Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе

Опубліковано

Уявіть як це, коли ви приходите у новісінький, щойно відремонтований кабінет сімейного лікаря. Як це, коли на прийом до медика можна записатись попередньо без довжелезних черг, сварок і постійного “я тільки запитати”. Як це, коли після походу до клініки гаманець залишається повним, адже більшість послуг є безкоштовними. Якщо ви ще не встигли відчути на собі всі переваги першого етапу медреформи, то жителі невеликого містечка Сколе, що на Львівщині, живуть так вже майже два роки. Все завдяки Наталії Феденко – одній з перших сімейних лікарок області, яка оформила статус підприємця і успішно конкурує з місцевою поліклінікою.

Ми розпитали у Наталі про те, як їй допомогла медреформа, чому вона проміняла Німеччину на Сколе та як бути лікарем-підприємцем у невеликому містечку.

Наталія Феденко

Наталія Феденко

Лікар приватної практики у Сколе, сімейна лікарка вищої категорії

У 1998 році закінчила Львівський медичний університет, у 1999 році — інтернатуру з терапії. Але, попри здобуті знання, безперервно продовжувала навчатися. В 2000 році, працюючи у Верхньосиньовидненській лікарській амбулаторії, стажувалася на курсах УЗД. Практикувала в приватній клініці”Діагноз”. У 2004 році розпочала роботу терапевтом Сколівської ЦРЛ, через рік стала сімейним лікарем.

Довідка. Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Раніше держава видавала лікарням гроші не за кількість пацієнтів і якість їхнього лікування, а за кількість ліжкомісць. Чим більше ліжок у лікарні – тим більше фінансування. І байдуже, чи лежить хтось на цих ліжках, чи ні. Тепер – через створену в часи реформи Національну службу здоров’я України – оплачуватиме надані медзакладом послуги за фактом їх виконання. Тобто: є пацієнт – є гроші, нема пацієнта – нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни – близько 500 гривень на рік для пацієнта. А всі фінансові потреби медичного закладу – тепер у віданні керівників місцевих рад.
Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря – підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

“Не ний та не кисни – відкривай свій кабінет”

17 років свого життя я віддала місцевій поліклініці. Але після стількох виснажливих років роботи, постійних стресів і низької зарплати вирішила – досить. І постала перед вибором: їхати до Німеччини, як і планувала ще 17 років тому, або залишитися тут і щось змінювати.

У цей час моя коліжанка відкрила власний кабінет сімейного лікаря. І тоді я побачила: люди готові платити, приходити за записом і користуватись послугами приватних лікарів.

А коліжанка сказала: “слухай, не ний та не кисни, а давай щось теж роби”. І знаєте, я так ризикнула – і в мене вийшло.

Для мене величезним плюсом було те, що я тепер самостійно можу вирішувати, як та з чим мені працювати. Ще в поліклініці хотіла бути фахівцем УЗД, але можливостей не було.

У 2017 році відкрила власний кабінет. Але мій апарат УЗД зламався ще у перші дні роботи. Довелось позичати кошти на новий.

Я була ще на старті і достеменно не знала, чи вийде в мене. Але тут заговорили про медреформу. Знаєте, ми тоді з ще моєю коліжанкою дивувались — наче вся країна розвернулась, щоб допомогти нам вижити. Медреформа мені дуже допомогла. У 2018 році я вже підписала угоду з НСЗУ (Національною службою здоров’я України, – ред.). Отримані кошти дозволили працювати більш ефективно і комфортно.

Пацієнти надсилають фото висипів у вайбері

Майже рік я працювала одна, через деякий час долучився мій чоловік – він досвідчений сімейний лікар з великою кількістю пацієнтів.  Ще додатково запросила на роботу вісім медпрацівників – два педіатри, три сімейних лікарі та три медсестри. На днях запросили ще одну лікарку. Вона працювала в терапевтичному відділенні, каже, що не витримала “атмосфери” на вторинці.

Читайте також: Медична реформа на Кіровоградщині. Як лікар-ФОП змінив медицину в Світловодську і заробляє $1000

Тому зараз є 6 лікарів, які мене підтримують. Вони повірили в мене і медреформу. Бо ще на початку у поліклініці не дуже добре поставились до організації такого бізнесу. Та й самій було страшно.

Зараз нам довіряють майже 6000 пацієнтів не тільки зі Сколе, а й з цілого району. Звісно, нам краще коли наші пацієнти в місті, щоб можна було приїхати до них без проблем, подивитись, обговорити.

Ще з пацієнтами спілкуємось по телефону та у соціальних мережах. 

Люди постійно пишуть: хтось надсилає фотографії своїх висипів, хтось телефонує з проблемами. На період карантину від смартфону взагалі не відходимо. Навіть пенсіонери зв’язуються з нами через телефон – хтось самостійно, хтось просить допомоги сусідів.

Є у нас пацієнти з села, яке знаходиться за 12 км. Там немає навіть фельдшера і зв’язок поганий. Люди  виходять на одну гору, де ловить мережа і телефонують до нас. Ми маємо адміністратора, яка допомагає пацієнтам вирішувати загальні питання, що дає можливість лікарям концентруватися на консультаціях. 

По договору співпрацюємо з бухгалтером і фахівцем, який відповідає за інформаційні справи. Бо лікарю просто не реально з такою кількістю пацієнтів ще і з бухгалтерією розбиратись.

Всі пацієнти до нас приходять по запису. Звісно, люди бувають різні. Деяким не поясниш, що таке запис і приймання у лікаря. А ще vip-персони, які звикли до “особливого ставлення”. 

Наші пацієнти мають можливість отримати безкоштовну консультацію лікаря, зробити кардіограму, здати загальний аналіз крові, сечі, виміряти рівень цукру крові, загального холестерину. При потребі – отримати рецепт на безоплатні ліки за державною програмою, листок непрацездатності, скерування на МСЕК. Маємо експрес-тести на інфаркт міокарда, гепатитів В і С; СНІД і вагітність; активно проводимо вакцінацію діток та дорослих.

Ми можемо надавати будь-які послуги, які є на первинці. Хтось хоче пройти медогляд для дитячої установи чи школи — будь ласка. Робимо все швидко і на місці. 

Медсестри задоволені, бо зарплата удвічі більша

Я вже давно не підписую декларації з пацієнтами, бо можливість запису обмежена. Зараз набирають пацієнтів нові лікарі. Сімейний лікар може підписати 1800 декларацій з пацієнтами, педіатр – 900, а терапевт – до 2000.

З грудня 2018-го практика має від НСЗУ 2,5 млн грн. Кожного місяця ми отримуємо певну суму коштів на пацієнта. Вони розподіляються на податки, зарплати, оренду, розхідні медичні матеріали, оплату послуг діагностичних лабораторій та, безумовно, на розвиток. Нещодавно придбали новий кардіограф, мріємо про новий апарат ультразвукової діагностики, то маємо розраховувати й на це кошти.

Також ми постійно розвиваємось, навчаємось та інвестуємо у майбутні проекти. От наша педіатр-невролог хоче теж освоїти ультразвук, але цільові курси є не дешеві. Тому намагаємось якось допомогти їй у цьому. Крім цього, постійно облаштовуємо новинками клініку і робимо все, щоб пацієнти були задоволені. Бо для нас це — головне.

Коли я ще працювала сама, то десь кожного місяця медична практика отримувала 100 000 гривень. Майже всі кошти йшли на забезпечення робочого процесу. Якщо лікарі хочуть стати ФОПами, то мають розуміти, що ці кошти не можна повністю забрати собі, бо клініку чи приватний кабінет необхідно постійно облаштовувати.

А часто потрібно ще віддавати борги – коли я тільки відкривала клініку, то позичала $6000 на апарат ультразвукової діагностики. Спочатку мені залишалось 10 000 тисяч, зараз приблизно 30 000 тисяч зарплатні.

Наші лікарі і медсестри щасливі від такої роботи. От уявіть, у клініці раніше вони заробляли близько 5000 гривень, а деякі і менше, а зараз у два рази більше. Лікарі можуть мати зарплату більше 20 000 гривень. Все залежить від кількості пацієнтів.

