

Суспільство
Генетичний раціон: як український стартап створив ДНК-меню з Salateira
Що пов’язує магазинні полиці з новими розробками наших науковців? А чи знаєте ви, які продукти будуть корисні саме вам?
Що пов’язує магазинні полиці з новими розробками наших науковців? А чи знаєте ви, які продукти будуть корисні саме вам? Українські вчені вигадали, як використовувати вашу генетичну інформацію для покращення якості життя. Проєкт двох генетиків Дарії Лосєвої і Руслани Шадріної Myhelix допомагає скласти здоровий раціон, а також визначити схильність до деяких хвороб на основі ДНК-тесту.
Жінки створили успішний бізнес на “читанні” генів, який поширюють і в США. А нещодавно створили колаборацію з мережею Salateira, де можна замовити страви на основі ДНК-тесту.

Дарія Лосєва
Співзасновниця Myhelix
Навчалась у Києво-Могилянській академії за спеціальністю біологія, а згодом продовжила вивчати генетику та молекулярну біологію в ННЦ “Інститут біології та медицини” Київського національного університету. Зараз також продовжує свою наукову діяльність. Заснувала генетичний стартап, щоб допомогти українцям покращити якість життя.
Тест покаже схильність до хвороби та що вам краще їсти
ДНК-тест – це світовий тренд. Для прикладу, у США 26 мільйонів людей мають результати генетичних тестів. В Україні до нас не було компанії, завдяки якій можна було б проаналізувати свої гени та подивитись, як засвоюються конкретні нутрієнти з їжі. У нас є кілька варіантів тесту, які різняться за показниками та ціною.
Читайте також: “Тепер я не ходжу в аптеки”. Як український стартап економить час та гроші пацієнтів
- Тест на раціон. Завдяки цьому тесту аналізуються 52 ділянки генів, що показує, як засвоюються вітаміни та мікроелементи. Ціна – 6500 гривень. Цей тест різниться для чоловіків, жінок та дітей і показує, яких продуктів краще уникати, а які будуть корисними саме для вас. Ви отримуєте приклад рецептів на сніданок, обід та вечерю індивідуально для вас, а також рекомендації щодо додаткових аналізів: аналіз крові, дихальний тест, тощо. Є такий же більш доступний тест, вартість якого 1950 гривень. Відмінність в тому, що тут аналізується 6 ділянок ДНК.
- Тест на залежність. Якщо знати свої генетичні схильності, то можна уникнути звичок, або ж тримати їх під контролем. Тест визначає сприйняття організмом алкоголю, нікотину та кофеїну. Коштує від 550 до 800 гривень. За допомогою цього тесту ви можете дізнатись, наприклад, чи схильні до нікотинової залежності і конкретних хвороб, список продуктів, які варто включити в раціон, якщо курите, а також рекомендації, як позбутися цієї шкідливої звички
- Тест на схильність до хвороб. Завдяки аналізу можна побачити, чи можуть у вас на генетичному рівні виникнути ті, чи інші хвороби. Наразі є невеликий вибір цих тестів. Тест на визначення схильності до хвороби Альцгеймера та схильності до зараження хелікобактер пілорі, бактерії, що є причиною гастритів. Ціна – 650-750 гривень. Результат показує вашу схильність, рекомендації, а також перелік продуктів для профілактики.

За допомогою генетики можна побачити, чи є потенціал до розвитку захворювання. Але це не означає, що людина хворіє чи обов’язково захворіє. Багато залежить від того, який у людини режим життя.
ДНК-тест з доставкою додому
Людина робить замовлення на сайті, і кур’єр доставляє набір з ДНК-тестом. Це така коробочка з двома пробірками у вигляді ватних паличок, за допомогою яких людина самостійно бере епітелій з внутрішньої сторони щоки та відправляє тест нам.
Для кожного клієнта є спеціальний код, де зазначена пробірка та інструкція. Цей код потрібно зареєструвати у нас на сайті, щоб отримати результат. Тобто у лабораторії навіть не знають, чий аналіз вони роблять. Все під кодом.

