Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Українські археологи розкопали житло, якому понад 3300 років, та артефакти епохи бронзи й скіфського часу

Опубліковано

Українські археологи на території Котелевської громади на Полтавщині розкопали житло, яке датується XIII ст. до н.е.

Про це ШоТам розповів директор Історико-культурного заповідника «Більськ» Ігор Корост, працівники якого і проводили масштабні рятівні археологічні роботи.

Нині дослідження здійснюють на території поселення Старий кар’єр.

На фото: Ігор Корост на території розкопу

Як виявили давнє поселення?

Як розповів пан Ігор, цей об’єкт культурної спадщини виявлений у 2021 році під час експедиції.

Тоді науковці провели поверхневий огляд території селища, зняли план місцевості, провели шурфування. Вдалося зібрати археологічний матеріал скіфського часу.

Читайте також: «Кіно – рупор, що кричить на весь світ». Це київський режисер, який знімає фільм про українську молодь під час війни

«Від моменту російської агресії в Україні гостро постала необхідність дослідження об’єктів археології, яким загрожує пошкодження як внаслідок бойових дій, так і за підсумками господарської діяльності, пов’язаної з війною (видобування піску для укріплення оборонних споруд, підсипки доріг тощо)», — розповів Ігор Корост.

На фото розкоп на поселенні Старий кар’єр

У липні-серпні 2022 року було закладено розкоп загальною площею 125 м2. У результаті досліджень виявлено досить потужні культурні нашарування, які відносяться до різних часових періодів.

Які артефакти знайшли?

Верхній шар в розкопі належить до скіфського часу та датується кінцем VI – 1-ю половиною V ст. до н. е. У межах дослідженої ділянки виявлено значну кількість об’єктів раннього залізного віку, а саме: 16 господарських ям та льох. Серед знахідок виділяються:

  • фрагменти орнаментованого місцевого ліпного посуду,
  • уламки тарного посуду різних античних центрів виробництва,
  • глиняні прясла,
  • бронзові вістря стріл.

Нижній простежений в розкопі шар належить до періоду пізньої бронзи. У результаті робіт виявлено житло, яке відноситься до цієї епохи. Його розміри становлять 8х8 м.

На фото знайдений давній виріб місцевих майстрів

До знахідок цього періоду належать:

  • велика кількість уламків ліпного посуду, прикрашеного наліпним валиком, косими насічка, незавершеними отворами тощо,
  • уламок леза бронзового ножа,
  • дископодібне орнаментоване глиняне прясло-диск.

Ці артефакти належать до постзрубного часу та датують в межах XIII ст. до н. е.

На фото знайдена імпортна грецька кераміка

Про нові дослідження

Як розповів пан Ігор, в кінці серпня експедиція заповідника «Більськ» заклала інший розкоп на поселенні Старий кар’єр.

«Поки що рано говорити про підсумки та результати. Єдине про що археологи можуть ствердно говорити – вони знову натрапили на древнє житло (епохи бронзи). А це є такою рідкістю та цікавим моментом в археологічні науці!», — наголосив Ігор Корост.

На фото: розкоп на території Котелевської громади на Полтавщині 

Роботи на цій пам’ятці триватимуть і надалі. Крім того, у планах експедиції заповідника «Більськ» тотальне дослідження території лівого берега річки Ворскла маршрутом «Котельва-Куземин», а також вивчення унікального Котелевського городища, феномен якого досі до кінця не розкрито.

Читайте також«Зроблено в РФ, перероблено в Україні». Як уламки російських літаків перетворюються на мільйонні донати для ЗСУ

Опрацювання віднайденого матеріалу та його реставрація здійснюються у дедалі кращих умовах. Цьому сприяє постійна благодійна підтримка від чеських і польських колег, а також від громадської організації «Центр історичної пам’яті» (м. Львів). Неймовірно масштабну допомогу ІКЗ «Більськ» надала неприбуткова фундація «ALIPH».

Нагадаємо, в окопі під Слов’янськом українські воїни знайшли тисячолітні ручні жорна.

Також ми повідомляли, як тероборона Одеси знайшла стародавні амфори, датовані 4-5 ст. до н.е.

Фото: фейсбук-сторінка Ігор Корост.

Коментарі

Суспільство

Київ отримав від міста-побратима 55 авто для комунальних служб

Опубліковано

Місто-побратим Лейпциг передало Києву 55 автомобілів різного типу.

Про це повідомляє Віталій Кличко.

Це 50 Volkswagen для комунальних підприємств і 5 Mercedes для бригад «Київтеплоенерго», які швидко реагують на аварії та надзвичайні ситуації, зокрема після ракетних атак.

З 2022 року Лейпциг, за підтримки німецького уряду та польських партнерів, також передав Києву пожежні авто, швидкі, вантажівки, генератори та гуманітарну допомогу.

Нагадаємо, що харківська область отримала 179 генераторів для підтримки критичної інфраструктури.

Також ми повідомляли, як робити бізнес доступним: в Києві пройшла подія, присвячена безбарʼєрності.

Фото: Віталій Кличко.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові реставрують унікальний 100-річний ліхтар у будинку-пам’ятці (ФОТО)

Опубліковано

У Львові на вулиці Коновальця, 11б, почали реставрацію унікального світлового ліхтаря в коридорі першого поверху — повідомляють мешканці будинку. Ліхтар є частиною будинку-пам’ятки архітектури.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

Деталі

Фахівці вже демонтували пошкоджені вітражі, які відправили до майстерні для реставрації. Матеріали для робіт надало ЛКП «Львівський ліхтар», а сама реставрація проводиться під керівництвом відомої фахівчині Марії Шумської-Барвінок.

Читати також: На Старовокзальній демонтували понад 100 незаконних рекламних конструкцій (ФОТО)

Мешканці будинку самі ініціювали відновлення та зібрали кошти. Важливо, що до реставраційних робіт залучили ветеранів, що сприяє їхній адаптації до мирного життя. Ліхтар після відновлення додатково підсвітять, що покращить освітлення коридору та додасть краси інтер’єру.

Роботи триватимуть близько місяця.

Нагадаємо, що у Києво-Печерській лаврі відкрили виставку про Івана Мазепу з унікальними експонатами.

Фото: Львівська міська рада.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Допомагати тваринам може кожен — чи знаєте ви, як саме? Перевірте себе! (тест)

Опубліковано

До Всесвітнього дня тварин ШоТам підготував тест за публікаціями UAnimals та ЗооПатрульUA.

1. Уявімо, що ви давно мрієте про домашнього улюбленця. Де його взяти, якщо таки наважилися?

ЗооПатрульUA
Правильно! Неправильно!

Зоозахисники наголошують: тварина — не товар і не подарунок. Це жива істота, і якщо ви вирішили завести її вдома, треба зважити усі «за» та «проти». Наприклад, порахувати, скільки часу ви готові приділяти тварині, чи є у вас можливість повноцінно її вигулювати, якщо йдеться про собаку, та чи маєте ви кошти, аби оплачувати їжу та медичні послуги. Якщо так, то найкращим варіантом буде взяти тварину з притулку — так стверджують люди з руху #НеКупуйПрихисти, які вже адоптували тварин. Ви зможете врятувати життя кота або собаки, які з різних причин опинилися на вулиці. У притулку тварин зазвичай лікують, вакцинують, каструють чи стерилізують. А якщо чотирилапий має певні захворювання чи особливості, то працівники обов'язково про це попереджають.

2. Якщо ви не взяли тварину з притулку, а знайшли на вулиці й вирішили прихистити, то чим її годуватимете в перші дні?

Фото: UAnimals
Правильно! Неправильно!

Якщо тварина довго жила на вулиці, то найімовірніше в неї були періоди голоду. Таких тварин не можна перегодовувати, адже це може навіть спричинити смерть. Варто давати їм їжу, яка легко перетравлюється, а також поїти великою кількістю води — з розрахунку 50 мілілітрів на кілограм маси тіла.

3. Що далі варто обов'язково зробити з твариною, яку ви знайшли та прихистили?

Фото: ЗооПатрульUA
Правильно! Неправильно!

Найкраще почати з профілактичного огляду в клініці. Ветеринари перевірять здоров’я вашого улюбленця, призначать йому вакцинації та препарати для обробок від кліщів і паразитів.

4. А чи взагалі гуманно тримати собаку на ланцюгу біля будинку?

Фото: UAnimals
Правильно! Неправильно!

У UAnimals наголошують: ланцюг змушує тварину сидіти в обмеженому просторі. Їсти, пити та ходити до туалету їй доводиться на одній маленькій території. Якщо миска з водою перекинеться, пес страждатиме від спраги, доки не прийде людина. А якщо йому немає, де сховатися від сонця, то він може отримати тепловий удар. Взимку ж це додатковий ризик обморозити тіло та лапки. Окрім цього, ланцюг може заплутатися, пошкодити шкіру, скалічити шию та хребет. Відсутність контакту з людьми й іншими собаками робить пса тривожним та агресивним. У разі загрози собака не може втекти, тому нападає на незнайому тварину чи людину, що випадково зайшла на його територію — жертвами часто стають діти. Також у зоні бойових дій собака без ланцюга має більше шансів врятуватися та вижити.

5. Скажімо, ви адоптували тварину, нагодували й відвідали з нею ветлікаря. Вона сита, живе з вами в будинку в любові та турботі. Але тут починається повітряна тривога. Як подбати про улюбленця?

Фото: ЗооПатрульUA
Правильно! Неправильно!

Фахівці ЗооПатрулюUA радять бути лагідними до тварини, пригостити її улюбленим смаколиком або дати седативний засіб (за попередньої консультації з лікарем). Ще можна використати метод обмотування шарфом — зав’язати його по тілу так, аби на спині чотирилапого утворилася літера Х. Також зоозахисники радять не заважати тварині, коли вона хоче кудись заховатися, адже нею керує інстинкт самозбереження — звісно, якщо це місце є безпечним для її життя.

6. Та найкраще рішення в разі небезпеки — спуститися в укриття. Що робити, якщо охоронці укриттів чи сусіди проти того, аби ви перебували там зі своїм домашнім улюбленцем?

Фото: UAnimals
Правильно! Неправильно!

У грудні минулого року юристки організації UAnimals звернулися до Міністерства внутрішніх справ з пропозицією оновити наказ від 2018 року і дозволити людям спускатися в укриття з тваринами. Міністерство виконало це прохання, тому з 10 січня 2024 року люди мають право ховатися від обстрілів разом зі своїми улюбленцями, і всі спроби примусити вас залишити тварину поза укриттям є незаконними.

7. Тривога закінчилася й настав час гуляти. Під час прогулянки ви раптом бачите жорстоке ставлення до тварини її власника. Що робити в такому разі?

Фото: ЗооПатрульUA
Правильно! Неправильно!

Жорстока поведінка з тваринами є злочином. За статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, власник, який жорстоко поводиться з твариною, повинен сплатити штраф. Також у нього можуть забрати його тварину.

8. Скажімо, ви хотіли б мати чотирилапого з притулку, але ще не готові до цього кроку. Що можна зробити просто зараз, аби підтримати безхатніх тварин?

Фото: ЗооПатрульUA
Правильно! Неправильно!

Кожен з нас може допомагати тваринам, навіть якщо ми не є їхніми власниками. Підписуйтеся на сторінки притулків, яким можете допомогти будь-яким способом, і пропагуйте гуманне поводження з тваринами.

Допомагати тваринам може кожен — чи знаєте ви, як саме? Перевірте себе! (тест)
Сподіваємося, ви дізналися більше про допомогу тваринам! Відправляйте цей тест друзям, аби і вони дізналися щось нове.
Ви щось знаєте про допомогу тваринам. Сподіваємося, ви дізналися ще більше! Відправляйте цей тест друзям, аби і вони перевірили себе.
Чудовий результат! Діліться ним з друзями та відправляйте цей тест, аби і вони перевірили свої знання.

Поділіться своїми результатами:

Читайте також: Тисячі врятованих життів. Як львівський притулок опікується тваринами, що стали переселенцями

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство8 години тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...

Суспільство1 день тому

Заробив понад 7 тисяч гривень за кілька днів. Як юні «підприємці» продають малюнки на ОLХ

За запитом «намалюю вашого улюбленця» на OLX від початку вересня зʼявилася вже майже сотня оголошень...

Можливості4 дні тому

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних...

Суспільство1 тиждень тому

«Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...