Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як створити ОСББ і не спіткнутись об ЖЕК – поради експерта

Опубліковано

“Не працює ліфт, брудно у під’їзді, перегоріли лампи, комунальники не хочуть ні за що братись”. Як часто кожен із нас нарікає на погану якість комунальних послуг чи відсутність будь-якої відповідальності. Тому українці все частіше починають створювати ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку), бо це чудова нагода взяти у свої руки управління благоустроєм свого помешкання. Але, як же легко обійти ЖЕК та створити ОСББ і не пересваритись з усіма сусідами?

Про це нам розповів голова правління об’єднання мешканців багатоповерхівки Андрій Саук з міста Бровари, який вже п’ять років привчає сусідів відповідати за свій дім.

Андрій Саук

Голова ОСББ і засновник Школи ефективного ОСББ з міста Бровари Київської області

ОСББ vs ЖЕК

Дуже часто ОСББ плутають з ЖЕКом, або управляючою компанією. Насправді, ЖЕК – це комунальна, або приватна компанія, яка займається обслуговуванням вашого будинку. А от ОСББ – це об’єднання співвласників,  тобто коли ми з сусідами вирішили разом щось робити, щоб жити у чистому охайному будинку своєї мрії.

Ми самі можемо визначати, які роботи виконувати у будинку, або яких підрядників наймати. Коли люди починають самі себе обслуговувати, то якість послуг краща, а вартість нижча, ніж у ЖЕКу.

Тут я завжди порівнюю, що коли ми щось робимо для себе і для інших, то це як люди в селі вирощують свиней собі і на продаж. Для себе ти робиш найкраще, а для когось – абияк. Так і тут. У нас складно отримати від сторонніх людей послуги нормальної якості. Це треба  постійно контролювати.

Так виглядає під’їзд будинку, яким завідує Андрій Саук

Звісно, ЖЕК також може працювати якісно, але якщо є відпрацьована дієва система контролю за ними. Якщо при ОСББ двірник погано працює, то ви його можете звільнити, або навпаки, дати премію за хорошу роботу. То у ЖЕКу ви нічого не зробите. Ну, хіба що напишете скаргу, яку все одно ніхто не розгляне.  

У чому проблема ЖЕКу? Це замкнуте коло, адже люди не отримують послуг відповідної якості і перестають платити. А ЖЕК не отримує достатню суму для обслуговування будинку і якість падає. Коли створюється ОСББ, то кількість боржників завжди зменшуються, бо люди розуміють, що платять собі, а не комусь в кишеню. 

Міфи про ОСББ

Зараз є багато міфів про ОСББ, які розповсюджують люди, що не зацікавлені у створенні таких об’єднань. 

Міф 1. Голова правління візьме кредит, вкраде гроші, а банк забере квартири. Варто зрозуміти, що голова навіть не є власником тієї лопати, якою користується ОСББ. Коли є необхідність взяти кредит в банку, то під заставу йде надходження майбутніх періодів, а не майно.

Міф 2. Держава забирає субсидії. Ні, всі субсидії залишаються, так само як і при ЖЕКу. 

Міф 3. Тарифи для ОСББ надаються як для юридичних осіб.
Це не правда, зараз вже всі послуги для ОСББ надаються як для фізичних осіб, як для населення і ви не будете переплачувати. 

Як боротись з боржниками

Звісно, навіть коли ви створюєте ОСББ, то все одно будуть ті люди, які не будуть вчасно сплачувати послуги. Я не вважаю, що з ними потрібно боротись, треба стати союзниками, щоб разом жити в нормальному будинку. Для мене головне не проявляти агресію до боржника. До них потрібно підходити з іншого боку: що я можу зробити, щоб ти почав платити? Я можу допомогти? Таке ставлення дуже допомагає.

Отже, є три типи боржників:

  • Хто не може, але хоче. Це ті люди, які через складні життєві ситуації не можуть платити. Тому до них ми звертаємось з питанням, чи можемо допомогти якось, або запропонувати якусь роботу в будинку. 
  • Хто може, але не хоче. Це зазвичай працівники правоохоронних органів, чиновники різного калібру, депутати. Люди, які відчувають свою безкарність. З ними потрібно розмовляти, залучати до різних активностей і пояснювати, за що вони платять. Я розказую, що квартира рано чи пізно буде продаватись, а її вартість збільшиться, якщо будинок чистий і в ньому все працює. Люди мають розуміти, куди йдуть гроші. Не хочеш платити – не плати, але тоді не користуйся ліфтом, не винось сміття, заходь в квартиру через балкон і сам змінюй лампочки для квартири. Коли ти людям пояснюєш, яка кількість робіт виконується, то це проблему зменшує. 
  • Хто не хоче, і не може. Це люди, які страждають від алкогольної чи наркотичної залежності. Але, їм все одно потрібні гроші. Їх можна залучати до робіт у будинку на умовах часткової оплати: на власні потреби і на погашення боргу. Один з таких у нас почав здавати сміття на вторинну переробку, установив бак і тепер на цьому заробляє.

Як же створити ОСББ

Ми маємо зрозуміти, що будинок є нашим і лише ми тут можемо навести лад. Не лише квартира, а й підвал, дах, територія біля будинку – є нашою власністю як громади.  І це важливо розуміти. Бо люди цього не знають, не вірять, а інші користуються цим і виймають у нас гроші за ті послуги, які ми не отримуємо.

Тож, як припинити це і створити ОСББ? Обговоримо найважливіші кроки.

Крок 1. Створення ініціативної групи

Ініціативна група створюється як мінімум трьома власниками квартир. Ви починаєте вивчати законодавство в цій сфері, оцінюєте технічний та економічний стан будинку і розумієте, чи вистачає тих коштів, які виплачують мешканці. У цьому вам допоможуть як і інтернет-ресурси, які розповідають про створення ОСББ (наприклад, proоsbb.info), так і об’єднання, які вже є у вашому місті. Далі інформацію варто донести до ваших сусідів.

Доцільно повідомити у владу і обслуговуючу організацію (ЖЕК, УК) про створення ініціативної групи та просити про сприяння.

Крок 2. Підготовка проекту статуту

Статут – це установчий документ юридичної особи відповідно до вимог Цивільного кодексу та інших нормативних актів. Він повинен відповідати Типовому статуту ОСББ (затверджений наказом ДЖКГ № 141 від 27.07.2003 р., в редакції наказу Мінрегіону № 238 від 23.09.2015). Рекомендую використовувати коментований експертами статут.

Крок 3. Проведення установчих зборів

Вам потрібно буде провести кілька інформаційних зборів, щоб визначити всі проблеми, які є у вашому будинку. Ви маєте переконатись, що більше 50% жителів будинку готові до створення ОСББ.

Процес установчих зборів проводиться таким чином. Спочатку ви розсилаєте запрошення всім власникам квартир і нежитлових приміщень. Це потрібно зробити мінімум за два тижні. Тим, кому ви не можете віддати особисто,  відправляється рекомендованим листом. Щоб ці збори вважались легітимними, вже нема необхідності, щоб на зборах були присутні 50+1% власників квартир і нежитлових приміщень.

Тепер збори правомочні навіть якщо прийде всього три співвласника. Але рішення буде вважатися прийнятим, якщо за нього проголосують власники більш 50% загальної площі квартир і нежитлових приміщень будинку. Якщо на зборах не вдається зібрати потрібну кількість голосів, закон передбачає можливість збирати голоси шляхом поквартирного письмового опитування. Бажано запросити на збори представників міської ради.

Крок 4. Реєстрація ОСББ


Ця процедура нічим не відрізняється від реєстрації громадської організації.  Що буде після створення ОСББ? Перший варіант – контроль за обслуговуючою організацією, другий варіант – початок самостійного обслуговування або треба визначитись хто буде управляти будинком. 

Ініціативи у будинку

Щоб ефективніше слідкувати за станом будинку варто проводити опитування серед жителів будинку та цікавитись їх думкою. Це допоможе дізнатись, які послуги надаються краще, а які ні. І завдяки опитуванню, люди розуміють, яка робота вже зроблена в будинку.

Діяльність ОСББ дає можливість нагромаджувати резервний та ремонтний фонди будинку. За рахунок цих грошей ми можемо покращувати будинок. Ось ми у своєму будинку замінили повністю всі лампочки на LED, що дозволило зменшити витрати до восьми разів. Ще однієї ініціативою стало відеоспостереження та встановлення датчиків руху. Тепер світло не горить цілодобово, що також зменшує витрати.

А нещодавно ми встановили баки для сортування сміття. Щоб залучати до цього дорослих, почали діяти через дітей. Ми проводили різні майстер-класи з виготовлення квіток з пластикових пляшок. Бо якщо дитина каже, що не можна викидати ту пляшку, бо його можна переробити, батьки це також починають розуміти.

Андрій встановив у своєму будинку баки для сортування сміття

Але це все одно не так легко. На початку я просто стояв біля баків і дивився, яке сміття викидають мешканці. Деякі навіть спеціально виносили сміття ввечері, щоб не зустрітись зі мною.

Виручені гроші від переробки йдуть або у фонд будинку, або людям, які організовують цей процес.

Суспільство

Київщина співпрацюватиме з британським графством Бакінгемшир

Опубліковано

Представники Київської обласної державної адміністрації та графства Бакінгемшир, що у Великій Британії, підписали угоду про встановлення партнерських відносин.

Про це повідомив очільник т.в.о. голови Київської ОДА Микола Калашник.

Завдяки співпраці сторони співпрацюватимуть у таких сферах:

  • освіта;
  • охорона здоров’я;
  • бізнес;
  • інвестиції;
  • відбудова.

Разом із цим у документі передбачили взаємодію сторін задля розвитку культури, туризму, чистої енергії та цифрових технологій.

Читайте також: «Укрзалізниця» проведе у Києві безплатну лекцію «Невідомий вокзал»

Микола Калашник зазначив, що завдяки співпраці Київська область отримає нові можливості для втілення важливих проєктів. Сторони створять робочу групу для координації спільних ініціатив, а також для взаємодії між підприємствами обох регіонів.

«Це партнерство — новий крок до відновлення та розвитку Київщини! Впевнений, що наша співпраця стане прикладом ефективного міжнародного партнерства та взаємної підтримки»‚ — написав очільник КОВА.

Нагадаємо, що Київська область співпрацюватиме з корейською компанією Hyundai XiteSolution.

Фото: фейсбук-сторінка Миколи Калашника

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» проведе у Києві безплатну лекцію «Невідомий вокзал»

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва 21 березня 2025 року відбудеться лекція «Невідомий вокзал».

Про це повідомили в УЗ.

Лекцію вестиме письменник-краєзнавець та фахівець Центральної бібліотеки Солом’янки імені Григорія Сковороди Олександр Михайлик. Він розкаже про:

  • будівництво залізниці в Києві;
  • архітектора першого вокзалу Івана Фрідріха-Вишневського;
  • етапи розвитку споруди та її фінальну деконструкцію.

Захід відбудеться у лекторії Iron Land Центрального залізничного вокзалу Києва. Лекцію розпочнуть 21 березня о 16:00, вона триватиме годину.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» продовжила маршрут потяга Київ – Івано-Франківськ.

Раніше ми повідомляли, що в Києві не зупинятимуть рух громадського транспорту під час повітряних тривог.

Фото обкладинки: сайт сервісу «Київ Цифровий»

Читати далі

Суспільство

Книжковий блогер у 9 років: це хлопчик, який підкорив YouTube любов’ю до книг

Опубліковано

«О, ви вже тут? А я саме читав книжку, про яку дуже хочу вам розповісти», — каже Ростислав на початку відео, у якому ділиться враженнями про чергову книжку, яка йому сподобалась. 

