Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
image 2019 03 23 132009 image 2019 03 23 132009

Суспільство

Життя без сміття. В Україні набирає обертів флешмоб #trashtag

Опубліковано

#trashtag або ж #detrashed – це челендж, в якому люди роблять фотографії брудної місцевості, а потім беруться за прибирання сміття і публікують в мережі фото вже прибраного місця. Громадська активістка Олеся Вершигора вперше провела цей флешмоб в Києві. Вона розповіла #ШоТам як організувати trashtag-challenge у своєму місці та чому #trashtag – це вам не суботник.

Олеся Вершигора, організатор флешмобу #trashtag

Як організувати?

Олеся Вершигора – громадський активіст, зізнається, що її давно турбувала проблема засміченості, зокрема і в столиці. «Я давно хотіла організувати такий захід, щоб об’єднати людей і всім разом зробити щось корисне для нашої екології» – каже Олена. «Я створила групу в фейсбуці для всіх бажаючих долучитися до trashtag-challenge і, несподівано, мене підтримало дуже багато незнайомих людей, а також громадських організацій».

Читайте також: “Антистрінги” для чоловіків: як ветерани зробили бізнес на трусах

Серед останніх Олеся відмічає українські спільноти з циркулярної економіки, що використовують відходи як ресурси, ініціативу «Друге життя», «Еко-сорт» та проект «Сортування для чайників». Останні перед початком челенджу проводили для учасників інструктаж, що треба знати для особистої безпеки перед тим, як збирати сміття.

учасники акції проходять інструктаж, як збирати сміття

Правила «бою»

«Найперше і головне правило – обережність!» – наголошують інструктори. В жодному разі не можна збирати сміття голими руками, слід завжди використовувати рукавички. Ми не знаємо, з чим зіткнемось під час пошуків, тому, слід бути готовим до всього і з особливою уважністю ставитись до колючо-ріжучих предметів, особливо до шприців. Знайшовши останні, варто перед тим, як кидати їх в загальний сміттєвий мішок, скласти шприци в закриту ємність, яку вони не проколюють.  

Що взяти з собою?

Якщо акцію проводять волонтери, скоріш за все – не буде спонсорів, а отже доведеться самим подбати про весь необхідний «реквізит». Активісти, що допомагали Олесі, склали для всіх бажаючих провести подібний челендж, перелік всього, що може вам знадобитися.

Читайте також: Реальніше ніж Word of Tanks! Чоловік створив 3D-батли в Чорнобилі

Найперше – це рукавички. Причому, бажано взяти ще й запасні, на випадок якщо перші порвуться, адже буває різне. Також, вам знадобляться цупкі сміттєві пакети. Їх кількість та ємність залежить від масштабу площі, яку ви плануєте прибирати, а також від кількості людей, задіяних у вашій акції. Олеся розповідає, що в її групі активістів було 23 людини, які зібрали 38 мішків трешу і 41 мішок з вторсировиною.

Ємність мішків складала від 50 до 80 літрів. Також, чимало місця зайняли просто знайдені речі досить великого об’єму – п’ятнадцять автошин, один старий матрац від ліжка, тощо.

Олеся сміється, що подекуди сміття буває геть незвичним, що навіть не очікуєш знайти подібне. «Найсмішнішою знахідко в нас під час прибирання став кокошник» – ділиться вона: «Такий кумедний, як в Олі Полякової. Навіть не уявляємо, як він опинився на звалищі».

До того ж, вам знадобиться палка для збору невеликого сміття і дощовик на випадок негоди. «В день проведення нашої акції, як на гріх, був досить сильний дощ» – згадує Олеся. – «Добре, що людей це не зупинило в бажанні зробити хорошу справу». За підрахунком організатора, на подію в інтернеті відгукнулось аж 135 чоловік, і якби не дощ, Олеся певна, їх би прийшло значно більше. В цілому, акція тривала дві з половиною години.

Подбав про сміття – подбай про себе

Розібравшись із основним спорядженням переходимо до списку того, що бажано мати учасникам для їх особистих потреб. Найперше – вода. А також снеки і бутерброди. Праця на свіжому повітрі виснажує і скоро неодмінно захочеться пити, навіть в холодну погоду. Також, добре про всяк випадок мати з собою аптечку – хоча б лейкопластир і йод. Одягатися треба комфортно: спортивний одяг, зручне взуття (кросівки, черевики, тощо).

