Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Пішла з медицини через низьку зарплату, але повернулась”. Як працює медреформа на Вінниччині

Опубліковано

Свого часу Анжеліці Бичик довелось покинути медицину через мізерну зарплату. Жінка працювала у фармацевтичній компанії та мріяла про те, щоб колись знову працювати лікарем. Трансформація системи охорони здоров’я здійснила її мрію. Тепер Анжеліка і лікар, і приватний підприємець. Вона стала першою, хто підписав договір з НСЗУ на Вінниччині. Жінка відкрила власний приватний кабінет і забезпечує робочі місця. А ще планує працевлаштовувати студентів та розширювати свою клініку. Вона переконана, що півтора року тому зробила правильний вибір.

Анжеліка розповіла нам про те, що дала їй та її пацієнтам приватна практика та як першою в області наважилась стати лікарем ФОПом.

Анжеліка Бичик

Анжеліка Бичик

Сімейна лікарка

 У 1995 році закінчила Вінницький медичний університет. Після навчання працювала у поліклініці лікарем-неврологом на півставки. Згодом влаштувалась медичним представником у фармацевтичну компанію. А коли дізналась про медреформу – покинула роботу і відкрила власний кабінет.

Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад. 


Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

Покинула справу всього життя через брак коштів

У свій час мені довелось розрахуватись з державною лікарнею і покинути мрію всього життя – бути лікарем. Після закінчення університету я окрилена пішла працювати у поліклініку лікарем-неврологом. Але дуже скоро відчула розчарування – державні заклади були зовсім не зацікавлені у хороших фахівцях і не хотіли змінюватись. Та найголовніше – зарплата. На ті кошти було просто неможливо прожити. І що мене могло чекати на тій роботі? Лише постійні переживання про те, як дотягнути до наступної зарплати. Тому я ще паралельно працювала у приватній клініці. Але згодом покинула медицину, бо ніколи не вміла вимагати у людей кошти, а сім’ю потрібно годувати. Хотілось робити все чесним шляхом і мати гідну оплату своєї праці.

Згодом почала працювати представником фармацевтичної компанії. Там отримувала не погану зарплату. Проте, як тільки дізналась, що є можливість працювати приватним сімейним лікарем – одразу покинула роботу. Коли почула про реформу і її перспективи, то зрозуміла, що нарешті зможу повернутись в медицину і займатись тим, чого хотіла все життя. Навіть те, що я була новатором у нашій області мене не злякало.

До речі, вперше про професію сімейного лікаря я почула в Італії. І це чудово, коли один лікар лікує всю сім’ю багато років. Це дуже підходило під мій світогляд, бо працюючи неврологом я розуміла, що один вузький спеціаліст не може до кінця розібратись у всіх хворобах, розв’язувати всі питання на прийомі, які пов’язані з одним пацієнтом. Добре, коли одна людина може повністю бачити всі проблеми пацієнта. Тому я пройшла спеціалізацію в Інституті удосконалення лікарів і отримала сертифікат.

Про вибір

Завдяки медичній реформі мені вдалось створити власну справу. НСЗУ надає можливість працювати як ФОП і надавати безкоштовні лікарські послуги людям.

Мені подобається, що я можу більше спілкуватися з пацієнтом, а не так, як на прийомах у звичайній поліклініці, коли за дверима ще 20 людей нервово чекає свою чергу.

Медична реформа дала лікарям більше свободи і можливостей організувати свій час. Я можу довше залишитись на роботі і ніхто не буде вказувати, що твій робочий день закінчився і потрібно звільнити кабінет для іншого лікаря. Або можу не направляти пацієнта до вузького спеціаліста, якщо бачу, що причина хвороби, наприклад, у психосоматиці.

Крім того, я можу вдосконалюватись і приділяти час тому, що справді потрібно. Тому ні на хвилину не пошкодувала про свій вибір. І тут є пряма пропорція – абсолютно все залежить від самого лікаря, його зусиль та цілей.

Не всі лікарі стають ФОПами, бо бояться, що щось не вийде чи прогорять кошти. А хтось очікує, щоб пройти протоптаними стежками. 

Про покликання

У мене ніколи не стояло питання, ким я хочу стати. Ще з дитинства мріяла бути лікарем, адже і дідусь був медиком і батько мав відношення до цієї справи. У школі працювала санітаркою у хірургічному відділені місцевої лікарні.

Коли мені було два роки, то я опинилась на операційному столі з гострим апендицитом. І тоді хірург врятував мені життя. Тоді не було таких досліджень, допомогли лише його досвід та розум. Саме цей лікар сприяв вибору майбутньої професії. І коли я його зустріла на вулиці, то він запропонував працювати санітаркою.

Читайте також: Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе

Вступити в університет вийшло не з першого разу. Але тоді я була переконана, що буду вступати доти, поки не побачу себе у списках зарахованих на навчання. Мені поталанило і зараз я нарешті одягаю білий халат з величезним задоволенням.

Відкрила власний кабінет

У клініці з лікарів працюю я і ще один колега. На двох ми маємо 1500 декларантів. Зарплата сімейних лікарів залежить від кількості підписаних декларацій та віку пацієнта.

Від НСЗУ щомісяця я отримую близько 60 тисяч гривень. Так, на перший погляд сума чимала, але вона швидко закінчується. Найдорожче обходиться оренда приміщення та зарплата. Минулого кварталу заплатили аж 11 тисяч тільки за податки. Також є певні витрати за комуналку, обладнання, послуги зв’язку.

Я орендую приміщення 100 кв.м. Є два просторих кабінети, маніпуляційна, приймальня. Якщо хочете облаштувати кабінет, то будьте готові викласти за це близько 100 тисяч гривень. 

Моя зарплата зараз близько 20 тисяч. Але доводиться щомісяця витрачати багато коштів. Тому лікарі мають бути готовими, що сума від НСЗУ не така велика, як може здатися на перший погляд.

Про сарафанне радіо

Абсолютно всі послуги, які ми надаємо, є безкоштовними. Це первинний прийом пацієнта, спостереження за їхнім здоров’ям, декларування, вакцинація, лікування, направлення до вузьких спеціалістів. Так само видаємо лікарняні листки, різні довідки, направлення на санітарно-курортне лікування. Ми обслуговуємо як і новонароджених, так і тих, кому понад 90 років. Поки працюємо вчотирьох – я, ще один сімейний лікар, медсестра і адміністратор.

Читайте також: Школа пацієнтів, QR-коди і електронні картки. Чому сімейним лікарям потрібно брати приклад з Вознесенська

Наш кабінет знаходиться у житловому комплексі. У нас є вивіска, завдяки якій ще на початку почали приходити пацієнти. Люди передавали одне одному інформацію і йшли підписувати декларації, були й такі, хто приходив від інших лікарів. Спрацювало сарафанне радіо, бо знайомі почали розповідати своїм знайомими про нас і так інформація поширилась. Але головною рекламою вважаю уважне ставлення до тих, хто до нас звертався.

Я намагаюсь постійно навчати пацієнтів, давати знання їм, щоб вони розуміли, коли симптоматика загрожує життю і потрібно телефонувати нам, а коли можна впоратись самостійно.Крім того, часто їздимо на виклики і відвідуємо новонароджених. Були такі випадки, коли наші пацієнти народжували вдома і ми потім їздили на огляд дітей. А також є багато людей похилого віку, які просто не можуть прийти.

Про діагностику онлайн

Наш робочий день починається о 9 ранку і може закінчуватись о 21:00. Люди звикли до того, що можна до нас звертатись у будь-який час доби.

Часто телефонують ввечері чи на вихідних, а також пишуть у вайбері. Інколи просто немає часу відпочити, але я просто не можу не відповісти на дзвінок пацієнта.

Дуже часто доводиться робити онлайн-огляди. Пацієнти телефонують в вайбері з проблемами. Надсилають фото всього, що завгодно – і висипів, і мигдалин, і памперсів. Безумовно, не завжди по фото можна поставити діагноз. Але саме в цьому перевага сімейного лікаря, що ми чудово знаємо людину і її проблеми. Є і складнощі в тому, щоб не пропустити хворобу, або навпаки не зайнятись гіпердіагностикою. Важливо підібрати підхід до пацієнта, зрозуміти, що він тебе почув і буде виконувати твої настанови.

Така віддалена робота дуже допомогла на карантині, адже майже з усіма пацієнтами ми спілкувались онлайн. До речі, у цей час значно знизилась кількість респіраторних захворювань. Але все змінив Великдень. Після нього збільшились захворювання і довелось активніше приймати людей. Близько 10 моїх пацієнтів захворіли на коронавірус. Всі вони перебували вдома під нашим наглядом і не потребували госпіталізації.

Читайте також: Продав квартиру, щоб відкрити кабінет. Як працює медреформа на Тернопільщині

Робота сімейного лікаря має багато труднощів. Ще на початку стояло питання видачі лікарняних листків і довідок. Бо коли на печатках стояло слово ФОП, різні структури, які не знали про медреформу, не розуміли хто такі приватники і як це ми безкоштовно працюємо. Буває досі перепитують з подивом: а чи правда не треба платити кошти?

Про кабінет вакцинації

Серед моїх пацієнтів є понад 100 дітей. Через це гостро стояло питання щеплення. Тому ми облаштували кабінет вакцинації.

Та головне – це вакцини від основних хвороб, які нам дала держава. Останній рік ми щеплюємо як державними вакцинами, які є безкоштовні для наших пацієнтів, так і комбінованими, які люди купують самі. У нас є багато задекларованих студентів, які потребують вакцинації, тому щеплення можемо робити тричі на тиждень.

Сьогодні для мене головне – якісно надавати допомогу тим пацієнтам, які в мене є. Вони не повинні відчувати незручностей через карантин чи інші проблеми. Я хочу розширювати свій кабінет і мати в штаті реабілітолога і масажиста. Хочеться зробити все для комфорту пацієнта. І найважливіше, коли людина отримує задоволення від того, що може здійснювати свою мрію дитинства.

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

27.07.2020

Суспільство

У Києві гумову фабрику перетворили на бізнес-центр (ФОТО)

Опубліковано

На території Київської фабрики гумових виробів на вулиці Амурській, 6 працюватиме бізнес-центр City Garden, пише Хмарочос.

Зазначається, що сім із восьми корпусів вже готові для оренди.

Як розповіли в девелоперській компанії, яка займалась оновленням, бачення реконструкції майбутнього центру привезли з Нью-Йорку та орієнтувалися на місцевий Брайант-парк.

«Одним із викликів було зламати стереотип про закритість бізнес-центрів. Ми зробили відкриту для гостей територію, де багато зелені і місця посидіти. На території також буде багато відкритих інфраструктурних об’єктів: кав’ярні, ресторан, відділення банків, та ін.», — йдеться у повідомленні.

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Особливість бізнес-центру

На трьох гектарах території City Garden наразі розміщено сім корпусів з робочими просторами, облаштований майданчик для автомобілів та сети для велосипедів, є спортзал і студія йоги доступні для користування орендарів.

На території БЦ будуть відкриті для відвідування:

  • кав’ярні та ресторан,
  • міні-маркет,
  • хімчистка,
  • обмін валют,
  • відділення банку.

Читайте також: Велика площа і понад 5 000 товарів: яким буде перший магазин IKEA в Києві

Ще одна особливість нового БЦ: тут використовуються всі дахи корпусів. Для резидентів обладнані зона барбекю й тераси для відпочинку. На одному з дахів згодом планують створити мульти-корт для тренувань.

Довідка

Київська фабрика гумових виробів була заснована у 1956 році. Протягом половини сторіччя тут випускали пресовані гумові вироби для побутової техніки та дитячі іграшки. 

Нагадаємо, у Києві після капремонту відкрили парк Партизанської слави.

Усі фото: hmarochos.kiev.ua.

Читати далі

Суспільство

Під Маріуполем археологи знайшли кістки давньої людини (ФОТО)

Опубліковано

Під Маріуполем завершилася археологічна експедиція і результатом двотижневих розкопок стали виявлені дев’ять поховань епохи ранньої бронзи.

Про це пише 0629.com.ua.

Зазначається, що учасники експедиції розкопали курган, якому за наявними даними, йому кілька тисяч років. Знайти його було не так просто.

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Як зазначив глава експедиції, кандидат історичних наук В’ячеслав Забавін, курган знайшли, зіставивши старі карти 19 століття і супутникові знімки.

Допомога в розкопках археологам надавали різні служби. Наприклад, Мангушська райдержадміністрація допомогла з технікою і їжею, волонтери також привозили в польові умови їжу.

Під час розкопок знайшли 9 елементів кіммерійської культури, зокрема і людський скелет. Кістки лежали на настилі.

Читайте також“А шо ж мужик твій не полагодив?” Як Феміністична майстриня рятує одиноких жінок від домагань майстрів

За попередньою інформацією, кістки датуються бронзовим століттям, приблизно 1700 – 1200 років до н.е. Крім людських останків в одній з археологічних катакомб були виявлені частини керамічного посуду, які учасники експедиції спробували склеїти.

Всі знахідки після вивчення відправлять в Маріупольський краєзнавчий музей.

Нагадаємо, археологи виявили підземні кімнати єзуїтів під вежею князів Чорторийських у Луцьку.

Як ми повідомляли раніше, археологи знайшли під Запоріжжям скарби скіфів 

Усі фото: 0629.com.ua.

Читати далі

Суспільство

Які ліки почали закуповувати за державний кошт

Опубліковано

З початку червня державне підприємство «Медичні закупівлі України» оголосило тендери за 12 державними програмами закупівлі медичних препаратів на загальну очікувану вартість 4,15 млрд грн.

Що саме закуповують?

Державне підприємство, яке закуповує ліки та медичні вироби в Україні, відповідає за 14 закупівельних програм. У грошовому еквіваленті — 6,05 млрд грн — це 64% від загального бюджету закупівель, який у цьому році складе майже 10 млрд грн.

За даними дослідження благодійного фонду «Пацієнти України», тендери для закупівлі препаратів для боротьби з дитячою і дорослою онкологією були оголошенні першими (11, 12, 15 червня 2020 року), то по деяким МНН ДП «Медичні закупівлі Україні» у кінці червня провели перші аукціони. Всього було проведено 13 аукціонів, під час яких було зекономлено приблизно 28 млн грн.

Також ДП переоголосило тендери на які подалися менше двох учасників, що відповідає Закону України «Про публічні закупівлі». По дитячій онкології таких тендерів було 23, з яких повторно мають бути проведені 15. Та по дорослій онкології 19, з яких переоголосили 12.

Тендери на закупівлю медикаментів для надання невідкладної допомоги при кровотечах, лікування гемофілії, розсіяного склерозу, дихальних розладів новонароджених та реактивів для проведення скринінгу новонароджених були оголошені наприкінці липня.

Програми серцево-судинних захворювань (ліки), антирезусних імуноглобулінів для запобігання гемолітичній хворобі новонароджених, ідіопатичної сімейної дистонії (у т.ч. спастичну кривошию, ідіопатичну рото-лицьову дистонію) та лікування безплідності жінок за допомогою допоміжних репродуктивних технологій розпочалися з 6-7 серпня 2020 року.

Ще дві програми по закупівлям ліків чекають на старт тендерів — дитячий церебральний параліч та антиретровірусна терапія.

Яким чином проводяться тендери?

Дати проведення державних закупівель залежать від Міністерства охорони здоров’я України. Необхідну для старту тендерів документацію ДП «Медичні закупівлі України» має обов’язково погодити з Міністерством. Це закріплено у змінах до постанови Кабміну № 478 від 12 червня 2020 року.

24 державних програм на загальну суму 3,35 млрд грн, що не були передані на ДП «Медичні закупівлі України» проведуть міжнародні організації, відбір яких Міністерство охорони здоров’я оголосило 7 серпня 2020 року.

Фото Interfax Україна

Читати далі

Суспільство

Ринок заміської нерухомості виходить з кризи

Опубліковано

За оцінками забудовників, близько 50 ЖК в Києві і області призупиняли роботи на період карантину, розповідає експерт консалтингової компанії NAI Ukraine Марина Гуревич. Але вже в травні більшість забудовників почали відновлювати свою роботу. Ринок поступово відроджується.

Які квартири купують

З 2017 року динаміка будівництва заміського житла покращується, а кількість введених в експлуатацію квартир в Київській області в першому півріччі 2020 була така сама як і за аналогічний період минулого року. Поступово, обсяг пропозиції в передмісті Києва бере гору над показниками столиці.

Прогноз на 2020 рік – збереження темпів попереднього року – до + 15% зростання, сказано в дослідженнях NAI Ukraine.

Є кілька причин, чому заміське житло користується популярністю у покупців.

Квартири купують клієнти з невеликими бюджетами, що є альтернативою житлу в столиці. Котеджами цікавиться бізнес-аудиторія, яка хоче змінити столицю на більш комфортне заміське життя. «Після карантину продажі відновилися до рівня минулого року. Забудовники, що працюють в сегменті котеджів, таунхаусів, дуплексів, відзначають підвищений попит на об’єкти, в порівнянні з минулим роком», – сказано в дослідженнях NAI Ukraine.

Беручи до уваги період локдауна, очікується, що сумарно, за 2020 рік, продажі складуть на рівні 95% від рівня 2019 року.

Що відбувається на ринку нерухомості?

Запити покупців на первинному ринку не змінилися. Споживачі не готові йти на поступки в питаннях комфорту, якості проекту і інфраструктури, щоб скоротити бюджет. Покупці готові витратити більше часу для пошуку найкращого варіанту. Додаткові опції: максимальна інфраструктура, тераси, квартири з ділянкою, більш адаптовані планувальні рішення.

У сегменті котеджної забудова попит формує нова категорія бізнес-аудиторії, яка добре розбирається в трендах архітектури і будівництва, пред’являє високі вимоги до місця розташування, оточення і інфраструктурі, якості і зручності планувань.

Експерти називають таунхауси перспективним сегментом, оскільки можна купити будинок за ціною квартири. Покупців цікавлять об’єкти із зручним під’їздом, розвиненою інфраструктурою, зручним плануванням на двох або трьох рівнях площею від 90 до 135 кв м, і власну ділянку площею близько 2 соток.

Фото Minfin

Читати далі

Суспільство

У Києві після капремонту відкрили парк Партизанської слави (ФОТО)

Опубліковано

У середу, 12 серпня, у Києві після капітального ремонту відкрили парк Партизанської слави на Харківському масиві Дарницького району.

Про це повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелєєв на фесйбук-сторінці.

Зазначається, що парку 40 років і виконали чи не наймасштабніший ремонт.

Крім обов’язкових елементів благоустрою – нового освітлення, громадської вбиральні, бювету, дитячого майданчика, парк має дві особливості:

  • оглядовий майданчик біля озера,
  • світловий пішохідний фонтан.

Висота деяких арок сягає майже 8 метрів. У вечірній час фонтан підсвічується за допомогою LED-світильників загальною потужністю 3600 Вт, які відтворюють 16,7 млн відтінків.

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Нагадаємо, у київському метро почав курсувати арт-поїзд #ШахрайГудбай.

Усі фото: Фейсбук-сторінка Петра Пантелеева.

Читати далі

Суспільство

У київському метро почав курсувати арт-поїзд #ШахрайГудбай

Опубліковано

У Київському метрополітені на синій гілці почав курсувати арт-поїзд із правилами безпеки безготівкових та онлайн-платежів.

Про це повідомили у пресслужбі Київської міської державної адміністрації.

За інформацією, у такий спосіб підземка долучилася до Всеукраїнської інформаційної кампанії з протидії платіжному шахрайству Національного банку України.

Зокрема поїзд #ШахрайГудбай нагадує, що:

  • не варто нікому повідомляти пін-код своєї картки,
  • не треба піддаватися на емоції,
  • не слід надсилати кошти незнайомцям.

Важливі поради, розміщені на інформаційних матеріалах, курсуватимуть в метро до кінця серпня.

Читайте також: “А шо ж мужик твій не полагодив?” Як Феміністична майстриня рятує одиноких жінок від домагань майстрів

Як ідеться в повідомленні, сьогодні найпопулярнішим методом шахрайства з платіжними картками в Україні є соціальна інженерія – коли користувачі самі перераховують гроші аферистам або розкривають їм дані своїх карток. За інформацією Національного банку України, минулого року сталося майже 72 тисячі випадків незаконних дій з платіжними картками. 58% із них – в інтернеті. З’явилися й нові сценарії, коли користувачам під виглядом представників державних органів обіцяють грошову допомогу через карантин і у такий спосіб виманюють дані платіжних карток.

У підземці ж, як місці масового перевезення людей, фахівці радять не залишати платіжні картки чи мобільні телефони у задніх кишенях. Також важливо не демонструвати екран пристрою незнайомцям, особливо під час здійснення фінансових операцій.

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Нагадаємо, у Києві за два тижні стартує будівництво тунелю між станціями «Сирець» та «Мостицька».

Як ми повідомляли раніше, у Києві біля метро «Видубичі» запрацював перехоплювальний паркінг.

Усі фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.