

Освіта
У Дніпрі для студентів відкрили перше в східному регіоні смартукриття CLUST SPACE (ФОТО)
У головному корпусі ДНУ імені Гончара створили розумне укриття CLUST SPACE. Це 550 квадратних метрів безпечного простору для студентів.
Про це повідомляє пресслужба CLUST SPACE.
Особливості смартукриття
CLUST SPACE у Дніпрі відповідає вимогам ДСНС до укриття. У безпечному просторі можуть одночасно перебувати 350 людей. Інфраструктура, зокрема вентиляційна система укриття, дозволяє тривалий час знаходитися в ньому.
У приміщенні розташували:
- open space;
- зону для занять спортом,компʼютерних ігор та відпочинку;
- кімнати для переговорів і практичних занять у групах;
- капсули для відеодзвінків;
- кімнати для самостійної роботи;
- кафетерій, вбиральні та душові.
Ініціатор та інвестор CLUST SPACE Руслан Тимофєєв називає проєкт інвестицією в майбутнє, пояснюючи: «Якщо молодь матиме змогу навчатися у стабільних умовах, ми отримаємо професіоналів, які залишаться працювати в Україні, а не шукатимуть можливості за кордоном».
Читайте також: У Запорізькій області будують підземну школу для тисячі дітей




Про ініціативу та її перспективи
Розумне укриття в Дніпрі побудували приблизно за 4 місяці, вартість проєкту склала 350 000 доларів. Головним донором CLUST SPACE DNIPRO виступила компанія Freedom Holding Corp. До реалізації також долучилися Usyk Foundation, БФ Свічадо, компанія Lenovo, мережа «Епіцентр».
Це другий проєкт CLUST SPACE. Перший смартшелтер збудували рік тому в Науково-технічній бібліотеці для студентів КПІ імені Ігоря Сікорського. За цей час CLUST SPACE KYIV відвідали 66 000 людей. В розумному укритті проводили презентації, змагання, конкурси, хакатони, захисти наукових робіт тощо. Як говорить керівниця проєкту Анастасія Войткевич, подібні безпекові простори потрібні для студентів всієї країни як під час війни, так і для творчих колаборацій та івентів після нашої перемоги.

Команда CLUST SPACE та представники ДНУ імені Гончара
Наступним містом, в якому може зʼявитися CLUST SPACE, стане Одеса. Організатори вже підготували дизайн-проєкт для університету ОНУ імені Іллі Мечникова. Наразі CLUST SPACE шукають інвестиції на будівництво.
Нагадуємо, що на Харківщині створили підземний освітній простір для дітей (ФОТО).
Фото: пресслужба CLUST SPACE
Освіта

В Україні 6 березня відкрили реєстрації на національний мультимедійний тест. Український центр оцінювання якості освіти інтегрував у процес реєстрацію «Дію».
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Як зареєструватися
Щоби створити персональний кабінет з «Дією», вступникам необхідно:
- перейти на сайт УЦОЯО;
- вибрати «Створити за допомогою застосунку “Дія”»;
- натиснути чи відсканувати QR-код;
- підтвердити відправлення копії паспорта «Дія.Підписом».
Читайте також: Школярі із Запоріжжя показали Тімоті Снайдеру, як працює екосистема «Мрія» (ФОТО)
«Не треба вводити паспортні дані вручну, а потім ще й надсилати сканкопії паспорта та ідентифікаційного коду, як було раніше. Економте час на підготовку до НМТ, реєструйтеся з “Дією” у кілька кліків. Успіхів на іспиті»‚ — написав Федоров.
Нагадаємо, що на «Дія.Освіта» вийшов серіал про те, як покращити роботу з ChatGPT (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт «Дії»
Освіта

У Києві відбувся фінал «Кулінарних батлів», у якому змагалися школярі з шести областей України. Свої страви готували 10 команд, які складалися зі школярів та студентів закладів професійної освіти у ролі менторів.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки України.
Як відбувався фінал
Школярі за одну годину мали приготувати основну страву та десерт. Серед інших вони зробили такі страви:
- чилі кон карне з куркою;
- овочева паелья з куркумою;
- панкейки з бананом і ваніллю;
- цитрусове печиво тощо.
Усі рецепти, за якими готували діти, можна знайти у збірнику рецептур, рекомендованих для харчування дітей у закладах освіти. Цей збірник розробили у межах Стратегії реформування системи шкільного харчування.
Читайте також: Українські гімнастки здобули медалі в усіх категоріях на змаганнях в Естонії (ФОТО)

Оцінювання страв
Кулінарні навички школярів оцінювало журі, до якого увійшли:
- перша леді Олена Зеленська;
- посол Швейцарії в Україні Фелікс Бауманн;
- міністр освіти і науки Оксен Лісовий;
- шеф-кухар Євген Клопотенко.
Кожну страву оцінювали за такими критеріями: смак, оригінальність подачі, дотримання техніки приготування та відповідність до рецептури страви.

