Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Музей книги і друкарства України став членом Міжнародного товариства Ґутенберґа

Опубліковано

Директорка музею книги і друкарства України отримала повідомлення про підтвердження членства у Міжнародному товаристві Ґутенберґа. 

Про це Валентина Бочковська написала у фейсбуці.

Яке це має значення

Завдяки членству в товаристві рацівники українського музею можуть брати участь у міжнародних наукових ініціативах, отримувати професійну літературу та безкоштовно відвідувати музей Ґутенберґа та лекції на його території. 

«Учора отримали чудову звістку від Міжнародного товариства Ґутенберґа, яке наступного року святкуватиме своє 125-ліття, про те, що ми набули повноцінного членства у цьому шанованому товаристві», — написала Валентина Бочковська.

Про український музей 

Музей книги і друкарства України — це будівля давньої монастирської друкарні на території Києво-Печерської лаври. У музеї представлені виставки з історії книжкової культури українського народу від найдавніших часів Київської Русі до сьогодення. Співробітники музею беруть активну участь в наукових конференціях та влаштовують мистецькі заходи на честь відомих українських діячів. На сайті «Музейного порталу» охочі можуть оглянути музей у віртуальному вимірі. 

Читайте також: «Довженко-Центру» передали цінні артефакти, які знайшли на смітнику (ФОТО)

Про міжнародне товариство 

Міжнародне товариство Гутенберга — асоціація з вивчення історії та розвитку технології друку й писемних засобів масової інформації.

Товариство заснували 23 червня 1901 року в Майнці. Міжнародна асоціація з містом Майнц та Лейпциг присуджує премію Гутенберга розміром 10 000 євро за видатні мистецькі, технічні чи наукові досягнення в галузі друкарства.

Зокрема у 2024 році Валентину Бочковську  нагородили премією Ґутенберґа за її внесок у збереження культурної спадщини України під час війни.

Нагадуємо, що: український художник Павло Маков отримав престижну премію імені Леонардо Скіаша

Фото обкладинки: Музей книги і друкарства України, на виставці Ганни Гороженко «Лицарка корони», 2020рік

Культура

На Google Arts&Culture виклали роботи українських мисткинь-шістдесятниць

Опубліковано

Український інститут презентував проєкт «60-ті. Втрачені скарби», який виклали на платформу Google Arts&Culture. Нова колекція містить роботи та історію життєвого шляху Алли Горської, Галини Зубченко, Любові Панченко та інших представниць шістдесятництва.

Про це повідомили в Українському інституті.

Що відомо про проєкт

Новий проєкт створили у межах колекції «Українські митці крізь віки». У ньому розповіли про мисткинь-шістдесятниць, роботи яких частково або повністю втратили через політичні репресії та цезуру в СРСР.

У колекції розповіли про таких мисткинь:

Автопортрет Людмили Семикіної. Фото: Google Arts&Culture

«Художниці не лише підтримували дисидентський рух в Україні, за що зазнали репресій з боку радянської влади, але також своїм прикладом відстоювали феміністичні ідеали та кожна у свій спосіб боролися за права жінок»‚ — написали в установі.

Читайте також: Видавництво «Основи» започатковує нові серії з книгами про літературу

В Українському інституті нагадали, що шістдесятництво — літературно-мистецька та суспільно-політична течія серед української інтелектуальної еліти наприкінці 50-х – на початку 70-х років 20 століття. Вона сформувалася у період тимчасової «відлиги» радянського режиму.

«Українські митці крізь віки» є частиною проєкту «Україна поруч» (Ukraine is Here) на платформі Google Arts & Culture. Проєкт створили у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики.

Нагадаємо, що Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО).

Фото обкладинки: робота Алли Горської «Козак Мамай» на Google Arts&Culture

Читати далі

Культура

Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО)

Опубліковано

Художник, ілюстратор та мураліст Міша Тютюнник народився в Україні, а у сім років разом із родиною переїхав у США. У березні 2025 року Starbucks випустив колекцію чашок із дизайнами Тютюнника у межах проєкту Starbucks Artist Collaboration.

Про це повідомили у Starbucks.

Про Тютюнника та його творчість

У межах проєкту Starbucks Artist Collaboration мережа кав’ярень відкриває та популяризує митців з усього світу. Тютюнник розповів, що з дитинства займався мистецтвом та відвідував музеї. Коли його родина переїхала до США, він відкрив для себе попкультуру та сучасне мистецтво.

У колекції художник використав переплетені форми, яскраві кольори та фігурні абстракції — нагадування про зв’язок між усіма живими істотами. Мережа випустила три чашки, кожна з яких представляє різні аспекти людського досвіду:

  • «Міське життя»;
  • «Природний ліс»;
  • «Небо».
Фото: сайт Starbucks

Читайте також: Українська гра про Гуцульщину зібрала понад 45 000 доларів на Kickstarter

Зараз він живе у Нью-Йорку та використовує свою творчість для досліджень соціальних та екологічних проблем. Його нова колекція чашок заснована на переконанні про взаємопов’язаність людей та природи.

«Все єдине. Ми є частиною цього. Природа — це частина цього. Місяць, зірки, небо — все це частина життя, яке ми знаємо», — розказав митець.

Фото: фейсбук-сторінка Міші Тютюнника

Нагадаємо, що Skvot запустив безплатний курс із графічного дизайну жестовою мовою.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Міші Тютюнника

Читати далі

Культура

Видавництво «Основи» започатковує нові серії з книгами про літературу

Опубліковано

Видавництво «Основи» оголосило про створення книжкових серій про літературу та літературознавство. Серії отримали назви «Літературний архів» та «Українські літературні студії» («УЛіС»).

Про це повідомили у видавництві.

«Серії об’єднують філологію, історію літератури і культури та археографію. Спільними рисами видань стануть наукова ретельність, якісний сучасний дизайн і традиційна для «Основ» увага до деталей»‚ — написали у видавництві.

Кураторкою обох серій стала літературознавиця Ярина Цимбал.

Фото: фейсбук-сторінка «Основ»

Книги серії «УЛіС»

У межах серії «УЛіС» видаватимуть і перевидаватимуть знакові літературознавчі дослідження.

Наразі видавництво розповіло про перші дві книги.

  1. «Приватний Шевченко». Упорядником видання став Олександр Боронь. У книзі зібрали статті про Тараса Шевченка у його приватному житті. У роботі можна дізнати про Шевченкове ставлення до жінок, дітей, здоров’я, у яких готелях він зупинявся, де і чим харчувався.
  2. «Антологія українського формалізму». Книгу впорядкувала Галина Бабак. Це збірка статей, які надають цілісне уявлення про зародження й еволюцію формалізму як одного з плідних літературознавчих методів в українській науці про літературу.

Читайте також: На їхню честь названі вулиці в Україні. Маловідомі діячі: Чмола, Старицька-Черняхівська, Гаспринський

Що видаватимуть в «Літературному архіві»

Натомість у «Літературному архіві» видаватимуть спогади, щоденники і листування.

Першими трьома книгами стали:

  • Іван Дніпровський — «Літературні стрічі». Це щоденник і спогад про Хвильового «Портрет м’ятежника». Упорядницею стала Тетяна Трофименко. У видавництві вказують, що щоденник Івана Дніпровського — поодинокий уцілілий документ 20-х років 20 століття.
  • Юрій Смолич — «Розповідь про неспокій». У книзі розкривають спогади про українські 1920-ті. Упорядницею стала Ярина Цимбал.
  • Вероніка Черняхівська — «Записки червоної куропатки». Упорядниця — Ольга Гураль. У виданні зібрали щоденники перекладачки, поетки та учасниці гурту «Гроно», які охоплюють 1917–1924 роки.

Нагадаємо, що в Індії вперше переклали збірку Тараса Шевченка бенгальською мовою.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Шопочитати

Суспільство19 години тому

Шо там у ШоТам або навіщо інвестувати в добрі новини для українців

На тлі зупинки грантової підтримки від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) чимало українських медіа...

Суспільство2 дні тому

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти...

Культура4 дні тому

Народні співи біля моря. Ці жінки відроджують українські традиції в Одесі

Стереотип про те, що всі в Одесі мають певну «культурну автономність» спростовують одеситки з гурту...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

З чоловічого піджака в жіночий: як українка зробила бізнес на переробці старих речей

Поки міжнародні фешн-ритейлери щороку нарощують виробництво, вони дають нове життя одягу українських брендів. Жінки з...