Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

8 сучасних укриттів, у яких діти залюбки продовжують навчання під час тривог

Опубліковано

Деколи під час повітряної тривоги школярам доводиться залишатися в укритті на кілька уроків підряд. Переважно шкільні укриття — це просто класичні сховища без особливих зручностей.

Натомість багато шкіл створюють справжні зони комфорту, де можна й навчатися, й відпочивати, і гратися з друзями. Вчителі зізнаються, що іноді школярі просять проводити уроки саме в укриттях, а не у звичайних класах. ШоТам показує вісім захисних приміщень, у яких зручно залишитися надовго.

Малюнки котиків та м’які крісла-мішки на Черкащині

У Черкаському навчально-виховному комплексі №34 зробили укриття зі зручними кріслами-мішками та кольоровими ігровими кубиками й прикрасили його яскравими малюнками. Кожен елемент продуманий, щоб дітям було весело — навіть в умовах тривоги вони можуть відволіктися, погратися або просто відпочити. 

«Немає окремо кабінету географії чи кабінету фізики, наприклад, тому тематика оформлення укриття — загальношкільна та котяча, бо діти й учителі люблять котиків», — пишуть на фейсбук-сторінці закладу. 

Так виглядає один з кабінетів укриття в закладі. Фото: фейсбук Черкаського навчально-виховного комплексу №34

Раніше це укриття виглядало досить просто — білі стіни та парти. Однак завдяки співпраці з UNICEF школа отримала меблі, лампи та сучасні системи вентиляції.  

Коридор в укритті НВК №34. Фото: фейсбук Черкаського навчально-виховного комплексу №34

І поспати, і у волейбол пограти на Київщині

Укриття в Академічному ліцеї №2 в Українці на Київщині виконує роль сучасного спорткомплексу — там можна проводити уроки й займатися спортом, адже в укритті є велика зала з необхідним обладнанням. 

Якщо тривога довга, а діти втомилися, у сховищі є м’які ліжечка, на яких можна відпочити. 

Приміщення для відпочинку школярів в укритті ліцею. Фото: Київська обласна військова адміністрація

Місця там вистачає для майже 800 людей. Укриття обладнане автономною системою життєзабезпечення, тобто в ньому є індивідуальний тепловий пункт і резервне живлення. Крім того, туди можуть спуститися учні або педагоги на кріслах колісних.

Евакуаційне крісло колісне зі спеціальними колесами та ременями для безпечного спуску по сходах. Фото: Київська обласна військова адміністрація

Повноцінна «підземна школа» на Миколаївщині

Через відсутність укриття учні Миколаївського ліцею №55 були змушені навчатися дистанційно, а грошей на облаштування захисного приміщення в закладу не було. Тому команда savED започаткувала літню кампанію, яку символічно назвала «До школи знов», і допомогла відремонтувати укриття. Благодійна організація Шона Пенна CORE Response додала ще 4 мільйони гривень на підтримку проєкту, освітянська спільнота Львова зібрала понад мільйон гривень, а сервіс із пошуку авіаквитків Kiwi виділив близько 800 тисяч гривень на закупівлю меблів.

Навчальний кабінет в укритті ліцею. Фото: Миколаївська обласна державна адміністрація

Укриття займає площу 900 м² і розраховане на понад 1000 учнів. Окрім виконання звичайних функцій сховища, воно оснащене автономною системою життєзабезпечення: власною свердловиною з системою очищення води та двома зарядними станціями, що забезпечують електроенергію в разі відключень.

Навчальний кабінет в укритті ліцею. Фото: Миколаївська обласна державна адміністрація

Також укриття має окремі санвузли, медпункт і систему пожежної безпеки. 

Крім того, там є проєктор, інтерактивна дошка, настільні ігри й набори для творчості. Вчителі зізнаються: іноді школярі просять проводити уроки саме в укриттях, а не у звичайних класах. 

Із занедбаного приміщення в сучасний освітній центр на Чернігівщині

Укриття Анисівського ліцею в Іванівській громаді Чернігівської області було занедбане — обшарпані стіни, вкрита потрісканою цеглою підлога. Приміщення слугувало радше як склад для будівельних матеріалів — там зберігали мішки з цементом і дерев’яні піддони. 

Так виглядало укриття Анисівського ліцею до ремонту. Фото: ШоТам

У березні 2022 року Збройні сили України звільнили Чернігівську область від окупантів. Хоча навчальний заклад не зазнав прямих ударів, поруч вибухали снаряди, що призвело до тріщин у стінах і вибитих вікон. Тоді директорка ліцею вирішила його відбудувати: спочатку знайшла інвесторів, завдяки яким вдалося поміняти опалювальну систему й вікна, а пізніше звернулася до благодійного фонду savED, який допоміг зробити сучасне укриття. 

Жінка розповіла ШоТам, що роботи в сховищі було дуже багато, адже довелося повністю перебудовувати каналізацію. Зараз приміщення обладнане, як справжній сучасний освітній центр: тут є зручні меблі, ноутбуки для кожного учня, а на стіні висить великий екран, за допомогою якого можна вчитися, проводити презентації або навіть кіносеанси.

Читайте більше: Відновлений ліцей на Чернігівщині поповнив бюджет громади на 1,5 мільйона гривень

А так укриття ліцею в Анисові виглядає після ремонту. Фото: ШоТам

Куточок з м’якими кріслами-мішками став місцем для відпочинку або неформальних зустрічей. Полиці шафок заповнені книгами та настільними іграми, тож учні мають чим зайняти себе під час тривог або можуть використовувати ці ресурси для навчання.

Бомбосховище в стилі будиночка гобітів на Київщині

На території єдиної початкової школи в Гостомелі під час тривог діти ховаються в бомбосховище в стилі будиночка гобітів. Hobbit House із книжки видатного англійського письменника Джона Толкіна став справжньою родзинкою не тільки школи, але й усього району. Ідея полягала в тому, щоб створити для дітей простір, який мінімізує стрес під час повітряних тривог.

«Ми відновили приміщення школи, але вона не могла існувати без укриття, тому ми взялися за його створення. Ідея зробити укриття в стилі «Будинку гобітів» належить мені. Я дуже люблю письменника Джона Толкіна та режисера трилогії «Володар перснів» Пітера Джексона. У нас тут дуже яскраві кольори, стильні малюнки та вирізьблені дерев’яні двері з декором», — розповів ШоТам засновник благодійного фонду Gurtum Олександр Кагал, який займався відбудовою закладу. 

Читайте більше: Тепер в Україні є власний «Будинок гобітів» як у «Володарі перснів». Хто і як створив на Київщині безпечний простір для дітей

Вхід до бомбосховища початкової школи в Гостомелі. Фото: фейсбук Gurtum Charity Foundation

Це перший проєкт, який фонд реалізував з нуля. Hobbit House розрахований на 55 осіб, але на святкуваннях тут легко розміщують понад 70 дітей і дорослих. Внутрішні стіни розписані тематичними малюнками, а сам простір наповнений дрібницями, що створюють справжню казкову атмосферу — є навіть імітація каміна та капелюх гобіта.

Мурали на стінах бомбосховища початкової школи в Гостомелі. Фото: фейсбук Gurtum Charity Foundation

«Споруд такого типу тут ще ніхто не будував. Учням школи завжди в радість іти в укриття, адже всі хочуть швидше потрапити в казку», — зазначають на фейсбук-сторінці Gurtum Charity Foundation.

Підземна школа в метро у Харкові

А от у Харкові запустили повноцінну школу під землею — в метро. Вона має 20 кабінетів і здатна прийняти до 900 учнів у дві зміни. Навчальні класи розташували не на рівні колій, а в підземних переходах між станціями — їх частково закрили для пасажирів.

Навчальні класи в харківському метро. Фото: фейсбук мера Харкова Ігоря Терехова

У метрошколі є хороше технічне оснащення: дошки, проєктори, майже в кожному класі стоїть екран, телевізор. Для першокласників тут проводять уроки читання, математики та письма, а для учнів середніх класів — української мови та літератури, математики й історії.

На деяких станціях, де є достатньо місця, створили ігрові зони з різнокольоровими килимками та іграшками. 

Кабінет для наймолодших школярів. Фото: фейсбук мера Харкова Ігоря Терехова

Крім того, для школярів організували харчування — у метро вони отримують прості перекуси, як-от булочку з відбивною, консервовану кукурудзу та сік.

Крім навчальних приміщень і їдальні, у школі-укритті є медичний пункт і туалети. Тут встановлені фільтри, очищувачі повітря та протирадіаційні двері.

Рятує не тільки від ракет, а й від радіації сховище на Київщині 

У ліцеї «Ерудит» в Новосілках на Київщині зробили не просто бомбосховище, а ціле протирадіаційне укриття площею близько 1075 м². У разі аварії на атомній станції або застосування ядерної зброї там можуть одночасно сховатися 590 людей. В укритті продумано все — від вентиляційної системи, яка підтримує циркуляцію свіжого повітря, до заповнених запасами бутильованої води та продовольства приміщень, що дозволяють людям залишатися в безпеці до 48 годин.

Кабінет фізкультури в бомбосховищі ліцею на Київщині. Фото: фейсбук голови Київської ОДА Руслана Кравченка

Цей простір не тільки функціональний, але й комфортний: тут є радіатори з термостатами, централізоване водопостачання, медпункт. Навіть вхід для маломобільних людей продуманий до деталей, щоб забезпечити доступність для всіх.

Кімната для відпочинку в укритті ліцею «Ерудит». Фото: фейсбук голови Київської ОДА Руслана Кравченка

Укриття працює не тільки під час тривог — у вільний час його можна використовувати для проведення гуртків або спортивних секцій.

Укриття-музей у Житомирі

У Житомирі під час повітряної тривоги діти можуть вирушити в справжню подорож у часі на 200 років назад, адже шкільне бомбосховище там перетворили на музей. Учитель Олег Земнухов, який працює в Житомирській спеціальній школі, знайшов у старовинній будівлі закладу кількасотлітнє каміння та цеглини та вирішив залишити ці історичні елементи на видноті, розташувавши їх в укритті. Також Олег приніс різні інструменти для народних ремесел з власної колекції, на яких діти можуть навчитися стародавніх технологій.

Інструменти для народних ремесел в укритті-музеї Житомирської спеціальної школи. Фото: фейсбук Олега Земнухова

Але це ще не все! Під час тривог діти не просто ховаються в цьому музеї — вони беруть участь у волонтерських проєктах, наприклад, виготовляють маскувальні елементи та кавери-нашоломники для військових.

Укриття-музей в Житомирській спеціальній школі. Фото: фейсбук Олега Земнухова

В укритті є все необхідне: вентиляція, запаси води, меблі, розкладачки для ночівлі. Також тут є простори, де діти можуть погратися конструктором, «Лего» або іграшками, які вони принесли з дому.

Коментарі

Суспільство

Садибу Барбана у Києві визнали об’єктом культурної спадщини: історія врятованої архітектурної памʼятки

Опубліковано

Садибі Барбана, що знаходиться на вулиці Обсерваторній, 6 у Києві, офіційно надали статус об’єкта культурної спадщини.

Про це повідомляє громадська організація «Цегла».

Фото: wikipedia.org

Занесення садиби до реєстру культурної спадщини означає, що її більше не можна зносити або замінювати сучасними житловими комплексами.

Активісти розповіли, що шлях до збереження будівлі був довгим і складним. Протягом трьох з половиною років небайдужі громадяни виходили на протести, перекривали рух транспорту, писали петиції, зверталися до прокуратури та навіть до президента України.