Міфи про лікарів ФОПів

Зараз так багато міфів ходить як про саму медреформу, так і про лікарів-ФОПІВ. Є абсолютно абсурдні твердження. 

Міф №1. Приватна клініка – це дуже дорого

Для пацієнтів, які підписали декларацію з нашими лікарями більшість послуг є безкоштовними. Платна лише УЗД. Згідно з законодавством, лікарі-ФОПИ мають надавати певний перелік послуг абсолютно безоплатно. Кошти ми отримуємо від Національної служби здоров’я України за кожного пацієнта. Крім цього, до нас приходять пацієнти, які не підписали декларацію. Для них вже послуги платні.

Коли я тільки починала, то мусила ставити ціну за прийом, щоб хоча б якось платити оренду. І якщо приходила бабця, то вона давала вже хоча б ті 50 гривень. І коли вже вступила в дію медреформа і я кажу їй, що не треба грошей і вже все безкоштовно – ви б бачили, яка вона була щаслива. Та й більшість населення задоволені, бо стільки переваг бачать для себе.

Міф №2. Лікарі ФОПи не підписують лікарняні

Це не правда. І лікарняні виписуємо, і довідки про смерть. Останніх, на щастя, небагато. Лікарі-ФОПИ, які отримали ліцензію, такі самі лікарі, які й у поліклініках. Тому мають право виписувати довідки.

Міф №3. Приватних лікарів неможливо викликати додому

Звісно, що ми їздимо додому до пацієнтів. А як без цього? Раз в місяць стабільно їдемо у віддалені села на власному транспорті, щоб тримати все під контролем. Ми знаємо своїх пацієнтів, їх хвороби скарги і симптоми, тому розуміємо, коли потрібен візит додому, а коли ні. При виписці породіллі з пологового будинку здійснюємо також патронаж новонароджених.

Міф №4. Неможлива консультація вузьких спеціалістів

Вузькі спеціалісти району та області безкоштовно консультують пацієнтів за направленням від сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, в тому числі й від лікаря-ФОПа.

Міф №5. Вакцини всі платні

Ні. Кожний пацієнт має свій календар щеплень. Ми отримуємо вакцину безкоштовно і наші пацієнти вакцинуються безкоштовно. Але щеплення, які не фінансує держава, наприклад ,Тетраксим чи Пентаксим, пацієнт оплачує самостійно. Але сама послуга безкоштовна.

Поліклініка vs приватна лікарня

“На годиннику вже 15:00, а я чекаю вас у черзі з 9-ї ранку”, – саме так мені казали пацієнти, ще коли я працювала в поліклініці. А як мені? Ви сидите з 9-ї ранку, а я з 9-ї ранку приймаю пацієнтів потоком. Це не нормально працювати в такому режимі, така робота дуже виснажує. А у приватній клініці лікар знає, що сьогодні у нього, наприклад, 10 пацієнтів і всі по запису. 

Це і є найважливішою перевагою медичної реформи. Ти маєш змогу працювати лікарем, але так як ти це бачиш, як ти хочеш. Тебе пацієнт обирає сам, ніхто його не змушує і ти маєш з ним особливий контакт і довіру. А у поліклініці ти не маєш вибору ні в чому.

Приватним лікарям складніше. Наприклад – заклад платить немалі кошти за оренду. Пояснюємо владі, що є такими ж надавачами послуг, як і районна поліклініка. Але вони платять за оренду 1 гривню, а ми майже 20 000 тис. на місяць. От про це районна влада могла б подумати і якось підтримати лікаря.

Ми можемо надавати будь-які послуги, які є на первинці. Хтось хоче пройти медогляд — будь ласка. Робимо все швидко і в одному кабінеті.

А не так як поліклініка: “йдіть зважтесь на перший поверх, поміряйтесь на другий поверх, а потім приходьте до нас на третій поверх”. І при цьому у всіх трьох кабінетах величезні черги!

Зараз всі переживають за вторинку через скорочення. Ми сподіваємося, що досвід первинної ланки стане в нагоді лікарям вторинної ланки. 

Проміняла Німеччину на Сколе і… не жалкую

До того, як наважитись відкрити власний кабінет, я хотіла поїхати працювати в Німеччину. Але потім вийшла заміж, народила дітей і все це з переїздом ніяк не складалось. Та й коли закінчила університет у 1998 році, то вірила, що в Україні буде справжня якісна медицина.

Читайте також: Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи

Ще молодими ми з чоловіком працювали сімейними лікарями у клініці. А потім наші родичі відкрили приватну клініку. Там я працювала 5 років. Роботи було багато, але коштів заробляла мало. І з чоловіком через мою постійну відсутність мала проблеми. Тому звільнилась. Проте це був такий перший досвід приватної медицини. Тоді й пройшла курси ультразвукової діагностики.

У 2004 році я влаштувалась у поліклініку. Але робота там мене не влаштовувала. Так, ти як лікар реалізований і люди тебе потребують, але, слухайте, такі зарплати й стільки сил. Ні, з мене того вистачило.

Відтоді, коли стала працювати на себе, відчуваю себе наповненою і щасливою. Звісно, ця робота теж виснажує, але я задоволена. За кордоном бачила приклади приватної медицини і будувала тут щось подібне.

Ми маємо пацієнтів і з Італії, Іспанії, Португалії, Ісландії. Це люди зі Сколе, які працюють за кордоном, але тут підписали декларації з нами. Вони постійно до нас телефонують, спілкуються. І ми щасливі від того, що задоволені наші пацієнти. І, знаєте, якби у місті відкривались ще такі приватні клініки, я була б тільки за! Країна повинна змінюватись, а здорова конкуренція іде лише на користь фахівцям і пацієнтам.

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

25.05.2020

Суспільство

Київські активісти запустили мапу з закинутими історичними будівлями

Опубліковано

У Києві активісти запустили мапу з закинутими історичними будівлями — “Мапа реновації”. Про це пише БЖ.

Наголошується, що наразі на карті можна знайти тільки об’єкти в Шевченківському районі.

Навіщо це потрібно?

Волонтери стежать за станом занедбаних будівель і подіями навколо них, найактуальніші публікують на карті. Зокрема на сайті можна знайти загальну інформацію про будівлю, історичну хроніку та фотографії. Також команда працює над створенням облікової документації для присвоєння закинутим будівлям охоронного статусу пам’ятника архітектури або історії.

Читайте також: У Києві завершили реконструкцію старовинної садиби Іпсіланті (ФОТО)

“Наша Велика Мрія — повернути життя в закинуті будівлі міст”, — розповідають автори проєкту. За час своїх досліджень у Шевченківському районі активісти знайшли 227 покинутих будівель, 66 з яких є пам’ятками архітектури. За офіційними даними, у цьому районі Києва всього 72 закинутих будівлі.

Фото: facebook.com/renovation.map

Читати далі

Суспільство

У Львові за 209,5 млн грн реконструюють вулицю Степана Бандери: як вона зміниться

Опубліковано

У Львові наприкінці вересня розпочнеться реконструкція вул. С. Бандери, вартість робіт становить 209,5 млн грн. Про це повідомляє пресслужба міської ради.

Зазначається, що Роботи відбуватимуться поетапно і розпочнуться з відрізку від вул. Чупринки до вул. Антоновича. Загалом буде відремонтовано всю вулицю, протяжність якої 1,05 км. 

Виконуватиме роботи ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» на замовлення ЛКП «Львівавтодор».

Читайте також: Дорожники презентували проєкт капітального ремонту Хрещатика: що зміниться?

Що передбачає проєкт?

Проектом передбачається:

  • повне розбирання дорожнього одягу, трамвайних колій і тротуарів;
  • реконструкція всіх інженерних мереж відповідно до наданих технічних умов служб міста;
  • влаштування проїзної частини і суміщених з нею нових трамвайних колій по середині вулиці;
  • влаштування контактної мережі трамваю, вуличного електроосвітлення;
  • влаштування вздовж проїзної частини з обох боків велосипедних смуг та на окремих ділянках велосипедних доріжок;
  • влаштування кишень для машин швидкої допомоги, аварійних служб та тимчасової стоянки машин мешканців будинків;
  • влаштування тротуарів і пішохідних зон з забезпеченням умов для пересування маломобільних груп населення;
  • благоустрій вуличного простору.

Фото: city-adm.lviv.ua

Читати далі

Суспільство

Українці зможуть купити інсулін та наркотичні засоби за е-рецептом

Опубліковано

В Україні з 2021 року планують поширити електронний рецепт на інсулін, наркотичні та імуносупресивні засоби. Про це повідомили у МОЗ, пише НВ.

«У нас розроблено чіткий алгоритм і план впровадження електронного рецепта, ми почали рухатися за цим планом. І вже в 2021 році ми маємо намір запровадити електронний рецепт на наркотичні засоби та інсуліни та імуносупресивні засоби», — зазначили у Міністерстві охорони здоров’я України.

Що змінюють?

Уже з 2022 року за допомогою електронного рецепта можна буде придбати антибіотики та препарати, призначені в межах антибактеріальної терапії.

Ще через рік на електронний рецепт переведуть решту рецептурних засобів.

«Тобто, починаючи з 2023 року, ми хочемо, щоб ця система у нас повністю запрацювала. Усі лікарські засоби, які повинні відпускатися за рецептами, щоб вони повністю пускалися лише за електронними рецептами. Це світова практика. І саме так ми повинні діяти, якщо ми хочемо бути здоровими українцями», — зазначили у МОЗ.

Читайте також: Медреформа на Одещині. Як у місті створили хаб для сімейних лікарів

Що варто знати про е-рецепт?

Електронний рецепт став доступним в Україні 1 квітня 2019 року.

Ліки за унікальним номером е-рецепта можна отримати в аптеках-учасницях програми Доступні ліки по всій Україні. Рецепт виписує сімейний лікар, терапевт чи педіатр через електронну систему охорони здоров’я.

Пацієнт отримує унікальний номер рецепта та код підтвердження на верифікований номер мобільного телефону. Ці дані необхідно надати провізору для отримання ліків за урядовою програмою реімбурсації.

Фото: shoppingpl.com

Читати далі

Суспільство

У Харкові презентували новий тематичний сквер (ФОТО)

Опубліковано

У Харкові з’явився тематичний сквер, присвячений скіфам. Його відкрили 17 вересня у районі будинку по вул. Біблика, 2-а. Про це йдеться на сайті міськради.

Як повідомив директор Департаменту житлового господарства Роман Нехорошков, біля будинку була велика територія, яку вирішили привести до ладу. Роботи були розпочаті торік.

Спочатку комунальники встановили ігровий майданчик на прохання жителів, а потім почали будівництво міні-парку. Цього літа зробили нові алеї, одну з яких виклали тротуарною плиткою, розбили клумби і встановили нові лавки. А на деревах повісили світлодіодні фігури, щоб увечері була затишна атмосфера.

Читайте також: Проєкт харківського парку виграв гран-прі премії з ландшафтної архітектури (ФОТО)

До чого тут скіфи?

Роман Нехорошков зазначив, що оскільки в Індустріальному районі склалася традиція створювати тематичні локації, сквер на вул. Біблика вирішили присвятити культурі стародавніх скіфів.

«Зараз активно обговорюється повернення скіфського золота в Україну, тому народилася така ідея. Ухвалили рішення встановити кам’яні композиції з зображенням скіфських орнаментів, а коли подивилися на колекцію скіфського золота – вирішили вирізати декоративні елементи з металу і зобразити тигра, лева та інших тварин. Скіфи часто зображували тваринний і рослинний світ, тому ми ще зробили тематичний рокарій», – розповів Роман Нехорошков. 

За його словами, наприкінці жовтня у сквері планується встановити ще кілька кам’яних тематичних скульптур.

також зазначається, що в Індустріальному районі було відкрили pet-friendly двір «Кіт і пес», де для мешканців мікрорайону проводить заходи Центр поводження з тваринами, а незабаром планується добудувати ще один сквер, присвячений стоматології.

Фото: city.kharkov.ua

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.