Визначаємось з місцем проведення

Варто заздалегідь подумати, де краще робити такий захід. Олеся обрала для цього Гідропарк в м. Києві. Якщо вибране вами місце належить до таких об’єктів, як популярні парки, місця відпочинку туристів, центральні сквери міста  – бажано взяти дозвіл на проведення акції, щоб потім не виникало непорозумінь. Як не як – тридцять і більше людей з мішками, що активно блукають парком, «перевертаючи» все в пошуках сміття, можуть зацікавити поліцію. Олеся брала дозвіл в місцевому КП «Плесо», відправивши туди запит. Контакти дізналась через інтернет. Проблем з дозволом не виникло – зазвичай міські служби тільки раді таким проявам громадської активності. Втім, якщо ви вирішите прибрати ліс або ділянку, що не знаходиться в центрі міста і не відвідується великою кількістю людей – скоріш за все, дозвіл вам не знадобиться.

Хто такі трештегери?

Олеся каже, що в її акції взяло участь 23 людини. Половина з них – її друзі і знайомі. Проте, несподівано багато людей прийшло, дізнавшись про челендж з інтернету. «Важко визначити, яким саме людям це цікаво» – каже Олеся. Серед учасників і молодь, і люди 40-50 років, часто – представники громадських організацій. «Був в нас батько з сином Павлом, який, з розповіді тата, прокинувся аж о п’ятій ранку, щоб тільки не пропустити акцію, на яку дуже довго чекав». Серед інших дітей, які приходили з батьками, була одна дівчинка, що так сильно зацікавилась переробкою сміття і його сортуванням, що після челенджу почала вдома наполягати, щоб її мама правильно сортувала сміття, як цьому вчили на акції.

Читайте також: Квест кімната як бізнес. Історія з Маріуполя

«Взагалі, спільна праця об’єднує людей» – каже Олеся, і розповідає, що після trashtag – челенджу в неї з’явилось багато нових приятелів, а також покращились стосунки з людьми, з якими раніше спілкувались мало, але ті несподівано вирішили прийти і підтримати її ініціативу. «На нашу акцію прийшов мій знайомий, що виготовляє екологічні лампи. Я навіть не очікувала, що він прийде. Ця акція показала багатьох людей з іншої, невідомої сторони. Ми дуже гарно поспілкувались, поки прибирали. Навряд чи в буденному насиченому житті ми б знайшли час отак вибратись на природу і просто поговорити».

Жінка ділиться, що знайшла і нових друзів – сімейну пару з Дніпра: людей близьких по духу, спілкування з якими  продовжується і після акції. Тож челендж – це не тільки можливість зробити щось суспільно корисне, а й шанс краще пізнати знайомих, знайти нових друзів, можливо – навіть кохання, всяке буває в житті.

#trashtag – це вам не суботник!

Саме така основна мета челенджу. Олеся наголошує: «Ми маємо показати, що прибирати і бути соціально-активним – це круто! І не має стосунку до тих радянських «суботників», які в нас асоціюються з примусовою працею». Скептично налаштовані громадяни, звісно, можуть зауважити, що прибирання – задача комунальників, яким ми платимо податки. Проте, зі слів Олесі – навіть серед її знайомих, далеко не всі працюють офіційно і платять той самий податок. А в будинку, де раніше жила організаторка акції, і досі висить об’ява про комунальний борг, який не сплатили його жителі.

Читайте також: Як люди з інвалідністю у Києві годують кексами офіси Google та Ernst&Young

«Це «палиця з двома кінцями» – переконана жінка. Немає сенсу розбиратися, хто більше не правий і більше зобов’язаний одне-одному: держава нам чи ми державі. «Якщо є можливість зробити життя хоч трохи кращим, я буду рада взяти в цьому участь!» – запевняє жінка.

Суспільство

На в’їзді в Донецьку область підняли прапори бригад, які її обороняють

Опубліковано

Біля стели в’їзду до Донеччини були підняті прапори тих бригад, батальйонів і підрозділів Сил оборони, які боронять край від російського окупанта.

Про це повідомляють в Генеральному штабі ЗСУ.

Про ініціативу

На в’їзді до Донецької області встановлена стела з українським національним елементом – мозаїчною вишиванкою та характерними для цього регіону деталями.

Наприклад, герб має зображення в золотому полі на чорному фоні синю пальму. Його увінчує золота стилізована корона з каштанових листків, а навколо є вінок з зелених дубових гілок, обрамлений пурпуровою стрічкою з девізом: “Можливість доведена на ділі”.

Читати також: В Києві зʼявилася нова скульптура на честь українських військових

На стелі розміщено безліч написів та синьо-жовтих стрічок, які включають особисті автографи бійців, а також послання агресору, що направлялося у бік, куди відправили російський корабель.

Багато військових, волонтерів, медиків та капеланів, які працюють у зоні бойових дій або повертаються звідти після виконання завдань, фотографуються тут. Бійці одного з підрозділів оновили фундамент біля стели, очистили місце від сміття, залагодили та пофарбували металеві жердини для прапорів.

Історичні факти

У 1896 році коваль Олексій Мерцалов створив пальму із залізничної рейки, відому як “Пальма Мерцалова”, яка символізує економічний потенціал регіону, пов’язаний з вугіллям та іншими сферами. Жовтий колір символізує спекотний степовий клімат.

Нагадаємо, що Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова.

Фото: Генеральний штаб ЗСУ

Читати далі

Суспільство

В Києві зʼявилася нова скульптура на честь українських військових

Опубліковано

На Аскольдовій могилі у Києві встановлено нову мініскульптуру “Герої”, яка вшановує українських воїнів. В цьому урочищи поховані Дмитро Коцюбайло (Да Вінчі), Андрій Пільщиков (Джус), Марко Паславський (Франко).

Про це повідомляють в Ми – Україна.

Про витвір

Бронзова скульптура під назвою “Герої” відображає воїна, який вклоняється перед українським прапором. Щоб ретельно розглянути її, перехожим доведеться також вклонити коліно, тому що скульптуру встановлено на низькій висоті.

фото: Владислав Паливода

Читати також: Український режисер презентував стрічку “Ми, наші улюбленці та війна” на Doc Kyiv Fest

Меценати проєкту подарували місту скульптуру, а зібрані кошти в розмірі 450 тисяч гривень передадуть підрозділу “На щиті”. Ці кошти будуть використані на закупівлю коліс і мастил для автівок, які перевозитимуть полеглих героїв додому.

Нагадаємо, що Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова.

Також ми повідомляли, що Brave1 розробили дистанційний комплекс для розмінування.

Фото: Владислав Паливода

Читати далі

Суспільство

В Києві відбудеться музичний фестиваль “Пожежа”: коли та хто виступатиме?

Опубліковано

7 квітня о 16:00 в київській Малій Опері відбудеться фестиваль Пожежа, цього разу з лайнапом з електронних музикантів. 

Про це повідомляє Лірум з посиланням на організаторів.

Які музиканти візьмуть участь?

7 квітня на сцені Малої Опери виступнять музиканти:

  • Nahaba;
  • Kurs Valüt;
  • Ariadna;
  • Badwor7h;
  • Нестор.

Історія фестивалю “Пожежа”

Все почалося в Київському університеті імені Тараса Шевченка, де студентський парламент Інституту філології організовував університетські заходи. Після вторгнення команді довелося переосмислити масштаби своїх планів. З цього виник проєкт Пожежа.

Фото: Дмитро Черніков

Фестиваль мав на меті популяризацію української культури та музики. Організатори прагнули, щоб український контент був основним, а не просто альтернативою російському.

Читати також: Український режисер презентував стрічку “Ми, наші улюбленці та війна” на Doc Kyiv Fest

Організацією Пожежі займаються четверо людей. Міша Юров – креативний директор, відповідає за технічні аспекти, вибір локацій та комунікації. Іванка Гуменюк – кураторка маркету на фестивалі, також працює над ідеями та нововведеннями. Дизайнерка Настя Карацюпа відповідає за дизайн івенту. Недавно до команди приєдналася Настя Слєпцова, яка займається контентом для TikTok.

Тематика цьогорічного фестивалю

Існують дві версії щодо того, чому темою цьогорічного івенту стала електронна музика. Згідно з офіційною версією, Міша поєднав естетику приміщення з його історією, використовуючи мотиви опери, що підкреслюють металічне звучання артистів електронної сцени.

Фото: Дмитро Черніков

Неофіційна версія говорить, що рішення було прийнято виключно на основі естетичних вподобань команди. Організатори пояснюють, що це типова практика для більшості їхніх івентів: запрошують виконавців, яких справді слухають та люблять. На етапі планування фестивалю команда складає список потенційних виконавців, а потім відбирає найбільш підходящих, враховуючи тематику івенту, технічні можливості місця проведення та гонорари артистів.

Купити квитки на подію можна тут.

Нагадаємо, що Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова.

Також ми повідомляли, що вже оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024.

Фото: Дмитро Черніков

Читати далі