Тож поки не нагрілося море, вирушайте в Карпатські гори.

Нагадаємо, в Україні створять нові національні природні парки на Черкащині, Рівненщині та Одещині.

Як ми повідомляли раніше, на Троєщині облаштовують найбільше в Україні бейсбольне поле.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Українські полярники створили живий ланцюг соборності в Антарктиді (ФОТО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

До Дня соборності України наші полярники утворили ланцюг єдності безпосередньо у сніговому тунелі навколо станції «Академік Вернадський».

Про це повідомили на фейсбук-сторінці

До учасників українських експедицій доєдналися французькі дослідники, що нині працюють на станції.

У такий спосіб наші земляки, що нині дуже далеко від дому, хотіли долучитися до традиційної всеукраїнської акції єднання та віртуально взятися за руки з тисячами інших українців.

Читайте такожДень Соборності: перевір себе та дізнайся більше про цю дату в історії України (ТЕСТ)

«В Антарктиді дуже чітко усвідомлюєш, якою унікальною, красивою та різноманітною є Україна, і що нам усім важливо єднатися для її збереження та захисту», – написали полярники.

Нагадаємо, відео, як громада на Сумщині святкувала Водохреще, підірвало мережу.

Як ми повідомляли раніше, в Антарктиді встановлять артінсталяцію «Дім. Спогади».

Фото: facebook.com/AntarcticCenter.

Підтримай ШоТам

Читати далі