Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У Дубаї відкрили перший ресторан української кухні

Опубліковано

Напередодні ввечері у Дубаї відрився перший ресторан української кухні YOY, йдеться на інстаграм-сторінці закладу.

Під час відкриття гостей частували сетом із п’яти українських страв із авторськими наливками.

Як пише Ukrdubai.com, ресторан у Дубаї відкрила компанія київська компанія Moderza Group з досвідом роботи в Україні 19 років. Засновники ресторану — Георгій Піонов і Павло Мороз.

Власники розповідають, що назва ресторану — вигук «Йой» — це прояв багатьох емоцій, передусім захоплення.

Центром ресторанної кухні є справжня піч

Відкрита кухня побудована навколо дров’яної печі, яка вважається серцем української оселі. Саме тут кухарі будуть наповнювати димними ароматами свіжоприготовані страви та дивувати гостей смаком автентичної української кухні.

Піч вирішили зробити унікальною, сучасною й такою, щоб її хотілося роздивлятись годинами! Саме тому для її оздоблення було замовлено 4000 кахлів, які створила народна художниця України Оксана Чепурна. Кожну плитку було виготовлено у Львівській кахлярні, яка має понад сторічну історію.

Читайте такожМи жодного дня не зупиняли роботу. Прифронтова виноробня Villa Del Vino об’єднала крафтових виробників і допомагає ЗСУ

«Завдання – через гастродипломатію доносити українську культуру»

У ресторані кажуть, що їхнє завдання – через гастродипломатію доносити українську культуру. Бо хто, як не українці тут можуть найкраще розповісти про Україну.

Серед страв меню пропонують борщ із печі, банош з каштанами, галушки з аспарагусом та трюфельною сметаною, вареники з вишнею, бринзу з варенням ялини, яка готується за авторським рецептом на дров’яній печі.

Читайте такожВійна та їжа: як логістика перемагала зброю. Розповідає історик Володимир Полторак

Деякі інгредієнти та страви в ресторані приголомшують несподіваним смаком. Наприклад, ряжанка, що запікається до рум’яної скоринки та готується за старовинним рецептом у дров’яній печі протягом 3-4 годин. Саме ряжанка з печі довершує подачу авторського десерту із запеченим гарбузом, чипсами топінамбура та гарбузовою нерафінованою олією, що імпортується з України.

Відвідувачі зможуть скуштувати страви з баранини, яка вирощена на схилах Карпатських гір. Ароматні білі гриби, свіжий кріп, паростки соняшнику, хрін та солод теж за ексклюзивним замовленням привезені з України, щоб зробити страви ще більш схожими на справжні українські.

Для приготування страв та створення оригінальних смаків кухарі YOY використовують органічну та нерафіновану запашну олію, яку було спеціально імпортовано з України в Дубай. Саме вона робить навіть звичайний овочевий салат неймовірно ароматним.

Щомісяця відбуватимуться pop-up кулінарні заходи від відомих українських шеф-кухарів, які презентуватимуть нові цікаві страви та покажуть відвідувачам креативну українську кухню.

Інтер’єр ресторану

Інтер’єр розробив український дизайнер Володимир Непийвода. Cучасний мінімалістичний інтер’єр з великою кількістю деревини нагадує український дім з глиняними глечиками ручної роботи. Кожен елемент дизайну символічний. Тут немає випадкових речей, усі деталі мають значення.

Наприклад, люстра в ресторані – ручна робота, за задумом дизайнера вона виконана з натуральних гілок у вигляді гнізда лелеки. В Україні цей птах символізує сім’ю, патріотизм, любов до рідного краю.

Унікальні глиняні глечики різних форм зроблені для YOY майстром із Закарпаття вручну. Виліплені та обпечені в печі, вони подолали довгий шлях, аби прикрасити стіну українського ресторану в Дубаї.

Читайте також: Експортувати під час війни. Як харківський бренд шкіряних виробів підкорює міжнародний ринок

Для того, щоб враження від ресторану були ще більш яскравими, з України було привезено косівську розписну кераміку. Триколірна гама – жовтий, зелений, коричневий – це кольоровий код гуцульської кераміки, пов’язаний зі сприйняттям природи (сонце, гори, земля). Її століттями виготовляють майстри у Косові, а з 2019 року внесено до світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

Килими ручної роботи з натуральної та екологічно чистої вовни, виготовлені в українському гірському містечку в Карпатах. Довгий стіл – 13 метрів, виготовлений із натурального ясена – для збору всієї великої родини за вечерею.

Є в ресторані й справжня українська трембіта – музичний інструмент, який визнано найдовшим у світі.

Нагадаємо, український борщ отримав престижну нагороду в Японії.

Також українці відкрили у Лондоні ресторан Mriya Neo Bistro.

Окрім того, у столиці Японії відкрили перший український ресторан.

Фото: ukrdubai.com.

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі