

Економіка і бізнес
9 безкоштовних онлайн-курсів для бізнесменів-початківців: від бізнес-плану до експорту
Неважливо, чи ви підприємець-початківець з ідеєю на мільйон, чи тільки-но заробили свої перші 50 тисяч гривень – абсолютно безкоштовні поради від професіоналів можуть стати у нагоді.
Ми підібрали курси підприємництва з українських платформ для кожного окремого етапу, на якому зараз може знаходитись ваш бізнес.
Читайте також: Бізнес під час війни: родина із Сєвєродонецька шиє тенти і намети
1. Відкриття власної справи: дорожня карта від засновника Veterano Pizza
Гайд, створений на платформі для підприємців “Всі свої”. Розрахований на тих, хто тільки замислюється над тим, аби розпочати власну справу. Адже всі підприємці на початку стикаються з однаковими питаннями та роблять помилки. Леонід Остальцев, засновник Veterano Pizza, розповідає про основні кроки, які потрібно зробити початківцям, щоб побудувати ефективний бізнес.
“І пам’ятайте, все у вас вийде! Головне – почати!” – каже він у невеличкому відеоанонсі.

2. Курс про підприємництво. “Власна справа в Україні” від Prometheus
Був створений для тих підприємців, яких щось стримує від того, аби почати. Насправді, підприємництво починається з базових знань і успішного досвіду ваших колег, кажуть лектори курсу.
Лекції підкріплені практикою – історіями успіху і помилок молодих підприємців.
Читайте також: Як заробити 400 000 грн на тюльпанах. Історія фермерів-везунчиків
Тут розглядатимуться такі теми, як оподаткування, юридичні аспекти – як захистити інтереси бізнесу, як знайти своє місце на ринку, життєвий цикл компанії тощо.
3. “Як створити стартап” – адаптований курс від викладачів Стендфордського університету
Цей курс читався у Стенфордському університеті, а Prometheus адаптував його для української аудиторії.
Викладачі-практики на онлайн-лекціях розкажуть, як оцінити бізнес-ідеї на життєздатність, як підбирати команду та залучати клієнтів, як будувати бізнес-стратегію.
Читайте також: Ідея швидкого бізнесу – яблука в карамелі. Як розкрутитися?
Жодних складних теорій, – обіцяють автори. Тут знайдете практичні поради і приклади.

В онлайн-курсі від Стенфордського університету дивіться про те, чому треба починати бізнес зараз, як створити продукт, який обожнюватимуть клієнти тощо.
4. “Дієвий бізнес-план”. Для чого потрібний та як створити?
Бізнес-планом зазвичай цікавляться банки перед прийняттям рішення – дати вам позику чи ні, а інвестори – і взагалі розглядають документ повністю перед співпрацею. Його можна замовляти у професіоналів – і коштує це недешево. А можна зробити власноруч.
Курс “Дієвий бізнес-план” від платформи “Будуй своє” допоможе зрозуміти, який фундамент бізнес-плану, як зробити аналіз ринку та прорахувати необхідні для вашої справи інвестиції.
Читайте також: Психологія успіху: 9 порад для бізнесмена-початківця
“Жодному успішному підприємцю не вдалося оминути цей крок, без бізнес-плану не можливо активно зростати, залучати кредити на розвиток, інвесторів чи партнерів”, – пишуть на сторінці курсу.
5. Курс для соціальних підприємців
Ми знайшли два курси для тих, хто хоче не тільки отримувати прибуток, але і приносити користь:
- “Соціальне підприємництво та конкурентоспроможність” на сайті онлайн-освіти EdEra розповідає про соціальне підприємництво, його основні відмінності від традиційних видів бізнесу та конкурентні переваги соціальних підприємств.
- Курс від “Будуй своє” – для підприємців, які хочуть займатися соціальними проектами і представників неприбуткових організацій, які хочуть більше фінансових можливостей.
6. Бізнес в Інтернеті: як запустити та просувати
Курс «Як вивести бізнес в інтернет» від платформи “Будуй своє” – це низка модулів з інструкціями, як підкорити бізнес-простір в мережі.
Тут отримаєте корисну інформацію про діджитал-маркетинг, створення Інтернет-магазину з нуля, просування вашої сторінки у соцмережах та еmail-маркетинг.
Читайте також: 7 брендів, які з мотлоху створюють дизайнерські речі
А от як збирати онлайн-аудиторію, як продукувати корисний контент, як автоматизувати бізнес та яка користь від відкритих даних – дивіться у лекції “10 трендів інтернет-просування”.

7. Формування репутації бренду.
Лекторка курсу ”Комунікаційні інструменти для побудови репутації” – відома в громадському секторі комунікаційниця Анастасія Нуржинська. На цьому курсі вона розповідає про:
- людину як бренд;
- засоби самопрезентації;
- онлайн-інструменти комунікацій;
- навіщо компанії потрібна комунікаційна стратегія та піар-план;
- як взаємодіяти зі ЗМІ, що таке прес-пакет та як його формувати.
8. Соцмережі для розвитку власної справи
З чого починати просування в соцмережах? Яка ваша цільова аудиторія і як отримати від неї зворотній зв’язок? Де брати контент для соцмереж і як зробити лідерів думок послами вашого бренду? І в доважок – конкретні кейси щодо того, як працюють ці інструменти. Усе це можна дізнатись на курсі від “Будуй своє” про те, як використовувати соцмережі для розвитку власної справи.
9. Час експортувати!
Курс від “Нової пошти” покликаний допомогти підприємцям розпочати (або покращити) експорт своїх продуктів за кордон. Тут ви дізнаєтесь, як оцінити експортний потенціал компанії і дослідити іноземний ринок, юридичні особливості підготовки продукту на експорт.
Його підсилює курс “Експорт, ринки ЄС та інтернаціоналізація бізнесу”, розроблений на базі матеріалів Комерційної служби США і адаптований під українські реалії з урахуванням кращих практик експортної діяльності.
Читайте також: Швидкі гроші: ТОП-10 ідей для “швидкого” бізнесу
Цей курс з чотирьох модулів – про системний експорт і побудову безпрограшних міжнародних стратегій.
Економіка і бізнес

Андрій cтворив перші в Україні столові прибори для військових з парною ампутацією рук. Їх можна надягнути без допомоги рідних і самостійно харчуватися. Це було б неможливо без батьків хлопця — Олександра та Наталі, які за освітою інженери й займаються ремонтом і продажем засобів для реабілітації та масажу.
Як розробка допомагає ветеранам ставати незалежними в побуті, дивіться в нашому проєкті «Куркулятор».
Економіка і бізнес

11 років тому Олег пішов на авантюру — посадив у полі цибулини шафрану. Досвідчені фермери не вірили, що з цього щось вийде, але крокуси зацвіли, і чоловік зібрав перший урожай. За якістю український шафран виявився одним з найкращих у світі.
У цьому запалі Олег одним з перших в Україні також посадив спаржу. Зараз же овоч, який ще римляни вважали делікатесом, росте на наших чорноземах, і його можна купити в супермаркетах. Як Олег покинув поля шафрану через окупацію Херсонщини, але почав усе заново на Волині, дивіться в нашому проєкті про українських підприємців «Куркулятор».
Економіка і бізнес

У столиці провели один із найбільших маркетинг-форумів року — MRKTNG MRTHN 2025, організований медіа MMR та холдингом ekonomika+. Під гаслом «Під сонцем інсайтів» понад 500 учасників і понад 40 спікерів зібралися, щоб поділитися досвідом і показати, як маркетинг може впливати не лише на бізнес, а й на цілу країну.
Про це повідомила комунікаційна команда заходу.
Від аналітики до культури
Маркетинг-форум відкрив CEO Elit-Web Ігор Воловий, який презентував дослідження потреб онлайн-покупців. Анна Гладіревська з EVA показала, як технології доповнюють сервіс, а не замінюють людину. За словами Віктора Іванченка й Олександра Байдікова з Megapolis+, міська реклама — це не просто білборди, а частина простору.
Про сміливість інвестувати в культуру під час війни говорив Сергій Грабчак з Ощадбанку. За словами організаторів, ці кейси співпраці з Litkovska, MAKHNO та Tsvite Teren надихнули багатьох у залі. А Володимир Завадюк і Наталія Вовк з 1+1 media поділилися прикладами контенту, який дарує надію — зокрема, проєктами «Клуб %1» і «Різдво. Ти не один».
Мілітарі-маркетинг та нові ролі брендів
Окремо обговорювали мілітарі-комунікації. Серед учасників панелі були Олександр Алимов і Олексій Покришень з агенції TWID, Оксана Бондаренко з НГУ «Азов», Сергій Тодосан і Олег Шульга з «АЗОВ.ONE» та «К-2». Модерував зустріч Віталій Капустян.
Спікери торкнулися теми викликів — як знайти правильні меседжі, будувати довіру та залучати донаторів, не перетворюючи комунікацію на рекламу.
Читайте також: Український мюзикл «Тигролови» представили на Бродвеї у Нью-Йорку
Не лише реклама, а й сенси
Один із блоків обговорення був про брендинг і репутацію. Ксенія Сікорська розповіла про ребрендинг ПУМБ, а Ольга Дівущак — як працює Foundation Coffee Roasters з цінностями. Валерія Толочина з MEGOGO говорила про вимірювання впливу бренду.
Світлана Попова з AFINA Group згадала тему підтримку українських виробників, а Дарʼя Маліхатко з Publicis Groupe — аналітику, яка веде до реальних інсайтів. Василь Яцишин поділився кейсом оновлення бренду «Мяу!», Наталія Євдокімова — інструментами BigData, а Маріанна Коніна пояснила, як керувати онлайн-репутацією. Тарас Маципура з Carlsberg Ukraine розповів, як будувати ефективні команди.
Анастасія Ливинець з МХП зазначила: «Справжнє мистецтво маркетингових комунікацій можуть створювати тільки люди, які мають мотивацію та спільні цінності»
На завершення обговорили нішевий маркетинг і культуру як нову моду з Валерією Русаненко (Pandora), Катериною Тейлор (Port of Culture), Вікторією Середою («Сенс»), Святом Загайкевичем («Підпільний Стендап») і Сергієм Костею (Bolt).
Разом із ekonomika+ організатори зібрали кошти на десятки кілометрів зв’язку для 5-ї окремої штурмової бригади.
«Кожен донат — ще один метр, який наближає перемогу. Бо маркетинг — це не лише про продукт, це про сенс і відповідальність», — прокоментували благодійну частину заходу організатори.



Нагадуємо, що Орландо Блум вийшов в етер BBC One Show із браслетом UNBROKEN (ВІДЕО).
Фото надала комунікаційна команда MRKTNG MRTHN 2025