Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тепер в Україні є власний «Будинок гобітів» як у «Володарі перснів». Хто і як створив на Київщині безпечний простір для дітей

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Після деокупації Гостомеля Олександр Кагал поїхав у громаду, аби допомагати місцевим розбирати завали та відновлювати зруйновані приміщення. Але чоловік завжди прагнув робити щось більше, тому у вересні минулого року разом з дружиною створив благодійний фонд «Гуртум», разом з яким допоміг відновити приміщення початкової школи в Гостомельській громаді та створити поряд казкове укриття «Будинок гобітів».

«Ми хочемо позиціонувати це місце не лише як укриття, але й як безпечний простір для дітей, де можна гарно і з користю провести час», — ділиться Олександр для ШоТам. А директор відновленої школи називає його «хрещеним батьком» для учнів закладу, адже завдяки підтримці фонду діти знову навчаються та спілкуються з однолітками.

Олександр Кагал

засновник благодійного фонду «Гуртум».

Прибирав завали, але завжди прагнув більшого

За освітою я юрист-міжнародник, але останні 18 років займався вебдизайном. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я долучився до місцевої тероборони — нам видали зброю, і ми стояли на вахті в Києві. Офіційно до тероборони я не належав, але допомагав хлопцям вчитися працювати з дроном. У мене був такий досвід, адже я мав власний дрон — знімав архітектуру та ділянки для візуалізації. Мені тоді пропонували підписати контракт з ТрО на 3 роки, але 15 квітня для цивільних відкрили доступ в Гостомель, тому я вирішив поїхати туди та спробувати себе у волонтерстві.

Я долучився до організації, яка прибирала завали та сміття. Крім цього, ми допомагали Гостомельській амбулаторії: відремонтували дах і вікна. Тоді в нас склалася така волонтерська байкерська спільнота, адже всі хлопці, з якими я працював, любили мотоцикли, тому ми завжди приїжджали в шоломах, і це було дуже ефектно.

Олександр Кагал під час будівельних робіт після деокупації Гостомельської громади. Фото з архіву Олександра

Згодом до нас звернулося керівництво Гостомельського ліцею з проханням допомогти прибрати приміщення Мостищенської філії ліцею №1, де була початкова школа. За три дні ми відновили дах, залатали отвори від обстрілів, а також прибрали приміщення. Ми тоді дуже допомогли школі, адже під час дощу їм повністю заливало третій поверх. 

Культура врятувала освіту

У вересні виникла ідея створити благодійний фонд «Гуртум».

Я ніколи не планував створювати власну організацію, адже не хотів займатися організаційними моментами та монотонною паперовою роботою — я просто хотів допомагати Україні у тяжкі часи.

Але так вийшло, що ми вже пообіцяли допомогти відновити початкову школу, тому в мене не було іншого виходу окрім як створити власний фонд. Мене підтримала дружина Катерина, яка працює зі мною над розвитком та є SMM-ницею. 

Олександр Кагал з дружиною Катериною отримали поляки за відновлену школу в Гостомельській громаді. Фото з архіву Олександра

Тоді культура врятувала освіту. Моя сестра була в Німеччині, і її подруга організувала благодійний концерт, на якому вдалося зібрати півтори тисячі доларів для роботи над закладом. На концерті були меценати, яким сподобалася наша ініціатива, тому вони задонатили ще кілька тисяч. Такий самий концерт дівчата організували в Канаді, де також зібрали кошти. А ще нас підтримала співачка ONUKA, яка влаштувала благодійний концерт у Гостомелі. Також допомогла українська організація «Краяни» в Японії.

Вирішили боротися за кожен навчальний заклад

На території школи було 13 прильотів ворожих снарядів, стіни та дах будівлі зазнали руйнувань. Ми вирішили боротися за кожен будинок. Хотіли показати незламність, і що не допомагатимемо ворогам руйнувати наші заклади — вони знову працюватимуть. 

