Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

З бібліотеки в садок: як на Львівщині бібліотекарка стала «нянею» для сільських дітлахів

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

В одній кімнаті — тиша книжкових полиць, а в іншій — сміх і гамір понад двадцяти дітлахів, які щодня приходили до своєї «бібліоняні». Так у селі Бортники Ходорівської громади на Львівщині протягом дев’яти місяців працювала сільська бібліотека.

«У нашому селі нема садочка, а дітей багато, тому я радо погодилася, щоб у них була можливість разом погратися та поспілкуватися», — каже бібліотекарка Галина Мартинів.

Як це відбувалося та чи вдалося замінити дитячий садок, розповідає ШоТам.

Найближчий до села садок — за дев’ять кілометрів

Галина Мартинів усе життя живе в невеличкому селі Бортники, що на Львівщині. Останні 12 років жінка працює бібліотекаркою. Галина каже, що в її селі ніколи не було дитячого садка — кількох дітей батьки возили в місто Ходорів за майже дев’ять кілометрів, але більшість проводили час удома з батьками чи бабусями й дідусями.

Ситуація змінилася минулої осені, коли сільська бібліотека на дев’ять місяців фактично стала садочком для місцевих дітлахів. Це сталося завдяки проєкту «Бібліоняня» від фонду ЮНІСЕФ. Долучитися Галині запропонувала директорка Ходорівської бібліотеки. 

Галина Мартинів — бібліотекарка в Бортниках, яка стала «бібліотечною нянею» для місцевих дітей. Фото: ШоТам

З бібліотекарки у виховательку на дев’ять місяців

У вересні 2023 року Галина Мартинів їздила в місто Стрий на Львівщині на курси від ЮНІСЕФ. Професійні вихователі навчали, як проводити заняття для дітей та на що варто звернути увагу. 

«За два тижні після нашого навчання представники ЮНІСЕФ привезли нам оснащення: принтер, проєктор, ноутбук, планшет, іграшки, дитячі килимки, безкаркасні зручні пуфи та багато іншого», — каже пані Галина.

Частина іграшок, яку отримала бібліотека у

в Бортниках. Фото з соцмереж бібліотеки села Бортники

Одну кімнату в приміщенні виділили під книги, а в іншій проводили заняття для дітей. 

«Спершу було трохи складно, адже в бібліотеку приходили люди, особливо літні жінки, які багато читають. А ще приходили діти, які брали книжки зі шкільної програми на літо. А в сусідній кімнаті галасували дітки, які, як казали їхні батьки, “ходили в садочок”. Але потім ми внормували графік, і вже ніхто нікому не заважав», — ділиться Галина Мартинів.

Діти зацікавлено складають пазли в облаштованому під садок приміщенні бібліотеки. Фото з соцмереж бібліотеки села Бортники

«Я звикала до них, а вони до мене»

Про проєкт «Бібліоняня» батьки дізналися з особистих соцмереж Галини Мартинів, яка написала оголошення про заняття в бібліотеці. З вересня 2023 до червня цього року сільську бібліотеку відвідувала 21 дитина від трьох до шести років. Ще трьох дітей привозили з сусідніх сіл. Заняття тривали з 10 до 14 години щодня, а потім працювала бібліотека.

«Я звикала до них, а вони до мене. Раніше не мала досвіду роботи з дітьми, а вони маленькі, до кожного треба було знайти підхід. За місяць адаптації я зрозуміла, що хочуть діти, а вони — чого я від них вимагаю. І так ми звикли одне до одного», — розповідає Галина.

Галина Мартинів малює з дітьми. Фото з соцмереж бібліотеки села Бортники 

День починався з вітання віршиками. Згодом була руханка, ігри, перекус, а потім — розвивальні заняття, на яких діти вивчали віршики, країни, кольори. А ще бібліоняня ділиться, що діти дуже любили придумувати казки. Згодом Галина разом з дітьми організовувала концерти, перший — на День святого Миколая.

«Це був чудовий виступ, на якому плакали всі старші. Дітки дуже постаралися. Ми облаштували декорації, а міська рада та місцева фірма, що орендує в нас землю, виділили їм подарунки», — каже Галина Мартинів. 

Староста села допомогла облаштувати приміщення

Жінка каже, що від початку проєкту його в усьому підтримувала сільська влада Бортників. Староста Бортниківського старостинського округу Ольга Сокирка допомагала облаштовувати приміщення разом з діловодом і сільським фельдшером. Також долучилися дочка Галини та вчитель хореографії. Вони разом заносили меблі й іграшки, стелили килимки, а староста організовувала заходи. 

Галина Мартинів та Ольга Сікорка з дітьми в бібліотеці. Фото з соцмереж бібліотеки села Бортники

Cтароста також підтримувала бібліотекарку морально, а ще переконала Ходорівську міську раду, що селу необхідний садок, адже тут живе багато дітей.

Староста Бортниківського сільського округу Ходорівської громади Ольга Сікорка розповідає, що завдяки проєкту «Бібліоняня» в селі відкриють дитячий садок. Фото: ШоТам

«У нашому старостинському окрузі з шести сіл є понад 40 дітей дошкільного віку. Влада Ходорівської громади давно хотіла відкрити садок у нас. Уже було готове приміщення, але потрібен був ремонт. Проєкт “Бібліоняня” допоміг вирішити нашу проблему, і тепер у нас точно буде садочок», — каже староста Ольга Сікорка.

Читайте також: Дарують дітям казку під час війни: на Львівщині відкрили садок, який будували понад 12 років — як їм це вдалося

Діти навчилися ділитися та дружити

Пані Галина каже, що діти залюбки приходили до бібліотеки, аби поспілкуватися. Усе приладдя: зошити, фарби та пластилін — вони отримали безкоштовно. 

Серед маленьких відвідувачів садочка в бібліотеці була й онучка Галини Мартинів — шестирічна Даринка. На заняттях дівчинка називала бабусю Галиною Іванівною, як і всі діти. Саме вона надихала жінку постійно вигадувати щось цікаве для дітей, часто до пізньої ночі.

Маленька Даринка була однією з відвідувачок проєкту «Бібліоняня». Фото: ШоТам

«У мене тут є друзі, з якими я люблю бавитись. Мені подобається співати, танцювати, малювати, розказувати віршики», — каже Даринка.

Її мама Вікторія Гриб ділиться: щойно дізналася, що в сільській бібліотеці буде проєкт «Бібліоняня» — одразу вирішила взяти участь. 

​​

Даринка малює зі своїми майбутніми однокласниками. Фото з соцмереж бібліотеки села Бортники

«Донечка з задоволенням ходила в бібліотеку, де знайшла багато нових друзів та познайомилася з майбутніми однокласниками, адже у вересні вже йде до школи. Для мене цей проєкт — це радість за свою доньку. Він урізноманітнив життя наших дітей у селі, які не мали доступу до подібних місць», — каже Вікторія Гриб.

Читайте також: В Ірпені встановлять мобільний дитячий садок

Галина Мартинів у ролі виховательки зі своїми підопічними. Фото з соцмереж бібліотеки села Бортники

Крім села Бортники, проєкт «Бібліоняня» відбувся ще в дев’яти бібліотеках малих громад Львівщини. Галина Мартинів каже, що саме завдяки цьому проєкту в Бортниках нарешті відкриють дитячий садок: 

«Ми чекали на садок багато років — ще коли мої діти були маленькі. А я вже маю онуків, які йдуть до школи. Ні на хвилинку не шкодую, що погодилася на цей проєкт», — підсумовує пані Галина.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі