Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/SHnJhOuO3J0?si=n0bprZ67xxQUm4s3SSSSSS

Суспільство

Найвидатніший хірург ХІХ ст. Микола Скліфосовський був родом з Одеси (ВІДЕО)

Опубліковано

Прізвище легендарного хірурга Скліфосовського знають всі. Щоправда, більшість вважає його «русскім», бо самі росіяни всюди так говорять. Але насправді геніальний лікар народився на території невизнаного нині Придністровʼя, а виріс, жив і помер в Україні!

Про видатного лікаря Миколу Скліфосовського, успіхи та роль України в його житті — нове відео ШоТам!

Легендарний хірург Скліфосовський, якого росіяни називають «русскім», насправді виріс, жив і помер в Україні. Микола Скліфосовський — один з найвидатніших хірургів XIX століття.

Він першим запровадив у московських лікарнях поняття стерильності та дезінфекції, підняв рівень медицини в імперії до європейського, утім, життя його родини перетворили на пекло. У часи революції зґвалтували його доньку, а дружину зарубали лопатами…

Народився у Херсонській губернії

Скліфосовський народився у 1836 під Дубоссарами: тоді — Херсонська губернія, нині — невизнане Придністров’я. Є припущення, що його справжнім прізвищем було Скліфос. Через спалах епідемії холери батько був змушений віддати Миколу до одеського притулку.

Незабаром тато захворів та помер, а Микола лишився в сиротинці й вирішив, що стане лікарем. Після закінчення одеської гімназії поїхав навчатися до москви, опісля повернувся до Одеси. Працював там земським лікарем, а потім очолив хірургічне відділення в міській лікарні.

Читайте також: «Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій

У 1866 поїхав за кордон по досвід. Працював у Британії, Німеччині. А у Франції познайомився з роботами видатного хірурга Лістера. Лістер першим обґрунтував необхідність стерилізації хірургічних інструментів, а Микола взяв це до уваги.

Став військовим лікарем на фронті

Попереду була низка воєн: Австро-прусська, Балканська, Російсько-турецька. Скліфосовський пішов лікарем на фронт. Інколи оперував по кілька діб безперестану. Через його руки пройшли понад 10 тисяч поранених, а відсоток тих, хто став на ноги, був неймовірно високим.

Після воєн Микола очолив стару занедбану клініку в москві, яку за короткий термін перетворив на один з найкращих лікувальних закладів Європи. Він сприяв масовому введенню в хірургію антисептиків, чим вивів операції на якісно інший рівень.

Надбання у медицині

Скліфосовський першим у світі застосував розчин кокаїну для знеболення. А також власноруч сконструював апарат, завдяки якому під час операції підтримувався наркоз. Уперше запропонував проводити оперативні лікування раку щелеп і язика, шлунка, мозкових гриж.

Скліфосовський став відомий у всьому світі, а його лікарню відвідували видатні вчені та медики. Попри популярність, Микола був скромною людиною та не любив галасу навколо себе.

На пенсію поїхав на Полтавщину

У старості, шукаючи спокійного життя, оселився в садибі неподалік Полтави. В останні роки життя переживав тяжку хворобу — мозковий інсульт.

Попри це, займався на Полтавщині громадською та благодійною діяльністю. Побудував власним коштом сільську школу та сад, де діти займалися садівництвом. У 1904 році Скліфосовський помер, навіть не підозрюючи, яке майбутнє спіткає його родину. Його поховали неподалік від місця Полтавської битви.

Уже після смерті лікаря під час революції в його маєток на Полтавщині увірвалися невідомі. Одні джерела стверджують, що це були «червоні», інші — що «махновці» під керівництвом командира Бібіка. Всередині вони побачили портрет Скліфосовського у формі царської армії.

Читайте також: «Я не хочу бути унікальним лікарем». Харківський онколог розвиває новітні методи лікування на Прикарпатті

Озлоблені, вони зґвалтували й повісили вниз головою одну з доньок лікаря Тамару. А її матір, дружину Миколи Софію, революціонери зарубали лопатами. Лише онучкам Скліфосовського Надії та Ользі вдалося врятуватися, виїхавши за кордон. Надбання Миколи Скліфосовського й досі рятують життя пацієнтів.

Перед головним корпусом Полтавської обласної лікарні стоїть пам’ятник геніальному лікарю. А частиною полтавського дендропарку є Тамарин ліс, названий на честь його доньки.

