Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тепер в Україні є власний «Будинок гобітів» як у «Володарі перснів». Хто і як створив на Київщині безпечний простір для дітей

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Після деокупації Гостомеля Олександр Кагал поїхав у громаду, аби допомагати місцевим розбирати завали та відновлювати зруйновані приміщення. Але чоловік завжди прагнув робити щось більше, тому у вересні минулого року разом з дружиною створив благодійний фонд «Гуртум», разом з яким допоміг відновити приміщення початкової школи в Гостомельській громаді та створити поряд казкове укриття «Будинок гобітів».

«Ми хочемо позиціонувати це місце не лише як укриття, але й як безпечний простір для дітей, де можна гарно і з користю провести час», — ділиться Олександр для ШоТам. А директор відновленої школи називає його «хрещеним батьком» для учнів закладу, адже завдяки підтримці фонду діти знову навчаються та спілкуються з однолітками.

Олександр Кагал

засновник благодійного фонду «Гуртум».

Прибирав завали, але завжди прагнув більшого

За освітою я юрист-міжнародник, але останні 18 років займався вебдизайном. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я долучився до місцевої тероборони — нам видали зброю, і ми стояли на вахті в Києві. Офіційно до тероборони я не належав, але допомагав хлопцям вчитися працювати з дроном. У мене був такий досвід, адже я мав власний дрон — знімав архітектуру та ділянки для візуалізації. Мені тоді пропонували підписати контракт з ТрО на 3 роки, але 15 квітня для цивільних відкрили доступ в Гостомель, тому я вирішив поїхати туди та спробувати себе у волонтерстві.

Я долучився до організації, яка прибирала завали та сміття. Крім цього, ми допомагали Гостомельській амбулаторії: відремонтували дах і вікна. Тоді в нас склалася така волонтерська байкерська спільнота, адже всі хлопці, з якими я працював, любили мотоцикли, тому ми завжди приїжджали в шоломах, і це було дуже ефектно.

Олександр Кагал під час будівельних робіт після деокупації Гостомельської громади. Фото з архіву Олександра

Згодом до нас звернулося керівництво Гостомельського ліцею з проханням допомогти прибрати приміщення Мостищенської філії ліцею №1, де була початкова школа. За три дні ми відновили дах, залатали отвори від обстрілів, а також прибрали приміщення. Ми тоді дуже допомогли школі, адже під час дощу їм повністю заливало третій поверх. 

Культура врятувала освіту

У вересні виникла ідея створити благодійний фонд «Гуртум».

Я ніколи не планував створювати власну організацію, адже не хотів займатися організаційними моментами та монотонною паперовою роботою — я просто хотів допомагати Україні у тяжкі часи.

Але так вийшло, що ми вже пообіцяли допомогти відновити початкову школу, тому в мене не було іншого виходу окрім як створити власний фонд. Мене підтримала дружина Катерина, яка працює зі мною над розвитком та є SMM-ницею. 

Олександр Кагал з дружиною Катериною отримали поляки за відновлену школу в Гостомельській громаді. Фото з архіву Олександра

Тоді культура врятувала освіту. Моя сестра була в Німеччині, і її подруга організувала благодійний концерт, на якому вдалося зібрати півтори тисячі доларів для роботи над закладом. На концерті були меценати, яким сподобалася наша ініціатива, тому вони задонатили ще кілька тисяч. Такий самий концерт дівчата організували в Канаді, де також зібрали кошти. А ще нас підтримала співачка ONUKA, яка влаштувала благодійний концерт у Гостомелі. Також допомогла українська організація «Краяни» в Японії.

Вирішили боротися за кожен навчальний заклад

На території школи було 13 прильотів ворожих снарядів, стіни та дах будівлі зазнали руйнувань. Ми вирішили боротися за кожен будинок. Хотіли показати незламність, і що не допомагатимемо ворогам руйнувати наші заклади — вони знову працюватимуть. 

Ми відновили приміщення школи, але вона не могла існувати без укриття, тому взялися за його створення. Ідея зробити укриття в стилі «Будинка гобітів» належить мені. Я дуже люблю письменника Джона Толкіна та Пітера Джексона, який є режисером трилогії «Володар перснів». Ми хотіли зробити «Будинок гобітів» родзинкою школи, тому дуже постаралися, аби тут все було гарно. У нас дуже яскраві кольори, стильні малюнки та вирізьблені дерев’яні двері з декором. 

Укриття «Будинок гобітів» на території Мостищенської філії Гостомельського ліцею №1. Фото з архіву Олександра

Світ вчасно підкидав нам потрібних людей, адже робити такі двері на замовлення дуже дорого. Так вийшло, що тоді в Мощуні на Київщині ми різали дрова для літніх людей і для тих, чиї діти воюють на фронті. І от ми допомагали одній сім’ї різати дрова, а вони зробили для нас вікна та двері з декораціями.

Ще в школі ми плануємо створити мурали та прикрасити територію, аби вона мала незвичайний вигляд.

Приміщення Мостищенської філії Гостомельського ліцею №1 та укриття поряд. Фото з архіву Олександра

Не лише укриття, а й творчий простір для дітей

«Будинок гобітів» вміщує до 70 дітей. Зараз діти можуть перебувати в цьому місці як в укриті під час тривог, але ми також проводимо там різні заходи, майстер-класи. Нещодавно поліція проводила лекцію про правила дорожнього руху, а ще плануємо там організувати День святого Миколая.

Ми хочемо позиціонувати це місце не лише як укриття, але й як безпечний простір для дітей, де можна гарно і з користю провести час. 

Нам вдалося створити «Будинок гобітів» з нуля за менш ніж чотири місяці. За його інтер’єр я боровся дуже довго — хотів поставити там камін та інші декорації — але в ДСНС не погодили за правилами безпеки. Тоді на допомогу прийшла знайома художниця Юлія, яка створила чудові розписи приміщення. Дітям дуже подобається «Будинок гобітів». Коли вони приходили сюди вперше, то ми просили оцінити місце за десятибальною шкалою. Вони завжди ставлять високі бали «Будинку гобітів» і кажуть, що він казковий, навіть якщо не знають про «Володаря перснів». 

Інтер’єр «Будинку гобітів». Фото з архіву Олександра

Маленькими кроками до спільної мети

Директор ліцею називає мене «хрещеним батьком» дітей у школі, адже завдяки нашій роботі вони можуть її відвідувати. Школа — це не просто місце для навчання: тут діти розвиваються та спілкуються зі своїми однолітками. У них забрали цю можливість, а ми хочемо її відновити.

Олександр Кагал з маленькими відвідувачами укриття. Фото з архіву Олександра

Своїм прикладом ми показуємо іншим, що можна робити все, що можливо, навіть маленькими кроками. Зараз треба бути або на фронті та боронити нашу країну, або працювати в тилу над важливими речами, які теж наближають нас до перемоги. Зараз ми створюємо інше укриття для садочка на 300 дітей в Озерах, а також бібліотеку з арт-простором і кінотеатром в Горенці.

Я хотів би, щоб «Гуртум» підтримали фінансово інші організації, аби була можливість найняти на роботу юриста та бухгалтера, які б спілкувалися з місцевою владою, а я міг розвивати фонд і працювати з об’єктами. 

Волонтерська команда благодійного фонду «Гуртум».Фото з архіву Олександра

Я приділяю фонду майже весь свій час, тому можливості працювати додатково немає. Дружина паралельно веде кілька проєктів з SMM та працює над фондом, але це теж тяжко. До того ж, ми вкладаємо власні кошти в цю роботу. І хоч наша праця в «Гуртум» не про гроші, ми розуміємо, що фонду без них складно, особливо коли маємо кілька проєктів. І хоча буває дуже тяжко, я вірю, що це важливо, і ми робимо це недаремно.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі

Суспільство

На Київщині встановили рекорд України за найдовший ланцюг з українських хустин (ФОТО)

Опубліковано

На Київщині встановили новий рекорд України — «Найдовший ланцюг з українських хустин». Це сталося 5 жовтня 2024 року в селі Підгірці.

Керівниця Національного Реєстру Рекордів України Лана Вєтрова повідомила, що в ланцюзі налічується 377 хустин, об’єднаних у ланцюг завдовжки 421 метр.

«Українська хустина — це наша культурна спадщина, наш оберіг. Цим рекордом ми хочемо показати всьому світу, що, незважаючи на труднощі, ми продовжуємо жити, творити та вірити у майбутнє нашої країни», — зазначила організаторка рекорду, заступниця директора Підгірцівського ліцею Надія Бевз.

Про встановлений рекорд

Кожна хустина має бірку з інформацією про її походження. Цей символічний ланцюг об’єднав усю Україну, включаючи хустини з різних регіонів — від червоних з заходу до чорних з темними візерунками, що носили жінки у важкі часи.

Читати також: Українка перемогла на Турнірі найсильніших юніорів Європи з настільного тенісу

Лана Вєтрова також поділилася враженнями:

«Під час підрахунку я не могла відвести погляд від краси візерунків на цих хустинах».

Нагадаємо, що у Києві провели перегони на вітрильниках серед ветеранів та встановили рекорд України (ФОТО).

Фото: Лана Вєтрова.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Галичина» запустила рекламу для українців за кордоном: три причини повернутися додому

Опубліковано

Молочна компанія «Галичина» створила рекламну кампанію у містах за кордоном, де їхня продукція навіть не продається.

Про це повідомляє компанія у своєму інстаграм.

Мета — нагадати українцям про дім. На плакатах зображені пляшки йогурту і три причини повернутися додому.

Фото: «Галичина»
Фото: «Галичина»

Кампанія з’явилася в Берліні, Лондоні та Торонто – містах з великою українською діаспорою.

«Плакати розміщені в людних місцях і привертають увагу. Але справжній сенс зрозуміють тільки українці», — коментують у компанії.

Нагадаємо, що у Львові пройшов перший Ярмарок ветеранського бізнесу (ФОТО).

Також ми повідомляли, що українка перемогла на Турнірі найсильніших юніорів Європи з настільного тенісу.

Фото: «Галичина».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Український розробник створив інструмент для пасивного пошуку роботи

Опубліковано

Ярослав Характерник, Golang Developer, розробив інструмент, який допомагає у пасивному пошуку роботи, особливо для фахівців з досвідом у кількох компаніях.

Про це розробник повідомив на форумі DOU.

Принцип роботи простий: ви додаєте посилання на LinkedIn-профілі компаній із США, Великобританії та ЄС, а інструмент генерує профілі українців, які працюють у цих компаніях. Вони можуть допомогти вам з рекомендаціями.

Читати також: Міноборони запровадить повістки з QR-кодом для прозорої мобілізації

Як зазначає Ярослав, важливо налагоджувати контакти заздалегідь, навіть якщо ви не шукаєте роботу активно. Рекомендації значно підвищують шанси на успіх при працевлаштуванні.

Код інструменту доступний на GitHub.

Нагадаємо, що в Україні запустили чат-бот для жінок, які хочуть приєднатися до ЗСУ.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі