Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Plan B fest: що дивитися та кого слухати

Опубліковано

Вже 14 та 15 листопада Харків, Івано-Франківськ і Лисичанськ об’єднаються на фестивалі Plan B fest, де покажуть і розкажуть, чим живуть регіони та які глобальні теми турбують місцевих. Стежити за трансляцією можна на сайті Plan B та facebook Plan B fest

Подія складається із двох основних частин: конференції Plan B Day та музичного фесту Plan B Night. У програмі першого блоку  — наймотиваційніші з усіх мотиваційних виступів від активістів і культурних діячів, реальні історії від соціальних підприємців, дискусії про виклики сьогодення та багато іншого. Про них ми вам і розповімо. 

Івано-Франківськ

Попри те, що Франківськ відомий своїм бурхливим літературним та мистецьким життям, говорити тут будуть не лише про “високе”, а й про актуальне. Ви зможете відчути себе справжнім франківчанином та зануритися в життя міста з головою.  

Так, засновник лабораторії переробки пластику «RE: laboratory» Михайло Веклин та Макс Вердеш з коломийської організації «Екоґвалт» розповідатимуть про екологічний спосіб життя в українських реаліях та сортування сміття, якого всі так бояться. А засновниця школи «Kaizen» Оксана Архипчук поговорить про нові форми шкільної освіти та чому зараз варто орієнтуватися на індивідуальні навчальні потреби, формування компетенцій, аніж на накопичення знань.

Крім глобальних проблем, аналізуватимуть й локальні. Галина Плотницька створила онлайн-платформу для пенсіонерів-фрілансерів «БА І ДІ КЛУБ». Вона поділиться: як люди старшого віку можуть адаптуватися до сучасного світу. Адже підліткам розповідають, що дорослішати не страшно, а що ж далі? Такі питання у нашому суспільстві порушують рідше, ніж хотілося б. 

Галина Плотницька – засновниця онлайн-платформи для пенсіонерів

Повертаючись до “високого”, пропонуємо послухати представника Станіславського феномена художника Анатолія Звіжинського, який розказуватиме дивовижну історію Центру сучасного мистецтва

Продовжать говорити про культуру та зокрема про вплив електронної музики на Франківськ учасники промо-групи Detali. Вони організовують вечірки, рейви та фестиваль Detaliзація, добре відомі за межами міста. Своїми ініціативами організатори розвивають якісну локальну культуру для внутрішнього та зовнішнього культурного туризму.

Читайте також: Кранчі з любов’ю: як молодь з інвалідністю створює корисні сніданки

Про те, як закохати людей у своє місто та його спадщину, розповість Марія Козакевич — засновниця громадського руху “Франківськ який треба берегти”. Ініціатива реставрує старовинні двері та популяризує дбайливе ставлення до архітектури та історії. За 4 роки діяльності вони врятували понад 30 старовинних об’єктів. 

Окрім цього, заплановано дуже незвичайну та цікаву дискусію про те, як вітчизняним культурним просторам залишатися організованими без гігантських зусиль та як “забути про цензуру”, але при цьому виживати фінансово. 

Харків

У Харкові мова йтиме про вічне: книги, культурні активності та інновації. 

Зокрема, розробник Михайло Маркевич представить бот Elomia. Він може замінити психотерапевта в критичних ситуаціях: спеціалісти навчили нейронну мережу розпізнавати емоційний стан співрозмовника і підтримувати його в складних ситуаціях. Така розробка була дуже корисною для багатьох під час пандемії, коли люди опинилися у непростому становищі та сам на сам зі своїми страхами. Загалом нею скористалися понад 43 тисячі людей. Крім цього, бот Elomia майже нічим не поступається живому психологу, але коштує у п’ятдесят разів менше! 

Читайте також: Притулок для речей: як старий гардероб зробить вас благодійником

Віта Базан поділиться знаннями про процес та складнощі розробки своїх проєктів — “Код Міста” та “Вимірювач”. Особливість першого полягає в тому, що його команда створює довгострокову програму формування креативної економіки українських міст та умови для їх сталого розвитку. “Вимірювач” — колишній житомирський завод радянського періоду в Україні. Колись там виготовляли синтезатори, електрооргани, електробаяни, драм-машини тощо. Зараз це інноваційний парк, на базі якого старі електронні девайси, які пролежали там не один рік, та інші речі почали перетворюватися на нові музичні інструменти із зовсім іншим звучанням. 

Віталій Собченко – організатор фестивалю «Самсобіфест»

Організатор фестивалю «Самсобіфест» Віталій Собченко розповість про те, як об’єднувати незнайомих людей у такі непрості часи. Проєкт підтримує українських виробників та ідею свідомого споживання, а основними його складовими є барахолка, архітектура, вулична їжа, освіта, виставки та музика. До спільноти, яка формується навколо цього унікального проєкту, має змогу долучитися кожен. Місце, де проводять фест, дуже любить молодь та харківські митці — там вже створили виставку графіті просто неба, яку можуть оцінити звичайні перехожі.

А тим, хто цікавиться книгами та всім, що з ними пов’язано, обов’язково треба послухати Андрія Онищенка — члена команди незалежного видавництва IST Publishing, створеного у 2017 році на базі галереї Come In. Воно видає одні з кращих українських перекладів книг про сучасну культуру, теорію та історію мистецтва, а також артбуки вітчизняних художників. 

Андрій Онищенко – член команди незалежного видавництва IST Publishing

Під час свого виступу Андрій розповість про “життя” українського видавництва під час карантину, виклики, з якими стикнулася вся книжкова індустрія та вся культурна сфера загалом. 

Катерина Райкураторка ініціативи Pangram

Куратори ініціативи Pangram Катерина Рай та Сергій Ніжинський розкажуть про досвід створення експериментального діджитал-простору, де митці можуть ініціювати власні виставки та проводити презентації у часи пандемії, коли звичайні галереї є не зовсім безпечними. Куратори покажуть, як мистецтво адаптується до нових умов. 

Тетяна Каменєва та Михайло Чорноморець – засновники соціального ресторану “Сніг на голову”

Також своєю історією поділиться Тетяна Каменєва з Михайлом Чорноморцем — співзасновники соціального ресторану «Сніг на голову», в якому на кухні працюють люди з ментальною інвалідністю. Мета авторів цього проєкту — інтегрувати таких людей у суспільство та максимально посприяти тому, щоб до них ставилися серйозно. Тетяна та Михайло розкажуть про те, як їх команда відкрила ресторан у 2020 році — найскладнішому для бізнесу періоді.

Лисичанськ

У Лисичанську говоритимуть про те, що стосується багатьох людей: як жити поруч з війною та створювати умови для розвитку соціальних та культурних ініціатив. 

Лисичанські спікери пропонують глядачам лекції формату TED talk та дискусії. Засновниця арт-резиденції «Аура міста» Оксана Очкурова свій проєкт. Його найважливіше завдання — дослідити ідентичність донбаського  Старобільська, переосмислити спадщину міста та сприяти формуванню нового культурного простору. 

Продовжить розмову про культуру засновник проєкту “гарелея неотодрёшь” Віталій Матухно. Цей проєкт дав можливість молодим художникам з Сєвєродонецька, Луганська, Донецька, Бахмута та Рівного презентувати свої роботи вперше. Ця імпровізована галерея — про творчість, яка не вписується в рамки. Він покаже, як мистецтво може жити серед закинутих будівель, а митцем може буде кожен. 

Так, головний редактор журналу «ПлюсМинусБесконечность» Слава Бондаренко познайомить всіх охочих зі своїм проєктом про культуру, сучасне мистецтво та те, що на них впливає. Його мета — розповісти, що відбувається у культурному середовищі Луганщини сьогодні, створити майданчик для презентації робіт і забезпечити зв’язок між митцями по обидва боки лінії розмежування. 

Також у Лисичанську режисерка Аня НА презентує настільну гру «Донецьк». Вона складається із 268 фотографій Донецька, зроблених в різний час. Проєкт допомагає людям розважитись і разом з тим познайомитися з містом через призму приватного життя та особистого ставлення людей.

Читайте також: Бізнес на склі. Історія успіху з Лисичанська

Крім цього, про свій досвід заснування ЛГБТК+ організації «ДонбассКвир» розповість Женя Трамвай. Найбільш серйозним проєктом «ДонбассКвир» став онлайн-щоденник «Полонені», присвячений ЛГБТК+ людям з окупованих територій. Це вдала спроба об’єктивно розповісти їхні історії та зробити людей видимими. На думку Жені, така ініціатива підвищить рівень інклюзії й толерантності у суспільстві, тому сприятиме появі важливих законів і реформ.

Весна Байшанскі-Агіч – виконавча директорка у Fondacija Mozaik

Весна Байшанскі-Агіч,  виконавча директорка у Fondacija Mozaik (один із найбільших проєктів соціального підприємництва в Південно-Східній Європі), орієнтованої на молодь, соціальні інновації, примирення та допомогу знедоленим, навчить всіх охочих створювати соціальні проєкти будь-якого спрямування та налагоджувати зв’язки між громадськими ініціативами, державою та бізнесом. 

Також не можемо не згадати й про ведучих події: Олег “Мох” Гнатів — блогер, продюсер івано-франківського музичного гурту FAMILIA PERKALABA, без якого неможливо уявити культурне життя Івано-Франківська; Анна Шаригіна — співорганізаторка «ХарківПрайду», яка працює з ЛГБТ-спільнотами; Микола Дорохов — волонтер, керівник молодіжної платформи “Вільна Хата” та Андрій Діхтяренко — журналіст Громадського, засновник онлайн-видання «Реальна газета». 

Коментарі

Суспільство

Український трилер «БожеВільні» зібрав понад 4 мільйони гривень за три тижні прокату

Опубліковано

Дебютний трилер Дениса Тарасова «БожеВільні» продовжує привертати увагу глядачів. За три тижні прокату стрічка зібрала понад 4,1 млн грн, а її подивилися більше ніж 26 тисяч людей.

Про це повідомили у Державному агентстві з питань кіно.

Про що фільм?

«БожеВільні» занурює глядачів у похмуру реальність каральної психіатрії в СРСР 1970-х років.
Головний герой, Андрій, потрапляє до психіатричної лікарні через захоплення забороненою західною рок-музикою. Перед ним стоїть непростий вибір: співпрацювати з КДБ чи розкрити правду про тортури, які переживають ув’язнені.

Відео: FILM.UA Group

Читати також: Український «Щедрик» прозвучав у рекламі Chanel (ВІДЕО)

Що кажуть глядачі?

Фільм вирізняється атмосферою, яка тримає у напрузі до останньої хвилини, та вражає глибоким розкриттям теми тоталітарного гніту.

Стрічка стала важливим внеском у популяризацію українського кіно і розкриття тем, які довгий час залишалися табу.

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: фільм «БожеВільні».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Громади зобов’язані допомагати переселенцям». Як на Чернігівщині підтримують тих, хто втратив дім

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У Бобровицькій громаді на Чернігівщині зараз живуть понад 2 тисячі переселенців. Крім житла, роботи, гуманітарки та допомоги з документами, ці люди потребують психологічної підтримки, тому влада у співпраці з благодійниками створила для них безкоштовний соціально-психологічний простір.

Як це реалізували, розповідає ШоТам.

Михайло Ділок

директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.

Уся допомога є безкоштовною

Наш соціально-психологічний простір створений на базі місцевого центру надання соціальних послуг. З втіленням цього проєкту нам допомогла благодійна організація «Право на захист». Усі послуги простору безкоштовні.

Крім як по психологічну допомогу, переселенці приходять до нас із різними питаннями. От днями чоловік з інвалідністю із Запорізької області звертався щодо ремонту електрики в будинку, куди його заселили. Інша сім’я живе в будинку, де немає газу, тому потрібно допомогти з дровами, адже стало холодніше. Ми стараємося всім допомогти, чим можемо — надаємо продукти, постіль, теплий одяг, через благодійників дістаємо ліки, допомагаємо оформити документи.

Центр соціальних послуг Бобровицької сільської ради. Фото: ШоТам

Геннадій Іванюк

виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області 

«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»

Наша Бобровицька громада має значну допомогу від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» — матеріальну підтримку, а також тренінги для фахівців. Нам допомагають відновитися після бойових дій, адже росіяни окупували 9 сіл громади та знищили понад 160 будівель. 

Проєкт виділив нам багато необхідної техніки: пересувні фари для роботи вночі, екскаватор для ремонту доріг, а також чотири дробарки для переробки деревини. Тепер ми безкоштовно забезпечуємо переселенців дровами, аби вони могли опалити своє нове житло. 

Їхні діти навчатимуться у відновленій опорній школі, адже «ГОВЕРЛА» фінансує там ремонт і допомагає створити бомбосховище. Проте не менш важливим є й моральний стан переселенців, тому ми створили для них соціально-психологічний простір. У майбутньому хочемо виділити під нього окреме приміщення та найняти на роботу більше фахівців.

Геннадій Іванюк і Михайло Ділок спілкуються про розвиток соціально-психологічного простору. Фото: ШоТам

Вважаю, що громади зобов’язані допомагати переселенцям знайти житло та роботу, адже ці люди втратили свій дім. Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно, і щоб вони не мусили їздити по інших містах у пошуках житла.

Марина Бушеленко

психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді

Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти

Я — дружина загиблого воїна, мама та психологиня, яка щось робить, аби допомогти іншим. Коли люди покидають свій дім і переїжджають у нове середовище, вони не знають, що на них чекає. 

Ми зустрічаємося з клієнтами індивідуально раз на тиждень, сеанс триває 45 хвилин. Часто до мене звертаються молоді мами з дітьми, які стають розгубленими на новому місці.

От нещодавно до мене приходила жінка з Сум, у якої там залишилися батьки. Через це вона відчуває постійну тривогу, тому я стараюся допомогти їй зібратися та навчитися боротися з тривогою, аби не переносити її на свою дитину. 

Часто люди бояться психологів, але ми хочемо допомогти. Я не даю порад, не засуджую, а слухаю та намагаюся допомогти розібратися з хаосом в голові, скерувати людину в правильному напрямку. Тоді на душі стає легше, адже зі мною можна поплакати та бути собою.

Переселенка Лариса Бабій на прийомі в психологині Марини Бушеленко. Фото: ШоТам

Після нашої роботи вони завжди дякують і зазначають, що бачать зміни: діти адаптуються в садочках, налагоджують сон і свій емоційний стан. Я допомагаю жінкам звернути увагу на власні бажання та згадати про свої базові потреби.

Я завжди раджу планувати своє майбутнє, бо якщо ви знаєте, чого прагнете, то відволікаєтеся від стресу. Насамперед це потрібно дорослим, але я працюю також з дітьми та підлітками. Перші сеанси ми проводимо за присутності їхніх батьків, а далі вже самі.

Марина Бушеленко біля будівлі соціально-психологічного простору для переселенців Бобровицької громади. Фото: ШоТам

Зараз ми починаємо співпрацювати з психологами з інших центрів, а ще плануємо проводити для переселенців у місті різноманітні тренінги. Наступного літа хочемо відкрити інклюзивну кімнату для дітей з інвалідністю та загалом завдяки психологічним технікам допомагати людям жити краще.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві відкрили реабілітаційний центр для військових та рятувальників

Опубліковано

На базі медичної установи МВС у Києві запрацював сучасний реабілітаційний центр RECOVERY — 14-й у національній мережі.

Про це повідомляють в інстаграм-сторінці центру.

Реабілітація за світовими стандартами

Центр щороку прийматиме до 2 тисяч пацієнтів — військових, поліцейських та рятувальників, які зазнали поранень під час бойових дій. Заклад оснащений сучасним обладнанням, зокрема:

  • тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
  • апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
  • системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Фото: RECOVERY

Читати також: У Києві відреставрують «Будинок з комахами», збудований у 1893 році (ФОТО)

Команда та інклюзивність

З пацієнтами працює мультидисциплінарна команда — лікарі, фізичні терапевти, ерготерапевти, психологи та інші спеціалісти. Простір центру створений із дотриманням принципів інклюзивності, забезпечуючи доступність для всіх категорій пацієнтів.

Нагадаємо, що на Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО).

Фото обкладинки: RECOVERY.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура1 день тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...