Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

10 фільмів українських режисерок про дорослішання, війну та дев’яності

Опубліковано

Сучасна українська кіноіндустрія налічує безліч талановитих жінок у різних професіях: сценаристки, акторки, монтажерки, операторки. ШоТам розповість про 10 сучасних режисерок і їхні фільми, які варто подивитись.

«Ти мене любиш?», Тоня Ноябрьова

Coming-of-age драми або драми дорослішання охоплюють великий пласт сучасного українського кіно. Це й не дивно: режисери прагнуть відрефлексувати період свого життя в СРСР, і найчастіше ним є саме юність. Водночас розпад радянського союзу може стати вдалою метафорою дорослішання та переходу з одного етапу розвитку героя до іншого. 

Доньці відомого столичного режисера Кірі 16 років, але вона дуже хоче здаватися старшою. Проте її уявлення про доросле життя сильно відрізняється від колючої реальності. Безтурботне життя Кіри починає руйнуватись, коли її батьки оголошують про розлучення. Дівчина вирішує накласти на себе руки, але її рятує лікар швидкої допомоги Міша.

Стрічку створили в копродукції України та Швеції, а прем’єра фільму відбулась на Берлінале у 2023 році. Виконавицю головної ролі Карину Химчук нагородили національною премією «КІНОКОЛО» та відзнакою за найкращу жіночу роль від Одеського міжнародного кінофестивалю. Легально подивитися фільм можна на Sweet.tv.

Також радимо сатиричну комедію режисерки «Герой мого часу» (2017) про хлопця, який переїздить до великого міста та постає перед труднощами адаптації.

«Назавжди-назавжди», Анна Бурячкова

Дебютний фільм кліпмейкерки Бурячкової розповідає про дорослішання 15-річної Тоні в Києві в 1990-х. Дівчина змінює школу та знаходить там нову компанію друзів. Разом підлітки переживають перші почуття, вирішують конфлікти й шукають пригод на околицях постсоціалістичного Києва. Тоня потрапляє в центр любовного трикутника, де тільки вона здатна зробити правильний вибір. Проте темна таємниця з минулого змінить усе проти волі героїні.

Світова прем‘єра картини відбулась у програмі «Orizzonti Extra» на 80-му Венеціанському кінофестивалі. Головні ролі виконали молоді актори Аліна Чебан, Єлизавета Цілик, Артур Алієв та Захар Шадрін. Наразі фільм можна переглянути в кінотеатрах.

Після свого дебюту режисерка активно працює над екранізацією пригодницького роману «Тигролови» Івана Багряного.

«Я і Фелікс», Ірина Цілик 

Дебютом Цілик в ігровому кіно стала екранізація автобіографічного роману «Хто ти такий?» її чоловіка — письменника та військового Артема Чеха.

Драма «Я і Фелікс» розповідає про дитинство та дорослішання Тимофія в Черкасах у 90-х. Його другом і вчителем стає новий чоловік бабусі Фелікс — у минулому контррозвідник, ветеран війни в Афганістані та людина тяжкої долі. Це історія про різні покоління, які співіснують разом, попри всі світоглядні відмінності, травми й досвід. Стрічка доступна до перегляду на Netflix, Megogo, Sweet.tv та Kyivstar ТБ.

Раніше Ірина зняла документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин» про життя родини в «червоній зоні» Донбасу. Стрічку відзначили за найкращу режисуру в категорії світової документалістики на американському фестивалі незалежного кіно Sundance.

«Стоп-Земля», Катерина Горностай

Одна з перших українських драм дорослішання розповідає про 16-річну інтровертну школярку Машу. Вона навчається та проживає напружені й неповторні роки старшої школи разом з близькими друзями Яною та Сєнею. Окрім майбутніх іспитів, вийти з зони комфорту Машу змушує закоханість в однокласника Сашу. Дівчина розуміє, що якщо не наважиться на діалог, ніколи не знатиме, чи взаємним є її кохання до хлопця.

Міжнародна прем’єра відбулась на 71-му Берлінському МКФ, де стрічка отримала нагороду «Кришталевий ведмідь» юнацького журі конкурсної програми Generation 14plus. На 12-му Одеському МКФ стрічка отримала Гран-прі. Фільм став лавреатом премії «КІНОКОЛО» 2021 року в пʼяти номінаціях.

Стрічка доступна до перегляду на Takflix, Megogo та Kyivstar ТБ.

«Як там Катя?», Крістіна Тинькевич

Соціальна драма розповідає історію лікарки швидкої допомоги та матері-одиначки Анни, яка разом зі своєю 12-річною донькою Катею мріє про краще життя. Їхній спокійний світ раптом порушує серйозне й жорстоке потрясіння, яке ставить Анну перед моральною дилемою та кидає виклик її внутрішнім переконанням у суспільстві, що, здається, не має жодних моральних орієнтирів.

Фільм відзначили спеціальним призом журі Ciné+, а його акторку Анастасію Карпенко — «Золотим леопардом» на МКФ у Локарно. Також Анастасію нагородили національною премією «Золота дзиґа» за кращу жіночу роль. В Україні фільм визнали найкращим у повнометражному конкурсі Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість».

«Як там Катя?» можна подивитись на Takfix і Kyivstar ТБ.

«Я, Ніна», Марися Нікітюк

Біографічна драма заснована на історії боротьби журналістки Яніни Соколової з раком. За сюжетом, молода й успішна кар’єристка та телеведуча Ніна Сокіл дізнається про свою онкологію. Її життя кардинально змінюється, а разом з цим і світогляд. Фільм є частиною однойменного мультимедійного проєкту, мета якого — допомогти онкохворим людям усвідомити цінність свого життя та почати боротися за нього. У стрічці грали непрофесійні онкохворі актори, для яких участь у фільмі була новим досвідом. Фільм можна легально подивитись на Megogo, Sweet.tv та Kyivstar ТБ.

Раніше Нікітюк зрежисувала кримінальну драму «Коли падають дерева», в якій головну роль зіграла Анастасія Пустовіт («Між нами», «Божевільні», «Перші ластівки»). Це історія про дівчину з села, яка хоче самостійно вирішувати своє майбутнє, проте її засуджує родина за любов до бандита.

«Я, “Побєда” і Берлін», Ольга Ряшина

За три дні до запланованого концерту музикант-початківець Кузьма вирушає зі своїм другом Бардом до Берліна на старій автівці «Побєда» — кажуть, там є колекціонер, готовий обміняти жовту бестію на шестисотий «Мерс». Кузьма обіцяє своїй дівчині Барбарі повернутися додому на новій тачці, а хлопцям з гурту — встигнути на виступ, проте все йде не за планом.

Фільм заснований на однойменних мемуарах Андрія Кузьменка. До виходу стрічки також випустили кавер-альбом з пісень музиканта, які звучали у фільмі.

Стрічку можна подивитися на Netflix і Megogo.

«Погані дороги», Наталка Ворожбит

Фільм, заснований на однойменній п’єсі, яку Ворожбит написала для лондонського театру «Королівський двір», є одним з найперших і найяскравіших фільмів про російсько-українську війну, знятий з жіночої оптики. Фільм складається з п’яти новел-історій людей, об’єднаних темою розбитих доріг. Документальні історії режисерка збирала під час роботи над фільмом «Кіборги», де виступила сценаристкою.

Міжнародна прем’єра стрічки відбулася на 77-му Венеційському кінофестивалі в конкурсній програмі Міжнародного тижня критиків. «Погані дороги» отримали відзнаки української національної премії кінокритиків «КІНОКОЛО» в номінаціях «Відкриття року», «Найкращий актор» та «Найкраща акторка», а також п’ять «Золотих дзиґ». У 2020 році Україна висувала стрічку на Оскар у категорії «Найкращий фільм іноземною мовою».

Подивитись можна на Megogo, Sweet.tv, Kyivstar ТБ і Takflix.

«Клондайк», Марина Ер Горбач

Фільм розповідає про молоде подружжя з Донбасу, яке планує стати батьками. Вони потрапляють в епіцентр подій авіакатастрофи рейсу MH17 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області. Жінка відмовляється евакуюватися навіть тоді, коли село захоплюють озброєні угрупування. «Клондайк» продовжує тенденцію зображення війни з жіночого погляду й досліджує низку контроверсійних питань щодо українських громадян у російській окупації.

У січні 2022 року стрічка отримала нагороду за «Найкращу режисуру світового кіно» на кінофестивалі Sundance. Також «Клондайк» отримав Приз екуменічного журі на 72-му Берлінському МКФ. Український Оскарівський комітет обрав стрічку офіційним представником від України на премію «Оскар» у 2023 році.

Дивіться фільм на Netflix, Megogo, Sweet.tv, Kyivstar ТБ і Takflix.

«Медовий місяць», Жанна Озірна 

Пара молодят заїжджає в новий будинок у передмісті Києва. Вони поступово облаштовують свою квартиру, запрошують друзів на новосілля та планують майбутнє. Проте настає 24 лютого 2022 року, місто окуповують, а у дворі будинку російські військові облаштовують штаб. Закохані опиняються в пастці власного дому та мають впоратись із найскладнішим випробуванням для їхніх почуттів.

Фільм представили в межах офіційної програми в секції Biennale College Cinema на 81-му Венеційському кінофестивалі. «Медовий місяць» отримав Гран-прі МКФ «Молодість» у 2024 році.

Культура

Відомий український писанкар і військовий передав великоднє вітання з фронту (ФОТО)

Опубліковано

Український військовослужбовець та майстер писанкарства Олег Кіращук передав вітання до Великодня, створивши авторську писанку. Він зробив її під час служби у 10-й окремій гірсько-штурмовій бригаді.

Про це повідомили у Світовому Конґресі Українців.

До початку війни у 2014 році Олег Кіращук понад два десятиліття професійно займався писанкарством. Його доробок налічує понад 15 тисяч писанок.

Майстер є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Національної спілки художників, а його роботи зберігаються у приватних колекціях у США, Канаді, Люксембурзі та інших країнах.

Читайте також: Як створити писанку вдома? Поради від писанкарки

У 2014 році він добровільно вступив до лав ЗСУ. З 24 лютого 2022 року бере участь у бойових діях як військовий 10-ї гірсько-штурмової бригади.

«Надсилаю вітання нашій молоді і наперед кланяюсь тим нашим нащадкам, які беруть у нас естафету і будуть працювати на благо України, і які будуть її захищати. Віддаю честь і схиляю молоді, яка віддала життя за нашу Свободу. Бажаю спокійних Великодніх свят!» — написав Олег Кіращук.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив срібну монету у формі яйця, присвячену писанкарству (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка СКУ

Читати далі

Культура

Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

Опубліковано

Студенти-кінознавці КНУТКіТ імені Івана Карпенка-Карого Алік Дарман і Володимир Прилуцький передали до фонду «Довженко-Центру» дві плівкові фільмокопії німих фільмів: «Трипільська трагедія» (1926) Олександра Анода-Анощенка та «Секрет рапіду» (1930) Павла Долина.

Про це повідомили в «Довженко-Центрі».

Про фільми

Виявлені плівки є контратипами — вихідними матеріалами, з яких виготовляють прокатні копії. За словами керівниці фільмосховища Довженко-Центру Тетяни Деркач, такі матеріали потрапляють до архіву вкрай рідко. Фахівці вже запланували відсканування фільмів, що дозволить невдовзі переглянути ці стрічки.​

«Трипільська трагедія» — один із найстаріших фільмів, знайдених в Україні останнім часом. Стрічка розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року. У ньому зображують події в пригодницькому жанрі з масштабними батальними сценами. Фільм отримав глядацький успіх, але зазнав критики за надмірну жорстокість.​

Читайте також: У Каннах відбудеться світова прем’єра української стрічки «МІЛІТАНТРОПОС»

«Секрет рапіду» — перший фільм Павла Долини, знайдений в Україні. Стрічка розкриває конфлікт між індивідуальним і колективним у радянському виробництві, зосереджуючись на темі приховування технологічного секрету обробки сталі. Фільм знято на заводах Києва, Харкова і Горлівки, що додає йому індустріальної реалістичності.​

Передача плівок відбулася в ЦОПі КНУТКіТ за участі студентів, представників «Довженко-Центру». та викладачів.

Нагадаємо, що «Довженко-Центр» запускає проєкт про українське поетичне кіно: програма показів.

Фото: фейсбук-сторінка «Довженко-центру»

Читати далі

Культура

Ілюстрацію українки для The New York Times відзначили престижною нагородою (ФОТО)

Опубліковано

Українську ілюстраторку Женю Полосіну визнали переможницею американського конкурсу American Illustration 44. Вона здобула відзнаку за колаж до матеріалу в The New York Times у рубриці Opinion про сценарії завершення війни в Україні.

Про це повідомила мисткиня.

Роботу відібрали до щорічного каталогу American Illustration — одного з найавторитетніших конкурсів ілюстрації у США. Колаж супроводжував аналітичну публікацію у грудні 2024 року та привернув увагу журі глибоким змістом і художнім втіленням складної теми.

«На жаль, ілюстрація й досі актуальна — три місяці потому прогнози щодо завершення війни не втратили своєї гостроти. І боюся, ще довго не втратять», — прокоментувала Полосіна у своєму дописі.

Художниця подякувала редакції The New York Times та артдиректору Сему Вітні за можливість долучитися до важливої теми й реалізувати роботу, яка резонувала з багатьма.

Читайте також: Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)

Фото: інстаграм-акаунт Жені Полосіної

Про Женю Полосіну

Женя Полосіна — українська ілюстраторка та коміксистка з Києва. Вона створює ілюстрації для медіа, книжок і мистецьких проєктів, зокрема документальних. У 2015 році разом із художницею Анною Іваненко заснувала студію «Сері/граф», яка працює з авторськими зинами, принтами та експериментальним друком, зокрема шовкодруком, монотипією, гравюрою на картоні й сухою голкою.

У 2023 році здобула відзнаку «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу за документальний комікс «Блекаут. Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України», створений у співавторстві з Анною Іваненко. У своїх роботах мисткиня фокусується на темах війни, соціального досвіду та збереження памʼяті.

Нагадаємо, що українська мисткиня стала першою лавреаткою премії Her Art Prize (ФОТО).

Фото: сайт «Книжкового арсеналу»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес2 дні тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура3 дні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес3 дні тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....