Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Як відкрити равликову ферму? Як відкрити равликову ферму?

Економіка

Як відкрити равликову ферму? Темна сторона равлика.

Опубліковано

Купив тонну равликів, закинув їм корму, зібрав восени врожай у десять тонн – і на експорт, а там уже з розкритими обіймами вичікують ресторатори з грошима. Так про равликову ферму думають дилетанти. Як відкрити равликову ферму?

Насправді це таке ж фермерство – з усіма його недоліками і ризиками, розповідає Михайло Дем’ян, власник першої равликової ферми на Закарпатті. Вона, до речі, так і називається – Закарпатська равликова ферма.

Читайте такожНа Київщині вирощують равликів для європейського стол

Він розповів “ШоТам?” про усі небезпеки, з якими зіштовхнувся сам на початку створення равликового бізнесу.

Михайло Дем'ян (у центрі) - закарпатський равликовод
Михайло Дем’ян (у центрі) – закарпатський равликовод з трирічним стажем

Як став равлиководом

Равликова ферма підприємця Михайла Дем’яна розташована у Нижньому Селищі (Закарпаття). Харчових равликів, що з виду Хелікс Мюллер, вирощує разом з партнером по бізнесу третій рік. Каже, вирішив спробувати, бо також попався на чутки про надзвичайну прибутковість бізнесу.  

Читайте такожНа Рівненщині ІТ-фірма вирощує равликів на експорт

равлики
Ферму равликовод заснував, бо чув про надзвичайну прибутковість бізнесу

Спочатку тренувався вирощувати харчового равлика вдома і пробував реалізувати його. Потім пройшов навчання у країнах Європи – як відкрити равликову ферму.

 Вартість одного дня перебування на навчанні в Європі – десь 100 євро. Але довелось, бо навчання, яке пропонують у нас в Україні  – одноденне, взагалі ні про що, – розповідає Михайло Дем’ян.

равликівництво
Думаєте, равликівництво – то легко? Тільки якщо розводите равликів як домашніх тварин, каже Михайло

Рік пішов на облаштування ферми та розведення маточного стада. Каже, благоустрій ферми – недешеве задоволення: після 50 тисяч доларів витрат компаньйони уже перестали рахувати гроші.

“Як відкрити равликову ферму? Здається, що ферма з равликами – то просто: купив, вони собі паруються, тільки годуй і поливай, а як розплодяться, можна продавати пачками у ресторани. Якщо думаєте так, краще тримайте ахатіну (вид домашнього равлика – авт.)  у домашньому акваріумі, – каже равликовод”, – каже Михайло.

Як відкрити равликову ферму?

На початку розмови Михайло особливо наголошує на тому, що при створенні ферми треба вкластись не тільки у закупівлю маточного стада (равликів, які потім відкладуть ікринки, з яких і виросте равликовий врожай – авт.), а ще обладнання та аренду приміщення, винаймання кваліфікованої (або хоча би сумлінної) робочої сили. [3] 

Читайте також: Від жаб’ячих лапок до молока ослиці: п’ять “скажених” українських ферм

І обов’язково у витрати включіть свій власний час – чомусь ми не звикли його рахувати, але це теж гроші, – каже Михайло Дем’ян.

равликова ферма
Ферма існує уже третій рік і встигла стати туристичною родзинкою Закарпаття

Підприємці планували вирощувати 10 тонн равлика з тонни репродукційного стада. Для цього обладнали приміщення у 250 квадратів – маточну репродукційну залу, і поле у півгектара – для вирощування равликового врожаю.

Підсобні приміщення та склад уже не рахую. Також врахуйте, що для вирощування 10 тонн равлика треба 11 тонн корму.

Причому, для складу недостатньо якогось підвалу, інакше корм зіпсується і це впливатиме на здатність равликів паруватись.

Взагалі готуйтесь до того, що будь-який нюанс впливатиме на їхню репродукційну здатність: не та вологість – не паруються, щось не так з кормом – не збираються розмножуватись, проблема з температурним режимом хоча би на пів градуса – і це теж вплине на особисті стосунки між молюсками. 

Читайте такожЗ льоном і коноплями: ферма на Чернігівщини виготовляє 15 сортів масла

Для того, аби простіше контролювати ці нюанси, підприємці встановили контролер, систему вологого туману, яка підтримує потрібний рівень вологості, датчики температури.

равликова ікра
Так виглядає равликова ікра. Її треба вручну вибирати з торфяної суміші

І все ж треба постійно самому моніторити, що відбувається у репродукційній залі. Равлики чутливі до змін, тому треба потрапити в десяточку і з раціоном, і температурним режимом.

Замитнення і логістика в Європу лежить на плечах фермера.

“Не буває так, щоб рефрижератор приїхав одразу, забрав равлика, а ми тут же отримали гроші  – і всі щасливі. Тому обов’язково треба мати свою холодильну камеру для зберігання врожаю”, – каже Михайло.

Окрім того, холодильник – одна з умов внесення підприємства у список уповноважених експортерів України.

Як з тонни отримати десять

У перший рік підприємці встановили планку на врожай у 10 тонн равлика. Почали з 750-800 кілограм. І  – десяти тонн не отримали.

Якщо людина в перший рік з тонни хоче отримати врожай у 10 тонн равлика, треба планувати усі витрати як на 15 тонн.

Важливий нюанс перед стартом справи – врахуйте, що справжній корм для равлика в Україну завозиться під замовлення. Є три види корму – для репродукції, малька та відгодівлі.

 Страви з равликів
Страви з равликів, підготовлені для дегустації

Але в Україні його нема: треба або імпортувати з Європи (і розмитнення збільшує ціну корму на раз), або імпортувати основу для корму і взяти на себе відповідальність щодо наповнювача основи.

Формально в Україні немає корму для равликів. Коли у 2018 році купляли, там було написано не “корм для равликів” на мішках, а “корм для перепелів”.

Старт репродукції треба починати після того, як равлик встиг оклигати, набрати енергію для спаровування і відкладання ікри. Її равлик відкладе у спеціально підготовлену земляну суміш, а сам, скоріше за все, помре. Зазвичай після відкладання ікри залишається максимум 10-15% живих особин – і це природно, каже Михайло.

 Равлик відкладає ікру в суміш
Равлик відкладає ікру в суміш, яка знаходиться в горщиках. Зо 200 горщиків з торфяною сумішшю важать загалом до 10 тонн

Після збору ікра поміщається в інкубатор з ретельно підібраним температурним режимом. Маленькі равлики інкубуються у маленьких коробочках, всередині яких треба кожного дня перевіряти вологість із допомогою вологоміра. Слідкувати, аби не пропустити той момент, коли равлика час переміщати до холодильника.

ферма равлики
Тут равлики ростуть та набираються сил

“Якщо пропустити будь-який з тих етапів, замість запланованих на цей рік 10 тонн врожаю, фермер може отримати 2 тонни, 5 тонн, а може статись так, що у нього не виросте равликів першого класу”, – каже Михайло.

Дорослий равлик ділиться на три класи. До першого класу відносяться найбільші молюски, до третього – найменші, “некондиція”.

“Він дуже маленький, його зберігати не рентабельно – він не має енергії, аби перезимувати. А якщо його випустити на наступний рік вирощувати, виросте набагато раніше, ніж основна маса, раніше почне відкладати ікру, і тоді при зборі врожаю матимемо знову третій клас”, – каже Михайло.

Прибутки і як вийти на самоокупність

Равликівництво  – малоприбуткова справа, каже Михайло.

Цілий рік мучитися, вкладати купу грошей-часу-нервів, аби отримати з 10 тонн 15 тисяч євро. В Україні зараз дуже велика собівартість самого равлика: 1,5 -2 євро за кілограм живого равлика. Приготований – дорожче, але то прерогатива ресторанів, кафе, дегустаційних залів.

Читайте також: Сирний бізнес на останні 300 гривень. Історія сироварні “Скажи Cheese”

Окрім того, розповідає Дем’ян, равлик не користується великим попитом в Україні, бо українці поки ні фінансово, ні морально не готові їсти равликів.

Непогана модель виходу равликового господарства на прибутковість – позначити себе на туристичній мапі.

“Закарпаття вигідно вирізняється від інших регіонів кількістю туристів, тому ми налагодили співпрацю з туристичними агентствами. У нас на фермі можна замовити екскурсію і дегустацію равликів”, – каже Михайло.

Особливості європейського равликівництва

У Європі равликова ферма загалом не є основним джерелом доходу бізнесмена, розповідає Михайло. Виробничі потужності ніколи напряму з фермером не працювали і не працюють. Їм нецікаво купляти 10-15 тонн равлика, у них для того є посередники. Вони мають зобов’язання – поставити певну кількість равлика на рік.

Багато європейських фермерів користуються грантами від уряду. Так, знайомі Михайла облаштували нову ферму вартістю 110 тисяч євро: 50 тисяч – їхні, 60 їм презентувала держава.

Закарпатська равликова ферма
Працівники Закарпатської равликової ферми зі своєю продукцією – часті гості фестивалів та фудфестів

І те, вони ще ретельно подумали, чи треба це їм. 

Європейцю собівартість равлика виходить, як і українцю, у 1,5 євро, але він продає равлика за 3,5 євро, і має на кілограмі 2 євро, на одній тонні – 2 тисячі, на 20 тоннах – 20 тисяч євро відповідно.

Поради майбутнім равлиководам

“Якщо людина дуже сильно хоче стати равлиководом, то моя порада – купити собі ахатіну і тримати її вдома в акваріумі. Не конкуренції боюся: тут конкуренції нема, бо це міжнародний ринок –  там десять ферм плюс, десять  мінус – без різниці”, – зазначає Михайло.

Якщо людина збирається останні гроші вкласти у равликову ферму і не виробляти хоча би 50 тонн равлика при цьому, підприємство буде збитковим, розповідає равликовод. І радить: аби справа була прибутковою, треба вирощувати равлика в промислових масштабах.

Коментарі

Економіка

Нідерланди інвестують 400 мільйонів євро на створення та розвиток безпілотників для України

Опубліковано

Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс під час візиту в Харків та Київ анонсував виділення 400 мільйонів євро на дрони для України.

Про це повідомили в міністерстві оборони Нідерландів.

«Раніше Нідерланди відігравали піонерську роль у постачанні F-16 і систем Patriot, тепер ми продовжуємо це з передовими безпілотниками, інвестувавши 400 мільйонів євро в план дій щодо дронів. Це стосується всіх видів передових БпЛА, які можна використовувати для розвідки, захисту та нападу. Особливо в повітрі, а також на землі та на морі», — сказав Брекельманс.

У міністерстві вказують, що половину дронів виготовлятимуть на території їхньої країни. До того ж якщо створені дрони успішно використовуватимуть, то Нідерланди збільшать суму для збільшення їх виробництва.

Фото: Міністерство оборони Нідерландів

За словами Брекельманса, отриманий українцями досвід на російсько-українській війні має додаткову цінність для високоякісних технологій у Нідерландах. Він додає, що якщо нідерландські знання та технології об’єднати з українським досвідом на полі бою, це призведе до створення інноваційних та ефективних безпілотників.

Міністр оборони зазначив, що в Україну прибули перші з 24 літаків F-16.

Нагадаємо, що застосунок «Армія+» зручно використовують вже 300 000 військовослужбовців.

Фото: Міноборони Нідерландів

Коментарі

Читати далі

Економіка

Киянка відкрила кафе для молоді з синдромом Дауна заради доньки (ВІДЕО)

Опубліковано

Мама дівчинки з синдромом Дауна Аліна Живаго відкрила мережу піцерій «Sunshine cafe» в Києві, створивши робочі місця для молоді з інтелектуальними порушеннями. Зіштовхнувшись із труднощами в пошуках роботи для своєї доньки Насті, яка через діагноз не могла працевлаштуватися, Аліна вирішила змінити ситуацію власними силами. У вересні 2022 року вона відкрила перший заклад, де зараз працюють понад 10 людей з інвалідністю.

Як усе почалося?

Після спеціалізованої школи донька Аліни Настя вступила до училища на спеціалізацію кухаря. Однак знайти роботу стало викликом: більшість роботодавців не хотіли брати людину з синдромом Дауна навіть на практику. Аби дати доньці та іншим молодим людям з інтелектуальними порушеннями можливість самореалізації, Аліна створила громадську організацію «Сонячні люди» та розпочала власну справу.

Читати також: В Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт

Ідея європейської інклюзії в Україні

Надихнувшись європейськими моделями інклюзії, де кафе та інші заклади активно залучають до роботи людей з ментальними порушеннями, Аліна відкрила кафе, де молодь із синдромом Дауна може працювати та проходити практику. У закладах «Sunshine cafe» люди з інвалідністю не лише готують піцу та млинці, а й активно спілкуються з клієнтами, демонструючи, що вони — такі самі члени суспільства, як і всі інші.

«Ми різні, але рівні»

Гасло, яке стало символом кафе, відображає головну мету Аліни — довести, що люди з інвалідністю мають ті ж права на працю та життя в суспільстві. Ініціатива «Sunshine cafe» показує, що такі зміни починаються з невеликих, але важливих кроків.

Детальніше дізнатися про цю історію ви можете у відео від ШоТам!

Нагадаємо, що гурт «Друга ріка» зібрав один мільйон гривень для ГУР під час концертів у Європі.

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Економіка

Бізнес може реєструвати сировину для ліків на основі медичного канабісу

Опубліковано

Бізнес, який має ліцензію на обіг наркотичних препаратів, тепер може розпочати реєстрацію сировини для виготовлення ліків на основі медичного канабісу.

Про це пояснюють у МОЗ.

Деталі

  • Якщо у вас вже є ліцензія, необхідно зареєструвати рослину як активний фармацевтичний інгредієнт (АФІ) в Державному реєстрі лікарських засобів (наказ МОЗ № 426).
  • Поки триває процес отримання ліцензій в Україні, дозволено ввозити медичний канабіс із-за кордону, щоб пацієнти могли отримати необхідне лікування. МОЗ також ініціював скорочення строків реєстрації, щоб прискорити цей процес для бізнесу.
  • Після реєстрації підприємства мають підключитися до електронної системи контролю, яка запрацювала 1 жовтня. Кожну операцію з канабісом необхідно вносити до системи протягом доби.
  • Для ввезення сировини потрібно отримати дозвіл від Держлікслужби, погоджений зі СБУ. Заявки на квоти на 2025 рік приймаються до 1 грудня 2024 року.
  • Після ввезення сировину можна продавати в аптеки, що мають відповідні ліцензії.

Читати також: В Україні відкрили першу аптеку з ліками на основі медичного канабісу

11 жовтня МОЗ проведе захід для бізнесу, де роз’яснять всі правила роботи з медичним канабісом. Реєстрація на подію доступна за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні створили систему обліку медичного канабісу.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати Як відкрити равликову ферму? Темна сторона равлика. на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Як відкрити равликову ферму? Темна сторона равлика. на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення
Відхилити
Дозволити сповіщення