«Важливо, що школярі можуть протестувати професії кухаря, кондитера перед тим, як обирати свій шлях. Я у своєму дитинстві про таке й мріяти не міг. До всього, менторили підлітків учні профтехів. Це чудова можливість отримати досвід і практичні знання від тих, хто вже здобуває професії. Певен, після такого тест-драйву учнів у профтехах побільшає», — зазначив Євген Клопотенко.
За результатами конкурсу перемогла Анастасія Бадаєва з Чернігова. Вона готувала разом із менторкою Вікторією Крамар — студенткою Київського професійного ліцею транспорту. Вони зробили ліниві вареники та шпундру.
Читайте також: 13-річна українка пробігла на протезах 5 км Токійського маратону (ФОТО)

Про конкурс
«Кулінарний батл» організовує громадська організація Cult Food за підтримки швейцарсько-українського проєкту DECIDE. Завдяки цій ініціативі привертають увагу школярів до професійної освіти та знайомлять їх із кулінарними професіями.
У фіналі змагалися переможці регіональних «Кулінарних батлів», які проводили у листопаді 2024 року. У них взяли участь учні 8-9 класів зі шкіл Київської, Львівської, Одеської, Полтавської, Чернігівської та Івано-Франківської областей,
Упродовж півфіналів учні долучалися до тематичних майстер-класів за такими професіями: кухар, кондитер, офіціант та бармен.
«Сьогоднішній “Кулінарний батл” відбувся на підтримку трьох важливих реформ, які впроваджує уряд України та підтримує швейцарсько-український проєкт DECIDE. Перш за все, популяризація здорового шкільного харчування. По-друге, сприяння професійній професійно-технічній освіті та профорієнтаціі, яке дуже популярне у Швейцарії. Приблизно три чверті нашої молоді обирають саме таку освіту. Це ключовий фактор успіху нашої економіки. І третя реформа — це профорієнтація у школах, що теж дуже важливо», — сказав посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікс Бауманн.
Нагадаємо, що в одній із громад на Запоріжжі відкрили сучасну підземну школу (ВІДЕО).
Фото: DECIDE
Освіта

У Національному університеті «Києво-Могилянська академія» заснували благодійну програму «Меморіальна Стипендія (премія) імені Миколи Рачка». Стипендію надаватимуть випускникам могилянської магістерської програми «Теорія, історія літератури та компаративістика» у пам’ять про Миколу Рачка — випускника університету, журналіста та військового.
Про це повідомила викладачка кафедри літературознавства імені Володимира Моренця Наталія Пелешенко.
Що відомо про премію
До проєкту долучився факультет гуманітарних наук та катедра літературознавства імені Володимира Моренця. Вони збиратимуть гроші для благодійного фонду Миколи Рачка, з якого і виплачуватимуть премії.
Стипендії зможуть отримати найкращі випускники програми «Теорія, історія літератури та компаративістика». Програма відзначатиме авторів оригінальної та новаторської магістерської роботи з літературознавства.
Читайте також: У Києві створили графіті в пам’ять про двох військових, які вболівали за кримську «Таврію»
Ініціативу створили на згадку про студентські дослідження Миколи Рачка, а саме бакалаврську роботу «Автомобіль як образ-ідеологема в романі І половині ХХ століття (Ф.С. Фіцджеральд, Е.М. Ремарк, І. Ільф і Є. Петров)» і магістерську «Концепт дороги в американському романі другої половини ХХ століття».

«Та найголовніше — премія має творити і утривалювати в часі пам’ять про людину, яка могла і хотіла змінювати нашу країну на краще, змінювати діями, словом, талантом, інтелектом, працею, своєю порядністю і чесністю»‚ — написала Наталія Пелешенко.
Довідка про Миколу Рачка
Микола Рачок працював редактором науково-популярного видання «Куншт» та журналістом найбільшого автомобільного порталу Infocar. На початку повномасштабного вторгнення долучився до лав ЗСУ, захищав Київ, а згодом — Схід України. Він загинув 19 липня 2022 року в Донецькій області під час важкого бою із загоном ПВК «Вагнер». Тоді ворога вдалося знищити, а прорив — зупинити.
У пам’ять про Миколу за його проєктом батьки та сестра створили книгарню у Вінниці під назвою «Герої». Зробити внесок у фонд можна за посиланням.
Нагадаємо, що 13-річна українка пробігла на протезах 5 кілометрів Токійського маратону (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Наталії Пелешенко