Нагадаємо, український хірург здійснив першу у світі пересадку нирки.

Також дивіться відео, як українець пережив концтабори, але попри все став олімпійським чемпіоном.

Коментарі

Суспільство

У парках Києва залишатимуть стовбури неживих дерев: переваги ініціативи

Опубліковано

Відтепер у Києві не прибиратимуть фрагменти мертвої деревини. Завдяки цій ініціативі у зелених зонах столиці планують створити природні умови для життя різних видів флори та фауни.

Про це повідомив директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Олександр Возний.

Для чого впроваджують проєкт

Як вказують в КМДА, не прибиратимуть у зелених зонах обрізаний сухостій і відмерлі стовбури дерев, що лежать на землі.

«Така практика вже багато років застосовується в багатьох європейських країнах, оскільки мертва деревина є незамінним елементом екосистеми. Вона підтримує життєвий цикл численних видів комах, грибів, мікроорганізмів, а також є «їдальнею» для синиць, дятлів та інших птахів», — зазначив Олександр Возний.

Разом із тим залишки мертвої деревини покращують якість ґрунту: вони насичують землю азотом, фосфором і вуглецем.

Читайте також: У Києві можна принести речі для переселенців із зони бойових дій: як допомогти

Фото: КМДА

У межах проєкту розробили спеціальні інформаційні таблички та QR-коди, які розмістили у київських парках. Більше про цю ініціативу можна дізнатися на сайті КП «Київський міський Будинок природи».

Нагадаємо, що на Київщині відкрили тимчасовий міст замість того, який росіяни зруйнували у 2022 році

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Косово відкрили українську новинну редакцію із фокусом на боротьбу з фейками

Опубліковано

У Приштині відкрили українську редакцію видання The Geopost. Відтепер журналісти висвітлюватимуть суспільно-політичні процеси в Західних Балканах українською мовою.

Українські журналістки редакції

Над новим проєктом працюватимуть українські журналістки Людмила Макей і Тетяна Красельникова. Вони знаходяться у столичному місті Приштина за програмою професійного захисту «Резиденція в Косові».

Читайте також: Руйнують міф про «хату скраю»: як пара з Києва інтегрувалася в життя гуцульської громади

Про видання The Geopost

«Наша головна місія — об’єднати балканський регіон у боротьбі з дезінформацією та зовнішнім впливом. Ми прагнемо протидіяти дезінформації та пропаганді на Західних Балканах завдяки роботі команди професійних журналістів-розслідувачів з Косова, Сербії, Боснії і Герцеговини, Північної Македонії та Чорногорії», — зазначив головний виконавчий продюсер видання Гюнен Венхарі.

Цю медійну організацію заснували у 2021 році за фінансування Посольства США. Дотепер у виданні публікували матеріали англійською, албанською та сербською мовами.

Нагадаємо, що українські медіа можуть отримати до 45 тисяч доларів на протидію дезінформації: деталі конкурсу

Фото обкладинки: The Geopost

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Київщині відкрили тимчасовий міст замість того, який росіяни зруйнували у 2022 році

Опубліковано

Біля одного з сіл на межі Вишгородського та Бучанського районів відкрили тимчасовий міст через річку Тетерів.

Про це повідомив очільник Київської ОВА Руслан Кравченко.

Попередній міст зруйнували росіяни ракетним обстрілом у березні 2022 року. У КОВА зазначають, що його капітально відновлять.

«Однак, щоб мешканці громади не втрачали час на об’їзні маршрути, облаштували тимчасовий протяжністю майже 56 метрів. Міст виконано в один проїзд та з тротуарами по обидві сторони», — написав Руслан Кравченко.

Читайте також: Швеція відновлює село на Херсонщині, яке в 1782 році заснували шведи

Фото: телеграм-канал Руслана Кравченка

Рух новим мостом відкрили 8 листопада. Його збудували за два місяці працівники одного з підрозділів Державної спеціальної служби транспортом.

Нагадаємо, що у Києві можна принести речі для переселенців із зони бойових дій: як допомогти.

Фото: телеграм-канал Руслана Кравченка

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство18 години тому

Руйнують міф про «хату скраю»: як пара з Києва інтегрувалася в життя гуцульської громади

Катерина Светлакова кілька років працювала HR-спеціалісткою в столиці та вивчила, як працюють різні підприємства —...

Культура2 дні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство1 тиждень тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство2 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...