Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

У Києві «Заповіт» Шевченка прочитали 32 мовами: новий рекорд України (ФОТО)

Опубліковано

У Національній бібліотеці України для дітей 32 мовами прочитали вірш «Заповіт» Тараса Шевченка. Цю подію внесли до Національного реєстру рекордів України.

Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

Захід організували до 180-річчя від написання «Заповіту». Учасниками стали представники понад 30 дипломатичних установ в Україні, зокрема Азербайджану, Аргентини, Вірменії, Грузії, Індонезії, Італії, Казахстану, Лівії, Мальти та інших країн. Також на заході були представники Міністерства закордонних справ України, медіа і громадських організацій.

Генеральна директорка бібліотеки Алла Гордієнко відзначила, що твір, написаний у 1845 році в Переяславі, сьогодні є «символом єднання народів та підтримкою України у її боротьбі за свободу й незалежність».

Читайте також: Чому варто подивитись «Порцелянову війну» — український фільм, номінований на премію «Оскар»

Досягнення зафіксував експерт Національного реєстру рекордів України Марк Орловський. Він сказав, що до цього у реєстрі ще не фіксували подібних читань Шевченка стількома іноземними мовами.

Разом із цим у бібліотеці лунали пісні на вірші Шевченка «Зоре моя, вечірняя» та «Нащо мені чорні брови» у виконанні лавреатки всеукраїнських конкурсів Тетяни Киричук.

Нагадаємо, що в Україні презентували оригінальний рукопис Шевченка, написаний у 1838 році (ФОТО).

Також ми писали, що гурт Бумбокс опинився у чарті Apple Music із піснею з 2000-х (ВІДЕО).

Фото: сайт МКСК

Культура

В Україну повернули стародрук 1758 року, втрачений під час Другої світової війни

Опубліковано

15 квітня Міністерство культури та стратегічних комунікацій України передало стародрук «Октоїх» 1758 року до Вінницького обласного краєзнавчого музею. Видання втратили під час Другої світової війни, і його вдалося повернути завдяки взаємодії державних і міжнародних структур.

Про це повідомили в міністерстві.

Як вдалося повернути книгу

Під час Другої світової війни книгу вивезли з закладу, який нині є Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм, до Німеччини. Пізніше вона потрапила до приватної колекції на території Автономної Республіки Крим, а згодом — до власника, що перебував у країні Європейського Союзу.

Власник надав цифрові копії відбитків штампів книги для експертизи. Дослідження підтвердило наявність овального та квадратного штампів Вінницького музею. Відсутність слідів перевірок НКВС 1947 і 1952 років засвідчує втрату видання саме у роки війни.

«Те, що книга “Октоїх” була втрачена під час Другої світової війни та повернена сьогодні — це відновлення історичної справедливості. Стародрук уніатської доби дає унікальні можливості для науковців — істориків, філологів, богословів. Він містить не лише тексти, а й маркери історичного часу, які можна простежити через стиль, мову, шрифт, орнаменти», — зазначив заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв.

Бєляєв зазначив, що процес повернення культурних цінностей відбувається за участі Служби зовнішньої розвідки, Офісу генерального прокурора, Міністерства закордонних справ України та інших державних і міжнародних правоохоронних структур.

Читайте також: Митники передали три старовинні книги львівській бібліотеці (ФОТО)

Довідка про книгу

«Октоїх» або «Осмогласник» — це богослужбова книга, в якій на кожну неділю подали вісім варіантів церковних співів. Видання надрукували старослов’янською мовою в друкарні Почаївської Свято-Успенської лаври у 1758 році. «Октоїх» містить 380 аркушів, які оформили у дві колонки червоним та чорним чорнилом та прикрасили десятьма гравюрами майстра Йосифа Гочемського.

Палітурку книги оформили тисненням із зображенням Божої Матері з немовлям. Передня частина має рослинний орнамент, зворотна — геометричний.

Друкарську справу в Почаєві започаткували у 1616 році. Постійну друкарню створили в 1732 році за підтримки архимандрита Феодосія Лубенецького-Рудницького після надання привілею польським королем Августом II.

Нагадаємо, що у Києво-Печерській лаврі встановили останній відреставрований хрест (ФОТО).

Фото: сайт МКСК

Читати далі

Культура

У Києво-Печерській лаврі встановили останній відреставрований хрест (ФОТО)

Опубліковано

У Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» на Троїцьку надбрамну церкву встановили останній відреставрований хрест. Після цієї події розпочався завершальний етап відновлення одного з найцінніших історичних об’єктів України.

Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

Освячення хреста відбулося на Соборній площі під проводом єпископа Авраамія, намісника Лаври від Православної Церкви України.

Троїцька церква, зведена ще в добу Київської Русі, зберегла свій первісний архітектурний вигляд без перебудов. У часи Івана Мазепи її прикрасили елементами українського бароко, зокрема ліпниною та живописом.

Читайте також: Київ цвіте! Де погуляти та зробити весняні фото: ботсад імені Гришка

Церква розташована над Святою Брамою — головним входом до Лаври, який історично вважають одним із найшанованіших сакральних місць Києва.

У міністерстві вказали, що повернення хреста не лише символізує прогрес у реставрації, а й уособлює стійкість і збереження духовної спадщини у складні для країни часи.

Нагадаємо, що «Хартія» до Великодня запустила благодійну ініціативу в закладах Києва та інших міст (ВІДЕО).

Фото: сайт МКСК

Читати далі

Культура

У Каннах відбудеться світова прем’єра української стрічки «МІЛІТАНТРОПОС»

Опубліковано

Український документальний фільм «МІЛІТАНТРОПОС» увійшов до програми «Двотижневик режисерів» Каннського кінофестивалю 2025 року. Це єдина українська повнометражна стрічка, яку покажуть на одному з найпрестижніших кінофорумів світу.​

Про це повідомили автори стрічки.

Що відомо про фільм

Назва «МІЛІТАНТРОПОС» — неологізм, що поєднує латинське «milit» (воїн) та грецьке «antropos» (людина). Фільм досліджує трансформацію особистості під впливом війни, коли людина обирає боротьбу як спосіб виживання.​

Фільм створило кінооб’єднання TABOR у співпраці з австрійською компанією Mischief Films та французькою Les Valseurs Bordeaux.

Режисерську групу склали Єлизавета Сміт, Аліна Горлова та Семен Мозговий. До команди також приєднався сценарист Максим Наконечний, автор фільму «Бачення метелика», який також представляли у Каннах у 2022 році.​

Читайте також: Голос покоління цієї війни: про що фільм «Стрічка часу» Катерини Горностай

«МІЛІТАНТРОПОС» є частиною документального триптиха «Дні, які хочеться забути». Телевізійна версія фільму тривалістю 90 хвилин вийде на європейському телеканалі ARTE у 2026 році.

Про «Двотижневик режисерів»

Програма «Двотижневик режисерів» (Directors’ Fortnight) існує з 1969 року та є незалежною секцією Каннського кінофестивалю, що демонструє найоригінальніші форми сучасного кіно.

У межах цієї програми свої роботи представляли такі режисери: Джордж Лукас, Мартін Скорсезе, Джим Джармуш, Алекс Гарленд та інші. У 2025 році до програми увійшло 18 повнометражних фільмів, серед яких і «МІЛІТАНТРОПОС».

Нагадаємо, що Стівен Фрай озвучив фільм про українських дітей, який безплатно покажуть у Києві (ВІДЕО).

Фото обкладинки: кадр із фільму

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Писанкарка з Тернополя продає великодні набори, щоб підтримати чоловіка та його побратимів

Перед Великоднем світло у вікні квартири Ксенії горить до пізньої ночі. Жінка вкладає двох маленьких...

Суспільство6 днів тому

Плете понад 40 років: це майстер з Волині, який робить великодні кошики

«Цього мене навчив батько, якого в селі всі називали майстром, адже він мав золоті руки...

Суспільство1 тиждень тому

«Навіть якщо є лише одна рука, другою буде моя»: керамістка з Херсона ліпить разом із пораненими військовими

У Василя з позивним Метелик проблеми з моторикою. В нього не вистачає кількох пальців на...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....