

Суспільство
У Дніпрі створили унікальний календар, присвячений різновидам обрядового хліба українців
У Музеї спротиву Голодомору в Дніпрі був створений унікальний календар на 2024 рік під назвою «Український хліб», який присвячений обрядовій випічці українського народу.
Про це повідомили представники музею.
Календар був створений співробітницями музею, зокрема – методисткою Вірою Аннусовою та художницею Юлією Лисенко.
На кожному з 12 аркушів відображені народні свята, а також наведено перелік смаколиків, які готували у минулому в цей день.
Завантажити чи переглянути календар можна за посиланням.
Інформацію про традиційні види обрядового хліба було зібрано зі спогадів старожилів, які досліджувала переселенка з Луганщини Віра Аннусова. Крім відзначених українських свят, у календарі також вказані державні та військові свята, а також інші пам’ятні дати.
Читайте також: «Ми були потрібні людям». Як на Київщині попри окупацію та відключення світла продовжували пекти хліб
Віра Аннусова наголосила, що хліб, навіть звичайний, має особливе значення для українців.
«Люди старшого покоління, напевно, пам’ятають всю магію приготування хліба. Вони пекли його раз на тиждень, у суботу, а в п’ятницю заносили велике дерев’яне корито з борошном, робили луночки, вставляли туди глиняні горщики, наливали гарячої води, щоб зігріти борошно і підбадьорити тісто. Ввечері готували дріжджі, а ще пізніше мішали тісто в макітрі. Потім ставили в тепле місце, і бабуся майже всю ніч спала, підбиваючи тісто», — розповіла вона.
За її словами, українські традиції передбачають спеціальний хліб та іншу обрядову випічку.
Наприклад, на Петра Вериги (16 січня) пекли штрудлики-рулетики зі шкварками або сухофруктами та медом, а під час передвеликоднього посту на Середохрестя – середохресні хлібці, які використовувалися при виході вперше в поле, а на Вознесіння Господнє (40-ий день після Великодня) – драбинки з бубличного тіста.
«Драбинки опускали в солону воду. Багато обрядів пов’язані з цим символом. Якщо драбинки ламалися чи розбивалися, їх з’їдали. А цілі драбинки ставили у святий куточок. Якщо в родині траплялася якась біда, їх ставили на вікно. Вважалося, що саме по цих драбинках ангели спустяться до оселі і допоможуть людям», – пояснила Віра Аннусова.
Нагадаємо, обрядовий хліб Вінниччини визнано культурною спадщиною України.
Раніше ШоТам розповідав, як у Києві пекарі з інвалідністю виготовляють хліб для ЗСУ.
Фото: Музеї спротиву Голодомору.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»