Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Дарують дітям казку під час війни: на Львівщині відкрили садок, який будували понад 12 років — як їм це вдалося

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

На День святого Миколая минулого року жителі Сокільницької громади на Львівщині отримали чудовий подарунок — відкриття дитячого садка, про який тут мріяли 12 років. 

Тепер кожен день більше пів сотні малюків починають з обіймів з працівниками закладу. Як вдалося добудувати і відкрити садок під час війни, розповідає ШоТам.

Будівництво садка коштувало понад 39 мільйонів гривень

Тарас Сулимко став головою Сокільницької сільської ради у 2016 році після повернення з фронту. На той час у селі, що розташоване поблизу Львова, не було жодного садочка, хоча жителі села вже досить довго про нього мріяли. З часом тут з’явилися приватні дошкільні заклади, проте їх могли відвідувати не всі, тому частину дітей батьки возили в садки на околиці Львова.

«Часто батьки приходили та жартували, що їхні діти вже школу закінчують, а вони досі чекають на садок. Тому відкрити садок було для нас завданням номер один», — каже Тарас Сулимко.

​​

«Садок Святого Миколая», який відкрили в громаді 6 грудня 2023 року. Фото надала Мар’яна Кінаш

У Сокільниках вирішили звести споруду з нуля — поки будували, змінилося сім фірм. Аби не припиняти будівництво, влада проводила нові тендери. Проте часто змінювалися ціни закупівельних матеріалів і робота будівельників, тому все затягнулося на такий тривалий час. 

«Ми могли б збудувати садок за 2-3 роки, але тоді б нічого не їли ці роки та не вирішували б жодних інших проблем у громаді», — розповідає пан Тарас.

А коли у 2022 році будівлю звели й залишилося лише покласти паркет на підлогу та закупити меблі, все припинилося через початок повномасштабної війни.

Голова Сокільницької сільської ради каже, що за ці роки громада вклала в будівництво садка понад 39 мільйонів гривень. 

Кілька мільйонів вдалося зекономити на техніці та меблях, які виділив Проєкт USAID «Говерла». Зокрема, дві сучасні мийні машини, великі духові шафи для приготування корисної їжі, нові холодильники та морозильні камери. А ще — пральні машинки, сушарки та сучасний станок для прасування одягу. Тарас говорить: ця допомога з технікою та меблями посприяла відкриттю садка наприкінці 2023 року.

Працівники садка радіють сучасним духовим шафам, які придбали завдяки Проєкту USAID «Говерла». Фото надала Мар’яна Кінаш

Читайте також: На Київщині відкрили дитячий садок з укриттям і басейном

Подарунок на День святого Миколая 

Попри все, відкриття дитячого садка відбулося 6 грудня 2023 року — якраз на День святого Миколая. Директорка садка Мар’яна Кінаш вважає — це доля, адже день відкриття збігся з назвою, яку до цього вирішили взяти. 

У садку є ігрові кімнати зі столиками, де діти їдять і займаються. Також є розвивальні килимки з дорогами та тваринами. Кімнати облаштовані шафками. А ще тут є просторі роздягальні, в яку може зайти велика кількість дітей, а в спальній кімнаті — гіпоалергенні подушки, комфортні матраци та зручні меблі. 

«У нашому садку комфортно та просторо. Ми працюємо над тим, аби діти себе почували, як вдома», — каже директорка. 

Маленькі відвідувачки ​​«Садка Святого Миколая». Фото надала Мар’яна Кінаш 

Мар’яна додає, що найголовніше це любов та повага до кожної дитини: «Часом може спричинити стрес те, що дитина приходить від батьків до нас, чужих тітоньок, тому ми намагаємося огорнути кожного малюка турботою, аби вони хотіли приходити ще».

Нові робочі місця для жителів громади

Садок відвідують діти від 3 до 6 років. Загалом заклад розрахований на 75 дітей, зараз тут приймають 55. Вони поділені на старші, середні та молодші групи. «У нас є група “Дзвіночок”, є “Квіточка”, “Сонечко”. І так вихователі придумують для кожної легенду та створюють для дітей казковий світ», — каже Мар’яна Кінаш.

Крім цього, Проєкт USAID «Говерла» передав дітям великий бізібудинок, який розвиває мислення та моторику дітей.

Голова громади Тарас Сулимко та директорка садка Мар’яна Кінаш отримують бізібудинок від Проєкту USAID «Говерла». Фото надала Мар’яна Кінаш

«Це значно полегшує роботу нашим працівникам. Якби цього всього не було, то нам би було дуже складно починати роботу», — каже Мар’яна Кінаш. 

