Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
ресторан ресторан

Суспільство

5 (не)очевидних кроків, які допоможуть рестораторам пережити коронакризу

Опубліковано

Восени частина гостей не повернулись в улюблений ресторан: відвідуваність закладів у вересні і жовтні на 15-20% нижче в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Як пристосуватися до нових реалій – поради коуча Ольги Насонової

Цей рік виявився непростим для рестораторів. Локдаун, під час якого заклади громадського харчування не працювали, зростання захворюваності Covid-19 і побоювання споживачів ходити по ресторанах – зробили свою справу. Відвідуваність знижується. Але навіть в кризові часи можна не тільки зберегти свій бізнес, а й збільшити кількість клієнтів.

Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова розповідає, що кожен другий новий ресторан в Україні відкриває підприємець-новачок. Власний заклад громадського харчування здається простим та легким бізнесом. Для цього потрібно знайти приміщення, зробити в ньому ремонт, розробити меню та зустрічати гостей. Під час роботи з’ясовується, що все не так просто і більшість новачків роблять найпростіші помилки.  

Насонова розказала ШоТам про п’ять кроків, які допоможуть пережити кризові часи

Ольга Насонова
Ольга Насонова

Працює у сфері консалтингу на ресторанному ринку близько 20 років. Займається розробкою концепцій закладів громадського харчування, пошуком приміщень під майбутній ресторан, надає послуги кризового менеджера і допомагає підібрати персонал

Скоротити витрати

Це перший крок, на який необхідно піти власнику ресторану. Почати варто зі зниження орендної плати – навесні власники приміщень не стягували плату з власників закладів громадського харчування, а влітку надали знижки. Восени розцінки повернулися на докарантинний рівень, і зараз саме час знову попросити про дисконт. Як його розрахувати? Орендна плата не повинна перевищувати 15% від обсягу продажів закладу, в іншому випадку його робота стане збитковою. До власників приміщень можна апелювати. Багато з них розуміють, що через коронавирус Covid-19 багато компаній не поспішають розвиватися. Тому, якщо ресторан закриється, то знайти йому заміну буде вкрай важко. Особливо в зимовий період, коли необхідно платити за опалення приміщення. Зараз ці витрати несе орендар.

Читайте також: PARTNERS IN CRIME: як не вбити кохання спільним бізнесом

Скоротити витрати необхідно і на виплату заробітних плат персоналу. Це не означає, що всіх треба звільнити. Але можна взяти приклад з ресторанів в Італії, де гостей часто обслуговують власники закладу. Так вони економлять на заробітній платі. Необхідно критично оцінити, чим зайняті співробітники. Наприклад, якщо основна маса гостей приходить ввечері, а вранці та вдень ресторан порожній, то частину персоналу можна перевести на неповний робочий день.

Подумати над тим, як залучити нових гостей

Власнику необхідно попрацювати над тим, щоб розширити аудиторію свого закладу. Особливо це стосується тих ресторанів, які знаходяться біля офісних центрів. Більшість працівників офісів зараз працюють віддалено, а значить – нікому приходити на сніданки та бізнес-ланчі. Що робити? Залучати гостей на вечері. Наприклад, можна запросити відомого бармена, розробити нові коктейлі та влаштовувати дегустації. Або розповісти про те, які цікаві страви спеціально для ресторану придумав відомий шеф-кухар, і запрошувати на дегустацію.

Мотивувати клієнтів витрачати більше

Потрібно попрацювати над тим, щоб відвідувачі замовляли більше страв. Для цього необхідно розробити пропозиції для компаній, які можуть замовляти відразу кілька гостей разом. Вони, як правило, приносять ресторанам непоганий прибуток. Крім того, в меню потрібно додати кілька дорогих, але цікавих пропозицій. Багато не треба – достатньо двох-трьох найменувань. У кожен заклад періодично заходять люди, які готові витратити більше.

Читайте також: Кондитерська Milly Filly: в карантин найкоротша доставка була — на метр

Замовити додаткове блюдо або напій гостей мотивують офіціанти. Вони можуть пропонувати закуски перед подачею основної страви, розповідати про акції або презентувати смачний десерт після основної вечері. Часто гості погоджуються на пропозицію офіціанта зробити додаткове замовлення. Потрібно мотивувати і співробітників закладу продавати більше, наприклад, пропонувати їм додатковий бонус за кожне нове замовлення.

Влаштовувати акції

Під час кризи 2014 року більшість ресторанів вижили тому, що пропонували своїм гостям 50% знижки на страви. Акції та програми лояльності добре діють в період нестабільності: багато гостей хочуть відвідати ресторан, але планують економити.  

Читайте також: Бар для відьом та еротичне кафе: шість незвичайних київських закладів

Перевірені варіанти – це знижки або можливість отримати другу страву безкоштовно. Але тут важливо не помилитися і ввести деякі обмеження. Наприклад, акції можуть діяти з 15.00 до 17.00 щодня, виключно по понеділках і вівторках або тільки по неділях. Їх завдання – продавати максимально можливу кількість страв і заробити на обсягах продажів.

Якщо акції будуть проходити постійно, то гостей буде небагато протягом дня, замість прибутку можна отримати збитки.

Знижки необхідно надавати не на весь асортимент, а тільки на певні страви в меню. За кілька годин проведення акції попит на їжу може вирости в кілька разів і працівникам кухні буде складно подавати гостям відразу весь асортимент меню. А ось три-чотири найменування кухарі можуть приготувати швидко. Гості не люблять чекати, тому швидкість має величезне значення при проведенні подібних акцій. Заздалегідь варто придбати і про контейнери для їжі, в які можна запакувати частину страв з собою. Це буде корисним для тих, хто приходить в ресторан один і частину страв має намір забрати додому.

Працювати над службою доставки

Локдаун в листопаді або у грудні не виключений – піти на крайні заходи доведеться в тому випадку, якщо захворюваність на Covid-19 буде стрімко рости. В цьому випадку ресторани можуть закритися і одна з небагатьох можливостей в цьому випадку протриматися на плаву – розвивати власну службу доставки. Під час першого локдауну попит на її послуги зріс в рази. Але для цього необхідно рекламувати цю послугу своїм гостям вже зараз. Для цього інформацію можна розміщувати в соціальних мережах або розповідати про таку можливість гостям.

Читайте також: Комбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити

Необхідно працювати і над зниженням собівартості доставки. Можна оцінити, що вигідніше – мати стосунки зі сторонніми службами або організувати свою. Природньо, обсяги замовлень з доставкою додому не зможуть зрівнятися з тими, які ресторатори отримують всередині закладів. Однак вони можуть допомогти ресторатору врятувати свій бізнес у найважчі часи.

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: