

Суспільство
Українські археологи розкопали житло, якому понад 3300 років, та артефакти епохи бронзи й скіфського часу
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українські археологи на території Котелевської громади на Полтавщині розкопали житло, яке датується XIII ст. до н.е.
Про це ШоТам розповів директор Історико-культурного заповідника «Більськ» Ігор Корост, працівники якого і проводили масштабні рятівні археологічні роботи.
Нині дослідження здійснюють на території поселення Старий кар’єр.

Як виявили давнє поселення?
Як розповів пан Ігор, цей об’єкт культурної спадщини виявлений у 2021 році під час експедиції.
Тоді науковці провели поверхневий огляд території селища, зняли план місцевості, провели шурфування. Вдалося зібрати археологічний матеріал скіфського часу.
Читайте також: «Кіно – рупор, що кричить на весь світ». Це київський режисер, який знімає фільм про українську молодь під час війни
«Від моменту російської агресії в Україні гостро постала необхідність дослідження об’єктів археології, яким загрожує пошкодження як внаслідок бойових дій, так і за підсумками господарської діяльності, пов’язаної з війною (видобування піску для укріплення оборонних споруд, підсипки доріг тощо)», — розповів Ігор Корост.

У липні-серпні 2022 року було закладено розкоп загальною площею 125 м2. У результаті досліджень виявлено досить потужні культурні нашарування, які відносяться до різних часових періодів.
Які артефакти знайшли?
Верхній шар в розкопі належить до скіфського часу та датується кінцем VI – 1-ю половиною V ст. до н. е. У межах дослідженої ділянки виявлено значну кількість об’єктів раннього залізного віку, а саме: 16 господарських ям та льох. Серед знахідок виділяються:
- фрагменти орнаментованого місцевого ліпного посуду,
- уламки тарного посуду різних античних центрів виробництва,
- глиняні прясла,
- бронзові вістря стріл.
Нижній простежений в розкопі шар належить до періоду пізньої бронзи. У результаті робіт виявлено житло, яке відноситься до цієї епохи. Його розміри становлять 8х8 м.

До знахідок цього періоду належать:
- велика кількість уламків ліпного посуду, прикрашеного наліпним валиком, косими насічка, незавершеними отворами тощо,
- уламок леза бронзового ножа,
- дископодібне орнаментоване глиняне прясло-диск.
Ці артефакти належать до постзрубного часу та датують в межах XIII ст. до н. е.

Про нові дослідження
Як розповів пан Ігор, в кінці серпня експедиція заповідника «Більськ» заклала інший розкоп на поселенні Старий кар’єр.
«Поки що рано говорити про підсумки та результати. Єдине про що археологи можуть ствердно говорити – вони знову натрапили на древнє житло (епохи бронзи). А це є такою рідкістю та цікавим моментом в археологічні науці!», — наголосив Ігор Корост.

Роботи на цій пам’ятці триватимуть і надалі. Крім того, у планах експедиції заповідника «Більськ» тотальне дослідження території лівого берега річки Ворскла маршрутом «Котельва-Куземин», а також вивчення унікального Котелевського городища, феномен якого досі до кінця не розкрито.
Читайте також: «Зроблено в РФ, перероблено в Україні». Як уламки російських літаків перетворюються на мільйонні донати для ЗСУ
Опрацювання віднайденого матеріалу та його реставрація здійснюються у дедалі кращих умовах. Цьому сприяє постійна благодійна підтримка від чеських і польських колег, а також від громадської організації «Центр історичної пам’яті» (м. Львів). Неймовірно масштабну допомогу ІКЗ «Більськ» надала неприбуткова фундація «ALIPH».
Нагадаємо, в окопі під Слов’янськом українські воїни знайшли тисячолітні ручні жорна.
Також ми повідомляли, як тероборона Одеси знайшла стародавні амфори, датовані 4-5 ст. до н.е.
Фото: фейсбук-сторінка Ігор Корост.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Повітряні Сили знищили 9 із 10 ворожих безпілотників під час вечірньої атаки, що сталася із 21.10 год 30 березня по 01.30 год 31 березня.
Про це повідомили у Повітряних Силах ЗСУ.
Зазначається, що противник атакував Україну ударними безпілотниками Shahed-136/131. Також у небі зафіксовано до п’яти інших повітряних цілей, імовірно повітряних куль.
Ударними дронами-камікадзе російські окупанти атакував з північного напрямку – Брянської області через Сумщину та Чернігівщину.
Читайте також: Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк
Загалом знищено дев’ять із десяти ударних дронів:
- один – підрозділом ППО Сухопутних військ,
- вісім – силами та засобами воїнів Повітряних Сил – зенітних ракетних підрозділів та мобільних вогневих груп повітряного командування «Схід».
Нагадаємо, українські сили ППО знищили 11 із 16 дронів типу Shahed-136/131, запущених ворогом 17 березня.
Фото: facebook.com/AFUkraine.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Уряд Північної Македонії схвалив передачу 12 бойових гелікоптерів Мі-24 Україні.
Про це повідомляє видання «Balkan Insight».
Зазначається, що міністерка оборони країни Слов’янка Петровська на цьому тижні заявила, що існує можливість передачі Україні 12 одиниць техніки.
Петровська також уточнила, що ці гелікоптери раніше, у 2001 році, були закуплені в Україні. Ще 8 років тому закінчився їхній ресурс, вони не використовуються через відсутність запчастин.
Дивіться також: «Йди за мною». Як українські військові врятували подружжя за допомогою дрона
«Деякі з них були модернізовані – тобто два, але ця модернізація була пристосована до тих умов тоді й абсолютно не відповідає тому, що потрібно зараз, навіть якщо ми хочемо говорити про розвиток технологій», – додала міністерка.
Про Мі-24
Мі-24 – радянський гелікоптер підтримки піхоти. Був основним штурмовим гелікоптером країн соцтабору. Концепція Мі-24 передбачала тісну взаємодію з бронетанковими та піхотними частинами під час широкомасштабного воєнного конфлікту другої половини XX століття.
Нагадаємо, бюджетний комітет бундестагу в Німеччині 29 березня схвалив надання ще 12 мільярдів євро на військову допомогу Україні.
Крім того, уряд Японії виділив Україні новий пакет гуманітарної допомоги на 470 млн доларів.
Фото: balkaninsight.com
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Прага передасть гуманітарну допомогу на 15 млн чеських крон столичним лікарням.
Про це повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.
«Міська влада Праги передасть гуманітарну допомогу на суму 15 млн чеських крон (понад 25 млн грн за курсом НБУ) київським лікарням», – повідомив Паворозник.
Також він зауважив, що сьогодні, в умовах воєнного стану, є черговий виклик для медичної сфери Києва. Медики працюють і надають допомогу жителям міста, а також пораненим бійцям, які повертаються з фронту.
Зокрема, під час зустрічі з представниками міської влади Праги обговорили можливості надання допомоги у сфері розвитку транспортної системи Києва, зокрема її адаптацію до умов воєнного стану.
Нагадаємо, Україна отримала польовий шпиталь, подарований Естонією, Норвегією та Нідерландами.
Крім того, три херсонські лікарні отримали медичне обладнання від Міністерства охорони здоровʼя.
Фото: pixabay.com