Культура
8 українських фільмів, які захоплять вас своєю естетикою
Опубліковано
5 днів тому
Що є важливішим у кіно: форма чи зміст? Кожен може обирати самостійно, але ми впевнені, що будь-який фільм стає значно цікавішим, коли він вражає операторською роботою, вигадливими образами та колірною гамою. У цій добірці ШоТам розповість про неймовірно гарні українські стрічки, які ви маєте подивитися.
«Тіні забутих предків», реж. Сергій Параджанов
Це стрічка, яка стала символом політичного протесту й боротьби за свободу та проголосила початок нової течії українського кіно. Екранізація однойменного твору Михайла Коцюбинського розповідає про Івана й Марічку — дітей з родин, які тривалий час ворогують. У дорослому віці пара закохується, проте доля їх розлучає. Зйомки відбувалися в селі Криворівня на Гуцульщині, а оператором вступив один з найвидатніших українських режисерів Юрій Іллєнко.
«Тіні» належать до школи українського поетичного кіно, для якого характерними є візуальна виразність, звернення до історичних та етнографічних джерел і багата образна система. Також радимо подивитися «Колір граната» — стрічку, яка стала апофеозом візуальної кіномови Параджанова.
Подивитися фільм можна на Takflix.
«Вечір на Івана Купала», реж. Юрій Іллєнко
Екранізація оповідання Миколи Гоголя, заборонена радянською цензурою, розповідає про селянина Петра. Він закохався в доньку свого хазяїна, який відмовляється віддавати її заміж за батрака. Петро ж ладен підписати угоду з дияволом, аби бути разом з коханою. За побутовим сюжетом з елементами містики Іллєнко приховує опис української історії та створює один з найвиразніших фільмів українського поетичного кіно.
Стилістика фільму багато в чому випередила свій час — незвичні візуальні рішення та монтаж можна сміливо назвати передвісником кліпової естетики. Радимо звернути увагу на фільмографію режисера й також подивитися стрічки «Криниця для спраглих», «Білий птах з чорною ознакою», «Легенда про княгиню Ольгу» та «Лебедине озеро. Зона», адже кіномова митця в різні періоди його творчості була виразною та унікальною.
Переглянути стрічку можна на Takflix.
«Мамай», реж. Олесь Санін
Дипломний фільм Олеся Саніна створений на основі кримськотатарських легенд. Санін виступив водночас режисером і сценаристом та доклав руку до художнього оформлення й написання пісень до стрічки. Фільм є авторською версією історії виникнення одного з провідних образів українського епосу — християнина з тюркським ім’ям козака Мамая.
Оператор фільму Сергій Михальчук отримав за свою роботу низку фестивальних нагород. А у 2004 році він разом з режисером Олесем Саніним, композиторкою Аллою Загайкевич і виконавцями головних ролей Вікторією Спесивцевою та Андрієм Білоусом був відзначений Державною премією України імені Олександра Довженка.
Подивитись фільм можна на Takflix.
«Ми є. Ми поруч», реж. Роман Балаян
Головний герой — хірург Олексій, який втрачає хрещеного сина під час операції. У спробі втекти від думок про трагедію, чоловік виїжджає в тихе місце, з яким у нього пов’язані особливі спогади, і раптово зустрічає незнайомку, яка потребує допомоги.
Чорно-біла стрічка вийшла після 12 років перерви у фільмографії режисера. Радимо також подивитися його класичний фільм «Польоти уві сні та наяву».
Стрічку можна переглянути на Megogo, Sweet.tv.
«Атлантида», реж. Валентин Васянович
Події відбуваються на Сході України за рік після закінчення війни. Донбас звільнили з окупації, проте ці території непридатні для життя. Головний герой Сергій у минулому військовий, а тепер працює на металургійному заводі й намагається звикнути до цивільного життя, проте це значно складніше, ніж йому здавалося.
Прем’єра відбулась у 2019 році в межах програми «Горизонти» Венеційського кінофестивалю, де фільм відзначили головною нагородою. Попри тематику, режисерський стиль Васяновича меланхолійний і статичний. Автор використовує довгі та широкі плани, через що його стиль порівнюють з Роєм Андерссоном.
Подивитися стрічку можна на Megogo і Takflix.
«Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук
Дебютний повнометражний фільм Дмитра Сухолиткого-Собчука розповідає про колишнього контрабандиста Леоніда (Памфіра), який повертається додому з заробітків за кордоном. Родина героя вмовляє його залишитись удома до святкування Маланки, а син разом з батьковими документами на виїзд підпалює місцеву церкву. Спроба компенсувати збитки змушує Памфіра повернутись до незаконної діяльності.
Оператор стрічки Микита Кузьменко також працював над кліпами Гаррі Стайлза, Post Malone, The Weeknd, Cardi B та Doja Cat спільно з режисеркою Танею Муіньо. Кузьменко зображує маланкові обряди з притаманною святу експресією та еклектикою, а атмосфера осінньо-зимової Буковини тут не може не захоплювати.
Подивитися фільм можна на Netflix і Takflix.
«Будинок “Слово”. Нескінчений роман», реж. Тарас Томенко
Це стрічка про представників «розстріляного відродження», заснована на багаторічному дослідженні документів цієї епохи. Тарас Томенко разом Любов’ю Якимчук спершу створили документальний фільм «Будинок «Слово»» у 2017 році, тож ігрова стрічка стала логічним наступним кроком.
У 1927 році в Харкові за наказом Сталіна збудували будинок, в якому оселилися українські митці — поети, письменники, художники та режисери. Одного дня в будинку з’являється новенький — коректор, який мріє стати частиною харківської богеми. Аби оселитися тут, йому дійсно знадобився талант — талант підслуховувати та переповідати все почуте агенту НКВС.
Стрічка детально відтворює побут героїв протягом буремних 1920-1930-х років і вражає точністю кастингу. Більшість сцен у фільмі чорно-білі, але кольори поступово змінюються на користь темних відтінків відповідно до настання темних часів.
«ШТТЛ», реж. Аді Вальтер
Червень 1941 року. У єврейському штетлі на Львівщині повним ходом йдуть приготування до весілля сина м’ясника та доньки рабина. Інтрига цієї події полягає в тому, що наречена любить іншого, і він планує її викрадення. Водночас до штетла наближається нацистський ескадрон смерті.
Стрічка, створена в копродукції України та Франції, є першою в Україні, знятою в технології «одного кадру». «ШТТЛ» — чорно-біла картина, яка, попри свою монохромність, захоплює вигадливою постановкою.
Подивися стрічку можна на Sweet.tv.
Вам може сподобатися
-
До списку претендентів на «Оскар» увійшли три українські фільми
-
З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів
-
Станьте святим Миколаєм для інших: шість ініціатив, аби підтримати дітей, літніх людей і тварин
-
Ненудна класика 1920-х: перша закоханість, роман на київському пляжі та суперництво друзів
-
10 фільмів українських режисерок про дорослішання, війну та дев’яності
-
Пол Веслі зіграє головну роль в українському трилері «Невимовне»
Культура
Опубліковано
3 години тому11.12.2024
«Суспільне» представило лонгліст виконавців, які змагатимуться за право представляти Україну на «Євробаченні-2025». Серед 20 учасників оберуть 10 фіналістів, а переможця визначать у лютому 2025 року.
Про це повідомляє «Суспільне».
Хто потрапив у лонгліст
До списку учасників увійшли сольні виконавці та гурти:
- Brykulets;
- Enleo;
- Fiїnka;
- Future Culture;
- Grisana;
- Khayat;
- Krylata;
- Molodi;
- Mon Fia;
- Ranrawi;
- Starykova Hrystyna;
- Teslenko;
- Yagody;
- Ziferblat;
- Абіє;
- «ДК Енергетик»;
- Маша Кондратенко;
- Муаяд;
- «Слухай Сашу»;
- Влад Шериф.
Загалом організатори отримали 369 заявок: 232 від сольних артистів і 72 від гуртів.
Читати також: У Києві відкрили виставку про святкування Різдва у 19 та 20 століттях (ФОТО)
Як обиратимуть фіналістів
На першому етапі журі прослухає всіх учасників лонгліста й сформує список із дев’яти фіналістів. Десятий фіналіст визначиться за результатами рейтингового онлайн-голосування серед тих, хто не потрапить до фіналу після прослуховувань.
Фінал у лютому
Фінал Національного відбору відбудеться у лютому 2025 року у форматі телевізійного концерту. Глядачі й журі оберуть переможня спільно. Склад жюрі визначать через онлайн-голосування.
Нагадаємо, що фільм про український ресторан увійшов до списку найкращих документалок CNN.
Фото: Eurovision Song Contest.
Коментарі
Культура
Опубліковано
11 години тому11.12.2024
Науково-фантастична стрічка режисера Павла Острікова «Ти — космос» отримала дві головні відзнаки на Paris International Fantastic Film Festival, який проходив з 4 по 10 грудня.
Про це повідомили у Державному агентстві з питань кіно.
Нагороди, які здобув фільм
• Œil d’or long-métrage international — «Золоте око» як найкращий повнометражний фільм за результатами голосування глядачів;
• Prix Ciné+Frisson long-métrage — приз від телеканалу «Сine+Frisson».
PIFFF — це щорічний фестиваль, присвячений фантастиці, трилерам, жахам та анімації. У Держкіно зазначають: «Від моменту заснування у 2011 році він став однією з ключових подій для шанувальників жанрового кіно з усього світу».
Читайте також: Український фільм «Ізоляція» став переможцем кінофестивалю у Франції
Про фільм «Ти — Космос»
«Ти — Космос» — науково-фантастична трагікомедія про українського далекобійника Андрія, який після вибуху Землі залишається єдиним живим у Всесвіті. Але з ним встановлює зв’язок французька вчена Катрін, і вони вирішують летіти назустріч одне одному.
Головну роль виконав актор і нині військовослужбовець ЗСУ Володимир Кравчук. Робота Максима озвучив Леонід Попадько, який також служить у Силах оборонах.
Світова прем’єра дебютної стрічки Павла Острікова «Ти — Космос» відбулася на Міжнародному кінофестивалі у Торонто (TIFF). В український прокат фільм вийде навесні 2025 року.
Нагадаємо, що фільм про український ресторан увійшов до списку найкращих документалок CNN.
Також ми писали про те, що у перший туристичний вихід у космос взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал ForeFilms
Коментарі
Культура
Опубліковано
1 день тому10.12.2024
Виставковий проєкт «Різдвяне місто. Київ ХІХ–XX століття» відкрили в Музеї історії міста Києва. Експозицію представили у тематичних блоках, які демонструють головні етапи підготовки киян до зимових свят.
Про це повідомили у Київській міській державній адміністрації.
Що можна побачити на виставці
У музеї підготували п’ять тематичних блоків:
- «Ковзанка»;
- «Кав’ярня-кондитерська»;
- «Кравецька майстерня»;
- «Театральний Київ»;
- «Інтерʼєр помешкання».
«Наразі наближення зимових свят для кожного українця сприймається особливо щемливо та зворушливо, адже вже третій рік поспіль ми зустрічатимемо Різдво та Новий рік в умовах повномасштабної війни з росією. Але навіть у часи найтяжчих випробувань — у переживаннях за близьких на фронті, у тривозі за дітей під ворожими обстрілами, у постійному стресі від болю втрат — нам важливо зберегти віру в різдвяне диво, в перемогу світла над мороком, у людей і людяність», — сказала генеральна директорка музею Діана Попова.
Читайте також: В Україні запрацювала перша виставка з віртуальними картинами Марії Примаченко (ФОТО)
Серед експонатів виставки є такі предмети: швейна машинка «Зінгер», сторічний касовий апарат, старовинні французькі журнали моди, тогочасні деталі жіночого будуару, особисті речі акторки Марії Заньковецької, ялинки та новорічний декор.
Також у музеї можна розглянути архівні фотографії краєвидів зимового Києва.
Коли можна відвідати виставку
Експозиція триватиме до 26 січня 2025 року. Виставка працюватиме з середи по неділю з 12:00 до 19:00 (квитки продаватимуть до 18:30).
Нагадаємо, що Музей Ханенків отримав міжнародну нагороду за свою роботу під час війни.
Фото: сайт КМДА
Коментарі
Шопочитати
Замість цукерок на свята — турбота. Досвід волонтерки, що у 24 роки стала наставницею дитини з інтернату
В окремій кімнаті у львівському інтернаті особлива атмосфера — у різнокольорових чашках заварений чай, а...
Кожна страва — донат на розвиток міста: це 10 проєктів, які фінансував ресторан Urban Space 100 у Франківську
10 років тому київський потяг прибував до Івано-Франківська о 6 ранку. В цей час у...
«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках
Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...
Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати
Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...
Коментарі