

Суспільство
“Пішла з медицини через низьку зарплату, але повернулась”. Як працює медреформа на Вінниччині
Свого часу Анжеліці Бичик довелось покинути медицину через мізерну зарплату. Жінка працювала у фармацевтичній компанії
Свого часу Анжеліці Бичик довелось покинути медицину через мізерну зарплату. Жінка працювала у фармацевтичній компанії та мріяла про те, щоб колись знову працювати лікарем. Трансформація системи охорони здоров’я здійснила її мрію. Тепер Анжеліка і лікар, і приватний підприємець. Вона стала першою, хто підписав договір з НСЗУ на Вінниччині. Жінка відкрила власний приватний кабінет і забезпечує робочі місця. А ще планує працевлаштовувати студентів та розширювати свою клініку. Вона переконана, що півтора року тому зробила правильний вибір.
Анжеліка розповіла нам про те, що дала їй та її пацієнтам приватна практика та як першою в області наважилась стати лікарем ФОПом.

Анжеліка Бичик
Сімейна лікарка
У 1995 році закінчила Вінницький медичний університет. Після навчання працювала у поліклініці лікарем-неврологом на півставки. Згодом влаштувалась медичним представником у фармацевтичну компанію. А коли дізналась про медреформу – покинула роботу і відкрила власний кабінет.
Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад.
Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.
Покинула справу всього життя через брак коштів
У свій час мені довелось розрахуватись з державною лікарнею і покинути мрію всього життя – бути лікарем. Після закінчення університету я окрилена пішла працювати у поліклініку лікарем-неврологом. Але дуже скоро відчула розчарування – державні заклади були зовсім не зацікавлені у хороших фахівцях і не хотіли змінюватись. Та найголовніше – зарплата. На ті кошти було просто неможливо прожити. І що мене могло чекати на тій роботі? Лише постійні переживання про те, як дотягнути до наступної зарплати. Тому я ще паралельно працювала у приватній клініці. Але згодом покинула медицину, бо ніколи не вміла вимагати у людей кошти, а сім’ю потрібно годувати. Хотілось робити все чесним шляхом і мати гідну оплату своєї праці.
Згодом почала працювати представником фармацевтичної компанії. Там отримувала не погану зарплату. Проте, як тільки дізналась, що є можливість працювати приватним сімейним лікарем – одразу покинула роботу. Коли почула про реформу і її перспективи, то зрозуміла, що нарешті зможу повернутись в медицину і займатись тим, чого хотіла все життя. Навіть те, що я була новатором у нашій області мене не злякало.

До речі, вперше про професію сімейного лікаря я почула в Італії. І це чудово, коли один лікар лікує всю сім’ю багато років. Це дуже підходило під мій світогляд, бо працюючи неврологом я розуміла, що один вузький спеціаліст не може до кінця розібратись у всіх хворобах, розв’язувати всі питання на прийомі, які пов’язані з одним пацієнтом. Добре, коли одна людина може повністю бачити всі проблеми пацієнта. Тому я пройшла спеціалізацію в Інституті удосконалення лікарів і отримала сертифікат.
Про вибір
Завдяки медичній реформі мені вдалось створити власну справу. НСЗУ надає можливість працювати як ФОП і надавати безкоштовні лікарські послуги людям.
Мені подобається, що я можу більше спілкуватися з пацієнтом, а не так, як на прийомах у звичайній поліклініці, коли за дверима ще 20 людей нервово чекає свою чергу.
Медична реформа дала лікарям більше свободи і можливостей організувати свій час. Я можу довше залишитись на роботі і ніхто не буде вказувати, що твій робочий день закінчився і потрібно звільнити кабінет для іншого лікаря. Або можу не направляти пацієнта до вузького спеціаліста, якщо бачу, що причина хвороби, наприклад, у психосоматиці.
Крім того, я можу вдосконалюватись і приділяти час тому, що справді потрібно. Тому ні на хвилину не пошкодувала про свій вибір. І тут є пряма пропорція – абсолютно все залежить від самого лікаря, його зусиль та цілей.
Не всі лікарі стають ФОПами, бо бояться, що щось не вийде чи прогорять кошти. А хтось очікує, щоб пройти протоптаними стежками.
Про покликання
У мене ніколи не стояло питання, ким я хочу стати. Ще з дитинства мріяла бути лікарем, адже і дідусь був медиком і батько мав відношення до цієї справи. У школі працювала санітаркою у хірургічному відділені місцевої лікарні.
Коли мені було два роки, то я опинилась на операційному столі з гострим апендицитом. І тоді хірург врятував мені життя. Тоді не було таких досліджень, допомогли лише його досвід та розум. Саме цей лікар сприяв вибору майбутньої професії. І коли я його зустріла на вулиці, то він запропонував працювати санітаркою.
Читайте також: Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе
Вступити в університет вийшло не з першого разу. Але тоді я була переконана, що буду вступати доти, поки не побачу себе у списках зарахованих на навчання. Мені поталанило і зараз я нарешті одягаю білий халат з величезним задоволенням.
Відкрила власний кабінет
У клініці з лікарів працюю я і ще один колега. На двох ми маємо 1500 декларантів. Зарплата сімейних лікарів залежить від кількості підписаних декларацій та віку пацієнта.

Від НСЗУ щомісяця я отримую близько 60 тисяч гривень. Так, на перший погляд сума чимала, але вона швидко закінчується. Найдорожче обходиться оренда приміщення та зарплата. Минулого кварталу заплатили аж 11 тисяч тільки за податки. Також є певні витрати за комуналку, обладнання, послуги зв’язку.
Я орендую приміщення 100 кв.м. Є два просторих кабінети, маніпуляційна, приймальня. Якщо хочете облаштувати кабінет, то будьте готові викласти за це близько 100 тисяч гривень.
Моя зарплата зараз близько 20 тисяч. Але доводиться щомісяця витрачати багато коштів. Тому лікарі мають бути готовими, що сума від НСЗУ не така велика, як може здатися на перший погляд.
Про сарафанне радіо
Абсолютно всі послуги, які ми надаємо, є безкоштовними. Це первинний прийом пацієнта, спостереження за їхнім здоров’ям, декларування, вакцинація, лікування, направлення до вузьких спеціалістів. Так само видаємо лікарняні листки, різні довідки, направлення на санітарно-курортне лікування. Ми обслуговуємо як і новонароджених, так і тих, кому понад 90 років. Поки працюємо вчотирьох – я, ще один сімейний лікар, медсестра і адміністратор.
Читайте також: Школа пацієнтів, QR-коди і електронні картки. Чому сімейним лікарям потрібно брати приклад з Вознесенська
Наш кабінет знаходиться у житловому комплексі. У нас є вивіска, завдяки якій ще на початку почали приходити пацієнти. Люди передавали одне одному інформацію і йшли підписувати декларації, були й такі, хто приходив від інших лікарів. Спрацювало сарафанне радіо, бо знайомі почали розповідати своїм знайомими про нас і так інформація поширилась. Але головною рекламою вважаю уважне ставлення до тих, хто до нас звертався.

Я намагаюсь постійно навчати пацієнтів, давати знання їм, щоб вони розуміли, коли симптоматика загрожує життю і потрібно телефонувати нам, а коли можна впоратись самостійно.Крім того, часто їздимо на виклики і відвідуємо новонароджених. Були такі випадки, коли наші пацієнти народжували вдома і ми потім їздили на огляд дітей. А також є багато людей похилого віку, які просто не можуть прийти.
Про діагностику онлайн
Наш робочий день починається о 9 ранку і може закінчуватись о 21:00. Люди звикли до того, що можна до нас звертатись у будь-який час доби.
Часто телефонують ввечері чи на вихідних, а також пишуть у вайбері. Інколи просто немає часу відпочити, але я просто не можу не відповісти на дзвінок пацієнта.
Дуже часто доводиться робити онлайн-огляди. Пацієнти телефонують в вайбері з проблемами. Надсилають фото всього, що завгодно – і висипів, і мигдалин, і памперсів. Безумовно, не завжди по фото можна поставити діагноз. Але саме в цьому перевага сімейного лікаря, що ми чудово знаємо людину і її проблеми. Є і складнощі в тому, щоб не пропустити хворобу, або навпаки не зайнятись гіпердіагностикою. Важливо підібрати підхід до пацієнта, зрозуміти, що він тебе почув і буде виконувати твої настанови.
Така віддалена робота дуже допомогла на карантині, адже майже з усіма пацієнтами ми спілкувались онлайн. До речі, у цей час значно знизилась кількість респіраторних захворювань. Але все змінив Великдень. Після нього збільшились захворювання і довелось активніше приймати людей. Близько 10 моїх пацієнтів захворіли на коронавірус. Всі вони перебували вдома під нашим наглядом і не потребували госпіталізації.
Читайте також: Продав квартиру, щоб відкрити кабінет. Як працює медреформа на Тернопільщині
Робота сімейного лікаря має багато труднощів. Ще на початку стояло питання видачі лікарняних листків і довідок. Бо коли на печатках стояло слово ФОП, різні структури, які не знали про медреформу, не розуміли хто такі приватники і як це ми безкоштовно працюємо. Буває досі перепитують з подивом: а чи правда не треба платити кошти?
Про кабінет вакцинації
Серед моїх пацієнтів є понад 100 дітей. Через це гостро стояло питання щеплення. Тому ми облаштували кабінет вакцинації.
Та головне – це вакцини від основних хвороб, які нам дала держава. Останній рік ми щеплюємо як державними вакцинами, які є безкоштовні для наших пацієнтів, так і комбінованими, які люди купують самі. У нас є багато задекларованих студентів, які потребують вакцинації, тому щеплення можемо робити тричі на тиждень.

Сьогодні для мене головне – якісно надавати допомогу тим пацієнтам, які в мене є. Вони не повинні відчувати незручностей через карантин чи інші проблеми. Я хочу розширювати свій кабінет і мати в штаті реабілітолога і масажиста. Хочеться зробити все для комфорту пацієнта. І найважливіше, коли людина отримує задоволення від того, що може здійснювати свою мрію дитинства.

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової
Суспільство

«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.
Про це повідомляє «Суспільне мовлення».
У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:
- 1 пікап Mitsubishi L200,
- 9 Старлінків,
- 10 підривних машинок «Вихор»,
- 10 мавіків
- наземний роботизований комплекс ZMIY.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву.
«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.

Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото: «Cуспільне мовлення»
Суспільство

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.
Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».
Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.
Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках
Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.
Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»