Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Обрядовий хліб Вінниччини визнано культурною спадщиною України

Опубліковано

Традиційний обрядовий хліб Вінниччини визнано нематеріальною культурною спадщиною України.

Про це повідомили на сайті Вінницької обласної державної адміністрації.

Зазначається, що на Вінниччині збереглись унікальні традиції випікання короваїв, паляниць та інших видів хліба.

Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 525 від 23 грудня 2022 року до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини увійшов елемент «Традиційний обрядовий хліб Вінниччини».

Відзначається також, що на Вінниччині є народний музей Хліба, а саме в селі Білопілля Козятинського району.

Про обрядовий хліб Вінниччини

Як відзначили в Українському центрі культурних досліджень, автентичні хлібопекарські традиції, які збереглися на Вінниччині важливі, оскільки досі під час виготовлення обрядових хлібів там дотримуються звичаїв, що йдуть з глибокої давнини.

Традиція випікання обрядових хлібів на Вінниччині поширена по території всієї області в родинах, про що свідчать  експедиції, проведені в 1985-2019 роках.

Читайте також: Як на Буковині гуляють відому на весь світ автентичну Маланку

Виявлено понад 100 унікальних видів обрядової випічки, яка має свою особливість і сакральну цінність та користується великим попитом й нині. Це:

  • Празникові родові пиріжки з гречаною кашею та сиром випікають у Літинському р-ні.
  • Пиріг-рід – в деяких селах називають родичами або родовими пиріжками – це багато пиріжків зліплених в один пиріг, який символізує тісні родинні стосунки, великий дружний рід.
  • Калач з каченятками (вужиками) для старійшини роду. Це досить великий калач овальної форми, поверхня якого обліплена знаками сигми. Його випікають  для запрошення на весілля старійшини роду молодої (молодого).
  • Парний калач невеликого розміру зі знаками сигми, що символізує Велеса – божество родючості та багацтва. Ним запрошують на весілля.
  • «Дівоцтво» – гілка плодового дерева обкручується з тіста, випікається, а потім вквітчається квітами і кольоровими паперовими стрічками. Дівоцтво дружки розбирають після розплети молодої.
  • Традиція випікання побігущих калачів для старших дружок. Калач обв’язують червоною стрічкою – на любов. Молода із старшою дружкою ним запрошують на весілля, а як виходять з хати старша дружка калач забирає.
  • Спасівчані  треби, так називають в Шаргородському районі пухкі солодкі пампушки, які зазвичай випікають до Спаса з борошна ново-го урожаю. Їх несуть на посвяту до храму та на кладовище, де роздають дітям та людям похилого віку.
  • Сончата – солодкі коржики у вигляді сонечка випікали на Гайсинщині для дітей весною та влітку, щоб сонечко закликати. У деяких коржиках серединка сонечка була щільно усипана маком, що робило їх схожими до квітки соняшника.
  • Розори (подаяння на свято Шуляка) – солодкі пироги з яблучним повидлом, маком та ягідним варенням. За традицією  жінки, які мали мертвонароджених дітей, або хоронили не нехрещених немовлят. У перший день Петрівчаного посту  роздають дітям «Подая-ніє».
  • Книш, або Хліб з Душею–хліб з хлібенят. Він обов’язково випікався на Різдво, на Зелені свята.

Нагадаємо, коляда гуцулів стала нематеріальною культурною спадщиною.

Раніше ШоТам розповідав, як у Києві пекарі з інвалідністю виготовляють хліб для ЗСУ.

Фото: vin.gov.ua; vinnitsa.info.

Коментарі

Суспільство

Десятирічний українець зібрав понад 5,5 мільйона гривень військовим (ВІДЕО)

Опубліковано

Десятирічний волонтер Юрчик Напора зібрав для потреб Сил оборони понад 5 500 000 гривень. Школяр уже третій рік дає благодійні концерти та збирає на автівки й інше необхідне для захисників.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Як волонтер починав збирати гроші

«Я кажу: “Тату, діти помагають, люди помагають Україні. Зараз такий важкий час для України. Я кажу: “Давай ми теж візьмемося за роботу”», — ділиться Юрчик.

Тато хлопця підтримав його й нині за можливості виступає разом із сином. Сам Юрчик зізнається, що у 2022 році й подумати не міг, що зможе допомагати захисникам своїм голосом.

«Трошки переживав — не знав, яке буде, що буде. Як люди будуть сприймати, чи взагалі їм подобається мій спів», — розказує хлопець.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Читайте також: Одеська національна опера виступить на сценах Нідерландів та Бельгії (ФОТО)

Виступи хлопця та допомога військовим

Нині волонтер виступає не лише у Львові, але й у інших містах Україні. У репертуарі хлопця понад 60 пісень: серед них і сумні, які даються найтяжче.

Зібрані кошти він передає волонтерам, а ті купують з них необхідне для військових. За час, поки він збирає гроші, Юрчик отримав уже чимало нагород. Але найбільше він цінує подяки від захисників і бойові шеврони, які ті передають.

Повне відео про юного волонтера дивіться на ютуб-каналі ШоТам за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні запустили офлайн-соцмережу: спільні активності та підтримка Сил оборони

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Усі 20 станцій кільцевої електрички в Києві звучатимуть голосами дітей

Опубліковано

Від 2 листопада 20 станцій Київської кільцевої електрички звучатимуть голосами вихованців дитячих залізниць з шести міст України.

Про це повідомили у пресслужбі Укрзалізниці.

«Дякуємо нашим маленьким друзям з усієї країни, які погодились долучитись до проєкту — на знак співучасті та підтримки залізничників, які в понеділок (4 листопада, — ред.) святкуватимуть своє професійне свято», — написали в компанії.

Читайте також: В Україні запустили офлайн-соцмережу: спільні активності та підтримка Сил оборони

Як зазначили в УЗ, від 2023 року до цього дня голосами станцій були знаменитості: відомі українські артисти, блогери та співаки.

«Цього разу зірками стануть маленькі українці, які продовжують жити в країні, навчатись, розвиватись — щоб колись стати наступним поколінням, яке вестиме Україну в майбутнє», — написали в УЗ.

Озвучили стації вихованці з Харкова, Дніпра, Львова, Рівного, Запоріжжя та Києва.

Нагадаємо, що Укрзалізниця закупить 50 нових локомотивів: ЄБРР виділяє 300 мільйонів євро.

Фото: Даша Гришина

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили офлайн-соцмережу: спільні активності та підтримка Сил оборони

Опубліковано

Челендж «(Ла)гідна офлаїнізація» — це проєкт українського стартапу Quests Inc і благодійного фонду «Гуманітарні сили України». Його створили для того, щоб об’єднувати людей і збирати кошти на підтримку Сил Оборони України.

Про це повідомили організатори проєкту.

Як проходить «(Ла)гідна офлаїнізація»

Челендж відкритий для всіх, хто хоче організовувати або брати участь у тематичних заходах, що проходять у реальному житті. Організатори події можуть обрати будь-яку тему або формат, який їм до вподоби, а система автоматично додає до події благодійну банку від фонду «Гуманітарні сили України». 

За активність учасники отримують бали: за відвідування кожного квесту — 25 балів, за створення події — 50 балів. Кошти, зібрані під час квестів, автоматично фіксуються, а рейтинг учасників відображається у спеціальній таблиці лідерів. Челендж націлений мотивувати спільноту не лише зустрічатись офлайн, а робити це свідомо й підтримувати українське військо.

Читайте також: У Києві встановили мініскульптуру з потягами «Повернення додому»: де її знайти (ФОТО)

Фото: організатори проєкту

«Ми нещодавно завершили тестування нових функцій і активно розповідаємо про ініціативу. Вже зібрано перші 12 тисяч гривень через різні активності. Наприклад, під час одного з квестів було зібрано майже 5 тисяч гривень за вечір. Наша мета — побачити, як швидко можна закрити збір на першу машину для ЗСУ, і надалі залучити українську діаспору до підтримки таких заходів», — розповідає співзасновниця та СЕО Quests Inc Ольга.

Читайте також: Українській Вікіпедії 20 років: у Києві нагородили людей, які розвивали платформу (ФОТО)

Фото: організатори проєкту

Де можна долучитися до проєкту

Як зазначають організатори, наразі з усіх міст найбільш активний Київ. Проте проєкт не має географічних обмежень.

«Якщо поряд з вами ще немає створених активностей — це чудова нагода стати першим і відкрити нове місто для квестів. Ми раді підтримати такі ініціативи та розповісти про них у соціальних мережах, щоб надихати інших долучатися», — зазначає Ольга.

Щоб взяти участь у челенджі та підтримати Збройні сили України, потрібно зареєструватися в застосунку за посиланням.

Фото: організатори проєкту

Читайте також: У Києві відкриється Музей новітнього мистецтва на території Лаври

Організатори челенджу

Quests Inc — український стартап, що створює офлайн соціальну мережу, яка поєднує людей через спільні активності за інтересами. Платформа сприяє формуванню соціальних зв’язків і осмисленому спілкуванню, дозволяючи користувачам створювати спогади та взаємодіяти в реальному житті.

Благодійний фонд «Гуманітарні сили України» з перших днів повномасштабного вторгнення допомагає військовим, людям на деокупованих територіях, дітям та літнім людям. Їхній основний фокус зараз — це забезпечення автівками фронту.

Нагадаємо, що у Львові вперше проведуть міжнародний фестиваль «Земля Поетів»: його програма та особливості.

Фото: організатори проєкту

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство1 тиждень тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

Українські пазли за мотивами Гаррі Поттера й не тільки: як бізнес із Харкова отримав ліцензію від Warner Bros.

Коли бізнес українських пазлів Woods Story тільки починався, Вікторія та Михайло все робили самі, адже...

Суспільство2 тижні тому

«Донори віддають частинку себе, аби врятувати інших». Історія харків’янки, яка вже 8 років здає кров

Коли Ольга Маканєєва з Харкова працювала в лікарні, вона вперше наважилася на донорство, аби допомогти...