Суспільство
Археологи виявили унікальні підземні галереї на Хмельниччині
На Хмельниччині в селищі міського типу Чорний Острів археологи натрапили на підземні галереї, розташовані під гостинним двором, аналогів якому немає в області. Про це повідомляє Укрінформ.
У пошуках ратуші
Як розповів співробітник Науково-дослідного центру «Охоронна археологічна служба» Павло Нечитайло, цього разу археологи відкрили у Чорному Острові потужний культурний шар XVII-XVIII століть із залишками пічних кахлів, а також фрагменти горщиків XV (а можливо, і XIV) століття. Дослідник акцентує: це може свідчити, що біля тих торгових рядів стояла будівля, оскільки такий потужний культурний шар просто так не утворюється.
«Ми вже другий рік працюємо у Чорному Острові. Цього разу мали справу з об’єктом, який місцеві називають ратушею, але це був величезний заїжджий двір для торгівлі. Найближчі його аналоги – гостинний двір на Подолі, торгові ряди в Умані та Білій Церкві. Більше заїжджих дворів у Хмельницькій області не залишилося. Серія підвалів, побудованих під ним, має фрагменти галерей, які ведуть у напрямку до палацу Пшездецьких (пам’ятка архітектури місцевого значення, побудована у XVIII столітті – ред.) та костелу. Їх треба розчищати і, можливо, вони теж виявляться цікавими підземними об’єктами галерейного типу», – розповів Нечитайло.
Нечитайло сподівається, що археологам таки вдасться віднайти фундамент старої ратуші, адже ця звична для жителів Чорного Острова назва не могла виникнути на порожньому місці.
Читайте також: У Рівному археологи показали нові артефакти
Найцікавіші знахідки
«Найцікавішою знахідкою для нас було відкриття зернової ями, яка залягала нижче рівня фундаментів на глибині приблизно 2,2 м. Вона добре збережена, має цікаву форму з обпаленими стінками і досліджена, але її довелося засипати, бо вона на серйозній глибині під фундаментом. Ще відомий мандрівник Ульріх фон Вердум (жив у XVII столітті – ред.) залишив у своєму щоденнику детальні свідчення про багато сіл і містечок Хмельницької області. Він зазначає, що на Поділлі була традиція ховати зерно в ями з опаленими стінками. До речі, вона зберігалася ще до Другої світової війни», – додав археолог.
Торік під час археологічних робіт у Чорному Острові дослідники на невеликій площі розкопу знайшли вал ХIV століття литовських часів, який стояв прямо під палацом Пшездецьких, та залишки архітектурних елементів палацу, що були втрачені за радянської доби.
Минулого тижня робота експедиції у містечку завершилася, а далі археологи будуть систематизувати всю зібрану інформацію.
Суспільство
Які об’єкти демонтують повністю
- пам’ятник Олександру Бойченку (гімназія № 59);
- пам’ятник Миколі Островському (гімназія № 191);
- постаменти від пам’ятника леніну на бульварі Шевченка та вулиці Гніздовського;
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» (проспект Академіка Глушкова);
- зірка на даху будинку на Хрещатику, 25.
Корекція споруд
- цитату Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам замінять на присвяту українцям, загиблим в Афганістані;
- російські написи на пам’ятниках Борису Патону та Іллі Рєпіну перекладуть українською;
- монограму Олександра III на воротах Свято-Михайлівської лікарні демонтують.
Коментарі
Суспільство
Як реставруватимуть пам’ятку
Коментарі
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі