Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Медреформа на Львівщині. Як із сільського сараю зробити сучасну амбулаторію

Працювати в лікарні, де дах зносить вітром, а температура повітря -5 °C. Саме з цим зіштовхнувся Ігор Заставний

Опубліковано

Працювати в лікарні, де дах зносить вітром, а температура повітря -5 °C. Саме з цим зіштовхнувся Ігор Заставний, коли приїхав у село Краковець після закінчення навчання за направленням. Проте, миритись з такими умовами чоловік не збирався і тому став справжнім революціонером сільської амбулаторії – знайшов фінансування, підтримку та відродив приміщення. Коли Ігор побачив зміни у фінансуванні первинки державою, то вирішив відкрити власну медичну практику разом з однодумцями. Так з’явилась мережа сімейних амбулаторій “Вулик” у містах Львів та Винники.

Ігор Заставний розповів нам, чому пропагує доказову медицину і вакцинацію, як відкрити власну практику та як пацієнту знайти свого сімейного лікаря.

Ігор Заставний

Ігор Заставний

Лікар загальної практики – сімейної медицини, кандидат медичних наук.

Закінчив Львівський національний медичний університет.
Співзасновник та Член Правління ГО “Академія сімейної медицини України”, співзасновник та сімейний лікар мережі Сімейна амбулаторія “Вулик”. Проходив медичні стажування у Хорватії, Чеській Республіці, Угорщині, Нідерландах та Канаді.

Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад. 

Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

Прийшов працювати в аварійну будівлю

Мій шлях у сімейній медицині почався з роботи у Краковецькій амбулаторії, куди мене направили після закінчення університету. Це було майже 5 років тому. І те, що я побачив в амбулаторії мене просто шокували. Стара будівля, дах просто зносило вітром, а пацієнтів доводилось приймати при мінусовій температурі в куртках.

Через місяць я не витримав і вирішив, що пора щось змінювати. За відновлення амбулаторії взялись всією командою. Виграли два мікропроєкти, зробили ремонт, закупили обладнання. Коштами також допомогли місцева та районна влада. Загалом витратили майже 1,5 млн грн. За три роки нам вдалось зробити нове опалення, вікна, дах, а також оновити фасад і територію. Це все зробила наша медична команда, а я просто дав поштовх для цих змін. Я писав гранти, але один у полі – не воїн. Коли ми згуртувались, обрали свій курс руху, окреслили, що хочемо і куди ми рухаємось, чого очікуємо, тоді і виграли два мікропроєкти.

Амбулаторія у Краковці: до та після

Крім цього, ми розв’язали проблеми з комп’ютеризацією. І тоді ми були єдиною амбулаторією в районі, яка мала комп’ютер для кожного лікаря.

Та головне – ми змінили підхід до власної праці, залучили багато пацієнтів та звернули увагу на медицину і показали, що інші теж повинні і можуть допомагати.

Ще у той час ми почали рекламували себе та створювати імідж. В такий спосіб було легше популяризувати свої цілі. Ми хотіли долучати до змін та допомагати іншим сільським амбулаторіям. Вже тоді трохи говорили про реформу, і ми зрозуміли, що в нас почнуть з’являтися конкуренти, тому стали запускати рекламу. І про нас почали дізнаватись люди, приїжджало багато журналістів. Ми з колегами вважаємо, що частково своєю працею вплинули на розвиток інших сільських амбулаторій.

“Вулик” – це про родину

Я сам родом з Винників і завжди хотів працювати біля дому. Тому минулого року разом з однодумцями заснували сімейну амбулаторію “Вулик” у Винниках та Львові. Мої партнерки по “Вулику” – дружина, сімейна лікарка Настя Ходан та наша колега, педіатр Ярина Пікулицька, давно мріяли створити власний бренд. Настя та Ярина ще раніше заснували громадську організацію Evidence factory. Вони займались навчанням лікарів і медсестер доказовим методам. І в якийсь момент вирішили, що від теорії потрібно перейти до практики і показувати приклад успішної і якісної медицини. Сімейна медицина – це завжди родина, щось сімейне. Тому вирішили зробити логотип у вигляді великої та маленької бджіл, що символізують сім’ю.

Кожен з нас відкрив ФОП, підписав договір з НСЗУ та почав укладати декларації з пацієнтами. Я з Настею працюю у Винниках, а Ярина – у Львові. Всі наші пацієнти отримують гарантований державною пакет послуг на первинці безоплатно, включно із вакцинацією державними вакцинами. Ми приймаємо і незадекларованих пацієнтів. Але отримуючи сервіс та якісну послугу, кількість пацієнтів, що готові укласти декларацію, постійно зростає.

Читайте також: “Пішла з медицини через низьку зарплату, але повернулась”. Як працює медреформа на Вінниччині

Сьогодні у мене є 150 пацієнтів, а у Краковці було 1600. Так, зараз підписаних декларацій значно менше, але ми працюємо всього 7 місяців і поки не давали навіть ніякої реклами. Хочемо, щоб люди самі до нас йшли, розділяли наші цінності і принципи роботи.

Пацієнт – це не тільки про хворобу

Наша амбулаторія сповідує підходи Всесвітньої організації сімейних лікарів (WONCA). Тобто цілісний підхід до людини. Ми не розглядаємо наших пацієнтів як хворобу, а дивимось на неї, як на людину з великої літери. Та й не обмежуємось тільки фізіологічним лікуванням, а займаємось психологічним здоров’ям та розв’язуємо проблеми комплексним підходом. Ще після першої поїздки за кордон на навчання я почав застосовувати пацієнтоорієнтовану медицину.

Медична реформа дала багато не тільки для лікаря, а й для пацієнта. І це не тільки про гроші. З’явилось багато можливостей.

От раніше лікарі отримували мізерну зарплату і не могли забезпечувати базові потреби. А якщо в тебе ледве вистачає коштів на прожиття, то про який розвиток може йти мова. Зараз все змінилось і сімейні лікарі почали рухатись вперед. Завдяки реформі з’явилась можливість надавати якісну медичну допомогу на первинному рівні, а лікарі відчули себе більш залученими до процесів і почали змінювати підходи до сімейної медицини. Пацієнта більше цінують – це головне.

Читайте також: Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе

А ще, ми з дружиною є співзасновниками Академії Сімейної Медицини. Організація має вже понад 500 членів. Ми просуваємо ідеї сімейної медицини, такі як: постійне навчання, науково-дослідна робота, участь у грантових програмах, залучення до проєктів та просто спілкування й обмін досвідом.

Вакцинація та доказовість

Ще під час роботи у Краковці я став пропагувати вакцинацію та доказову медицину. Ефективність багатьох ліків з тих, які приймають люди, є не доказаною. А от доказові ліки мають пізніший ефект, але стійкіший. Людям часто це не подобається. Але якщо пацієнт довіряє лікарю, то довіриться і його методам лікування.

Ми зробили багато кроків для того, щоб залучати людей до вакцинації. Була ціла програма популяризації, де ми читали лекції для батьків, писали у Фейсбуці, а для дітей читали казки про вакцинацію. Ще у Краковці ми стали першою амбулаторією, яка отримала вакцини від раку шийки матки на сільському рівні. Ми були другими в районі за плановими щепленнями.

Читайте також: Школа пацієнтів, QR-коди і електронні картки. Чому сімейним лікарям потрібно брати приклад з Вознесенська

У “Вулику” ми теж залучаємо людей до вакцинації. Повторюсь, що важлива довіра. Якщо лікар є прихильником вакцинації, то логічно, що людина в той чи інший період в житті в процесі укріплення цієї довіри погоджується на вакцинацію.

Сімейна амбулаторія “Вулик” у Винниках

Сімейні лікарі є менеджерами людини в системі охорони здоров’я. Тому дуже важливо налагодити комунікацію з пацієнтом. Насамперед, виберіть через які месенджери будете спілкуватись. Дайте людям чіткі настанови. Наприклад, що вони можуть написати ввечері у вайбері, а лікар вже сам визначить – чи потрібно відразу відповідати, чи проблема зачекає до ранку. І не варто забувати про роль медичної сестри, адже вона є напарником лікаря у медичній практиці. Тому, при великій кількості пацієнтів, частина звернень може відбуватись саме через неї. А ще у нас є спільні групи, де ми ділимось інформацією з пацієнтами.

Хочете відкрити власну практику? Ось кілька порад

Якщо ви хочете відкрити власну практику, то насамперед, запитайте себе для чого це потрібно. Потрібно визначити ціль. Оцініть можливості. Насамперед, проаналізуйте те, скільки потрібно витратити на оренду приміщення, знайти місце, розрахувати витрати на ремонт на облаштування робочого простору.

Лікар, який хоче заснувати власну практику, повинен запастись терпінням. Бо це не така легка справа. А ще потрібно мати хороші організаторські здібності, бо вам самостійно доведеться налагоджувати всі процеси з нуля – листки непрацездатності, державні і приватні вакцини, керування роботи з пацієнтами, набір персоналу. Лікар повинен бути лідером та налаштовувати свій персонал на хорошу роботу.

Величезним плюсом буде, якщо лікар пройде бізнес-курси. Бо у цій справі важливі фінансові здібності, адже на початку ви будете виконувати роль бухгалтера самостійно, розбиратись з документами і звітувати перед податковою.

І найголовніше – ви повинні любити сімейну медицину. Якщо цього немає, то не витрачайте не час, ні гроші. Сімейна медицина – це значно більше, ніж просто заробіток. Це відчуття того, що ти робиш корисну справу і можеш стати прикладом для інших.

Як знайти свого сімейного лікаря?

Сімейний лікар є менеджером людини в системі охорони здоров’я. Він може зробити для сім’ї набагато більше, ніж просто оглядати і видавати довідки. Якщо ви ще досі не знайшли свого сімейного лікаря і не підписали декларацію, то ось вам кілька порад.

Читайте також: Продав квартиру, щоб відкрити кабінет. Як працює медреформа на Тернопільщині

Насамперед, потрібно познайомитись з сімейним лікарем, який вас обслуговував до того. У всіх нас були дільничні лікарі, до яких ми були прикріплені. Познайомтесь з цим лікарем, дізнайтесь що він рекомендує, а що ні, як лікує і чи збігаються ваші світогляди й т.д. Або ви можете знайти в інтернеті базу сімейних лікарів з короткою інформацією.

Критерії відбору для кожної людини індивідуальні. Для мене важливо, щоб лікар дотримувався правил доказової медицини. Головне – розумів мене і викликав довіру. Бо саме на довірі повинні будуватись відносини сімейного лікаря і пацієнта.

Лікар повинен надихати людей на те, щоб всі рішення стосовно вашого лікування приймались спільно. Він повинен бути доброю людиною та показувати приклад іншим.

Пацієнт, зі свого боку, повинен відповідально поставитись до вибору. Бо лікар – саме та людина, яка буде проводити з вами найбільшу частину часу у медичному плані і у майбутньому вирішувати більшість ваших проблем.

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

Суспільство

“Щоденник нареченої Христа”: документальний фільм про черниць зʼявився на Takflix

Опубліковано

Фільм Марти Смеречинської побудований на основі дворічних спостережень за життям понад 100 українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України.

Про це повідомило Divoche.media.

Про фільм

Повнометражна стрічка режисерки Марти Смеречинської ґрунтується на дворічних спостереженнях за життям понад сотні українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України. Серед них також була молодша сестра режисерки, Настя. Марта Смеречинська вивчає цю спільноту, взаємодіє з черницями та розвиває нові стосунки із близькою людиною.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Фільм “Щоденник нареченої Христа” отримав дві нагороди на фестивалі Ukrainian Doc Preview Docudays UA 2020: East Silver Caravan Award та DOK Leipzig Award. Презентація стрічки відбулася на Marché du Film — Festival de Cannes у рамках секції Cannes Docs. Зараз його можна переглянути у всьому світі з англійськими субтитрами.

Онлайн-кінотеатр Takflix передасть 10% з кожного квитка фонду “Повернись живим”, ще 50% — творцям кіно. Дивитися «Щоденник нареченої Христа» можна тут

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Щоденник нареченої Христа

Читати далі

Суспільство

В Києві в ботсаду зацвіли півонії: фото

Опубліковано

У ботанічному саду імені Гришка квітковий рай. Бузок уже вибухає яскравим цвітом, а недавно розцвілися півонії.

Про це повідомили на офіційній сторінці ботсаду в інстаграмі.

Головним партнером бузку є півонія деревовидна, яка квітує одночасно з бузком. Це дозволяє підкреслити враження від квітування бузку та заповнити сад барвами та ароматом. Квіти півонії деревовидної мають діаметр близько 30 см, що сприяє підсиленню інтенсивності загальної кольорової палітри.

фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад

Фото: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Про устрій дендрарію в ботсаду

Сезонність та динамічність парку можуть проявлятися найбільш повно, коли певні його ділянки, завдяки великій кількості квітучих рослин, перебувають у центрі уваги, а потім змінюють своє положення. Концентрація на певних ділянках одночасно цвітучих рослин дозволяє викликати у відвідувачів сильні емоційні враження. Цей прийом успішно використовував Леонід Іванович при створенні дендрарію. Кожного сезону тут відвідувачів очікує нова композиція барвистих квітів і листя.

У травні у сирингарії розцвітає понад півтори тисячі кущів бузку і деревовидних півоній.

Нагадаємо, що в Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО.

Також ми повідомляли, що коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Фото: ботсад

Читати далі

Суспільство

В Дніпрі запрацювала дитяча залізниця: ціни та розклад

Опубліковано

Сьогодні, 4 травня, під звук станційного дзвону розпочався літній сезон на найстарішій в Україні і другій за віком у світі дитячій залізниці.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Дніпровська дитяча залізниця, відкрита у 1936 році, припиняла рух поїздів лише у кілька разів: під час Другої світової війни, карантину та у перший рік широкомасштабного вторгнення.

650 юних залізничників з Дніпра під наглядом інструкторів будуть керувати поїздами, перевірятимуть стан колійної мережі, працюватимуть в якості дикторів, касирів та чергових на станціях.

Читати також: В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Подробиці

Дніпровська дитяча залізниця працюватиме:

  • у травні, вересні та жовтні – у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
  • у літні місяці – щоп’ятниці з 12:00 до 18:00,  у вихідні дні з 10:00 до 18:00.

Вартість дитячого квитка – 50 гривень, дорослого – 62 гривні.

Адреса: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 95д.

Нагадаємо, що послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії.

Також ми повідомляли, як військовому отримати відпустку закордоном.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі