Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

ЖЕК у смартфоні: як діджитал-платформа вирішує побутові проблеми українців

Опубліковано

Довжелезні черги та нескінченні гудки у телефоні – саме з цим у більшості людей асоціюється ЖЕК. В Україні створили сервіс, який показує, що комунальний побут може бути комфортним, а розв’язувати проблеми ЖКГ можна не виходячи з дому. Платформу ДЖЕК позиціонують як “пульт управління будинком”.  Завдяки сервісу можна і комуналку оплатити, і майстра викликати, і замовити будь-які ЖКГ-послуги. А для цього потрібен лише телефон, або комп’ютер.

Євгенія Дубінська

Євгенія Дубінська

СЕО ДЖЕК, керівниця групи компаній BBG, 10 років працює у сфері ЖКГ. Разом з СЕО Fedoriv Group Андрієм Федорівим та керівником IT-компанії Verter.Digital Transformation Анатолієм Вовнюком створила онлайн-платформу ДЖЕК.

Що таке ДЖЕК?

Ми називаємо ДЖЕК “пульт управління будинком”. Адже всі базові функції ефективного домоуправління ми зібрали в одному місці. Завдяки платформі мешканці багатоквартирних будинків можуть легко спілкуватись зі своїми управителями та сусідами, і розв’язувати проблеми ЖКГ в онлайні. І все це без довжелезних черг та нескінченних гудків у телефоні.

Ідея створити максимально корисну платформу для мешканців, управителів і ОСББ, яка б діджиталізувала комунікацію між ними, у нас була давно. Але повний локдаун показав, що побутові проблеми мешканців загостились. Адже розв’язувати якісь питання з сусідами чи оплатити комуналку стало просто небезпечно. А перевести всі функції ЖЕКу в онлайн – найкраще рішення. Я залучила до проєкту інших інвесторів – СЕО FEDORIV GROUP Андрія Федоріва та керівника IT-компанії Verter.Digital Transformation Анатолія Вовнюка.  Зараз у нашому проєкті є близько 50 спеціалістів різних рівнів.

І комуналку оплатити, і клінера викликати з телефону

Взагалі, ДЖЕК – це поєднання декількох важливих елементів. Це корисний мобільний додаток для мешканців багатоквартирних будинків, який можна безкоштовно завантажити в App Store або Google Play. З іншого боку, ОСББ та управителі багатоквартирних будинків можуть зареєструватися на онлайн-платформі та отримати доступ до СRM-системи, в якій вони можуть з легкістю організувати управління багатоквартирним будинком – від нарахування платіжок до комунікації зі співвласниками та проведення голосувань. 

Крім того, ДЖЕК можуть використовувати і жителі котеджних містечок для комунікації між собою, і органи місцевого самоврядування, які можуть зробити сферу ЖКГ свого міста справді прозорою.

Завдяки платформі в кілька кліків можна оплачувати всі комунальні  рахунки без додаткових комісій. Бо раніше це можна було робити на різних сайтах. Також легко викликати сантехніка, електрика чи інших спеціалістів.

Є велика проблема, коли неочікувано для людей відключають воду чи електрику. У додатку є кабінет, через який можна дізнатись коли і які відключення плануються, про аварії та ремонти. А також не встаючи з дивану ви зможете брати участь в опитуванні жителів, в опитуваннях які стосуються будь-яких справ у будинку, та отримувати максимально оперативні повідомлення від ОСББ або управителя. Звісно, усе це можливо лише у випадку, коли в ДЖЕКу зареєстровані не лише мешканці будинку, але й управитель або ОСББ, які цей будинок обслуговують Адже це саме вони повідомляють про ремонти чи відключення, надсилають рахунки абощо. 

Якщо у вас в під’їзді перегоріла лампочка чи тече дах, що ви робите зазвичай? Телефонуєте на сотні номерів чи стукаєте у 10 дверей, щоб залишити скаргу. У ДЖЕК можна залишити заявку, слідкувати за статусом виконання та навіть отримати фідбек від управителя. Все можна зробити онлайн. 