Ця безперервна боротьба завершилася перемогою – садибу було врятовано від знищення.

Фото: t.me/Tsegla_news

Читати також: На Вінниччині відкрили дві відремонтовані школи: там навчатимуться 700 учнів

Організація «Цегла» нагадала, що влітку 2023 року активісти встановили меморіальну табличку на честь письменника Джона Стейнбека, який свого часу відвідував садибу Барбана. Окрім цього, над входом до будівлі було вивішено український та американський прапори.

Важливим етапом у цій боротьбі стало оприлюднення наказу Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, згідно з яким садибу Барбана офіційно внесено до Переліку об’єктів культурної спадщини Києва. Це рішення дозволить зберегти історичну будівлю для майбутніх поколінь.

Активіст Дмитро Перов розповів, що забудовник ще з 2021 року намагався знести садибу, аби побудувати на її місці новий житловий комплекс. Проте активісти не дали цього зробити. Для того, щоб захистити будівлю, довелося провести 23 акції протесту, організувати 6 громадських толок та залучити Раду національної безпеки і оборони.

Про садибу

Садиба Барбана, зведена у 1891 році, є зразком одноповерхового житла середнього класу кінця XIX століття з характерним цегляним декором. Хоча будівля була частково зруйнована у 2021 році, завдяки спільним зусиллям активістів її історичну цінність вдалося зберегти.

Ця перемога – черговий крок у боротьбі за збереження архітектурної спадщини Києва та нагадування про важливість активної громадської позиції.

Нагадаємо, що на Чернігівщині молодь відбудувала власний простір.

Фото: https://www.facebook.com/groups/sadyba.barbana/

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» анонсувала перший безбарʼєрний марафон: як взяти участь

Опубліковано

21-22 вересня в Києві на ВДНГ пройде «Перший безбар’єрний марафон Нової пошти», доступний для людей з інвалідністю та маломобільних груп.

Про це повідомляє «Нова пошта».

Локація марафону облаштована пандусами, адаптованими інформаційними вказівниками, місцями для дітей та тварин. Для учасників з порушенням слуху та зору передбачені альтернативні сигнали старту та жестова підтримка.

Читати також: «Нова пошта» встановила понад 600 «капсул безпеки» у відділеннях

Учасники можуть обрати дистанції від 5 км до 42 км, а також забіги для дітей. Реєстрація здійснюється через застосунок RaceNext. Мета марафону — зробити біг доступним для кожного, без бар’єрів.

«Мрія не має бар’єрів», — каже співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Зареєструватися на забіг можна тут.

Нагадаємо, що «Нова пошта» розвиватиме логістичний хаб на заході України.

Фото: «Нова пошта».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На фестивалі «Книжкова країна» з’явиться павільйон, присвячений творчості ветеранів та військових

Опубліковано

На фестивалі «Книжкова країна», який проходитиме у Києві з 26 по 29 вересня, з’явиться особливий павільйон «#ФРОНТМЕНИ».

Про це повідомляє «Книжкова країна».

Тут відбудуться 33 події, буде представлено понад 100 експонатів, кіно, презентації, майстер-класи та тематична вітрина воєнліту від «book.ua».

Читати також: У Києві пройде всеукраїнський фестиваль ветеранської культури

Захід включатиме «Кураторський publictalk: Combat art — культура наближення контекстів буття» та презентацію антології мілітарної поезії.

Детальніше з програмою можна ознайомитися на сайті фестивалю.

Нагадаємо, що в Україні запустять ветеранські простори з юристами та психологами: подробиці.

Фото: «Книжкова країна».

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство4 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство2 місяці тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати 8 сучасних укриттів, у яких діти залюбки продовжують навчання під час тривог на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик 8 сучасних укриттів, у яких діти залюбки продовжують навчання під час тривог на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про дуже важливі події та текст
Відхилити
Дозволити сповіщення