

Суспільство
Археологи показали унікальне відео брами Галицького замку, де ніхто не був 300 років
Уперше за 300 років археологи змогли побачити підземелля Галицького замку в Івано-Франківській області за допомогою відеокамери.
Унікальне відео опублікував генеральний директор національного заповідника «Давній Галич» Володимир Олійник.
Зазначається, що археологи під час розкопок на Прикарпатті відкрили цокольний поверх Галицького замку і з допомогою відеокамери потрапили всередину. Дослідникам відкрилися підземелля замку.
«Потрапили в цокольний поверх В’їзної вежі Галицького замку, де ніхто не був 300 років. Поки з допомогою відеокамери», – повідомив Володимир Олійник.
Відомо, що у підземеллі виявилися сухі замкові підвали.
Читайте також: Майбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»
«Такого ви точно не бачили: унікальне відео підземелля нововиявленої В’їзної вежі Галицького замку. Відео … демонструє збережений поверх. Побачили, де вхід і поставили завдання в нього зайти вже в серпні цього року», — йдеться у повідомленні.
Про розкопки
Дослідження і археологічні розкопки в Галицькому замку почалися 2022 року. Коли на надземній частині замку ставили ворота, то несподівано натрапили на кам’яну основу. Камені виглядали древніми.
Згодом археологи знайшли записи своїх колег від 1995 року, у яких розповідалося, що на цьому місці знаходиться В’їзна вежа Галицького замку. Тоді звернулися за дозволом на проведення археологічної експедиції.
Читайте також: «Історією треба ділитися, а не ховати за склом». Колишній електрик відкрив у Сумах унікальний музей дотику. Як йому це вдалося

Про Галицький замок
Галицький або Старостинський замок розміщений у місті Галич на Прикрапатті. Його руїни знаходяться на високому пагорбі Галич. Колись замок служив фортифікаційною спорудою.
Замок споруджений у середині XIV століття. 1509-го він витримав облогу волохів під проводом господаря Молдавії Богдана III Сліпого. Близько 1520 року замок було відбудовано за сприяння воєводи Отто Ходецького.
Читайте також: Вогняне мереживо Києва, або Хто врятує дачу Брадтмана у Пущі-Водиці
До наших днів дійшли руїни мурів 5-гранної наріжної башти на рівні 2-го ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території замку збереглися численні підвальні приміщення.

Нагадаємо, у центрі Звягеля на Житомирщині утворилося провалля, під яким є підземна споруда. Нині її вивчають дослідники.
Крім того, українські археологи розкопали житло, якому понад 3300 років, та артефакти епохи бронзи й скіфського часу.
Також ми розповідали, як на Волині археологи знайшли перстень, що носили шляхтичі у ХІІІ столітті.
Фото: фейсбук-сторінка Галицький замок/ Castle of Halych.
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: