Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
viber image 2019 05 31 11 58 11 viber image 2019 05 31 11 58 11

Економіка

Білявка-ковальчиня: як створити кузню і обставити конкурентів-чоловіків

Опубліковано

Зріст Наталії Герасимчук – усього 1,57 метри. Замовники часто перепитують тендітну білявку з недовірою: “Ви? Займаєтесь ковальством?”. Не просто займається, а вже 15 років тримає бізнес у містечку Шепетівка (Хмельницька область) – і керуючи кузнею, і займаючись художньою ковкою на рівних з чоловіками.

Наталя розповіла, як втримати працівників від втечі на заробітки, а також про те, як зруйнувати стереотипи про “суто чоловічу професію”.

Далі – зі слів Наталі.

“Я вам покажу, як треба працювати”

Починали ми працювати з братом колишнього чоловіка. Він займався художньою ковкою, я працювала з паперами та спілкувалась із клієнтами.

Потім так сталось, що з чоловіком ми розбіглись, тому і бізнес з його братом не склався. Після 9 місяців депресії почала інструменти для ковальства купляти і таким чином сама стала на ноги.

Пам’ятаю, тоді у мене з’явилась така думка: “Я вам усім покажу, як треба працювати”.

Усі вироби команда Наталії робить вручну. Жінка працює з тими ж інструментами, що й чоловіки

Моєю першою роботою була металева троянда. Робила тиждень, а якщо би стояти з ранку до вечора – зробила б і за день. Але ж я, окрім того, що біля горна, сама заміри роблю, керую працівниками, а ще ж треба встигати бути хазяйкою і мамою для моїх двох донечок.

Навчилась всього самотужки

Ковальська справа мені легко давалася, подобається кузня, метал – не знаю чому. Ще коли працювали зі своїм родичем, бачила ковальську роботу і очей не могла відвести. Милувалась, запам’ятовувала, а потім усе це знадобилось.

У справі я з 2005 року – розпочала, витративши частину відкладених коштів.

Пам’ятаю, у першу чергу, купила новий зварювальний апарат і нову болгарку. Це все, що в мене було. А станочки і всяке таке – це вже хлопці мої власноруч викували.

Подарунок від кузні для хмельницького скверу на свято Пасхи

Ковальська справа, звісно, давалась не так легко,  як хотілось. Але якщо виникали питання, шукала відповіді в інтернеті, спілкувалась з колегами. З одного форуму ковальського багато чого витягнула для себе. Як щось не виходило по роботі, одразу задавала там питання або шукала у книжках.

Були такі нюанси, що на початку я могла неправильно вартість замовлення порахувати. Інколи мінус такий робила, що просто “за спасібо” людям дарувала виріб.

Так було кілька разів – аж поки я набила руку.

До жінки прийдуть в другу чергу

На початку роботи так і було – думали, раз жінка, нічого не тямлю в роботі. Але тепер ковалі, які працюють по декілька років, дзвонять за порадою.

Недавно просили зі Славути хлопці приїхати, бо самі не можуть розібратися з питанням ковки.

Іронічно мене зустрічають, так. Але коли я показую свої роботи, люди заспокоюються, приймають, бачать, що “вона таки щось знає”. І замовляють.

Труднощі, щоправда, і зараз виникають. Щоб ви собі розуміли, зараз аби мої хлопці не втікли за кордон, собі роблю набагато меншу зарплатню. Бо вже дивляться в ту сторону.

Наталя працює у кузні на рівних з чоловіками, але каже, хлопці все-таки намагаються її берегти

Хлопці мої – Євген та Дмитро – як і я: і зварювальники, і ковалі.

Проте вони мене бережуть від надто тяжкої роботи, бо я все-таки жінка.

Як відкрити ковальську справу з нуля

Зараз з нуля відкрити ковальську справу коштує 20 тисяч гривень – якщо власноруч всі необхідні інструменти зробити, або й 150 тисяч – коли брати повністю всі автоматизовані станки.

От у моїй кузні дійсно ручна робота, але є станки, які роблять механічно все.

Все, що по суті треба вам для старту – болгарка та зварювальний апарат. Далі шукаєте клієнта, клієнт дає замовлення, і ви йдете на металобазу. Я давно працюю з однією базою, в мене в них там і знижка гарна.

На місяць орієнтовно 10 тисяч одній людині ковальством можна заробити.

Врахуйте при відкритті також, що кваліфікованих не вистачає. А ті, хто є, тікають за кордон.

Тому при умовно 5 тисячах заробітку – віддаю робітникам чотири, а собі залишаю тисячу.

І ще – зараз люди стали вимогливими, а от платити більше за якість вони не готові. Тому ціну поки не піднімаємо.

Поради майбутньому ковалю(чині)

Якщо ви всерйоз вирішили займатись цією справою, більше практикуйтесь і не бійтесь питати поради, якщо не вийшло зробити якийсь елемент, чи не знаєте, як оцінити вартість виробу. І найголовніше – візьміть за основу правило завжди мирно розходитись із клієнтом.  Я уже не раз переконалась у його дієвості. 

Економіка

Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Опубліковано

Данський уряд затвердив виділення 200 мільйонів данських крон на придбання української зброї та військової техніки для Збройних сил України безпосередньо у виробників на території України.

Про це повідомив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін.

“Це перше подібне рішення – я вірю, що перше з багатьох. І це те, про що ми невпинно просили партнерів протягом останніх місяців”, – розповідає Олександр Камишін.

Також міністр відзначив, що українська оборонна промисловість вже настільки розігналась і розрослась, що український бюджет не може завантажити виробників замовленнями на повну.

Читати також: В окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили

“Спроможність українського ОПК становить майже $20 мільярдів. При цьому Україна має лише $6 мільярдів на закупівлю озброєння. Грубо кажучи, у нас працює лише третина всіх верстатів, які наявні в країні, бо грошей не вистачає, щоб забезпечити замовленнями решту”, — відзначив Камишін.

Наголошується, що вихід з цієї ситуації — переконати партнерів, які готові купувати зброю для України, робити це в українських зброярів і дати їм замовлення.

Нагадаємо, що розробники створили гру для зборів донатів.

Читати далі

Економіка

В Україні на гранти бізнесу держава спрямувала вже 3,7 млрд грн

Опубліковано

За державною програмою “Власна справа” 15,600 українців отримали мікрогранти на суму 3.7 млрд грн для розвитку бізнесу. Це понад 3 тисячі нових малих та мікропідприємств у різних галузях, які створять понад 34 тисячі нових робочих місць по всій країні.

Про це повідомляє Мінекономіки.

Серед отримувачів 53% – жінки, 34% – чоловіки, і 13% – юридичні особи. Більшість планують витратити кошти на придбання обладнання для бізнесу.

Читайте також: Міністерство оборони та ЗСУ анонсували створення Корпусу демінерів

Найбільше грантів отримали жителі Львівської області, Рівненської області, Івано-Франківської області, Вінницької області та міста Києва.

Найпопулярнішими сферами для нових бізнесів стали оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів, тимчасове розміщення й організація харчування, та переробна промисловість.

Нагадаємо, фільм “20 днів у Маріуполі” зʼявиться на Netflix.

Читати далі

Економіка

Литва допоможе Україні з обладнанням для реконструкції енергоінфраструктури

Опубліковано

Міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс оголосив про готовність своєї країни допомогти Україні відновити її енергетичну інфраструктуру, передаючи обладнання з тимчасово непрацюючої Вільнюської ТЕС, а також частину обладнання з Ігналінської АЕС та складів енергетичних компаній.

Про це повідомляє LRT.

Деталі допомоги

Повідомляється, що до України також буде відправлено великий трансформатор.

Читати також: Швейцарія виділить на відновлення України $5,5 млрд до 2036 року

Згідно з інформацією видання, Вільнюська ТЕЦ не функціонує з 2016 року, але, незважаючи на це, на станції проводиться профілактичне обслуговування та планові випробування. За словами міністра, частину обладнання буде розібрано на запчастини, а частину можна буде використовувати безпосередньо.

“Ми дамо їм все необхідне. У Харкові зруйновано 80% всієї мережі – як теплової, так і електричної – у Харкові. Якщо ми не допоможемо, українці не зможуть відновити мережу та сектор опалення до зими, що буде дуже і дуже складно”, – відзначив Міністр енергетики.

Нагадаємо, що міноборони розповіло про український БПЛА UJ-26 “Бобер”.

Також ми повідомляли, що в Києві відкрили “Трініті ХАБ” для людей із порушеннями зору.

Фото: з вільних мереж

Читати далі