Ми відновили приміщення школи, але вона не могла існувати без укриття, тому взялися за його створення. Ідея зробити укриття в стилі «Будинка гобітів» належить мені. Я дуже люблю письменника Джона Толкіна та Пітера Джексона, який є режисером трилогії «Володар перснів». Ми хотіли зробити «Будинок гобітів» родзинкою школи, тому дуже постаралися, аби тут все було гарно. У нас дуже яскраві кольори, стильні малюнки та вирізьблені дерев’яні двері з декором. 

Укриття «Будинок гобітів» на території Мостищенської філії Гостомельського ліцею №1. Фото з архіву Олександра

Світ вчасно підкидав нам потрібних людей, адже робити такі двері на замовлення дуже дорого. Так вийшло, що тоді в Мощуні на Київщині ми різали дрова для літніх людей і для тих, чиї діти воюють на фронті. І от ми допомагали одній сім’ї різати дрова, а вони зробили для нас вікна та двері з декораціями.

Ще в школі ми плануємо створити мурали та прикрасити територію, аби вона мала незвичайний вигляд.

Приміщення Мостищенської філії Гостомельського ліцею №1 та укриття поряд. Фото з архіву Олександра

Не лише укриття, а й творчий простір для дітей

«Будинок гобітів» вміщує до 70 дітей. Зараз діти можуть перебувати в цьому місці як в укриті під час тривог, але ми також проводимо там різні заходи, майстер-класи. Нещодавно поліція проводила лекцію про правила дорожнього руху, а ще плануємо там організувати День святого Миколая.

Ми хочемо позиціонувати це місце не лише як укриття, але й як безпечний простір для дітей, де можна гарно і з користю провести час. 

Нам вдалося створити «Будинок гобітів» з нуля за менш ніж чотири місяці. За його інтер’єр я боровся дуже довго — хотів поставити там камін та інші декорації — але в ДСНС не погодили за правилами безпеки. Тоді на допомогу прийшла знайома художниця Юлія, яка створила чудові розписи приміщення. Дітям дуже подобається «Будинок гобітів». Коли вони приходили сюди вперше, то ми просили оцінити місце за десятибальною шкалою. Вони завжди ставлять високі бали «Будинку гобітів» і кажуть, що він казковий, навіть якщо не знають про «Володаря перснів». 

Інтер’єр «Будинку гобітів». Фото з архіву Олександра

Маленькими кроками до спільної мети

Директор ліцею називає мене «хрещеним батьком» дітей у школі, адже завдяки нашій роботі вони можуть її відвідувати. Школа — це не просто місце для навчання: тут діти розвиваються та спілкуються зі своїми однолітками. У них забрали цю можливість, а ми хочемо її відновити.

Олександр Кагал з маленькими відвідувачами укриття. Фото з архіву Олександра

Своїм прикладом ми показуємо іншим, що можна робити все, що можливо, навіть маленькими кроками. Зараз треба бути або на фронті та боронити нашу країну, або працювати в тилу над важливими речами, які теж наближають нас до перемоги. Зараз ми створюємо інше укриття для садочка на 300 дітей в Озерах, а також бібліотеку з арт-простором і кінотеатром в Горенці.

Я хотів би, щоб «Гуртум» підтримали фінансово інші організації, аби була можливість найняти на роботу юриста та бухгалтера, які б спілкувалися з місцевою владою, а я міг розвивати фонд і працювати з об’єктами. 

Волонтерська команда благодійного фонду «Гуртум».Фото з архіву Олександра

Я приділяю фонду майже весь свій час, тому можливості працювати додатково немає. Дружина паралельно веде кілька проєктів з SMM та працює над фондом, але це теж тяжко. До того ж, ми вкладаємо власні кошти в цю роботу. І хоч наша праця в «Гуртум» не про гроші, ми розуміємо, що фонду без них складно, особливо коли маємо кілька проєктів. І хоча буває дуже тяжко, я вірю, що це важливо, і ми робимо це недаремно.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі