

Економіка
Білявка-ковальчиня: як створити кузню і обставити конкурентів-чоловіків
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Зріст Наталії Герасимчук – усього 1,57 метри. Замовники часто перепитують тендітну білявку з недовірою: “Ви? Займаєтесь ковальством?”. Не просто займається, а вже 15 років тримає бізнес у містечку Шепетівка (Хмельницька область) – і керуючи кузнею, і займаючись художньою ковкою на рівних з чоловіками.
Наталя розповіла, як втримати працівників від втечі на заробітки, а також про те, як зруйнувати стереотипи про “суто чоловічу професію”.
Далі – зі слів Наталі.
“Я вам покажу, як треба працювати”
Починали ми працювати з братом колишнього чоловіка. Він займався художньою ковкою, я працювала з паперами та спілкувалась із клієнтами.
Потім так сталось, що з чоловіком ми розбіглись, тому і бізнес з його братом не склався. Після 9 місяців депресії почала інструменти для ковальства купляти і таким чином сама стала на ноги.
Пам’ятаю, тоді у мене з’явилась така думка: “Я вам усім покажу, як треба працювати”.

Моєю першою роботою була металева троянда. Робила тиждень, а якщо би стояти з ранку до вечора – зробила б і за день. Але ж я, окрім того, що біля горна, сама заміри роблю, керую працівниками, а ще ж треба встигати бути хазяйкою і мамою для моїх двох донечок.
Навчилась всього самотужки
Ковальська справа мені легко давалася, подобається кузня, метал – не знаю чому. Ще коли працювали зі своїм родичем, бачила ковальську роботу і очей не могла відвести. Милувалась, запам’ятовувала, а потім усе це знадобилось.
У справі я з 2005 року – розпочала, витративши частину відкладених коштів.
Пам’ятаю, у першу чергу, купила новий зварювальний апарат і нову болгарку. Це все, що в мене було. А станочки і всяке таке – це вже хлопці мої власноруч викували.

Ковальська справа, звісно, давалась не так легко, як хотілось. Але якщо виникали питання, шукала відповіді в інтернеті, спілкувалась з колегами. З одного форуму ковальського багато чого витягнула для себе. Як щось не виходило по роботі, одразу задавала там питання або шукала у книжках.
Були такі нюанси, що на початку я могла неправильно вартість замовлення порахувати. Інколи мінус такий робила, що просто “за спасібо” людям дарувала виріб.
Так було кілька разів – аж поки я набила руку.
До жінки прийдуть в другу чергу
На початку роботи так і було – думали, раз жінка, нічого не тямлю в роботі. Але тепер ковалі, які працюють по декілька років, дзвонять за порадою.
Недавно просили зі Славути хлопці приїхати, бо самі не можуть розібратися з питанням ковки.
Читайте також: Як ІТ-ішник із Запоріжжя підкорив Таїланд флейтами
Іронічно мене зустрічають, так. Але коли я показую свої роботи, люди заспокоюються, приймають, бачать, що “вона таки щось знає”. І замовляють.
Труднощі, щоправда, і зараз виникають. Щоб ви собі розуміли, зараз аби мої хлопці не втікли за кордон, собі роблю набагато меншу зарплатню. Бо вже дивляться в ту сторону.

Хлопці мої – Євген та Дмитро – як і я: і зварювальники, і ковалі.
Проте вони мене бережуть від надто тяжкої роботи, бо я все-таки жінка.
Як відкрити ковальську справу з нуля
Зараз з нуля відкрити ковальську справу коштує 20 тисяч гривень – якщо власноруч всі необхідні інструменти зробити, або й 150 тисяч – коли брати повністю всі автоматизовані станки.
От у моїй кузні дійсно ручна робота, але є станки, які роблять механічно все.
Все, що по суті треба вам для старту – болгарка та зварювальний апарат. Далі шукаєте клієнта, клієнт дає замовлення, і ви йдете на металобазу. Я давно працюю з однією базою, в мене в них там і знижка гарна.
На місяць орієнтовно 10 тисяч одній людині ковальством можна заробити.
Врахуйте при відкритті також, що кваліфікованих не вистачає. А ті, хто є, тікають за кордон.
Тому при умовно 5 тисячах заробітку – віддаю робітникам чотири, а собі залишаю тисячу.
І ще – зараз люди стали вимогливими, а от платити більше за якість вони не готові. Тому ціну поки не піднімаємо.
Поради майбутньому ковалю(чині)
Якщо ви всерйоз вирішили займатись цією справою, більше практикуйтесь і не бійтесь питати поради, якщо не вийшло зробити якийсь елемент, чи не знаєте, як оцінити вартість виробу. І найголовніше – візьміть за основу правило завжди мирно розходитись із клієнтом. Я уже не раз переконалась у його дієвості.

Економіка

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Міністерства фінансів України та Німеччини підписали угоду про надання Україні 1 мільярда євро грантового фінансування.
Про це повідомили в українському Мінфіні.
Кошти надійдуть до держбюджету України для фінансування першочергових соціальних та гуманітарних витрат під час воєнного стану.
Міністр фінансів Сергій Марченко сказав, що сподівається отримати кошти вже найближчим часом.
З початку повномасштабної збройної агресії РФ, Україна отримала від уряду Німеччини довгострокове пільгове кредитування загальним обсягом 300 млн євро для фінансування державного бюджету.
Читайте також: Мільйон на ровері. Як львів’янин проїхав 1500 км прифронтовими містами, аби зібрати кошти на ЗСУ
Нагадаємо, ЄС надасть Україні 9 млрд євро фінансової допомоги.
Як ми повідомляли раніше, США виділили Україні новий транш військової допомоги на $450 млн.
Фото: hvylya.net.
Економіка

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Країни Європейського Союзу вирішили надати Україні 9 мільярдів євро фінансової допомоги..
Про це повідомили в пресслужбі польського прем’єр-міністра Матеуша Моравецького.
«Цей історичний момент і мова сьогоднішніх висновків довгий час відкидалися. Ми змінили це з багатьма країнами. Україна перебуває в стані війни, і їй нічим платити за велику кількість державних послуг, тому ми схвалили виділення 9 мільярдів євро на допомогу», – зазначив Моравецький.
Premier @MorawieckiM w #Bruksela: Ten historyczny moment i język dzisiejszych konkluzji był długo odrzucany. My to zmieniliśmy z wieloma państwami. Ukraina jest państwem w stanie wojny i nie ma czym płacić za wiele usług publicznych, dlatego zatwierdziliśmy 9 mld euro na pomoc.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 24, 2022
Раніше Європейський Союз виділив додаткові 205 мільйонів євро на гуманітарну допомогу для України.
Також ми повідомляли, що Україна отримає від Європейського Союзу 330 мільйонів євро, які розраховані на підтримку населення, що постраждало внаслідок російського вторгнення, а також на зміцнення стійкості країни.
Фото: 5.ua.
Економіка

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
В Одеській та Миколаївській областях аграрії розпочали збір ранніх зернових та зернобобових культур.
Про це повідомили на сторінці Міністерства аграрної політики та продовольства в Telegram.
«В Одеській та Миколаївській областях аграрії розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур, яке проведено на площі 42,2 тис. га», – йдеться в повідомленні.
Перші обкоси дали намолот у 92,1 тис. тонн зерна нового врожаю. Зокрема:
- озимого ячменю обмолочено 41,1 тис. га при врожайності 21,9 ц/га намолочено 90 тис. тонн;
- озимої пшениці обмолочено 1,2 тис. га, при врожайності 17,8 ц/га намолочено 2 тис. тонн.
У міністерстві також зазначили, що торік у цю пору жнива ще не розпочиналися.
«Попри постійні обстріли, люди та спецтехніка працюють і під час комендантської години. Необхідний дозвіл можна отримати в районних військових адміністраціях», – додали в Мінагро.
Нагадаємо, 17 червня стало відомо, що в Україні повністю завершили посівну кампанію. Аграріям вдалося засіяти 13,4 мільйонів гектарів – 95% прогнозованих площ.
Раніше ми повідомляли, що посівну кампанію в районах Миколаївської області, де не відбуваються бойові дії, завершено на 80-85%.
Фото: Мінагро.