

Технології
Команда Minect.ai придумала дрон-сапер. Як знешкодити мінні поля без жертв
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Уявіть собі, як звичайний дрон-сапер – самостійно – розпізнає міну на полі і детонує її.
І ніяких саперів у холодному поту, які думають – вибухне чи ні? Це поки що мрії для усього світу. Але не для України.
Хлопці з проекту Minect.ai – першого в світі стартапу з розмінування територій – вже працюють над тим, аби такі фантазії стали реальністю.
Читайте також: Українські полярники за допомогою дронів створюють 3D-карти Південного полюса
Про те, як сапери майбутнього з допомогою комплексу Minect будуть розміновувати цілі поля з безпечної дистанції, нам розповів його керівник Антон Герасименко.

Антон Герасименко
Директор компанії Zpoken AI , яка працює над стартапом Minect.ai
Zpoken AI – українська data-science компанія, яка займається розробками в області штучного інтелекту.
Антон Герасименко розповідає, що ідея розробити інноваційний комплекс для розмінування територій прийшла винахідникам в голову, коли в 2018 році на військовій виставці розговорилися з науковим співробітником інституту при Міністерстві оборони.
У центрі системи – штучний інтелект
Комплекс Minect.ai – це взаємодія дронів, скануючого устаткування (ґрунтопроникаючі радари, металодетектори, тепловізори тощо) та програмного забезпечення, в основі якого штучний інтелект. І ще є оператор, який на безпечній відстані від мінного поля управляє цим комплексом.

На даний момент ми розглядаємо концепцію чотирьох дронів.
1) Перші два дрони по черзі будуть летіти і робити карту певних нерівностей, виявлених на досліджуваній території.
2) Третій дрон-сапер буде летіти з металодетектором (або георадаром, який буде сканувати землю на глибину до 2 метрів) і по детальній мапі території скануватиме об’єкти на предмет вибухонебезпечності.

3) За результатами роботи трьох дронів у нас буде повноцінна карта розташування всіх об’єктів, які залягають у ґрунті, ще й деталізованих за технічними характеристиками.
4) Четвертий дрон-сапер – демайнер, він буде детонувати міну. Його роботу ми ще не тестували.
Читайте також: Sex & Drugs & Корвалол: як одеські дизайнери тролять бренди і заробляють на цьому

Як можливий варіант ми розглядаємо детонування мін металевими стрижнями – це зменшить радіус рознесення уламків під час вибуху. Але не факт, що це буде остаточне рішення.
5) Мобільний додаток у допомогу основному комплексу. Місцеві жителі із його допомогою зможуть надсилати до нас в базу фото підозрілих об’єктів для аналізу. Ця інформація буде направлятись в оперативний штаб і наноситись на загальну карту розташування мін.

Розмінування може стати в 10 разів дешевше
Поки робота над проектом ще ведеться, але це ще не закінчений продукт. У Minect два головні завдання – знизити вартість розмінування і збільшити його оперативність.
Щодо першого: не дивуйтесь, є таке поняття як економіка розмінування.
Закласти міну коштує доларів 30, а знешкодити – 3000 доларів. Ми хочемо, щоби вартість розмінування знизилась хоча би вдесятеро.
Що ж до саперів – вони проходитимуть у нас двомісячне навчання, в межах якого навчаться правильно запускати дрон-сапер і орієнтуватися в програмі.
Читайте також: Ліки з доставкою додому: як Liki24.com вирішує проблеми українців

В ідеалі фахівець повинен буде сидіти в безпечному місці, виставляти певні параметри, натискати потрібні кнопки. А дрони будуть облітати територію “гуськом”, поки не знешкодять повністю обраний периметр.
Наш комплекс зможе обстежити і знешкодити десь до одного квадратного кілометра території за день.
Ціна комплексу залежатиме від країни
Загальна вартість Minect.ai ще невідома. Єдине, що можна сказати точно – вона буде залежати від різних країн, адже упирається у ціну “залізного” обладнання.
До того ж, треба врахувати, що те обладнання, що пройде процес сертифікації, в середньому стане у 7-8 разів дорожче, ніж те, яке сертифікацію не пройшло.

Так працюють у США: щоб їх Міноборони могло взяти обладнання на озброєння, його потрібно сертифікувати. І якщо дрон-платформа з вантажопідйомністю 15-30 кілограм у звичайних виробників коштує від 4 до 7 тисяч доларів, то в США такий же – але сертифікований – обійдеться у 75-80 тисяч доларів.
Як відрізнити міну від бляшанки?
Відсоток похибки при роботі штучного інтелекту ми точно будемо знати після проведення випробувань на полігоні.
Ми розуміємо, що десь на етапі передачі інформації з одного дрона на інший можуть бути втрати інформації. Грубо кажучи, якась міна може бути прийнята за камінь. І це проблема.
Читайте також: Бізнес на палаючому поліні. Власник Vogner про те, як поєднати прибуток та екологічність
Вирішується вона збільшенням параметра так званої прискіпливості системи до об’єктів. Це означає, що для простоти система всі об’єкти, схожі на міни, буде сприймати як міни. І детонувати їх за замовчуванням.

Цим рівнем можна гратися – підвищувати чи знижувати. Але нехай краще система буде проводити детонацію каменів, ніж пропустить якийсь із боєприпасів.
Читайте також: Сім українських ювелірних брендів, які роблять прикраси “з душею”
Щоб зміцнити результат, думаємо ще над тим, щоб задіяти наземні комплекси.
Це роботи-сапери, які працюють класично – у них є щуп, яким вони обстежують підозрілі об’єкти на території і підривають міни.
На що підуть 500 тисяч гривень
Грант від Фонду підтримки винаходів Мінекономрозвитку, який нам вдалось отримати (500 тисяч гривень – авт.), надається у вигляді послуг.
Це не ті гроші, якими можна оплатити роботу команди або розширити її. Тут все вирішують інвестиції, обладнання.
Усі необхідні послуги ми прописали в технічному завданні: допомогу в патентуванні, складанні технічної документації та презентаційних матеріалів, також допомогу в проведенні лабораторних досліджень.

У мене є досвід залучення інвестицій у компанію, але з грантами ми ще не працювали.
Проте грант – завжди краще, ніж інвестіціі. Залучаючи до компанії інвестиції, ти фактично продаєш і акціонерний капітал. Інвестори мають можливість впливати на твій бізнес, а ти повинен звітувати і просувати компанію, враховуючи їх бачення.
Гранти ж, здебільшого, цього не передбачають.
У будь-якому разі, візьмемо участь у другому етапі конкурсу від Фонду підтримки винаходів, де сума гранту становить уже 2 мільйони гривень.
Читайте також: “Ми – Apple серед мурашиних ферм”. Як атовець продає мурах у Європу та Америку
Коли запрацює?
Системою Minect.ai вже зацікавились такі міжнародні організації, як НАТО, фонд FSD та організація Urs Endress.
Півроку – це наш орієнтир на доопрацювання програмного забезпечення – і те за умови, що в найближчий місяць ми вирішимо питання з інвестиціями.
Розраховуємо, що повністю готовий Minect.ai та дрон-сапер буде через рік-півтора.
Коли ми отримаємо повноцінно працюючий комплекс, розраховуємо на співпрацю з державними структурами різних країн, де в Minect буде необхідність. А наразі фокусуємось на роботі із гуманітарними організаціями, та приватними інвесторами.

За чотири роки на Донбасі на мінах підірвалось більше 800 людей. Але це проблема не тільки Донбасу. А й Камбоджі, наприклад, де за 40-50 років після червоних кхмерів залишилася величезна кількість снарядів, і люди регулярно вмирають від вибухів на старих снарядах. Сирія, Іран, Ірак – безліч територій можна буде очистити від боєприпасів. І не ціною людських життів, а усього лиш з допомогою нашої розробки.

Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У застосунку «Київ Цифровий» з’явився офлайн-доступ до мапи укриттів. Карта працює без доступу до інтернету.
Про це повідомили на офіційному порталі Києва.
Зазначається, що тепер кияни можуть повідомити про зачинене або недоступне укриття.
Як скористатися?
Щоб користуватися мапою укриттів «поза мережею», користувачам достатньо один раз зайти в застосунок, коли є інтернет. Мапа автоматично завантажиться у фоновому режимі.
У налаштуваннях у профілі в розділі «Мапи» користувачі можуть переглянути, який обсяг на пристрої займають мапи та видалити їх за потреби. Сервіс продовжать удосконалювати та доповнювати за відгуками користувачів.
Як повідомити про зачинене укриття?
Якщо у вас не вийшло потрапити в укриття, виберіть його на мапі та натискайте в інформаційній картці «Поскаржитися на укриття». Відповідальний департамент одразу отримає цю інформацію і зможе виправити ситуацію.
Читайте також: Не чіпайте бабусину вишиванку, або Чому не варто «осучаснювати» українську автентику
В офлайні також можна переглянути розділ «Часті питання», що містить інформацію про роботу застосунку й життя міста. Щоб дізнатися, до котрої працює транспорт або які мости відкриті для авто, доступ до інтернету більше не потрібен.
Про застосунок
«Київ Цифровий» – застосунок, що об’єднує головні міські сервіси та понад два мільйони користувачів. Оновлену версію застосунку «Київ Цифровий» можна завантажити у App Store і Google Play.
Нагадаємо, «ЛУН місто» запустив інтерактивну мапу закладів з укриттями.
Також ми повідомляли, що у ДСНС створили інтерактивну карту з вибухонебезпечними територіями.
Фото: kyivcity.gov.ua.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
На Львівщині розробили комерційний електромобіль «Карпати». Його тестуватимуть до кінця року перед серійним виробництвом.
Про це пише Auto24.
Першу вітчизняну легку вантажівку, яка має перспективи стати серійною, презентував автобусний завод «Стрий-Авто» на виставці «Автотехсервіс-ComAutoTrans 2023».
В автомобілі більша частина українських комплектуючих – виробник заявляє про рівень локалізації понад 70%.
Рама вантажівки виготовлена зі сталі, а кузовні панелі – склопластикові. Скло та шини виготовлені в Білій Церкві, диски, ресори та сидіння теж вітчизняні. Тягова батарея зроблена з китайських комплектуючих, також з КНР – рульовий механізм та панель приладів. Натомість міст і електродвигун – італійські, а фари – турецькі.

Перший зразок електромобіля «Карпати» буде випробовуватись в Стрию до кінця року, за той час буде зроблено ще один варіант електромобіля. Після цього «Стрий Авто» представить серійну версію та розпочне прийом замовлень на цей електромобіль.
Приблизна вартість електрокара становитиме від 25 до 30 тисяч доларів.
Нагадаємо, український виробник спецпричепів для перевезення вантажів — компанія ТАД — завершив проєкт із перероблення сідельного тягача Volvo на самоскид.
До того ж у Болгарії презентували перший український обприскувач для точного землеробства.
Фото: autoconsulting.ua
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Інженери з 67-ї окремої механізованої бригади створили БПЛА під назвою «Хрущ», який може використовуватись для виконання операцій на передовій та в тилу.
Про це повідомляє видання Фокус.
Військові інженери розмістили свій проєкт на платформі Brave Inventors.
«Хрущ» – це комплекс, що складається з пульта управління, дрона-носія та дрона-камікадзе. Залежно від мети можна вибрати тип заряду для безпілотника-камікадзе: 82-міліметрову уламково-фугасну міну, кумулятивний заряд ПГ-7ВЛ або термобаричний заряд ТБГ-7В.
Як працює комплекс
Дрон-носій доставляє дрон-камікадзе якнайближче до мети, потім «камікадзе» від’єднується і знищує ціль. Завдяки ретранслятору та двом напрямним антенам, оператор може повернути дрон-носій на базу. Проте баражуючий боєприпас, що запускається з рук, може досягати цілей самостійно – без дрона-носія.

Якщо запускати його з дрона-носія, це заощадить заряд батареї «камікадзе», а якщо запускати з рук, то заряд акумулятора витратиться швидше, тому що пристрою потрібно буде витратити його, щоб набрати висоту. Також «носій» дасть змогу оператору відкоригувати політ, якщо зв’язок із «камікадзе» перерветься.
Читайте також: «План народився просто в дорозі». Як компанія «ТАНА» з Луганщини евакуювала не лише виробництво, а й всю команду
Дрони «Хрущ» інженери спробували зробити максимально легкими, тому вони створені з пінопласту, фанери, спеціальної плівки, ПВХ-труб. Моделі постійно тестуються та вдосконалюються.

Серед переваг БПЛА розробник називають:
- захист від хибних спрацювань і безвідмовна робота навіть в умовах потужного РЕБ;
- зносостійкий мікромотор з металевим редуктором (об. момент 2 кг/см);
- роз’єм зарядки: Type-C (5V, 2А);
- час зарядки: 15 хв;
- понад 200 спрацювань до повної розрядки;
- режим очікування понад 30 днів;
- просте встановлення та жорстка фіксація БК;
- надійне і легке кріплення на дрон, завдяки якісній нейлоновій липучці.
Наразі винахідники шукають інвестиції для розвитку проєкту. Загалом їм потрібно 400 000 грн. Підтримати проєкт можна на сайті Brave Inventors.
Нагадаємо, український виробник спецпричепів для перевезення вантажів – компанія ТАД – завершив проєкт із перероблення сідельного тягача Volvo на самоскид.
Також ми повідомляли, що інженери з Дніпра створили тепловізор Patriot із функцією нічного бачення.
Фото: 24 канал