Суспільство
Львівський підприємець викупив і подарував музею бойову сокиру XIII ст.
Львівський підприємець Тарас Хмеловський придбав сокиру Х–ХІ століть із зображенням князівського тризуба і подарував її Національному музею історії України.
Про це пише Радіо Свобода.
Зазначається, що подарунок львів’янин зробив з огляду на його цінність з ідеологічних та історичних міркувань.
Два роки тому керівник Комітету підприємців Львівщини Тарас Хмеловський побачив в інтернеті оголошення про продаж інкрустованої сріблом сокири з зображенням тризуба.
Оскільки він за освітою археолог, людина, якій не байдужа українська історія, тому одразу ця зброя скандинавського типу привернула його увагу.
До того ж науковці підтвердили, що сокира оригінальна, що це артефакт, припустивши, що вона з періоду України-Русі, приблизно з Х–ХІІІ століть.
Читайте також: «Тварини летять до нас через паркан». Як живе найбільший в Україні притулок для тварин
Технологія виготовлення сокири полягає в тому, що вона була відлита, у ній майстер робив канавки і в певній почерговості заклепував дріт, потім полірував.
Унікальності сокирі додає зображення тризуба, яке повністю інтегроване зі скандинавським стилем. Цією зброєю, вочевидь, користувався знатний воїн. Можливо, він її отримав як винагороду від князя.
Він придбав сокиру через спеціальний сайт за близько 10 тисяч доларів. Продав цю зброю «чорний копач», який знайшов артефакт на Чернігівщині. Сокира добре збереглась, відламаний лише верхній елемент, який тримав древко, нижня частина була у дуже доброму стані.
По боках нанесений скандинавський взір, вгорі намальований тризуб, а позаду зображено тотемну тварину – вовка, а це поширений тотем (предмет, істота), зокрема на Чернігівщині.
Читайте також: На околицях Дніпра виявили курган із давнім похованням (ВІДЕО)
«Форма сокири збереглась. Скандинави на цей момент були язичниками, вовк їх тотемний символ. Взір добре проглядався, «чорні копачі», на щастя, не втручались у метал і не рухали візерунок, який зроблений зі срібла. Сокира інкрустована скандинавськими взорами, є чіткий символ Володимира Великого – тризуб, який він обрав і використовував як свій герб і як державний», – зауважив Тарас Хмеловський.
Сокира – унікальна
Київський реставратор Віктор Голуб рятував чимало екземплярів періоду України-Русі. За його словами, найбільш складний процес у роботі – розкрити інкрустацію сріблом і стабілізувати предмет, щоб він міг довго зберігатись.Це оригінальний предметВіктор Голуб
«Цінність у тому, що символіка, яка нанесена на предмет, дає можливість вивчати його і аналізувати. Ця сокира збережена непогано. І важливо, що її віддали на професійну реставрацію і її врятували. Це оригінальний предмет, про це свідчить ступінь корозії залізної основи сокири, техніка виконання та рідкісне оздоблення», – говорить Віктор Голуб.
Читайте також: На Трахтемирівському півострові знайшли оборонні споруди та печеру
Тарас Хмеловський, коли придбав сокиру, одразу вирішив, що подарує її державі, бо така річ має зберігатись у музеї. Відтак напередодні Дня Незалежності України поповниться експозиція Національного музею історії України.
За словами директора Національного музею історії України Федора Андрощука, подарунок львів’янина належить до досить рідкісної групи інкрустованих бойових сокир Х-ХІІІ століть. Але науковець наголошує, що інкрустація тризубом, іконографія якого датується періодом княжіння Володимира Святославича, вказує на те, що сокира Х-ХІ століть. Такі екземпляри відомі з терен Швеції та України-Русі.
Археологи знаходили в Україні, зокрема на Чернігівщині, предмети з зображенням тризуба. У Чернігівському обласному історичному музеї імені Тарновського є різновид зброї – кістень чи бойова гиря – першої половини ХІ століття, на якій зображений тризуб Ярослава Мудрого. Цей предмет знайшли під час археологічних розкопок у 1984 році.
Нагадаємо, київську станцію метро «Золоті ворота» показали з дрона.
Окрім того, у полі під Києвом знайшли артефакт, якому кілька тисяч років.
Також у Львові археологи знайшли фрагмент середньовічного Високого муру.
Як ми повідомляли раніше, на Тернопільщині розкопали гробницю з артефактами 5 тис. років.
Усі фото: radiosvoboda.org.
Суспільство
Про що фільм?
Що кажуть глядачі?
Коментарі
Суспільство
Михайло Ділок
директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.
Уся допомога є безкоштовною
Геннадій Іванюк
виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області
«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»
Марина Бушеленко
психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді
Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти
Коментарі
Суспільство
Реабілітація за світовими стандартами
- тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
- апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
- системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Коментарі