Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе

Опубліковано

Уявіть як це, коли ви приходите у новісінький, щойно відремонтований кабінет сімейного лікаря. Як це, коли на прийом до медика можна записатись попередньо без довжелезних черг, сварок і постійного “я тільки запитати”. Як це, коли після походу до клініки гаманець залишається повним, адже більшість послуг є безкоштовними. Якщо ви ще не встигли відчути на собі всі переваги першого етапу медреформи, то жителі невеликого містечка Сколе, що на Львівщині, живуть так вже майже два роки. Все завдяки Наталії Феденко – одній з перших сімейних лікарок області, яка оформила статус підприємця і успішно конкурує з місцевою поліклінікою.

Ми розпитали у Наталі про те, як їй допомогла медреформа, чому вона проміняла Німеччину на Сколе та як бути лікарем-підприємцем у невеликому містечку.

Наталія Феденко

Наталія Феденко

Лікар приватної практики у Сколе, сімейна лікарка вищої категорії

У 1998 році закінчила Львівський медичний університет, у 1999 році — інтернатуру з терапії. Але, попри здобуті знання, безперервно продовжувала навчатися. В 2000 році, працюючи у Верхньосиньовидненській лікарській амбулаторії, стажувалася на курсах УЗД. Практикувала в приватній клініці”Діагноз”. У 2004 році розпочала роботу терапевтом Сколівської ЦРЛ, через рік стала сімейним лікарем.

Довідка. Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Раніше держава видавала лікарням гроші не за кількість пацієнтів і якість їхнього лікування, а за кількість ліжкомісць. Чим більше ліжок у лікарні – тим більше фінансування. І байдуже, чи лежить хтось на цих ліжках, чи ні. Тепер – через створену в часи реформи Національну службу здоров’я України – оплачуватиме надані медзакладом послуги за фактом їх виконання. Тобто: є пацієнт – є гроші, нема пацієнта – нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни – близько 500 гривень на рік для пацієнта. А всі фінансові потреби медичного закладу – тепер у віданні керівників місцевих рад.
Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря – підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

“Не ний та не кисни – відкривай свій кабінет”

17 років свого життя я віддала місцевій поліклініці. Але після стількох виснажливих років роботи, постійних стресів і низької зарплати вирішила – досить. І постала перед вибором: їхати до Німеччини, як і планувала ще 17 років тому, або залишитися тут і щось змінювати.

У цей час моя коліжанка відкрила власний кабінет сімейного лікаря. І тоді я побачила: люди готові платити, приходити за записом і користуватись послугами приватних лікарів.

А коліжанка сказала: “слухай, не ний та не кисни, а давай щось теж роби”. І знаєте, я так ризикнула – і в мене вийшло.

Для мене величезним плюсом було те, що я тепер самостійно можу вирішувати, як та з чим мені працювати. Ще в поліклініці хотіла бути фахівцем УЗД, але можливостей не було.

У 2017 році відкрила власний кабінет. Але мій апарат УЗД зламався ще у перші дні роботи. Довелось позичати кошти на новий.

Я була ще на старті і достеменно не знала, чи вийде в мене. Але тут заговорили про медреформу. Знаєте, ми тоді з ще моєю коліжанкою дивувались — наче вся країна розвернулась, щоб допомогти нам вижити. Медреформа мені дуже допомогла. У 2018 році я вже підписала угоду з НСЗУ (Національною службою здоров’я України, – ред.). Отримані кошти дозволили працювати більш ефективно і комфортно.

Пацієнти надсилають фото висипів у вайбері

Майже рік я працювала одна, через деякий час долучився мій чоловік – він досвідчений сімейний лікар з великою кількістю пацієнтів.  Ще додатково запросила на роботу вісім медпрацівників – два педіатри, три сімейних лікарі та три медсестри. На днях запросили ще одну лікарку. Вона працювала в терапевтичному відділенні, каже, що не витримала “атмосфери” на вторинці.

Читайте також: Медична реформа на Кіровоградщині. Як лікар-ФОП змінив медицину в Світловодську і заробляє $1000

Тому зараз є 6 лікарів, які мене підтримують. Вони повірили в мене і медреформу. Бо ще на початку у поліклініці не дуже добре поставились до організації такого бізнесу. Та й самій було страшно.

Зараз нам довіряють майже 6000 пацієнтів не тільки зі Сколе, а й з цілого району. Звісно, нам краще коли наші пацієнти в місті, щоб можна було приїхати до них без проблем, подивитись, обговорити.

Ще з пацієнтами спілкуємось по телефону та у соціальних мережах. 

Люди постійно пишуть: хтось надсилає фотографії своїх висипів, хтось телефонує з проблемами. На період карантину від смартфону взагалі не відходимо. Навіть пенсіонери зв’язуються з нами через телефон – хтось самостійно, хтось просить допомоги сусідів.

Є у нас пацієнти з села, яке знаходиться за 12 км. Там немає навіть фельдшера і зв’язок поганий. Люди  виходять на одну гору, де ловить мережа і телефонують до нас. Ми маємо адміністратора, яка допомагає пацієнтам вирішувати загальні питання, що дає можливість лікарям концентруватися на консультаціях. 

По договору співпрацюємо з бухгалтером і фахівцем, який відповідає за інформаційні справи. Бо лікарю просто не реально з такою кількістю пацієнтів ще і з бухгалтерією розбиратись.

Всі пацієнти до нас приходять по запису. Звісно, люди бувають різні. Деяким не поясниш, що таке запис і приймання у лікаря. А ще vip-персони, які звикли до “особливого ставлення”. 

Наші пацієнти мають можливість отримати безкоштовну консультацію лікаря, зробити кардіограму, здати загальний аналіз крові, сечі, виміряти рівень цукру крові, загального холестерину. При потребі – отримати рецепт на безоплатні ліки за державною програмою, листок непрацездатності, скерування на МСЕК. Маємо експрес-тести на інфаркт міокарда, гепатитів В і С; СНІД і вагітність; активно проводимо вакцінацію діток та дорослих.

Ми можемо надавати будь-які послуги, які є на первинці. Хтось хоче пройти медогляд для дитячої установи чи школи — будь ласка. Робимо все швидко і на місці. 

Медсестри задоволені, бо зарплата удвічі більша

Я вже давно не підписую декларації з пацієнтами, бо можливість запису обмежена. Зараз набирають пацієнтів нові лікарі. Сімейний лікар може підписати 1800 декларацій з пацієнтами, педіатр – 900, а терапевт – до 2000.

З грудня 2018-го практика має від НСЗУ 2,5 млн грн. Кожного місяця ми отримуємо певну суму коштів на пацієнта. Вони розподіляються на податки, зарплати, оренду, розхідні медичні матеріали, оплату послуг діагностичних лабораторій та, безумовно, на розвиток. Нещодавно придбали новий кардіограф, мріємо про новий апарат ультразвукової діагностики, то маємо розраховувати й на це кошти.

Також ми постійно розвиваємось, навчаємось та інвестуємо у майбутні проекти. От наша педіатр-невролог хоче теж освоїти ультразвук, але цільові курси є не дешеві. Тому намагаємось якось допомогти їй у цьому. Крім цього, постійно облаштовуємо новинками клініку і робимо все, щоб пацієнти були задоволені. Бо для нас це — головне.

Коли я ще працювала сама, то десь кожного місяця медична практика отримувала 100 000 гривень. Майже всі кошти йшли на забезпечення робочого процесу. Якщо лікарі хочуть стати ФОПами, то мають розуміти, що ці кошти не можна повністю забрати собі, бо клініку чи приватний кабінет необхідно постійно облаштовувати.

А часто потрібно ще віддавати борги – коли я тільки відкривала клініку, то позичала $6000 на апарат ультразвукової діагностики. Спочатку мені залишалось 10 000 тисяч, зараз приблизно 30 000 тисяч зарплатні.

Наші лікарі і медсестри щасливі від такої роботи. От уявіть, у клініці раніше вони заробляли близько 5000 гривень, а деякі і менше, а зараз у два рази більше. Лікарі можуть мати зарплату більше 20 000 гривень. Все залежить від кількості пацієнтів.

Міфи про лікарів ФОПів

Зараз так багато міфів ходить як про саму медреформу, так і про лікарів-ФОПІВ. Є абсолютно абсурдні твердження. 

Міф №1. Приватна клініка – це дуже дорого

Для пацієнтів, які підписали декларацію з нашими лікарями більшість послуг є безкоштовними. Платна лише УЗД. Згідно з законодавством, лікарі-ФОПИ мають надавати певний перелік послуг абсолютно безоплатно. Кошти ми отримуємо від Національної служби здоров’я України за кожного пацієнта. Крім цього, до нас приходять пацієнти, які не підписали декларацію. Для них вже послуги платні.

Коли я тільки починала, то мусила ставити ціну за прийом, щоб хоча б якось платити оренду. І якщо приходила бабця, то вона давала вже хоча б ті 50 гривень. І коли вже вступила в дію медреформа і я кажу їй, що не треба грошей і вже все безкоштовно – ви б бачили, яка вона була щаслива. Та й більшість населення задоволені, бо стільки переваг бачать для себе.

Міф №2. Лікарі ФОПи не підписують лікарняні

Це не правда. І лікарняні виписуємо, і довідки про смерть. Останніх, на щастя, небагато. Лікарі-ФОПИ, які отримали ліцензію, такі самі лікарі, які й у поліклініках. Тому мають право виписувати довідки.

Міф №3. Приватних лікарів неможливо викликати додому

Звісно, що ми їздимо додому до пацієнтів. А як без цього? Раз в місяць стабільно їдемо у віддалені села на власному транспорті, щоб тримати все під контролем. Ми знаємо своїх пацієнтів, їх хвороби скарги і симптоми, тому розуміємо, коли потрібен візит додому, а коли ні. При виписці породіллі з пологового будинку здійснюємо також патронаж новонароджених.

Міф №4. Неможлива консультація вузьких спеціалістів

Вузькі спеціалісти району та області безкоштовно консультують пацієнтів за направленням від сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, в тому числі й від лікаря-ФОПа.

Міф №5. Вакцини всі платні

Ні. Кожний пацієнт має свій календар щеплень. Ми отримуємо вакцину безкоштовно і наші пацієнти вакцинуються безкоштовно. Але щеплення, які не фінансує держава, наприклад ,Тетраксим чи Пентаксим, пацієнт оплачує самостійно. Але сама послуга безкоштовна.

Поліклініка vs приватна лікарня

“На годиннику вже 15:00, а я чекаю вас у черзі з 9-ї ранку”, – саме так мені казали пацієнти, ще коли я працювала в поліклініці. А як мені? Ви сидите з 9-ї ранку, а я з 9-ї ранку приймаю пацієнтів потоком. Це не нормально працювати в такому режимі, така робота дуже виснажує. А у приватній клініці лікар знає, що сьогодні у нього, наприклад, 10 пацієнтів і всі по запису. 

Це і є найважливішою перевагою медичної реформи. Ти маєш змогу працювати лікарем, але так як ти це бачиш, як ти хочеш. Тебе пацієнт обирає сам, ніхто його не змушує і ти маєш з ним особливий контакт і довіру. А у поліклініці ти не маєш вибору ні в чому.

Приватним лікарям складніше. Наприклад – заклад платить немалі кошти за оренду. Пояснюємо владі, що є такими ж надавачами послуг, як і районна поліклініка. Але вони платять за оренду 1 гривню, а ми майже 20 000 тис. на місяць. От про це районна влада могла б подумати і якось підтримати лікаря.

Ми можемо надавати будь-які послуги, які є на первинці. Хтось хоче пройти медогляд — будь ласка. Робимо все швидко і в одному кабінеті.

А не так як поліклініка: “йдіть зважтесь на перший поверх, поміряйтесь на другий поверх, а потім приходьте до нас на третій поверх”. І при цьому у всіх трьох кабінетах величезні черги!

Зараз всі переживають за вторинку через скорочення. Ми сподіваємося, що досвід первинної ланки стане в нагоді лікарям вторинної ланки. 

Проміняла Німеччину на Сколе і… не жалкую

До того, як наважитись відкрити власний кабінет, я хотіла поїхати працювати в Німеччину. Але потім вийшла заміж, народила дітей і все це з переїздом ніяк не складалось. Та й коли закінчила університет у 1998 році, то вірила, що в Україні буде справжня якісна медицина.

Читайте також: Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи

Ще молодими ми з чоловіком працювали сімейними лікарями у клініці. А потім наші родичі відкрили приватну клініку. Там я працювала 5 років. Роботи було багато, але коштів заробляла мало. І з чоловіком через мою постійну відсутність мала проблеми. Тому звільнилась. Проте це був такий перший досвід приватної медицини. Тоді й пройшла курси ультразвукової діагностики.

У 2004 році я влаштувалась у поліклініку. Але робота там мене не влаштовувала. Так, ти як лікар реалізований і люди тебе потребують, але, слухайте, такі зарплати й стільки сил. Ні, з мене того вистачило.

Відтоді, коли стала працювати на себе, відчуваю себе наповненою і щасливою. Звісно, ця робота теж виснажує, але я задоволена. За кордоном бачила приклади приватної медицини і будувала тут щось подібне.

Ми маємо пацієнтів і з Італії, Іспанії, Португалії, Ісландії. Це люди зі Сколе, які працюють за кордоном, але тут підписали декларації з нами. Вони постійно до нас телефонують, спілкуються. І ми щасливі від того, що задоволені наші пацієнти. І, знаєте, якби у місті відкривались ще такі приватні клініки, я була б тільки за! Країна повинна змінюватись, а здорова конкуренція іде лише на користь фахівцям і пацієнтам.

25.05.2020

Суспільство

Українські автокінотеатри рятують від нудьги на карантині (ВІДЕО)

Опубліковано

Скучили за кінотеатрами, а карантин все попсував? Просто приїздиш в автокінотеатр та паркуєшся. Підібрали  для вас аж три кінотеатри, яким пандемія не перепона! 

Кіно дивишся на екрані, а звук транслюється на FM-хвилі. У Львові відкрився перший автокінотеатр на даху. Шукайте дах паркінгу ТВК “Південний” у Львові! А ще у Львові рушайте на парковку стадіону “Арена Львів”. Там на екрані 5 на 10 метрів показують оскарівське кіно.

Читайте також: Кіномережа «Оскар» запускає автокінотеатр у Києві

 В Києві кіно у автівці можна подивитися на кіностудії Довженка. Під час перегляду фільму виходити з машини заборонено. Бар тут онлайн – офіціант приносить замовлення до машини.

Читати далі

Суспільство

Як головну площу Маріуполя перетворюють на туристичний магніт (ФОТО)

Опубліковано

Площа Свободи і Миру в Маріуполі стане новим туристичним магнітом, повідомляють у міській раді.

“Магнолія Дафні, тюльпанове дерево, сакура і японська спірея – це тільки маленький перелік із запланованих 38 видів. Всього планують висадити близько 3,5 тисяч дерев, квітів і чагарників”, – йдеться у повідомленні.

Також тут застелити 12 тисяч м² рулонного газону. Арочний фонтан вже змонтований на 100%. Загальна вартість проєкту близько 180 млн грн. Джерела фінансування – міський та обласний бюджети.

На площі вже виконані всі демонтажні роботи, замінені підземні комунікації, обладнана система поливу, на завершальній стадії роботи з укладання плитки.

Також підрядник монтує зовнішнє освітлення, йде будівництво мультифункціональної сцени. Концепція об’єкта унікальна. Нагадує будову частини амфітеатру, одночасно може виконувати функції як сцени, так і залу для глядачів. Усередині ведуть оздоблювальні роботи для облаштування санітарної зони і «Фудхолла».

Фото: facebook.com/mariupolrada.gov.ua

Читати далі

Суспільство

Творчість, реабілітація й трудотерапія: ветеран АТО виготовляє веганські ножі з історією

Опубліковано

Повернутися з війни та знайти своє місце в новому світі — не завжди легко. Проте між медитаціями ветеран АТО Денис Дудник виготовляє незвичні ножі. Серед його виробів є не лише бритви для кухні, а й веганські ножі, яким притаманна гострота та властивість довго зберігати заточення. Ми розпитали у добровольця про його інноваційну справу та як веганські ножі допомагають реабілітуватися після війни. 

Денис Дудник виготовляє веганські ножі

Денис Дудник,

ветеран АТО та засновник майстерні “Яскраві ножі”

Колись я мріяв бути льотчиком…

З дитинства я мріяв бути льотчиком-винищувачем. І після закінчення школи вступив до військового авіаційного училища в Армавірі. Я добре вчився і закінчив його в 1993-му році з золотою медаллю та відзнакою. Після закінчення вирішив служити в Севастополі на аеродромі “Бельбек”, де й пробув три роки. Це були важкі часи для української армії — палива не вистачало, а польотів не було. Тож я звільнився з ЗСУ і втратив роботу своєї мрії.

Проте вимушений був стати підприємцем 

Я намагався знайти себе: декілька років працював менеджером з продажів у різних компаніях, а в 1999 році став підприємцем. Відтоді займався вентиляцією і кондиціюванням, будівництвом, медициною, інтернет-маркетингом. Були цікаві проєкти у сфері інноваційного менеджменту. 

Почалася війна — я став добровольцем

Служити я пішов в травні 2014-го року й був добровольцем в батальйоні “Київ-2”. Місяць ми стояли в Чорнухине біля Дебальцеве, а потім передислокувались на блок-пост біля Волновахи. Зима 2014-2015 була дуже люта. Я важко захворів і в лютому 2015-го повернувся додому на лікування. А після розформування добровольчих батальйонів, особовому складу запропонували продовжити службу в поліції. 

Напружена робота начальника чергової частини поліції вимагала від мене постійної участі в усіх заходах полку. Життя йшло шкереберть: мало того, що почалися рецидиви хвороб, які надбав на блок-посту, так від мене ще й дружина пішла. Після року служби в поліції я звільнився і повернувся до підприємництва.

Читайте також: Зроблено в Україні: як український бренд створює унікальні ремені і відновлює традиції гуцулів

Мені пощастило: я виграв грант і закупив обладнання для цеху

Ідея створення ножової майстерні належала моєму знайомому майстру ножової справи Олексію Бродовському. Разом з волонтерами він хотів створити підприємство для інвалідів-ветеранів АТО. Моя участь в команді полягала в створенні бізнес-плану і пошуку коштів для проєкту. 

Веганські ножі
У 2017-му році були популярні гранти для ветеранів.

У 2017-му році були популярні гранти для ветеранів. Тож я подав заявку на один з таких — “STARTUP IRPIN”, який мені й пощастило виграти. Я отримав безкоштовне приміщення під майстерню і 100 тисяч гривень на закупку обладнання для майстерні ножів. Ідея з ветеранським виробництвом була гарна, але через брак оборотних коштів стартап виявився невдалим. Команда розійшлась по своїм роботам, а я залишився один. 

Довелось навчитися робити ножі самостійно

Майстерні вдалось вистояти завдяки підтримці моїх друзів і близьких. Потрібно було розширити виробничі можливості, тому довелось доукомплектовувати майстерню обладнанням — ще приблизно на 100 тисяч гривень. 

Концепцію також довелось кардинально змінити — замість воїнських з’явились кухонні ножі вартістю від 1 500 до 3 000 гривень. Це середній ціновий діапазон на ринку. 

Веганські ножі та Денис Дудник
Замість воїнських з’явились кухонні ножі

Так я навчився робити все сам: розробляти дизайн, гравіювати, обробляти метал, готувати руків’я та робити термообробку. Багато часу знадобилось, щоб навчитись працювати з різними матеріалами, металами та технологіями. Найбільш працемістка робота, яка забирає багато часу та зусиль — шліфування клинку на гриндері та полірування. Крім того, я самостійно займаюся збутом, рекламою та пакуванням. Тож виходить справжній handmadе. 

Хотілося створити унікальні та водночас інноваційні ножі

Перш, ніж почати робити нові ножі, я ретельно вивчав метали. І хоча нержавіюча сталь дуже практична, але хотілось створити унікальні та водночас інноваційні вироби. Тому я зупинився на високовуглецевій сталі з хромовим покриттям. Ці ножі заточуються до максимальних ступенів, довго зберігають свою гостроту і потребують лише заточування час від часу. 

Що стосується ручки, то 99% успішності ножа залежить від того, як він лягає в руку потенційному власнику. Тому, для виготовлення ручки ножа я використовую інноваційну технологію: поліуретан обробляється спеціальним покриттям і з’являється ефект, ніби ручка ножа водночас м’якенька і тверда й вливається в руку. Ця технологія використовується у військовій сфері. До речі, мої покупці можуть повернути виріб, якщо відчуття володіння ножем не приносить задоволення. 

Веганські ножі
99% успішності ножа залежить від того, як він лягає в руку потенційному власнику.

Багато запитань виникає й про закруглений носик моїх ножів. Це зроблено задля безпеки власника й оточення. Головний принцип — мої ножі мають бути безпечні та мирні. А рішення спиляти носик я прийняв після того, як двоє моїх друзів-кухарів отримали травми від падіння кухонного ножа носиком в ногу. Лише за спеціальним замовленням можу зробити ніж з гострим носиком.

Велика курка харчується маленькими зернятками — так і я

Ножовий ринок настільки заповнений, що практично немає вільної ніші. І в мене, як в майстра-початківця, жодного шансу в ньому вижити. Але, як у військового, який напам’ять знає “Мистецтво війни” Сунь-цзи, я відшукав шлях залишитися в цьому бізнесі. Тепер я виготовляю персоналізовані вироби для вузьких ніш: ніж для вегетаріанців, ніж для власників чорних котів, ніж для тих, хто полюбляє “гострі відчуття”.

Веганські ножі виділяють мене серед інших виробників

Найбільше люди цікавляться веганськими ножами. І не дивно, адже я єдиний у всьому світі, хто такі робить. Веганський ніж — особливий, адже став початком “нової ери” й моїм надихачем після переформатування майстерні. 

Якось я зустрівся зі своєю давньою подругою-вегетаріанкою Sofi Iris. В той час цех розпався і я шукав нові ідеї, щоб продовжити цю справу. І тут мова зайшла про вегетаріанство — Софі так захопливо про нього розповідала, що надихнула й мене на створення спеціального ножа з бритвенною гостротою і властивістю довго зберігати заточення. Майже одразу я почав роботу над ним: підбирав метал, формував кути, змінював форму. Зупинився на бритвенній високовуглецевій сталі. Однак в процесі виявилось, що вона швидко іржавіє і потребує захисного покриття з хрому. Так з’явилась ціла лінійка веганських ножів.

Читайте також: Поціловані вогнем: як луцький майстер створює середньовічні щити та обладунки

Покупець може зробити малюнок на ножі особисто

Ручна робота дозволяє зробити унікальні малюнки на ножі. Тому я пропоную замовникам зробити малюнок особисто. Я підготовлюю ніж, фарбую його і надсилаю покупцеві. Його задача — видряпати шилом на фарбі свій малюнок. Потім ніж з заготовкою повертається до мене і я вибиваю зображення на металі. Так ніж стає особистим і не схожим на інші — це ідеальний подарунок. 

Денис Дудник у власній майстерні. Фото: delo.ua

Зараз шукаю фінансового партнера, щоб творчість стала бізнесом 

Зараз моя ножова справа — це творчість, реабілітація й трудотерапія. Бізнесом майстерня може стати лиже з появою фінансового партнера, оскільки потрібні оборотні кошти. Цьому проєкту вже більше двох років і напрацювання нарешті дозволяють перейти на серійне виробництво ножів. 

Тож поточні задачі на червень: пошук фінансового партнера, пошук каналів збуту, організація серійного виробництва та збуту. А протягом цього року планую створити промислове підприємство з виробництва ножів.

Читати далі

Суспільство

Ветерани власноруч створюють центр для активного відпочинку на Вінниччині

Опубліковано

Ветерани АТО створюють зону відпочинку на березі річки Кіблич, що у Гайсинському районі Вінниччини. Про це пише День.

Як зазначається, учасники бойових дій АТО/ООС облаштовують зону відпочинку, яка в майбутньому планує стати центром для активного відпочинку. Відповідає за роботу актив громадська організація «Спілка учасників бойових дій АТО Гайсина та Гайсинського району». 

Очистили річку і висадили садок

За словами її голови Миколи Данилюка, ветерани вже прибрали від сміття прибережну смугу, очистили дно самої річки та висадили садок, який захищатиме відпочивальників від спеки та радуватиме смачними плодами. Наразі встановлюють альтанки, гойдалки, формують пляж і зону для купання.

«Ідея створити зону відпочинку для учасників бойових дій виникла давно, – розповідає Микола Данилюк. – Плануємо створити тут центр реабілітації для учасників бойових дій та місце відпочинку гайсинчан. Адже у Гайсині подібного місця немає. Роботи ми почали ще восени минулого року. Розчистили двометрові зарослі кропиви та бузини. Прибрали сміття та поставили сміттєві бачки. Тепер хлопці можуть приїжджати сюди з родинами, спілкуватися з побратимами, купатися, рибалити, словом, відпочивати морально й фізично».

Читайте також: Біля єдиного в Україні мінерального гейзера облаштували зону для відпочинку

У планах – тренувальна база

У планах гайсинських ветеранів створення на території центру тренувальної бази для дитячого військово-патріотичного гуртка, яким опікується спілка. Чимало військовослужбовців та ветеранів 59-ої бригади, яка дислокується у Гайсині, поруч із іншими з перших днів трудяться над облаштуванням зони відпочинку. Зізнаються: хоч робота фізично важка, але у дружньому колі та з гідною ціллю працюється із задоволенням.

Фото: day.kyiv.ua

Читати далі

Суспільство

Хлопці з Вінниці друкують захисні щитки для медиків по 14 годин на добу (ВІДЕО)

Опубліковано

Хлопці з Вінниці роблять на 3D-принтері основи для захисних екранів. Хлопці вдома друкували щитки по 14 годин на добу.

 “Кожні 40 хвилин виймаєш щиток, лагодиш принтер – як до дитини новонародженої”, – розповідає Олег Сидорук.

Передали більше 500 щитків у 25 лікарень та амбулаторій. Ідея прийшла науковому відділу молодіжного центру “Квадрат”.

 “Нам написали у комменти, що інші лабораторії роблять щитки, і ми одразу приєдналися”, – каже  Олег Сидорук.

Взяли моделі у французьких розробників, доробили під себе. З початком карантину розібрали принтери по домівках. Витратили увесь пластик, який був у запасах лабораторії. А потім на допомогу прийшли друзі та громадські організації.

Читайте також: В Харкові розробили і почали виробництво одного із найпопулярніших у світі “захисних шоломів” (ВІДЕО)

 Підприємці та розробники передають пластик та прозорі екрани. Віддають за запитом у лікарні і звітують у своєму Фейсбуці.

Це історія звичайних хлопців із Вінниці, які долають наслідки пандемії COVID-19. Що можете зробити ви? Проявити вдячність і підтримку хлопцям словом або ділом! А ми разом із ЮНІСЕФ показуватимемо вам більше таких історій небайдужої молоді у національній кампанії солідарності.

Читати далі

Суспільство

Як одесит заснував першу в Україні фабрику екоканцелярії (ВІДЕО)

Опубліковано

Kiri sketch – це перша в Україні фабрика екологічних канцтоварів. Виготовляють канцелярію з натуральних та перероблених матеріалів. Це блокноти, щоденники-мотиватори, записники, альбоми з переробленого картону, натуральної деревини, натурального корку, макулатурного паперу. 

Заснував виробництво одесит Юрій Стешенко. Продукція Kiri sketch – з макулатурного паперу, натурального дерева чи корку. Кожна сторінка у блокноті безпечна для здоров’я і природи.

“10 років керував типографією, як виникла ідея екотоварів. А назву Kiri sketch дала моя дочка, Кіра”, – розповів Юрій Стешенко.

Щоб почати новий бізнес “з нуля”, довелося пройти навчання.

“Я не вмів планувати, не мав стратегії. Пройшов навчання і побачив свої помилки”, – пригадує Юрій Стешенко.

Екологічна канцелярія має стильний вигляд і приємна на дотик. Для спортсменів є щоденники тренувань за 220 грн. А для творчих людей – круті альбоми та скетчбуки від 25 грн.

 Юрій дає роботу 15 людям і мріє підкорити ринок ЄС.

“Екопродукція – це не просто модний тренд, це особливий вибір відповідальних людей”, – вважає  Юрій Стешенко.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.