Технології
Львів’яни створили перший український позашляховий електросамокат
Команда львівських атовців разом із науковцями Національного університету «Львівська політехніка» розробили електричний самокат на трьох колесах.
Про це повідомили у пресслужбі «Львівської політехніки».
Директор Наукового парку SID City Назар Подольчак розповів, що авторами проєкту є львівські атовці, зокрема військовий Павло Піка. Самокат матиме три колеса і зможе розігнатись до 50 км/год.
– Він зробив такий самокат на основі креслень наших працівників, а потім ми разом виготовили другий прототип електросамоката. Потім ми виграли грант і вдосконалили самокат. Основна його перевага – те, що на кожному колесі є амортизатори і невідчутно зміну висоти. Так само там є система пожежогасіння батарейки, сідло, мінімум батареї вистачає на 100 км, і розгін до 50 км/год, – розповів Назар Подольчак.
Команда розробників допрацьовує ще один варіант електросамоката, на якому завдяки спеціальному кріпленню зможуть пересуватись люди з інвалідністю. Цей варіант підійде також людям із надлишковою вагою.
Читайте також: «Прощавай, пакетику!». 10 українських брендів, що створюють стильні шопери та екоторбинки за доступними цінами
Розробники збирають попередні замовлення на електросамокати. Приблизна вартість одного з них становитиме близько 35-40 тисяч гривень, їх виготовлятимуть під замовлення.
Характеристики
Як пише my.ua, назвали цього залізного коника «Буцефал». Щоб самокат не вкрали, інженери додали ключ запалювання, тож провертаєш його і самокат завівся.
Ручка газу дуже зручна та ергономічна, тож триматися за неї – одне задоволення. Також для вечірніх прогулянок додали світло, одна кнопка і ви вже все бачите. Поки що самокат тестують: виявляють та виправляють всі вади.
Читайте також: Українець самотужки змайстрував електромобіль із запасом ходу 60 км
Щоб повернути на цьому електросамокаті, потрібно лише трішки викрутити руль, і нахилитись в ту сторону, в яку повертаєте. Виробник обіцяє, що їздити на цьому самокаті, буде дуже зручно.
Повністю заряджається за 5 годин. Запас ходу в нього 100 км, для міської їзди цього більш ніж достатньо. Наприклад Nissan Leaf першого покоління також проїжджає 100 кілометрів від одного заряду.
Читайте також: П’ять українських виробників електросамокатів та електровелосипедів
Електросамокат розробила команда волонтерів і колишніх військовослужбовців. Вони хочуть, щоб у майбутньому – їхнім транспортним засобом користувалася муніципальна варта чи поліція.
Важить сталевий кінь 50 кілограмів. Має металевий каркас, який практично неможливо зламати. Також розробники планують встановити протипожежну систему та допрацювати дизайн «Буцефала».
Нагадаємо, «Сільпо» почав тестувати українські електромобілі Konyk для доставки.
Як ми повідомляли раніше, в Україні створили електричну вантажівку-трансформер вартістю $16 тис.
Фото: lpnu.ua; galnet.fm.
Технології
Про маркетплейс
- Win-win співпрацю — українські компанії отримають легший доступ до нових замовників, а світові бізнеси — надійних виконавців;
- Глобальне промо українського технологічного сектору – платформа об’єднає верифіковані українські компанії з досконалою репутацією та експертизою у різних нішах;
- Розвиток цифрової економіки — CodeUA сприятиме зміцненню позицій України як потужного експортера ІТ-послуг.
Коментарі
Технології
Функції, доступні в Meet-me
- Лайки та чат (можливість ділитися фото, використовувати емодзі та інші опції);
- Модерація контенту, блокування користувачів та функція подання скарг;
- Розширені фільтри пошуку;
- Телеграм-сповіщення та можливість реєстрації через Google;
- Перевірка електронної пошти через neverbounce та зберігання фото в хмарному сховищі Cloudinary.
Коментарі