Завдяки «Садку Святого Миколая» жителі Сокільницької громади отримали додаткові робочі місця.

Працівники «Садка Святого Миколая» в Сокільницькій громаді. Фото надала Мар’яна Кінаш

«У нас у штаті працюють 34 людини. Це жителі громади, тому вони дуже задоволені роботою на місці. А я задоволена ними, адже всі розуміють мене з пів слова, на них завжди можна покластися. Коли я брала цих людей на роботу, то було всього дві вимоги — відповідна освіта та велика любов до дітей», — каже Мар’яна.

Читайте також: У Харкові відкрили дитячий садок у метро

Збудували садок європейського зразка під час війни

Голова Сокільницької громади Тарас Сулимко каже, що пишається тим, що під час війни вдалося збудувати садок, про який громада мріяла понад десять років. А ще тим, що коли Проєкт USAID «Говерла» возив представників Сокільницької громади в навчальні заклади за кордон, то їхній садок виглядав не гірше.

Кожен день у садку починається з обіймів дітей і працівників. Фото надала Мар’яна Кінаш

«Садок є великим відкриттям для всієї Сокільницької громади. Адже це місце, де діти почуваються в безпеці, вчаться бути комунікабельними та розвиваються. Ця робота є для мене життям, і я хочу, аби дітям тут було добре. Пишаюся працівниками й тим, що відколи в громаді відбулося відкриття дитячого садка, тепер тут набагато більше сміху та радості», — підсумовує директорка.

Суспільство

Світ обирає made in Ukraine: Мадонна, Бейонсе, Селін Діон у виробах цих 10 брендів

Опубліковано

Українські дизайнери — вже давно не новачки на світовій модній арені. Їхні колекції з’являються на червоних доріжках, у фотосесіях глянців і на сценах найгучніших шоу. Від Мадонни до Кендалл Дженнер, від Адель до Ганни Ваддінгем — знаменитості обирають одяг та аксесуари з биркою Made in Ukraine не лише за стиль, а й за сміливу позицію. 

У цій добірці від ШоТам — українські бренди, які стали частиною глобальної модної мови.

Ruslan Baginskiy

Український бренд головних уборів Ruslan Baginskiy стрімко здобув популярність серед світових знаменитостей. 

Белла Хадід та Кая Гербер з’явилися в його кепках на Тижні моди в Нью-Йорку, що привернуло увагу модної спільноти. Мадонна обрала капелюх бренду для фотосесії у Vogue Italia, а V з BTS носив солом’яне канотьє в кліпі «Butter». 

Белла Хадід на Тижні моди. Фото: Vogue

Розе та Ліса з BLACKPINK також з’явилися в аксесуарах Ruslan Baginskiy у відео «Ice Cream».

Руслан Багінський активно підтримує українське підприємництво та культуру, зберігаючи виробництво в Україні та залучаючи до роботи місцевих майстрів. У 2023 році дизайнер отримав престижну премію ANDAM у категорії «Аксесуари». 

FROLOV

FROLOV — український бренд, заснований у 2015 році в Києві Іваном Фроловим, що поєднує кутюрні техніки та провокаційну естетику. 

Серед іноземних знаменитостей, які обирають FROLOV, — Бейонсе, яка виступала в сукні бренду на відкритті готелю Atlantis The Royal у Дубаї, Дженніфер Лопес, Дуа Ліпа, Doja Cat, Сабріна Карпентер, Ріта Ора, Megan Thee Stallion, Ліса з BLACKPINK, Кайлі Міноуг, Хлої Кардаш’ян, Кеті Перрі, Сідні Свіні, Медісон Бір, Гвен Стефані та Надя Лі Коен.

Бейонсе на виступі. Фото: інстаграм art8amby

Бренд зберігає виробництво в Україні, незважаючи на складні умови воєнного часу. Під час відключень електроенергії команда FROLOV продовжувала працювати, використовуючи генератори та шиючи вручну, щоб вчасно завершити замовлення для таких клієнтів, як Сем Сміт.

Ksenia Schnaider

Бренд Ksenia Schnaider, який у 2011 році заснувало подружжя Ксенії та Антона Шнайдерів, став відомий у світі завдяки нестандартному підходу до дизайну й екологічному виробництву. Особливої слави бренд набув після того, як у 2016 році випустив джинси demi-denims — щось середнє між штанами й спідницею, — які виглядають дуже незвично. Ці джинси швидко помітили світові зірки.

Серед тих, хто носить Ksenia Schnaider, — Белла Хадід, яка не раз з’являлася в «демі-денімах», Селін Діон, що вдягала асиметричні штани в Парижі, та Дуа Ліпа, яка виступала в речах бренду на сцені.

Селін Діон в джинсах від Ksenia Schnaider. Фото: Backgrid

Крім того, у 2023 році бренд випустив капсульну колекцію, що символізує творчість в умовах війни. 

Bevza

Bevza — український бренд, який у 2006 році заснувала дизайнерка Світлана Бевза в Києві. Її стиль — мінімалізм і прості лінії, але з глибокими посиланнями до української культури. Наприклад, у колекціях часто можна побачити мотиви калини чи колосків пшениці.

Бренд носять світові знаменитості: Софі Тернер виходила в комбінезоні Bevza на своє весілля в Лас-Вегасі, Дженні з BLACKPINK знімалася в його сукні для Elle USA, Емілі Ратаковскі вибирала Bevza на Тижні моди в Мілані, Дакота Джонсон дефілювала в сукні на червоній доріжці в Марракеші, а Белла Хадід носила топ і штани бренду під час своїх виходів.

Софі Тернер у комбінезоні від Bevza. Фото: інстаграм акторки

Після початку повномасштабної війни бренд не переїхав за кордон, а залишив виробництво в Києві. Світлана Бевза також запустила благодійний проєкт: разом з Mastercard створила прикраси з мотивом калини, а всі гроші з продажу пішли на допомогу дітям, постраждалим через війну.

Sleeper

Sleeper — український бренд, який у 2014 році заснували Катя Зубарєва й Ася Вареца. Вони придумали «піжаму, яку можна носити і вдома, і на вечірку», й ця ідея швидко підкорила світ — їхні костюми з пір’ям і легкі сукні залюбки носять зірки.

Марго Роббі обрала рожевий костюм Sleeper для промо-туру фільму «Барбі», Кейт Мосс гуляла в піжамних штанах з пір’ям, а Ванесса Гадженс святкувала день народження в сукні бренду.

Марго Роббі в костюмі Sleeper. Фото: Ерік Шарбоно

Після початку великої війни виробництво тимчасово переїхало за кордон, але команда швидко повернулася до Києва, щоб підтримати своїх працівників.

Guzema Jewelry

Guzema Jewelry — український бренд прикрас, який у 2016 році заснувала Валерія Гузема. Вона керується мінімалізмом і простими, але дуже витонченими формами зі справжнього золота й діамантів. У своїх колекціях бренд часто посилається на українську культуру — наприклад, у серіях Freedom і Spadok.

Прикраси Guzema носять не тільки в Україні. Кім Кетролл, Ганна Ваддінгем і Кетрін Винник з’являлися у виробах бренду на подіях і фотосесіях. Guzema також мали колаборацію з флористкою Софією Морено-Бунге, яка працювала з Gucci та Chanel.

Ганна Ваддінгем з’явилася в прикрасах Guzema під час фіналу Євробачення 2023. Фото: інстаграм бренду

Після початку війни бренд продовжив працювати в Києві й запустив свій благодійний фонд, щоб допомагати українським дітям, які постраждали через війну.

Vita Kin

Vita Kin — український бренд, який перетворив традиційну вишиванку на модний у світі хіт. Заснований дизайнеркою Вітою Кін, бренд поєднує вишивку з сучасним кроєм, створюючи яскраві лляні сукні.

Демі Мур одягнула сукню Vita Kin для світського заходу в Лос-Анджелесі, підкресливши її етнічний стиль. Діта фон Тіз з’явилась у вишиванці бренду на виставці фотографій. Вокалістка гурту Florence and the Machine Флоренс Велч виступила в сукні від українців.

Демі Мур в Vita Kin. Фото: інстаграм бренду

Усі вироби Vita Kin виготовляють вручну в київському ательє, приділяючи особливу увагу деталям та якості. Це не лише мода, а й спосіб зберегти українське ремесло та культуру.

Cultnaked

Cultnaked — український бренд одягу, заснований дизайнеркою Мері Фуртас у 2018 році. Він швидко став популярний завдяки сміливим і сексуальним образам, які поєднують комфорт і стиль. Зокрема, бренд відомий своїми шкіряними комплектами, блискучими сукнями та мініспідницями з шортами.

Кендалл Дженнер неодноразово з’являлася в одязі Cultnaked — наприклад, в оливковому шкіряному комплекті під час вечірки в Лос-Анджелесі. Кайлі Дженнер також обирала вироби бренду для своїх образів. Аріана Ґранде носила штани Cultnaked у фотосесії для свого синглу «POV».

Кендалл Дженнер у костюмі від українського бренду. Фото: інстаграм Komodo Dallas

Бренд активно підтримує українське виробництво, виготовляючи свої колекції у Львові.

Oksana Mukha

Oksana Mukha — український бренд весільних і вечірніх суконь, який зʼявився у Львові ще в 1991 році. Його знають у світі завдяки розкішній вишивці, фатину, шовку і паєткам — усе шиють вручну, і виглядає це дуже ефектно.

Сукні бренду носять не тільки наречені, а й світові знаменитості. Бланка Бланко була в яскравій блискучій сукні Oksana Mukha на червоній доріжці «Оскара». Акторка з The Last of Us Мерл Дендридж обрала смарагдову сукню бренду для прем’єри. Керрі Андервуд співала на сцені American Idol у ніжній сукні з тюлю. Навіть Міс Японія 2025 була у вбранні Oksana Mukha на конкурсі краси.

Міс Японії Марина Ішакова в сукні від Oksana Mukha. Фото: інстаграм Марини Ішакової

Бренд продовжує працювати з України та підтримує ЗСУ через благодійні проєкти.

Etnodim

У 2023 році український бренд Etnodim в межах ініціативи UNITED24 створив унікальні вишиванки для амбасадорів платформи. Серед них були канадська акторка Кетрін Винник, американський актор Лієв Шрайбер, французький режисер Мішель Хазанавічус та інші. Кожна вишиванка була натхненна регіоном України, що пов’язаний з походженням зірки.

Голлівудська акторка українського походження Кетрін Винник у вишиванці від бренду Etnodim. Фото: UNITED24

Ці вишиванки були створені не лише як модні елементи, а й як символи підтримки України під час війни. Другі екземпляри кожної сорочки розігрували серед донорів, щоб зібрати кошти на відбудову школи в селі Бузова на Київщині, зруйнованої під час бойових дій.

Читати далі

Суспільство

Український кардинал Микола Бичок може стати новим Папою Римським

Опубліковано

Кардинал Української Греко-Католицької Церкви Микола Бичок долучиться до виборів нового Папи Римського. Він є одним із 135 кардиналів віком до 80 років, які можуть брати участь у виборах.

Про це розповів Микола Бичок, передає «Еспресо».

Про Миколу Бичка

Микола Бичок народився 13 лютого 1980 року в Тернополі. 15 січня 2020 року Папа Франциск призначив його Єпархіальним Єпископом Української Католицької Єпархії Святих Петра і Павла в австралійському Мельбурні.

7 грудня 2024 року Микола Бичок став кардиналом Святої Римської Церкви під час церемонії у Базиліці Святого Апостола Петра у Ватикані. Він є Єпархом Мельбурнської єпархії для українців католиків в Австралії, Новій Зеландії та Океанії.

Читайте також: Українські військовополонені почали отримувати листи від рідних, що були відправлені у березні

Коли відбудеться конклав

Вибори нового Папи Римського розпочнуться 7 травня у Ватикані. Таке рішення ухвалили під час закритої зустрічі кардиналів, що відбулася після похорону Папи Франциска.

Всього до таємного конклаву допустять 135 кардиналів, які представляють різні країни світу. Вибори відбуватимуться у традиційній формі за зачиненими дверима Сикстинської каплиці.

Нагадаємо, що українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.

Фото обкладинки: сайт УГКЦ

Читати далі

Суспільство

Військові привезли сину загиблого побратима кошеня з фронту (ВІДЕО)

Опубліковано

Кішка, яка жила на передовій разом з українськими військовими, народила кошеня наступного дня після загибелі Вадима Барланицького. Побратими дали кошеняті позивний загиблого захисника та передали його синові.

Про це повідомила Котова Яна у TikTok.

Тато хлопчика — сержант Вадим «Вадо» Барланицький, який служив у 1-й окремій танковій бригаді. Він захищав Україну з 2014 року, брав участь у боях на Донеччині, Луганщині та боронив Чернігів.

Вадима нагороджували відзнакою «За оборону Запоріжжя». Він загинув під час штурму ворожих позицій 20 липня 2023 року поблизу села Мала Токмачка на Запоріжжі

Читайте також: Іграшковий кіт Херсон допомагає новобранцям 151-ї ОМБр стати командою (ФОТО)

@kotovayanaa

Щоразу коли передивляюсь це віде,плачу…Адже син чекав цього кота 9 місяців бо з передової хлопців ніхто не відпускав…І нарешті він в нас…Дитина щаслива,адже зʼявився такий пухнастий друг,якого так сильно любимо♥️#зсу #україна #рекомендации

♬ оригинальный звук – ARKUSH

Нагадаємо, що з окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф.

Фото обкладинки: kotovayana/TikTok

Читати далі