Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

9 українських фільмів, які вийдуть на великих екранах у 2024 році

Опубліковано

Цього року кінотеатри порадують глядачів новими українськими фільмами, що обіцяють дивувати й захоплювати. Серед очікуваних стрічок: історія про життя жителів прифронтового села «Сірі бджоли»; містичний трилер «Демони», натхненний українськими легендами; політичний трилер «Редакція», що розкриває темні сторони журналістики; драма про кохання та втрати «Ти мене любиш?» тощо.

Редакція ШоТам створила добірку з фільмів, на які ми чекаємо у 2024 році.

«Сірі бджоли» Дмитро Мойсеєв

Фільм «Сірі бджоли», знятий за однойменним романом Андрія Куркова, розповідає про життя жителів «сірої зони» на Сході України. Двоє сусідів-пенсіонерів, які єдині не виїхали з села, ведуть скромний побут, іноді спілкуються й загалом намагаються облаштувати своє життя в постійній небезпеці. Та звичний уклад порушується, коли в селі з’являється російський снайпер…

«Конотопська відьма» Андрій Колесник

На створення фільму режисера надихнув образ відьми з давньоукраїнських легенд, а також реальна історія про жінку з Конотопа, яка безстрашно кляла російського солдата, що вдерся на танку до її рідного міста, та заявляла, що «в Конотопі кожна друга — відьма».

За сюжетом, прадавня відьма з Конотопу, закохавшись у звичайного хлопця, давно відмовилася від своїх сил. Але після того, як на початку повномасштабного вторгнення російські солдати захоплюють місто і жорстоко вбивають її коханого, вона вирішує помститися, насилаючи жахливі криваві кари на вбивць свого нареченого.

Фото: скриншот з фільму

«Редакція» Роман Бондарчук

Головний герой фільму Юра є журналістом-ідеалістом, який бореться за справедливість. Та ситуація в його регіоні критична, адже там безперервно горять ліси. Аби привернути до екологічної катастрофи увагу Європи чи хоча б місцевих газетних редакторів, Юрі доводиться маневрувати між передвиборчими кампаніями майбутніх мерів, які танцюють у соціальних мережах, проводять акції один проти одного, а головний кандидат роздає порожні обіцянки.

«Ти мене любиш?» Тоня Ноябрьова

Історія дорослішання та становлення покоління на тлі розпаду СРСР стала основою для другого повнометражного фільму режисерки Тоні Ноябрьової, відомої за стрічкою «Герой мого часу». Події драми розгортаються в Києві у 1990 році. 17-річна студентка театрального училища Кіра після розлучення батьків зіштовхується з моральними викликами та необхідністю ухвалювати дорослі рішення.

Фото: DzygaMDB

«Назавжди-назавжди» Анна Бурячкова

Ця драма про школу й аб’юзивні стосунки є дебютним повнометражним фільмом режисерки та кліпмейкерки Анни Бурячкової.

Події відбуваються в Києві 1998 року. 15-річна Тоня переходить з центральної школи до навчального закладу в спальному районі. Вона намагається знайти своє місце в новому колективі й опиняється в любовному трикутнику, відчуваючи симпатію до однокласника Журіка та брата подруги Сані. Водночас її переслідує колишній хлопець, через якого вона змінила школу.

Фото: Київський тиждень критики

«Степне» Марина Врода

Українсько-німецький фільм «Степне» — це повнометражний ігровий дебют режисерки Марини Вроди.

Фільм розповідає історію кількох днів з життя літнього чоловіка, який приїжджає в українське село Степне, щоб доглядати за своєю матір’ю, що вмирає. Перед смертю та розповідає йому про речі, закопані в сараї, які змушують головного героя згадати про колишні мрії та все, чого він прагнув, але так і не досяг.

«Ти — космос» Павло Остріков

За сюжетом, відлюдькуватий український далекобійник Андрій протягом двох років подорожує на космічному вантажному судні до найближчої чорної діри. Разом з бортовим комп’ютером Максимом, запрограмованим розважати пілота, він має скинути в чорну діру контейнери з ядерними відходами.

Та раптом Земля вибухає, і Андрій вважає себе єдиною людиною у Всесвіті, доки на зв’язок з ним не виходить лаборантка французької космічної станції Катрін. Андрій і Катрін вирішують летіти назустріч одне одному. Ця подорож триває три довгі роки, протягом яких герої закохуються.

Фото: скриншот з фільму

«Вторгнення. Операція “Дунай”» Петро Миколаїв

Велика травнева українська прем’єра надзвичайно важливої картини, яка ще раз доводить, що історія повторюватиметься, якщо ворога не зупинити.

Цей політичний трилер розповідає про події 1968 року в країні-заручниці соціалістичного табору — тодішній Чехословаччині, — куди для придушення національно-визвольних настроїв вторглися радянські танки. Події Празької весни, коли народ повстав проти окупантів, мають чіткі паралелі з тим, що відбувається в Україні сьогодні. Це кіно важливе для розуміння того, що КДБ продовжує діяти за тією самою методичкою.

«Відблиск» Валентин Васянович

Український військовий хірург Сергій під час російсько-української війни потрапляє в полон. Там він стає свідком жахливих сцен приниження, знущання та катування українців російськими окупантами. Після обміну полонених Сергій звільняється та повертається до свого колишнього цивільного життя та намагається відновити стосунки з колишньою дружиною та дочкою. Чоловік вчиться заново бути людиною та батьком, який уміє любити й підтримувати своїх близьких.

Фото: Київський тиждень критики

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі