Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Війна та їжа: як логістика перемагала зброю. Розповідає історик Володимир Полторак

Опубліковано

Для успішної протидії ворогу недостатньо потужної зброї та великої армії. Не менш важливим фактором для перемоги є налагодження логістики та вчасне підвезення продуктів харчування для бійців. Кухар у військовій частині — одна з професій, потрібних для ефективного ведення бойових дій: як під час прямого зіткнення, так і під час маневрів. 

Який досвід у минулому допомагав окремим військовим підрозділам перемагати завдяки вчасному харчуванню, навіть коли ворог був краще озброєний, розповів доцент кафедри історії України ОНУ імені І.І. Мечникова, фахівець Одеського обласного Центру патріотичного виховання та дозвілля молоді Володимир Полторак.

Довідка про бессарабську бринзу
Війна та їжа: що таке кавурма

Армія Давнього Єгипту

Розуміння важливості військової логістики і наукового підходу до цієї справи прийшло відносно недавно — лише в ХІХ ст. Водночас навіть за часів єгипетської армії полководці зіштовхнулися з проблемою постачання продуктів харчування під час бойових дій і походів на далекі відстані.

Саме ефективність і централізованість цього постачання призвели до того, що воїни єгипетської армії могли здійснювати великі загарбницькі походи на відстань до 2000 км в напрямку території сучасної Сирії через Суецький перешийок.

Довідка про армію Давнього Єгипту

У добу Середнього Царства воїни долали відстань до 2000 км. Тоді забезпечення єгипетської армії було організоване спеціальними базами постачання, які розміщувалися на відстані одноденного переходу від армії. Без цих баз постачання, як зокрема у бою із хетами у ХIV ст. до н.е., єгипетська армія одразу потрапляла в халепу. Це відобразилося на подальшій тактиці бойових дій, а саме невідриванні війська від баз постачання.

З цього моменту з’являється термін «позиційна війна» — це означає, що потрібно було регулярно постачати велику армію харчами. Продукти для війська розміщували на окремих базах у фортецях на однаковій відстані одна від одної. Прикордонна смуга цих позиційних форпостів була сформована у Давньому Єгипті.

Троянська війна

Згодом бойові дії почали пов’язуватися з оточенням і облогою міста. Наприклад, Троянська війна мала на меті блокування міста і непостачання туди продуктів. Грекам це не вдалося. Саме тому троянці вистояти аж 10 років у цій облозі. Жодні штурми не могли дозволити грекам захопити Трою.

Постачання харчів, яке було правильно організоване троянцями, дозволяло їм достатньо довго чинити спротив. І лише військові хитрощі у вигляді троянського коня допомогли грекам захопити місто. Успіх троянців у перші 10 років війни полягав у постійних поставках харчування.

Війна скіфів із персами

У 6 столітті до н.е. боротьба між скіфами і персами, крім військових дій, передбачала і перерізування комунікацій та знищення джерел води і водопостачання. Успіх у цій боротьбі дозволив скіфам за 40 днів (як описує Геродот) змусити армію царя Персії Дарія до капітуляції — більша частина його підрозділів була або знищена або потрапила в полон.

Важливий момент — боротьба за ресурси для харчування для коней. Скіфи спалювали степ і знищували підножний корм для кінноти персів, що також вплинуло на швидкий і успішний результат цієї війни для скіфів.

Імперська армія персів, яка перед цим завоювала весь Близький Схід — від Індії до території сучасної Лівії і африканських земель — була зупинена на території сучасної України. Якою б не була навчена армія персів у військовому плані, без постачання харчами вона програла протистояння.

Скіфи використовували і психологічний тиск на противника, і нові методи ведення воєнної справи. Йдеться зокрема про кінноту, але головною причиною поразки персів була дезорганізація тилів, коли не вдавалося налагодити постачання в тилах персів. Для розуміння обсягів, які необхідні, щоб армія наступала, то один солдат має отримувати залежно від калорійності не менш як 1-2 кг харчів. Для коней потрібно постачати від 6 до 8 кг фуражу щодня. Це величезна кількість продуктів.

Персам раніше вдавалося захоплювати продукти противника. Однак скіфи організували відступ у такий спосіб, що харчі ворогові здобути не вдавалося. Завдяки боротьбі на рівні логістики була підірвана військова міць найпотужнішої і першої на той момент армії світу за кількістю і за якістю бойових одиниць.

Скіфи як кочовики мали набагато мобільнішу армію та дуже велику перевагу у вигляді рідних земель, які вони знали як свої п’ять пальців. Скіфи знали усі джерела води, які вони могли використовувати. У разі потреби — знищували ті джерела води, які траплялися по маршруту їхнього супротивника. І саме ця перевага була реалізована у вигляді небойової перемоги скіфів над персами. На відміну від інших потужних держав на Близькому Сході, які не змогли організувати такий спротив противнику, скіфам це вдалося.

Римські легіонери

На території України епізодично існувала система постачання римських легіонерів. Одним із елементів постачання римської армії була транспортна мережа. Це була новація Римської імперії, найкраще реалізована у Стародавньому світі: створення єдиної мережі транспортних шляхів, які дозволяли під час бойових дій на периметрі кордонів Римської імперії постачати як живу силу (військові підрозділи до лінії фронту чи бойового зіткнення), так і продукти харчування.

У римського легіонера раціон був непростий. На день видавали кожному воїну 1 кг зерна. У легіоні були пересувні жорна чи ручні млини, якими перемелювали пшеницю і могли виготовити борошно для різноманітних страв.

Римська армія продемонструвала ефективність у боротьбі з нащадками кочових племен: скіфів і сарматів. Оборонні війни вели завдяки мережі транспортних шляхів, які забезпечували воїнів зерном та іншими продуктами. Прикордонні легіонні підрозділи, зокрема на території сучасної Одеської області та міста Кірова мали такий великий легіонний центр і казарму, в якій було розташовано підрозділ 5-го македонського легіону у певний період війни. Також село Орлівка на Одещині мало табір легіонерів, зараз там археологічний об’єкт. Ці пункти концентрували ресурси, а також були місцями оборони від нападів тих чи інших кочових племен.

Період Київської Русі

У літописі «Повість минулих літ» є епізод, який розповідає не лише про важливість харчування військових підрозділів, але й містить інформацію про військові хитрощі, як ввести в оману супротивника, щоб він не знав, чи є в тебе харчування. У певних ситуаціях така інформація теж може призвести до перемоги.

Класичний випадок — облога міста Білгорода — це сучасне селище Білгородка на Київщині. Свого часу Білгородка була фортецею, яку печеніги обложили в кінці 10 ст. за правління князя Володимира. Жителям Білгородки не вдавалося повідомити про облогу і в Києві про це не знали. У місті закінчувалися продукти харчування, бо ніхто не очікував такого раптового нападу. Відомо, що керівництво міста вже збиралося здавати фортецю печенігам, бо триматися далі не було сил. Один мешканець порадив зібрати все, що є із харчів, організувати бенкет і запросити противника.

Зібравши борошно і мед у двох діжках, їх опустили в дві криниці. В одній діжці заколотили мед, а в іншу діжку поклали розчин на борошні. Тоді послів печенігів запросили до міста. Ворожа делегація вважала, що оскільки облога була успішна, то білгородчани будуть здаватися. Однак жителі не збиралися здаватися, навпаки вони продемонстрували, що з криниці набирають мед і борошно. Печеніги розчарувалися, бо зрозуміли: далі продовжувати облогу немає жодного сенсу. Якщо в криницях у білгородчан такі якісні продукти харчування, якщо їх годує земля, то далі безпідставно далі стояти під стінами Білгорода.

З одного боку, це казкова історія, однак вона розповідає про настрій, із яким наші предки боролися із кочовиками: тут показані хитрощі і гумор, є елемент насміхання над ворогом та його дезінформування про власні ресурси.

Стратегеми: війна та їжа

Османська імперія

Успіхи Османської імперії в ХV-XVII ст. у війнах проти своїх супротивників по всіх фронтах пов’язуються з тим, що в них була налагоджена система харчового постачання. Окрім того, що в них були налагоджені бойові підрозділи і була сучасна зброя, дуже велика частина Османської армії – це власне логістика.

Це підтверджується і сучасними турецькими дослідниками, які зібрали джерела про один із походів Османської армії до Кам’янця. Кам’янець-Подільський був захоплений Османською армією в 1672 році. Цікаво, що монографія, присвячена цьому військовому походу, на 90% розповідає про те, як було організоване харчування, як були розташовані бази на різних пунктах і той чи інший вид продуктів. Щоб прохарчувати велику армію необхідно було сотні тисяч голів худоби, яка переганялася заздалегідь до пересування армії.

Армія пересувалася у вигляді маршових рот зі зброєю. А до цього величезна кількість небойових фахівців забезпечували цю армію: вони заздалегідь готували бази, розвідували той чи інший напрямок і логістично продумували, як ця армія буде розташована в тому чи іншому таборі. Логістика дозволяла Османській імперії достатньо довго мати цю перевагу з концентрації своїх військових підрозділів. Якщо логістика була вибудувана вправно, то і армія, забезпечена харчами, була потужнішою, оскільки завдяки постачанню можна сконцентрувати набагато більші військові сили.

Про піхоту в Османській імперії

30-річна війна

Одна із систем постачання армії, що з’явилася у XVII ст. під час 30-річної війни, отримала назву Система Валленштейна. У 30-річній війні брали участь і козаки. Система Валленштейна в одних ситуаціях спрацьовувала, а в інших — ні.

Валленштейн — відомий полководець початку 30-літньої війни. Він  не обмежував своїх військових на захоплених територіях, вони могли забирати продукти харчування у місцевих жителів. Армія Валленштейна отримувала наказ харчуватися з того, що вони могли здобути. Відома його фраза, що «війна має годувати війну». Це достатньо жорстокий підхід, який активно використовувався на чужій території.

Довідка про систему Валленштейна

Система Валленштейна продемонструвала, що армія Римської імперії є швидше завойовницькою. На короткий період часу ця система дозволяла забезпечувати військо, але у довгостроковій перспективі стратегія Валленштейна (який у цій війні і загинув) не виправдала себе. Такий метод забезпечення війська налаштовував проти військових підрозділів цивільне населення, яке у жодному разі не збиралося підтримувати такі бойові дії.

Хмельниччина

У той же самий час на території України, зокрема на Хмельниччині, козаки продемонстрували зовсім інший підхід у повстанні 1648 року. Козаки мали досвід і брали участь і в 30-літній війні, і в морських походах. Постачання козацької армії було організоване на високому рівні. Морські походи дуже сильно сприяли формуванню як раціону, який не псується в походах, так і калорійності продуктів харчування. Цей досвід був реалізований завдяки позитивному ставленню місцевого населення до козацьких підрозділів.

Тобто постачання крім того, що було організовано централізовано, ще й відбувалося завдяки нормальному позитивному ставленню населення до козаків, які сприймалися як визволителі від гніту Речі Посполитої. Успіхи козаків на початковому етапі Визвольної війни були обґрунтовані завдяки тому, що це відбувалося на територіях, які підтримували і харчували козацькі військові підрозділи.

Війна та їжа: досвід козаків

Промислова революція

Постачання ставало дедалі важливішим елементом ведення бойових дій. На початку XIX ст. за доби Наполеонівських воєн до постачання армії почали долучатися науковці. У Франції у цей період винаходять технологію консервування продуктів. Це був переворот. Перше консервування продуктів у металевих бляшанках відбулося завдяки замовленню Наполеона. Був створений стандарт консервування м’ясних продуктів.

Ніколя Аппер

Також у цей період з’являється технологія консервування молочних продуктів, зокрема згущенка. Так само це результат модернізації харчового раціону армії Наполеона.

Війна та їжа: архівні фото
Трапеза на фронті, 1915 рік.

Пруська армія

Пруська армія перша у світі почала застосовувати концентрати або сухі пайки. Сухі пайки були розроблені у 60-х рр. XIX ст. для ведення бойових дій у відриві від польових кухонь. Водночас польові кухні так само були ефективні, вони мали забезпечувати підрозділ під час дислокації або під час нешвидкого пересування. Але під час активних наступальних бойових дій або коли немає часу, щоб організувати нормальне харчування, були організовані саме сухі пайки.

Пруська армія у франко-пруській війні вперше використала продукцію компанії «Кнор», це був сухий овочевий і м’ясний концентрат. Він дозволяв військовим пруським підрозділам на три доби відриватися від своїх баз постачання. Завдяки цьому пруські солдати могли в активних бойових діях набагато швидше пересуватися, ніж французькі бойові підрозділи. Ця перевага була однією із визначальних. Сухе харчування видається, коли незрозуміло, коли відбудуться бойові дії. Це у франко-пруську війну дозволяло пруським військам не прив’язуватися до годинника. Не лише потужна артилерія дозволила перемогти армію Наполеона ІІІ, але і постачання цими сухими пайками.

Їжа військових: концентрат горохового супу

Сухі пайки в українській армії

Під час першого тижня повномасштабної війни Росії проти України харчування у підрозділах ЗСУ було організовано на вищому рівні. Волонтери доправляли таку велику кількість продуктів харчування, що солдати не встигали все споживати. Ресторани, заклади харчування везли продукти, бо не було інформації, чого і де бракує.

На сьогодні постачання відрегульовано і відбувається у ті підрозділи, які цього потребують. Якщо підрозділ розміщений у місті і в нього є польова кухня, то йому не потрібні сухпайки. Сухий пайок потрібен лише в умовах активних бойових дій, коли військові відриваються від гарячого харчування.

Посилений сухий сніданок десантника ЗСУ складається із таких компонентів:

 • галети із пшеничного борошна;
 • каша гречана із яловичини;
 • кава розчинна;
 • цукор;
 • курага;
 • шоколад чорний;
 • сіль;
 • гумка жувальна;
 • ложка пластикова;
 • серветка паперова;
 • серветка гігієнічна;
 • безполуменевий нагрівач їжі.  

Безполуменевий нагрівач їжі дозволяє підігріти продукти у польових умовах без вогню завдяки хімічній реакції. Щоб розігріти, наприклад, пакет із гречаною кашею потрібно його разом із хімічним елементом покласти в пакет і залити водою. Упродовж 15 хв у пакеті утворюється парова лазня, яка нагріває їжу до 55°C.

Посилений сухий обід українського військового складається із таких компонентів:

 • галети;
 • сухарі із борошна;
 • суп гороховий на м’ясному бульйоні із м’ясом свинини;
 • квасоля із овочами і м’ясом курки;
 • чай чорний;
 • цукор;
 • джем яблучний;
 • перець чорний;
 • сіль;
 • перець;
 • гумка жувальна;
 • ложка пластикова;
 • серветка паперова;
 • серветка гігієнічна;
 • безполуменевий нагрівач їжі.  

Сухий пайок розфасований у цупкі пакети, що не рвуться (його можна розрізали лише ножем) і туди не потрапляє волога. Обов’язковий напис «Власність ЗСУ. Не для продажу».

Армія НАТО має такі ж сухпайки, але їхній асортимент різноманітніший і компоненти складніші. У НАТО навіть враховують індивідуальні потреби солдата у харчуванні та їхні уподобання в їжі.

Суспільство

Україна підписала безпекові угоди з Канадою та Італією

Опубліковано

У роковини повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого Україна уклала дві важливі угоди про безпеку — з Канадою та Італією.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у своєму Telegram-каналі.

Угода с Канадою

«Сьогодні з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо ми підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Канадою. Цей документ передбачає виділення Канадою у 2024 році понад 3 млрд канадських доларів макрофінансової та оборонної допомоги Україні», — заявив Зеленський.

Він також висловив подяку Трюдо та всім канадцям за підтримку України від перших днів повномасштабної війни.

У повідомленні на сайті президента зазначено, що документ також підтверджує підтримку з боку Канади майбутнього членства України в НАТО, сприяючи українським реформам та сумісності Сил безпеки й оборони України з Альянсом.

Читайте також«Ця планета створена не тільки для людей». Волонтерка з Одещини рятує тварин від війни та шукає їхнє «місце під сонцем»

Угода також визначає механізм 24-годинного екстреного реагування у разі повторної військової агресії проти України та надає допомогу нашій країні у зміцненні власних спроможностей для належного реагування на можливу ескалацію агресії з боку РФ.

Документ діятиме протягом десяти років з дати його підписання й може бути переглянутий партнерами у разі вступу України до НАТО до завершення строку його дії.

«Наші зустрічі з главою уряду Італії Джорджею Мелоні завжди продуктивні. Сьогодні ми також підписали двосторонню безпекову угоду. Цей документ закладає міцну основу для тривалого безпекового партнерства між Україною та Італією», — заявив президент України у ще одному повідомленні.

Угода с Італією

Він також висловив подяку Італії за підтримку України, зокрема в області обороноздатності й відбудови, та за продовження надання військової допомоги Україні до кінця 2024 року.

Угода закріплює основні компоненти безпекових зобов’язань з боку Італії, зокрема щодо довгострокової військової та фінансової допомоги. Вона також визначає пріоритетні сфери співпраці між Україною та Італією у військовій і невійськовій сферах, включаючи політичну, фінансову, гуманітарну та реформаторську діяльність.

Італійська Республіка вже продовжила на 2024 рік дію відповідного законодавства, що дозволяє надання військової підтримки, і буде надавати допомогу Україні протягом десяти років дії цієї угоди.

Читайте такожУ підвалі мріяла про бокс: історія юної чемпіонки з Маріуполя, що вміє тримати удар

Крім того, Італія і далі буде залучена до Місії ЄС з надання військової допомоги Україні, забезпечуючи підготовку військовослужбовців та підтримку Одеси та області в їхній відбудові, підвищенні стійкості та реформуванні.

Італія також продовжуватиме працювати над санкційним тиском на агресора та притяганням Російської Федерації до відповідальності за її дії.

Чому це важливо

Укладені угоди з Канадою та Італією є важливим кроком у зміцненні обороноздатності України та підтримці українських зусиль у боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність. Ці документи відображають глибоке розуміння міжнародних партнерів щодо необхідності об’єднаних зусиль для стабілізації ситуації в регіоні та запобігання подальшій ескалації конфлікту.

Завдяки цим угодам, Україна отримує значну фінансову та військову підтримку, яка допоможе їй зміцнити свої оборонні можливості та забезпечити безпеку своїх громадян. Такі дії свідчать про тверду підтримку міжнародного співтовариства у відстоюванні прав України та відверту відвертість в реагуванні на агресію з боку Росії.

Читайте також«Замовити Starlink – просто, але є нюанс». Як купити та налаштувати «коробку з космосу» від Маска

Наступні кроки України будуть спрямовані на максимальне використання цієї підтримки для зміцнення обороноздатності країни, вдосконалення систем безпеки та захисту, а також на підтримку українських зусиль у відновленні та будівництві миру на території країни.

23 лютого Україна та Данія підписали угоду про гарантії безпеки.

Також угоди у сфері безпеки Україна підписала з Великою Британією, Німеччиною та Францією.

Нагадаємо, для повної взаємосумісності ЗСУ та НАТО Альянс спільно з Україною створив Спільний центр з аналізу, підготовки та освіти.

Фото: АР.

Читати далі

Суспільство

Німеччина змінила написання Києва відповідно до української транслітерації

Опубліковано

У Німеччині відтепер використовуватимуть назву української столиці як Kyjiw. Раніше Берлін на офіційному рівні використовував слово Kiew, яке базується на російській транслітерації.

Про це повідомило Міністерство закордонних справ Німеччини.

«Від Kiew до Kyjiw. Те, що давно для багатьох було звичною практикою, тепер змінюється і в «Довіднику країн для офіційного вжитку». Тепер українське написання назви “Київ” використовується в німецькому офіційному спілкуванні», — йдеться у повідомленні.

Читайте також: Сам у полі – воїн. Як один активіст змусив заговорити українською топчиновників та міжнародні компанії? Інтерв’ю зі Святославом Літинським

У відомстві додали, що цим довідником користуються органи влади Німеччини, компанії тощо. Німецьке МЗС теж поступово змінюватиме написання. Це стосується вебсайтів, вивісок посольства України та офіційних печаток.

Про мовну акцію CorrectUA

У жовтні 2018 року стартувала кампанія #CorrectUA, в межах якої МЗС України закликало іноземні офіційні установи і комерційні компанії відмовитися від використання заснованих на російській транскрипції назв українських міст і перейти на коректні #Kyiv #Odesa, #Kharkiv, #Lviv, #Zaporizhzhia В рамках компанії запустили флешмоб #KyivNotKiev.

Нагадаємо, з’явився тест для визначення рівня української мови: А, В чи С.

Також ми повідомляли, що створили мобільний застосунок, що розповідає історію русифікації України. Як завантажити.

Фото: АР.

Читати далі

Суспільство

У мережі з’явився інтерактивний Літопис оборони Маріуполя

Опубліковано

Національний музей історії України та Bіg City Lab за підтримки Mariupol Reborn створили літопис, що проливає світло на кожен із 86 днів оборони Маріуполя.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Big City Lab.

У Літописі вперше зафіксована поденна хроніка боротьби за Маріуполь на початку повномасштабного вторгнення і протягом 86 днів оборони міста. Активну участь у його створенні брали захисники Маріуполя: надавали свої свідчення, ділилися фактами,  доповнювали один одного.

«Кожна велика битва неодмінно має бути оспівана та закарбована в культурних артефактах. Деталізація тих подій – це перший крок на шляху до глибинного осмислення та розкриття того феномену самовідданості та мужності, який зробив цю битву МОЖЛИВОЮ», — вважає Денис Редіс Прокопенко.

Читайте також: «Оцінки не є показником успіху». Вчителька з Маріуполя відкрила на Дніпропетровщині центр для дітей, аби розвивати їхні таланти

Про літопис

Сайт m86.city (переглянути можна тут) є частиною проєкту «М86. Літопис оборони Маріуполя», який охоплює виставку плакатів (до 3 березня її можна відвідати в Музейно-виставковому центрі Музею історії Києва) та відеоексплейнер, який стисло пояснює хроніку оборони міста. Важливо, що всі, хто на власні очі бачив оборону Маріуполя, можуть додати свої свідчення до Літопису.

Ще одна важлива місія Літопису оборони Маріуполя – це адвокація повернення полонених.

Сайт Літопису буде оновлюватися щотижня, також його автори пропонують доєднатися до його сторінок у соцмережах та підписатися на мейл-розсилку, аби день за днем дізнаватися про події у Маріуполі 2 роки тому.

Про оборону Маріуполя

Оборона Маріуполя тривала 86 днів, з 24 лютого по 20 травня 2022 року. Відповідно до заяви Генштабу, подвиг оборонців міста не дозволив росіянам перекинути угруповання кількістю до 17 батальйонних тактичних груп (близько 20 000 осіб) на інші напрямки. Тим самим гарнізон Маріуполя завадив реалізувати план швидкого захоплення Запоріжжя, здійснити вихід на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення українських військ.

Нагадаємо, запустили платформу архітектурного моделювання та відбудови Маріуполя.

Також ми розповідали, що у Львові створили віртуальний тур Маріупольським драмтеатром.

Фото: Big City Lab.

Читати далі