

Суспільство
У Києві виявили унікальну 400-річну королівську прикрасу з рубінами
У Національному музеї історії України на срібній короні, яка увінчувала Богородицю та була частиною шати, знайшли давню прикрасу-розетку.
Про знахідку розповіли на фейсбук-сторінці «Скарбниця Національного музею історії України».
«Дослідження стародавніх предметів, що зберігаються у нашому музеї, постійно приносять нові відкриття», — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що на срібній короні, що увінчувала Богородицю та була частиною шати, яка не збереглася, прикріплено численні коштовні прикраси-розетки з рубіновими вставками, які були декоративними елементами.
Серед них виділяється вишуканий бант. У його центрі – яскрава розетка, також складена з рубінів.
Стрічки, що утворюють бант, із зовні вкриті чорними і білими емалями. На золоченому тлі вони утворюють рослинний візерунок, що підкреслює вставні планки з п’ятьма невеликими рубінами на кожній.
Читайте також: Прикраси, які наближають перемогу. Як херсонська ювелірна майстерня Denma отримала друге життя у Львові
Із внутрішнього боку стрічки вкриті блакитною емаллю, на якій легкими мазками відтворено квіточки.
За словами фахівців, імовірно, частиною прикраси була підвіска. В її основі – також рубінова розетка, оточена легким ажурним серпанком, вкритим ніжно-блакитною емаллю. Знизу на підвісці кріпиться невелика перлина – символ чистоти.
Музейники припустили, що це світська прикраса, виготовлена у першій половині XVII століття. Це був період розквіту Речі посполитої за часів королів династії Ваза – Сигізмунда ІІІ і Владислава ІV.
«Не відомо хто і коли подарував цей бант до храму і коли його прикріпили до корони. Та знаємо достеменно з якими молитвами зверталася жінка, власниця цієї прикраси, до Богородиці. Бо вони співзвучні з нашими молитвами про заступництво, про життя і здоров’я рідних та наших захисників», — йдеться у повідомленні музейників.

Нагадаємо, ювелірний дім OBERIG дарує обручки військовим, які одружуються під час війни.
Також дивіться відео від ШоТам, як машиніст Укрзалізниці виготовляє екоприкраси із дерева.
Раніше ми розповідали, як дружина військового запустила виробництво ялинкових прикрас із «Патроном», «Привидом Києва» та котиками ЗСУ.
Фото: facebook.com/treasuryua.
Суспільство

У Галицькому національному природному парку зафіксували найбільшу на заході України колонію рідкісних птахів. Науковці нарахували десятки гнізд та сотні пташенят представників родин Ібісових і Чаплевих, які занесені до Червоної книги України.
Про це повідомили на сторінці Галицького національного природного парку.
На початку червня дослідники провели облік у полівидовій колонії птахів, щоб зрозуміти масштаби явища. У парку виявили близько 25 гнізд Косаря білого, у яких — 36 пташенят. Загальна кількість цих птахів у парку близька до 90. Зазвичай цей вид мешкає вздовж Чорноморського узбережжя, і востаннє у Галицькому нацпарку його гніздування фіксували 15 років тому.
Серед інших рідкісних птахів — Чепура мала (29 гнізд, 101 пташеня) та Квак звичайний (52 гнізда, 168 пташенят). Їхню чисельність у парку нині оцінюють в 160 та 270 особин.
Читайте також: Щоб зберегти рідкісні рослини, у лісах Хмельниччини створили три охоронні зони
А ще дослідники помітили Коровайку буру — одного з найрідкісніших птахів для Опілля. В Україні цей вид трапляється лише в кількох локаціях на півдні, тож, за словами орнітологів, його поява на Івано-Франківщині — надзвичайна рідкість.




Нагадуємо, що на Поліссі втілять найбільший в історії України проєкт по відновленню боліт у заповідниках.
Фото: фейсбук-сторінка Галицького національного природного парку
Суспільство

В Україну повернули тіла 1200 полеглих захисників. За даними російської сторони, це тіла військових, які мали українське громадянство. Репатріацію провели згідно домовленостей у Стамбулі.
Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Надалі слідчі правоохоронних органів та експертні установи МВС проведуть ряд експертиз та ідентифікацію тіл.
Читайте також: З окупації та росії вдалося врятувати велику групу українських дітей
Полеглих вдалося повернути завдяки спільним зусиллям Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру при СБУ, ЗСУ, МВС, Офісу омбудсмена, Секретаріату уповноваженого з питань зниклих безвісти, ДСНС та інших структур сектору безпеки й оборони.
Репатріацію провели за сприяння Міжнародному Комітету Червоного Хреста.


Нагадуємо, що на підконтрольну територію України вдалося повернути 11 дітей з окупованої Херсонщини.
Фото: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

Новий епізод подкасту в межах проєкту «Відлуння незалежності» про єдину жінку-старшину в армії УНР. Христина Скачківська-Сушко відмовилась від медичної кар’єри у Швейцарії, щоб стати військовою лікаркою.
Про «кращу доньку держави», як називав її Симон Петлюра, та «пані-зірку» для побратимів, яка втекла з більшовицького полону, рятувала українських біженців, служила в армії США та лікувала африканців — дивіться або слухайте.