Комплексні тести ми робимо в фінській Woble Helsinki Oy. Тільки поодинокі тести – в Україні. Залежно від виду дослідження результати можна отримати або протягом двох тижнів, або до двох місяців.
У вартість включена ще й 20-хвилинна консультація з нашим генетиком, який відповідає на всі питання клієнта.
Перед тим, як розробляти рекомендації, ми проводимо серію стратегічних сесій, де збираємо різних спеціалістів, лікарів та обговорюємо, що ми можемо запропонувати нашим клієнтам. Розробка нових рекомендацій займає 6-12 місяців.
Читайте також:Це не жарт: український стартап готує колонізацію Місяця
Наші клієнти – це люди, які розуміють цінність аналізу. Так, для України вартість тесту висока, але вони розуміють те, як це може допомогти їм у повсякденному житті та покращити показники здоров’я.
Колаборація з Salateira та днк-меню
Нещодавно ми почали співпрацю з мережею ресторанів здорового харчування Salateira. Наш дієтолог та співзасновниця компанії Христина Шевченко разом з бренд-шефом Salateira Ігором Горенко розробили смачне сезонне меню – максимально персоналізоване по нутрієнтам.
Тобто людина, яка зробила ДНК-тест, отримує результати та рекомендовані страви із Salateira, які підходять саме для неї. На основі генетичних показників усім власникам результатів ДНК-тесту Myhelix будуть рекомендовані страви не лише із сезонного, а і з постійного меню у Salateira. Це допомагає вирішити щоденну проблему з вибором страв. Та бути впевненим, що обрані страви врахували персональні особливості людини.

Ми проаналізували і постійне меню і створили алгоритм, який вираховує потреби людини та підбирає салат, який є в ресторані. У сезонному меню є позиції, які будуть корисними для певних систем організму. Наприклад, салат Енерджі з лососем — для роботи серця та кісток, а салат Хелсі з родзинками та булгуром — для травлення.
Але не думайте, що якщо ви не робили тест, то не можете купити салати з цього меню. Просто вибираєте на свій смак.
Навіть у США такого сервісу немає
Ми запустили в США сервіс з генетичним консалтингом. В Америці ДНК-тест дуже популярний, тому попиту на сам аналіз немає. Є багато компаній які пропонують зробити генетичний тест та отримати інформацію про своїх пращурів, разом з тим людина отримує багато додаткової інформації яку наш сервіс MyWayDNA може проаналізувати та надати поради у харчуванні.
Читайте також: “Японія обожнює, а Європа не приймала”: як українці підкорювали світ чорничною пастою
Ми аналізуємо результати по 100 генам і даємо рекомендації по харчуванню, як тій же системі, що і для українців. Співзасновниця компанії Олександра Альохіна розробила веб продукт, дизайн і подача сервісу MyWayDNA отримала винагороду Google Awards.
У США здоровий спосіб життя дуже популярний, але аналогічного сервісу там досі не було.
Наука в бізнес
Ще коли ми випустилися з університету, ми з Русланою розмірковували чим займатись далі. Багато одногрупників поїхало за кордон, а ми вирішили спробувати застосувати наші знання з генетики та створити компанію яка буде використовувати наукові підходи в Україні. Ми чітко розуміли, що хочемо дати людям можливість отримувати інформацію і використовувати її для покращення свого здоров’я.

Ми чудово розуміли наукову сторону нашого проєкту, а от з бізнес-процесами було складніше. Розробляли сайт, шукали програмістів, але не дуже розуміли, як це має працювали.
Читайте також: Як варення врятує Карпати. Підприємиця придумала дієве ноу-хау
На початку нам було не зрозуміло з чого починати та й взагалі бракувало знань у бізнесі. Тому взяли участь у акселераційний програмі “1991 Open Data Incubator”, де ми пройшли відбір і працювали над проєктом в межах цього інкубатору.
Це допомогло нам у юридичних та маркетингових питаннях, а також про MyHelix заговорили ЗМІ. Ми знали, що наш проект буде корисним та значно покращить якість життя українці та надасть можливість дізнатись про свою генетику більше.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»