Лише за місяць цей 9-річний хлопчик з Чернівців створив власну «Літературну Країну» — ютуб-канал з майже двома десятками оглядів на книжки, які швидко стали трендовими. Тепер у Ростика є понад 15 тисяч шанувальників, а найпопулярніше відео отримало аж 60 тисяч переглядів!

Ростислав Кирилюк

книжковий блогер

Читаю на ніч, щоб бачити яскраві сни

Я навчився читати ще у 5 років. Перша книжка, яку я прочитав свідомо і добре її пам’ятаю, це «Олівець та Саморобкин на острові гігантських комах». У книзі дуже просто розповідають про комах, тому я дізнався багато нового. Наприклад, що їдять таргани, які є види комах, а ще про те, що деякі комахи можуть плюватися рідиною зі своїх животиків.

Читаю я багато, тому мама запропонувала мені ділитися своїми враженнями з іншими. Я погодився і коли побачив, що людям подобається, то вирішив продовжувати. Зараз у мене багато читачів і це для мене якийсь неочікуваний сюрприз.

У мене є різні книжки — пригодницькі, енциклопедії, детективи. Це найкращий відпочинок для мене. Особливо люблю почитати перед сном, бо потім мені сниться те, що могло б бути далі в казці.

Я дуже б хотів, щоб кожна дитина записалася в бібліотеку та знайшла якусь улюблену книжку для себе. 

«Тореадори з Васюківки» набрали 60 тисяч переглядів

Дуже люблю книгу «Тореодори з Васюківки», бо також ріс в селі. Людям сподобався мій огляд на цю книжку, бо переглянули це відео багато разів.

Я люблю усі свої відео, але найбільше до душі мені огляд на «Казку від татка». Коли мене попросили зняти відео про цю книжку, щоб підтримати хворих діток у лікарні, то мені стало їх дуже шкода, тому одразу погодився.

Книжки дарують мені радість

Я точно не рахував, скільки вже книжок прочитав. Але минулого літа вчителька дала нам завдання підрахувати, скільки книг ми прочитаємо за літо. Я нарахував 42 книжечки. 

Коли я підбираю для себе книгу, яку міг би прочитати, то спершу читаю опис на її звороті. Якщо цей опис цікавий і я бачу гарні картинки, то точно її прочитаю. А потім розповім у відео, якщо вона мені сподобається.

Мої відео бачили друзі, а також однокласники та вчителі. Усі мене дуже підтримують та кажуть, що я молодець і щоб я продовжував це робити. Але я не люблю задаватися чи хвалитися цим. 

Коли я виросту, то мрію стати викладачем математики в університеті, бо зараз люблю її вчити у школі. 

А ще я б хотів відкрити свій магазинчик квітів. Бо окрім читання, я доглядаю за рослинами. У мене вдома дуже багато кактусів, у яких нещодавно з’явилися кактусята. Я слідкую, як вони ростуть, поливаю їх щомісяця та іноді розпушую землю. 

І думаю, що все одно багато читатиму, бо книжки дарують мені радість.

Олеся Кирилюк

мама Ростислава

Змалку більше любить книги, ніж іграшки

Мій син навчився говорити дуже рано. Змалку він завжди тягнувся вдома до книг та любив розглядати малюнки. Згодом просив нас з чоловіком читати йому віршики, а сам їх переказував. Він постійно ходив з книжками, навіть так іграшками не захоплювався. Через цю його любов до книг ми записали Ростика до бібліотеки, коли йому було лише 5 років.

Добре пам’ятаю, що першою для нього була книжечка про ведмедя та лисицю на 16 сторінок. Я ж відразу почала вести з ним читацький щоденник, аби згодом син побачив і пригадав, як почав свій шлях у світ казок.

Ростик дуже любить дивитися наукові відео про різні винаходи чи астрономію, а потім розповідати рідним цікаві факти, які дізнався. Навіть вчителька в школі каже, що він часто розповідає цікавинки на уроках. Я ж не завжди маю час усе детально вислухати, часом це зачіпає сина, тому я запропонувала йому знімати відео, аби отримав своїх слухачів та став більш впевненим у собі. 

Тепер Ростислав знімає відео на YouTube. Фото надала Олеся Кирилюк

Син самостійно складає відгук на кожну книжку

Спочатку Ростик розповідав якісь віршики, які міг вчити на конкурси чи в садок, а я це зберігала на каналі в ютубі. Тоді у нас було 50 підписників. А коли понад місяць тому ми виклали перший огляд на книжку, то за перший день додалися понад тисячу нових читачів. 

Ми взагалі цього не очікували — перегляди та кількість глядачів росли дуже стрімко. Зараз на каналі понад 15 тисяч підписників. Це нас дивувало, бо книжкових блогерів та оглядів дуже багато. Але все ж глядачі оцінили нашого Ростика.

Іноді люди пишуть нам, що ми готуємо сценарії, а потім син розповідає їх на відео. Але насправді я просто вмикаю камеру, а він імпровізує зі своїм відгуком. Звісно, можуть бути якісь довгі паузи, то я потім це вирізаю під час монтажу. 

Або коли Ростик згадує, що його відео тепер дивляться тисячі людей, то починає хвилюватися, тому деякі огляди ми знімаємо по кілька разів. А деякі огляди взагалі не монтуємо, бо їх вдається чудово зняти з першого разу. Як от вірш «Ми вкупочці колись росли».

Спочатку син нікому не розповідав про своє захоплення. У школі про це дізналися випадково, коли вчителька сама знайшла його канал через кілька тижнів після першого відео. Я завжди навчаю сина не зазнаватися.

Поки погоджуємося лише на благодійну рекламу

За ці декілька тижнів, відколи ми поширили перше відео з оглядом книги, наше життя не сильно змінилося. Проте тепер Ростик завжди виділяє певний час на зйомки після школи кілька разів на тиждень. А ще у нас вдома з’явилася велика книжкова шафа, адже для усіх його книг просто немає місця.

Ми отримуємо багато гарних відгуків від людей, які діляться своїми приємними враженнями та підтримують сина. Іноді до нас звертаються журналісти, а також вже є пропозиції реклами книг. Поки ми ще до цього неготові, бо не планували, що син буде книжковим блогером. Тому наразі не приймаємо комерційних пропозицій, бо для дитини на першому місці мають бути навчання та відпочинок, а в майбутньому будемо думати і про інше.

Ростислав знімає благодійний огляд книги, аби допомогти дітям. Скриншот з його ютуб-каналу

​​Проте одного разу ми відгукнулися на пропозицію про рекламу, але лише тому, що це була дуже добра ініціатива. Якось нам написали відомі блогери зі Львова з проханнями розповісти на каналі про їхню книжку «Казка від татка». Усі кошти з продажу цієї книги вони переказували на лікування діток у лікарні Святого Миколая. Я ніколи не вирішую такі речі сама, тому відразу розповіла Ростику, він погодився і був щасливим, що зміг підтримати інших дітей. 

Якщо хочете підтримати нас — підтримайте військових

З часом люди почали писати, що хочуть надіслати Ростику подарунки чи кошти для розвитку його творчості. Ми вирішили вдома, що зараз зовсім не той час, аби заробляти для себе на цьому. Адже зараз найголовніше — допомагати воїнам, які нас захищають. 

Ростислав біля своєї книжкової шафи вдома. Фото надала Олеся Кирилюк

У нас є знайомий, який зараз на фронті. І ми бачимо як переживає його мама, скільки коштів вони витрачають, аби їхній син мав усе необхідне. Тому ми вирішили: якщо люди хочуть підтримати канал, то можуть надіслати донат на підтримку армії. Усі гроші, які ми отримуємо від глядачів, надсилаємо сім’ї нашого знайомого, а ще на рахунки відомих фондів. 

Та найважливіше, цей канал існує для того, аби підтримати захоплення нашого Ростика, який обожнює читати та мотивує до цього інших діток. 

Читати далі