

Технології
П’ять українок, які примусили ІТ-технології працювати на суспільство
Примусити IT працювати на громадськість – це суто жіночий підхід до цієї чоловічої професії. Ми знайшли для вас стартапи від жінок.Вони не просто є крутими технологічними рішеннями, а водночас вирішують якусь із суспільних проблем.
Читайте також: Як стати монстром відкритих даних: рецепт прозорої влади від Дрогобича
Від медичної платформи до розвиваючих мобільних ігор для дошкільнят – усе це справа рук очільниць надзвичайних технопроектів. Зустрічайте п’ять відомих жінок зі сфери IT і їх стартапи зі сфери “громадянських технологій”.
Галина Василевська
Проект: медична платформа Medics
Стартап Medics вперше був запущений у поліклініках Івано-Франківська. Medics – це підключення лікарень до онлайн-платформи медичних послуг. Запустила стартап Галина Василевська. Дівчина понад п’ять років бере участь у реалізації соціальних проектів.
Читайте також: На стартапи в Україні виділили 400 мільйонів гривень
Особливості роботи платформи:
- онлайн-запис до лікаря,
- дані обстеження зберігатимуться у вашій електронній картці пацієнта,
- роботу лікаря можна оцінити, залишивши відгук про нього
- виписані вам електронні рецепти можна використовувати онлайн.

Платформа успішно працює у 31 медичному закладі Хмельницького та запроваджується в інших містах України. Medics є офіційним партнером МОЗ в процесі запровадження e-health в Україні.
Нагадаємо, що минулого тижня був підписаний меморандум з керівництвом міста щодо запровадження цієї системи в усіх медичних закладах міста.
Оксана Борисенко
Проект: Рукавичка-перекладач мови жестів та підтримка молодих стартапів
Оксана Борисенко є співзасновником венчурного фонду GrowthUP – першого українського бізнес-акселератора, що сфокусований на роботі з технологічними стартапами.
Як правило, айтішник – не завжди бізнесмен. Тому GrowthUP покликаний допомогти стартапам у розвитку бізнесу та залученні аудиторії.
Читайте також: Черкаська ІТ-компанія оголосила війну Apple через нечесну конкуренцію. Які шанси здолати гіганта?
Крім того, вона керує стартапом EnableTalk – це рукавички, оснащені 15-ма датчиками, які розпізнають мову жестів і переводять її в текст або мову на вашому гаджеті. Пристрій взаємодіє зі смартфоном з допомогою Bluetooth. Винахід увійшов в топ-10 винаходів 2012 року згідно з рейтингом New York Times.

Катерина Борисенко
Проект: “Громадський бюджет”
Катерина Борисенко професійно займається маркетингом, консалтингом та менеджментом проектів близько 12 років.
Читайте також: Український юридичний стартап оцінили в $ 10 млн
Її проект “Громадський бюджет” – це інструмент для зміни міста через ініціативи активних громадян. Механізм проекту такий: спочатку ви пропонуєте свої проекти для громадського бюджету або долучаєтесь до команд інших проектів. А потім через онлайн-голосування найпопулярніші проекти реалізуються містом під контролем Команд та громадськості. Таким чином кожен мешканець міста може докластись до розподілення бюджетних коштів громади.

Також вона власник Dosvit – платформи для об’єднаних територіальних громад та міст. З її допомогою можна створити сучасний сайт і підключити до нього будь-які додатки, які допоможуть зробити місто прозорішим. Мова про відкритий бюджет громади, мапу комунальних підприємств, е-петиції.
Євгенія Клепа
Проект: Стартапи для розв’язання проблем влади та громади
Євгенії Клепі 28 років і вона очолює 1991 Open Data Incubator. Дівчина покинула бізнес заради civic tech (громадянських технологій), які розвивають громадянське суспільство і залучають громадськість до розв’язання проблем.
Читайте також: Український стартап зібрав на Kickstarter 430 тисяч доларів на 3D-пазли з металу
1991 Open Data Incubator — некомерційний інкубатор для проектів з відкритих даних відкритих даних. Він перетворює просто відкриті дані на стартапи, які вирішують проблеми влади та громади.
Як ідея перетворюється на стартап, як правильно працювати з відкритими даними, як піарити власний проект і шукати інвесторів – про усе це можна стартапери дізнаються в інкубаторі.

Наталія Табачин
Проект: Розвиваючі мобільні ігри для дошкільнят
Команда Наталії Табачин розробляє розвиваючі мобільні ігри для дошкільнят. Nravo Kids також випускає набори для творчого розвитку дітей та розбудовує спільноту активних батьків у соцмережах. Ідея додатків Nravo Kids у тому, що дитина, окрім розваг, повинна і навчитись чогось корисного з мобільної гри, каже жінка.

“Кожна наша віртуальна гра продовжується у реальності після того, як вимикаються мобільні пристрої. Адже є “Нравки” – ідеї та матеріали для дитячого розвитку, доступні для завантаження безкоштовно!” – пишеться на сайті продукції.
Технології

На фронті з’явився новий інструмент радіоелектронної боротьби — система Algiz AM, розроблена в межах кластера Brave1 для нейтралізації ворожих дронів типу Mavic. Високотехнологічну розробку вже використовують на передовій для придушення каналів зв’язку безпілотників.
Про це повідомили в Brave1.
Brave1 підтримав команду розробників у проходженні кодифікації, що пришвидшило впровадження Algiz AM у підрозділах Сил оборони. Крім того, кластер забезпечив зворотний зв’язок із військовими, що дозволило вдосконалити систему відповідно до бойових потреб.
Система здатна:
- змінювати напрям випромінювання на 360° для оперативного реагування;
- працювати дистанційно — оператор може керувати з укриття;
- швидко розгортатися завдяки мобільній платформі.
Читайте також: Швеція стане партнером України у сфері військового космосу для оборонних потреб
Назва Algiz походить від руни захисту — саме це вона й забезпечує на фронті, допомагаючи рятувати життя українських воїнів.
Algiz AM — український засіб РЕБ, що глушить ворожі «мавіки» У сучасній війні дрони типу Mavic стали одним із найпоширеніших інструментів на полі бою. Щоб нейтралізувати ворожі “мавіки”, учасники кластеру Brave1 створили Algiz AM — високотехнологічну систему радіоелектронної боротьби, що ефективно придушує канали їх зв’язку. Ключові особливості Algiz AM: 🔸 змінює напрям випромінювання на 360°, оперативно реагуючи на загрози 🔸 оснащений дистанційним керуванням — оператори можуть працювати з укриття 🔸 мобільна платформа забезпечує швидке розгортання та маневреність у польових умовах Brave1 підтримав команду розробників із проходженням кодифікації — це пришвидшило шлях до впровадження в підрозділах Сил оборони. Також кластер допоміг налагодити ефективну взаємодію виробника з військовими, що дозволило вдосконалити засіб відповідно до реальних потреб фронту. Назва Algiz походить від однойменної руни, що символізує захист — саме це система забезпечує на передовій, щодня рятуючи життя українських військових.
Опубліковано Brave1 Понеділок, 16 червня 2025 р.
Нагадаємо, що на озброєння ЗСУ офіційно прийняли дрон «Волиняка», який уражає важкоброньовану техніку.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Brave1
Технології

Лідер гурту Imagine Dragons та амбасадор UNITED24 Ден Рейнольдс разом із братом Маком анонсували першу гру своєї незалежної студії Night Street Games — Last Flag, події якої розгортаються у 1970-х. За сюжетом гравці мають захопити ворожий прапор і надійно заховати свій.
Про це повідомили в UNITED24.
До розробки гри долучилися й українські фахівці, зокрема й ті, хто захищає Україну у війську. На знак вдячності один з ігрових персонажів носить нашивку з українським прапором на комірці — як символ підтримки й шани до тих, хто допоміг створити Last Flag. Реліз гри запланували на 2026 рік.

Imagine Dragons є амбасадорами платформи UNITED24. Вони послідовно підтримують Україну з перших днів повномасштабного вторгнення, вивішують український прапор на концертах по всьому світу та допомагають збирати кошти на гуманітарні й медичні потреби.
Читайте також: Головний артист балетної трупи з Маямі відтворив танець 8‑річної Аріни з Ірпеня (ВІДЕО)
У 2022 році гурт допоміг зібрати понад 6 мільйонів доларів на реанімобілі для українських медиків. А у 2023 році Imagine Dragons створили кліп Crushed. У відео розповіли про 14-річного Сашу, який пережив 5 місяців російської окупації. Частину його будинку зруйнували, а сусіди загинули від російських обстрілів.
Нагадаємо, що соліст Imagine Dragons підняв український прапор під час концерту в Мілані (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка UNITED24
Технології

Швеція та Україна співпрацюватимуть у розвитку космічних технологій для оборонних потреб. Українська сторона планує сфокусуватися на збиранні даних із супутників для розвідки.
Про це повідомили в Міноборони.
Дані з космосу, які можуть вберегти життя
Під час зустрічі українська сторона презентувала шведам основні досягнення з цифровізації, серед яких є впровадження та реалізація космічної політики та стратегії у сфері оборони. Також на переговорах іноземним пертнерам озвучили ключові потреби Сил оборони у сфері військового космосу.
Як зазначив начальник управління космічної політики у сфері оборони майор Олександр Гаврутенко, Україна готова поділитися й власними напрацюваннями, які вона отримала під час бойових дій. Він уточнив, що у секторі військового космосу основним фокусом буде обробка масивів даних, а не масштабування власного обладнання.
Читайте також: Відповідь «Ланцетам»: Україна створила ударний дрон, що перевершує російські аналоги (ВІДЕО)
«Космос — це важливий простір для наших Сил оборони. Супутники дадуть нам сталий звʼязок для військових, власні спроможності для розвідувальних даних і можливість зберегти життя наших людей завдяки раннім оповіщенням про загрози. Тому ця сфера зараз — пріоритетна для Міністерства оборони», — прокоментувала заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Голова шведської делегації Ларс Гельмріх сказав, що вони зацівлений у такій співпраці, особливо з урахуванням українського досвіду ведення війни. Він додав, що ця країна може допомогти у взаємодії з іншими партнерами, зокрема, з нордичними державами, серед яких — Данія, Фінляндія, Норвегія та Ісландія.
Нагадуємо, що Сили оборони атакували важливий завод росіян за 40 кілометрів від Москви.
Фото обкладинки: АрміяInform