Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
imgonline com ua Resize Z6clG0XbgLu imgonline com ua Resize Z6clG0XbgLu

Суспільство

Бізнес на закрутках, або як підкорити діаспору консервованим борщем

Опубліковано

Ян Островський з Первомайська займається консервацією екзотичних овочів, а його борщ в банках літрами купують в Європі. Підприємцю вдалось налагодити повний цикл органічного виробництва консервів з екзотичних овочів – бамії, трюфельної картоплі  та фізалісу. 

А все почалось з волонтерської роботи, коли Ян виготовляв для бійців АТО консервований борщ та сало. А зараз його бізнес “Стодола – щира їжа” має замовлень на рік вперед.

 Ян Островський

Ян Островський

Ян Островський спочатку навчався на перекладача, а згодом закінчив КНУ ім. Т. Шевченка за спеціальністю «Міжнародний бізнес». Близько семи років працював у сфері міжнародної торгівлі. Але у 2014 році, коли розпочався Майдан, а потім і АТО, чоловік зайнявся волонтерством. Неочікувано для нього самого волонтерство згодом переросло в бізнес.

Екзотика в банках

З самого початку я прагнув робити правильні закрутки і прорахував, що найбільш оптимальним варіантом стане овочівництво повного циклу та консервація. 

Мені не хотілось консервувати звичайні огірки-помідори, бо цього вистачає не лише на полицях магазинів, а й у багатьох погрібах домогосподарок. 

Тому ми вирощуємо те, чого немає на ринку України. Наприклад, робимо консерви з цукіні, патисонів, спаржевої квасолі.

Читайте також: Як карпатська бабуся зробила з хати музей-готель і заманює іноземців

Фішкою є овочеві мікси, італійська джардіньєра, французький рататуй, американський реліш. При цьому, такі незвичні страви ми підлаштовуємо під смак українця, бо, наприклад, джардіньєра дуже оцтова для наших людей. 

Частина продукції “Стодола – щира їжа”

Консервуємо бамію (це екзотичний африканський плід, за смаком схожий на кабачок, спаржу, баклажан та стручкову квасолю), фізаліс (нагадує наш жовтий помідор), мелотрия (мексиканський огірок, схожий на кавун).  

На наших грядках можна знайти і молочний патісон розміром два сантиметри. Це дуже велика рідкість для підприємців, адже він швидко росте і щоб його зібрати потрібно два рази на день проходити поле. 

“Патріотичний борщ” став брендом

Я “варюсь” в цій ніші вже три роки. Ми з волонтерами робили консервацію для воїнів АТО: борщ, сало з часником, протизастудні закрутки. На баночки клеїли патріотичні стікери, аби підтримувати хлопців. 

На баночки з консервацією для воїнів АТО клеїли патріотичні стікери, аби підтримувати хлопців

Потім мене почали впізнавати та питати чи це я передавав борщ в АТО. Консерви ставали все популярнішими, почала цікавитись і українська діаспора за кордоном. А потім про нас заговорило телебачення. Друзі замовляли такі баночки і я зрозумів, що це може перерости у бізнес.

Читайте також: Святі на сушеній рибі. Як херсонці відродили чумацький іконопис

Тоді ж почав робити перші кроки вирощування овочів. Одразу поставив ставку на екзотичність та “табу” хімії. Ми не обробляємо овочі нітратами та хімікатами, а це означає, що людина може бути впевненою за якість та безпечність продуктів. 

Відмовляли клієнтам через … попит

У 2017 році ми почали виїжджати зі своєю продукцією на фестивалі їжі.  Адже основне просування – це дегустація. Людина коштує і розуміє, що ми відрізняємось від інших.

Ще на етапі виробництва продукція була або вже продана, або зарезервована. Довелось навіть відмовити покупцям з Німеччини, які хотіли придбати нашу консервацію. Тоді ми виготовляли 50-60 тисяч банок за сезон. Але зараз будемо значно розширювати виробництво.  

Зараз у нас невеличке поле –  2 га. Є люди, які мають органічну землю і також вирощують для нас овочі. Ми плануємо розширятись до 10 га.

Скільки вклав

На початку я не ризикував вкладати великі гроші, бо не був впевнений, чи зайде товар. У перший рік витратив приблизно 5 тисяч доларів. Кошти пішли на закупівлю насіння, тари та зарплату. 

Найбільші суми йдуть на закупівлю тари. Лише минулого року ми витратили 10 тисяч доларів на це. Купили і промисловий автоклав для стерилізації овочів, овочерізку та машину, яка накладає етикетки на банки. 

Мені й зараз важко сказати, скільки точно я вклав, бо весь прибуток йде з сезону в сезон. Поки що гроші з бізнесу я не витягую, сподіваюсь, що за кілька років вийдемо в плюс. 

У цьому році ми запускаємо новий цех, який буде сертифікований за всіма європейськими формами, щодо якості та безпеки продуктів. Це вже буде новий рівень. 

В сезон у нас працює в цеху до 20-ти людей, а на полі – до 10-ти. Але плануємо розширюватись і наймати робітників на цілий рік.

Хто та за скільки купує?

Зараз ми працюємо і з відносно дрібними магазинами і з великими, такими як GoodWine, Сільпо, WINETIME. Цієї осені ми з’явимось і в мережі супермаркетів “Ашан”. Для продажу фасуємо продукцію в тару ємністю 0,66 і 0,88 літри. 

Ціна стартує від 70 до 100 гривень за банку. Кожного року ми намагаємось знизити собівартість та ціни на товар, щоб бути доступним кожному.

Борщ для Європи та Азії

Люди хочуть наш товар не тільки в Україні, але поки експорт “Стодоли” лише 1-2%. Плануємо збільшити цей показник до 80%. 

Наші клієнти там, де люди готові платити за органіку. Це Китай, Німеччина, Скандинавія, ОАЕ. Зараз ми маємо попередні домовленості з двома німецькими дистриб’юторами, а також з ОАЕ.  Наш консервований борщ плануємо виводити на міжнародний ринок. 

Українська діаспора за кордоном дуже любить нашу продукцію, особливо сало. Часто в Париж замовляють борщ

Поки не маємо сертифікації та офіційних контрактів –  передаємо за кордон товар знайомими, або автобусами. Шукаємо способи, як передати привіт з Батьківщини. 

Гугл не допоможе створити бізнес

Не було інформації та досвіду. У гуглі не введеш “як на півдні України виростити мексиканський огірок”. Ми не знали як правильно вирощувати, як боротись з комахами. 

Не знали і як консервувати. Десь перетримали продукт в автоклаві – він розвалився. Зробили неправильні пропорції – маринад вийшов не такий. Бувало таке, що деякі овочі я навіть не збирав з поля, бо вони не виросли і не дали своїх плодів. 

Читайте також: Іграшки з Дружківки підкорили Італію та потужні корпорації. Історія бренду “Denata Toys”

Перший рік взагалі не розуміли, що ми робимо. Ми могли продавати продукт, питання лише у правильності виробництва. 

Допомогли міжнародні форуми овочеводів. Я спілкувався з кулінарами, та людьми. які займаються консервацією. Так і набрався досвіду. Так методом проб і помилок вийшли на гідний рівень.

Суспільство

У Швеції відбулася церемонія відкриття Євробачення-2024

Опубліковано

У шведському місті Мальме у неділю, 5 травня, відбулася церемонія відкриття пісенного конкурсу “Євробачення-2024”.

Про це повідомляє Суспільне.

Як зазначається, так званим Бірюзовим хідником пройшли всі цьогорічні учасники конкурсу, крім ізраїльської делегації, оскільки сьогодні вшановують пам’ять жертв Голокосту.

Представниці від України alyona alyona & Jerry Heil вийшли на бірюзовий хідник у вбранні з підвішеними ключами. Вони символізують втрачені домівки через війну в Україні — коли ключ є, а дому вже немає.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Артистки подарували ведучому український великодній кошик і показали традицію “битися” крашанками. Співачки також нагадали, що збиратимуть кошти на відбудову гімназії у Дніпропетровській області.

68-й пісенний конкурс “Євробачення” проходить у шведському місті Мальме. Перший і другий півфінали відбудуться 7 та 9 травня, грандфінал — 11 травня.

Україну на конкурсі представляє дует alyona alyona & Jerry Heil з піснею Teresa & Maria. Вони виступлять у першому півфіналі. Номер для співачок поставила українська режисерка, номінантка на “Ґреммі” за найкраще музичне відео Таню Муіньо.

Нагадаємо, картини, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Суспільне

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця приготувала Великодні обіди для Харківщини – фото

Опубліковано

Команда Food Train приготувала святкові обіди для жителів Харківщини Під час свят особливо важливо підклуватися про тих, хто поряд. Саме тому команда потягу-кухні Укрзалізниці – Food Train – приготувала близько 4300 великодніх обідів для мешканців Харківщини.

Про це повідомляє Міністерство відновлення України.

“Цього разу Food Train привіз до Харкова ще й 2300 власноруч спечених та прикрашених Великодніх пасок. Ними пригощали місцевих мешканців, серед яких – внутрішньо переміщені особи, багатодітні родини, пенсіонери, жителі знеструмлених будинків, пацієнтинти психіатричної для лікарні та будинку літніх людей. Прояв турботи одне про одного дозволяє українцям не втрачати віру та триматися попри складні часи”, – повідомили у Мінвідновленні.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Закупівля продуктів для поїзда-кухні фінансується нашими партнерами – Фондом Говарда Баффета – The Howard G. Buffett Foundation.

Нагадаємо, уряд запропонував виробникам дронів пільгові гранти.

Фото: Міністерство відновлення України

Читати далі

Суспільство

Квітуча історія захисника України з Одеси (ВІДЕО)

Опубліковано

Воїн з Одеси віддав життя за Україну, але продовжує робити рідну землю красивішою навіть після загибелі… Ця сумна й водночас зворушлива та надихаюча історія про військового Бориса Айзенберга, , який усе своє життя займався озелененням рідного міста й країни. Разом з родиною він заснував власний розсадник, де вирощував понад 300 видів рослин. І зараз, коли Бориса не стало, справу продовжує його батько, а сакури та клени, які в пам’ять про героя саджають по всій Україні, радуватимуть українців і милуватимуть їхнє око. Детальніше у сюжеті ШоТам!

Після повномасштабного вторгнення Борис пішов на фронт добровольцем. Попри жахи війни він надихався природою і там: малював квіти та прикрашав ящики з боєприпасами. “Йде наступ – цвіте яблуня переможна….” – писав Борис під своїми фото з рослинами.

Читайте також: У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Так народилася ціла серія флори, яку українці побачили вже після загибелі захисника… Борис загинув 13 липня 2023 року поблизу села Біла Гора на Донеччині. Врятував пораненого побратима, наклавши йому турнікет, а сам потрапив під ворожий обстріл.

Після смерті Бориса його справу продовжив його батько, його також звати Борис. У родинному розсаднику він вирощує понад 400 рослин, які колись привіз його син. Груші, сливи, сакури, 18 кущів клену… Все цвіте у пам’ять про Бориса. А ще його сакури прикрашають Київську оперу, а клени ростуть на подвір’ї Одеського художнього музею.

Так справа Бориса продовжує жити й надихати українців дивовижним квітом.

Нагадаємо, у Мринській громаді відновили 155-річний ліцей-мазанку.

Фото: ШоТам!

Читати далі