Читайте також: Як створити ОСББ і не спіткнутись об ЖЕК – поради експерта

Найбільший пік долучення мешканців будинків до ДЖЕК був у час, коли ми запропонували дуже зручну функцію зміни постачальника газу. До речі, більшість українців не знають про таку послугу, але кожен має можливість змінити постачальника газу, якщо вас не влаштовує ціна. Нам дуже дякували у коментарях, ми отримали дуже позитивний фідбек – видно, що зміна постачальника газу допомогла тисячам людей економити чимало коштів. 

А загалом ми намагались зробити все, щоб у ДЖЕК були ті послуги, які стосуються побуту. У нас можна навіть замовити клінер чи доглядальницю.

Хочемо навчити пенсіонерів користуватись діджитал-ЖЕКом

Діджитал-технології зазвичай розраховані для молоді, але ми прагнемо до того, щоб платформа була зрозумілою і для старшого покоління. Хочемо, щоб бабусі та дідусі більше не витрачали свого часу і здоров’я, щоб додзвонитись у ЖЕК чи вистояти в черзі. Але ми розуміємо, що в когось можуть виникати питання щодо того, як користуватися тією або іншою функцією. У нас є телефон підтримки, де можна поставити будь-які питання – 0800500088. Також ми вже проводимо онлайн-семінари. Ми переконані, що навіть літні люди можуть легко оплачувати комуналку через ДЖЕК та брати участь у житті свого будинку. Адже чимало бабусь та дідусів з легкістю опанували функціонал соціальних мереж, а ДЖЕК – ще простіший. 

Читайте також: Створила сайт у 60 років! Як бабуся в Івано-Франківську робить з пенсіонерів фрілансерів

Також ми працюємо як консультаційний центр. У партнерстві з  Асоціацією управителів житлом та Інститутом муніципального менеджменту організовуємо навчання для всіх охочих щодо найактуальніших та найважливіших питань щодо комуналки. 

ДЖЕК корисний і для ЖЕКів

Платформа корисна не тільки для мешканців багатоквартирних будинків. ОСББ та управителі також отримують зручний і потрібний в роботі функціонал: вони можуть виставляти рахунки та контролювати надходження, публікувати новини для мешканців певного будинку, а також отримати  власний повноцінний сайт.

Завдяки платформі можна легко автоматизувати внутрішні процеси ЖЕКів. Наприклад, ви знаєте як бухгалтер готує рахунки за комуналку? Завантажує вручну квитанції, звіряє цифри, періоди нарахування, вираховує боржників. Це ж купа часу! У нас це все автоматизовано. Тому зручно для всіх.

Свої послуги через ДЖЕК можуть пропонувати різноманітні майстри: сантехніки, електрики, слюсарі та багато інших. Ми хочемо давати можливість малому та середньому бізнесу пропонувати свою роботу для мешканців, яким потрібні ті або інші послуги.  

Також ми працюємо для органів місцевого самоврядування, для яких ми реалізуємо окремий функціонал. Мер міста в онлайн режимі зможе спостерігати як працює сфера ЖКГ. Я  дуже сподіваюся, що ця нарешті стане прозорою та зрозумілою.

Платформа безкоштовна для мешканців

Як тільки ми почали працювати над проєктом, одразу почали розповідати про це у соціальних мережах, через асоціацію управителів, на різних форумах. Сьогодні до нас приєдналось понад 9700 співвласників з 1300 населених пунктів та понад 200 ОСББ та управителів. Показники постійно зростають. Ми намагаємось проводити різні заходи, щоб якомога більше людей дізналось про ДЖЕК. Наприклад, конкурс для ОСББ.

Читайте також: Своя Швейцарія у дворі — як одесит започаткував школу добросусідства

Ми прагнемо, щоб якомога більше управителів приєднались до платформи, адже вони мають змогу завантажувати сюди свої рахунки та послуги. Тоді ДЖЕК зможе працювати на повну потужність. 

Платформа для мешканців є безкоштовною – адже вони мають базовий функціонал. А от для управителів та ОСББ спеціально передбачений додатковий функціонал, окрім базового – і це вже може реалізовуватися за додаткові кошти.

ДЖЕК фінансується за рахунок венчурних інвестицій від декількох інвесторів. Це поширена практика для подібного роду стартапів.

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі