

Суспільство
Равликовий бізнес на Одещині: родина створила екзотичну ферму і навчає інших
Неподалік Одеси в селі Єлизаветовка Артем Байрамов із сестрою Іриною заснували равликову ферму «Family Snail Farm». Уже третій рік поспіль вони займаються вирощуванням маточного стада, щорічно збільшуючи свої обсяги, а також навчають усіх охочий равликівництву. Історію сімейного бізнесу розповідає «АгроЮг».
Як все починалося?
У 2017 році, коли Артем Байрамов вирішив займатись равликами, в Україні, окрім його ферми, налічувалось ще дві таких: у Львові та Полтаві. На сьогоднішній же день нараховується вже більше 150 ферм, 10% з яких відкрилось за допомогою семінарів, які проводять Байрамови.
“Ми проводимо семінари, усі бажаючі навчаються і відкриваються від нас, і перший рік ми супроводжуємо їх. Це така партнерська програма, яку ми придумали”, – каже власник ферми.
Читайте також: Темна сторона равлика. Що треба знати, перш ніж відкривати равликову ферму
Розпочинали ферму тут три роки тому на 20 сотках землі із 200 кг равликів. На сьогоднішній день равлики вирощуються на земельній ділянці площею 0,5 га, де, за словами керівника, можна досягти об’ємів урожаю до 12 тонн.
“Процес вирощування не важкий, але все дуже тонко. Це така істота, що на неї впливає все. Її потрібно берегти від великої кількості сонця, від вологи – всього дати в нормі, і все буде рости нормально. Найголовніше – це дотримання мікроклімату, щоб було волого, темно і сиро”, – відмічає він.
У чому переваги равликової ферми?
Великий плюс вирощування равликів полягає в тому, що ці істоти майже не хворіють. За два роки тут не спостерігали ніяких шкідників. За словами Артема Байрамова, у равликів є лише дві проблеми: гельмінти та нематоди, і їх виявити не складно.
Основне приміщення ферми – маточник, в якому знаходяться столи, де безпосередньо виводиться маточне стадо (репродуктор). Репродуктор вирощується власними силами, в основному сорт Helix Aspersa Muller. В цьому приміщенні, а також в інкубаторі створюється необхідний мікроклімат для істот.
“Два рази в годину тут повністю змінюється повітря. Тому що ця істота дихає, їй потрібен кисень. Туманоутворююча система, яка дає туман, щоб нагнати сюди вологи. 90% тут повинно бути вологи. Каналізація зроблена. За все відповідає контролер”, – зазначає Байрамов.
Процес вирощування
Коли приходить час, на столах розкладають контейнери із торфом, вимикають світло на 8 годин та за допомогою контролера створюють неохідний мікроклімат. За цей час равлики паруються і відкладають ікру у контейнери. Після чого їх складають у ящики та залишають в цьому мікрокліматі ще на 48 годин. По закінченню часу, їх прибирають у окреме приміщення, де вже відбувається процес відбору ікри з землі, після чого її розкладають у інші спеціальні тарілки із кришкою. Тарілки поміщують в інкубатор, де своя температура, своя волога.
“Тут ми кладемо тарілку на тарілку, і в нас вже через 15-20 днів вилуплюються маленькі равлики і переміщуються на кришки. Потім ми з цих кришок на полі їх вибиваємо на щити та траву, яка вже посіяна. І протягом 4-х місяців з такого маленького зростає великий равлик”, – пояснює фермер.
Як відбувається збір урожаю?
Восени протягом місяця у період вересня-жовтня триває збір равликів.
“У нас є близько 30 днів на збір врожаю, бажано до того часу, поки не вдарив мороз. Ми вручну равликів збираємо у відра, знімаємо столи у маточнику, розсипаємо равликів не більше 10 см і промиваємо їх від бруду, від кишкового випорожнення. Потім ми їх висушуємо та складаємо у сітки по 3 кг та поміщаємо у холодильне приміщення. І равлики там від 6 до 8 місяців знаходяться при температурі від 3-5°С і вологи не більше 70%. За цей час відбувається реалізація равликів”, – розповідає фермер.
Окрім вирощування маточного стада в цьому році власники взялись за розвиток ще одного напрямку – реалізації фаршированих равликів в соусах. Навесні тут планують інвестувати у відкриття цеху з командою кухарів, щоб вивести цей напрямок на більш високий рівень.
Суспільство

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.
Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.
«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.
Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Про фестиваль
Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.
Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».
Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги
Суспільство

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.
Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.
Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).
На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.
Опубліковано Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області Пʼятниця, 20 червня 2025 р.
Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової