Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Безпритульні тварини Безпритульні тварини

Суспільство

Якщо не я, то хто? Як відкрити та утримувати притулок для тварин у райцентрі

Опубліковано

Безпритульні тварини – проблема чи не кожного українського міста. І не дивно, адже, як стверджують зоозахисники, Україна входить в десятку країн з найбільшою їх кількістю. Такою невтішною статистикою поділились у благодійному фонді Four Paws Ukraine

Жителька Знам’янки, що на Кіровоградщині, Богдана Стоян вже кілька років намагається виправляти загрозливу статистику на своєму локальному рівні. Активістка утримує єдиний у своєму місті Центр перетримки та стерилізації. За останні п’ять років у Знам’янці помітно поменшало зграй собак, які вештаються містом. Більшість тварин вже стерилізовані та не дають потомства. 

Утримувати центр допомагають небайдужі громадяни та волонтери. Фінансування від місцевої влади Богдана ніколи не отримувала. Як їй це вдалось та що потрібно, аби повторити її досвід? Далі – поради про те, як самотужки створити притулок, щоразу знаходити фінансування та допомогу. 

Богдана Стоян. Безпритульні тварини

Богдана Стоян

Голова громадської організації “Дай Лапу”. Відкрила Центр стерилізації та перетримки безпритульних тварин, який працює на пожертви благодійників. Зараз утримує понад 60 собак та котів.

Порада №1. Знайдіть приміщення

Спочатку ми займались стерилізацією в орендованому приміщенні, яке надавала нам одна жінка. В якийсь момент наші з нею погляди розійшлись, і я залишилась без місця для роботи з тваринами. Тоді я згадала – у сім’ї мого чоловіка є старенький дім у приватному секторі, в якому ніхто не проживає. Я пояснила ситуацію своїй свекрусі. Вона, золота людина, сказала: “Забирай. Це ж твоя робота”. 

Дім – старенький, без ремонту, без зручностей, навіть газу там немає. Щоб привести його до ладу, ми виставляли пости у соцмережі з проханням допомогти. Так зібрали трохи грошей на ремонт, хоч він у нас і мінімальний. Всередині ми виклали все плиткою, зробили міні-операційну. Туди я викликаю лікаря з ліцензією та досвідом, щоб стерилізувати тварин.

Міні-операційна, зроблена своїми силами, у Центрі для стерилізації

Краще, звичайно, мати професійний кабінет та міні-притулок, скажімо, на 100 тварин за містом. Бо наш дім знаходиться у приватному секторі і це викликає проблеми. Десь собаки розгавкались – вони вже заважають сусідам. 

У Кропивницькому є два подібних до нашого притулки, але вони за містом і їх трохи підтримує міська влада. Для нас такої території, на жаль, не знайшлось. 

Порада №2. Подбайте про фінансування

Як ви вже зрозуміли, у нас немає регулярного щомісячного фінансування. Складно порахувати, скільки потрібно витрачати на утримання. Це, по-перше, залежить від кількості тварин. По-друге, бувають безпритульні тварини, які потребують значних коштів на лікування – 2-3 тисячі гривень, а є й такі, яким достатньо купити недорогі ліки. В середньому, мені потрібно 10 тисяч гривень щомісяця – це їжа, медикаменти.

Фінансово мені допомагають небайдужі люди. У місті стоять спеціальні бокси, куди можна пожертвувати кошти, у Facebook та в Instagram вказана карта ГО Дай лапу. Крім цього у мене є власний відділ косметики в місцевому магазині. Звідти більша частина заробітку йде на утримання притулку. Я забираю зароблені гроші та одразу їду купувати корм або ліки. 

Читайте також: «Тварини летять до нас через паркан». Як живе найбільший в Україні притулок для тварин

Буває, що люди не мають змоги допомогти грошима, то приносять їжу – хтось принесе кілограм каші, хтось привезе мішок крупи або брикет м’яса. 

Якщо тварина захворіла, то ми відкриваємо збір у соцмережах на її лікування. Або ж я беру послуги та медикаменти в борг, який потім треба погасити. Зазвичай всі кошти на лікування покриваються. Не було ще такого, щоб у мене висіли борги протягом двох місяців. 

Порада №3. Знайдіть однодумців, але будьте готові працювати одні

Найскладніше у моїй роботі – це працювати з людьми. Я знаю, що робити з котом, з собакою, як їх приструнити. А з людьми дуже складно. 

Частіше за все піклуюсь про тварин я самостійно. Два рази на день ходжу до притулку, готую їсти, прибираю. Коли я не могла це робити, наймала дівчинку, яка працювала за зарплатню.

Волонтери до нас теж приходять, але рідко. Хоча у місті багато небайдужих людей, які періодично нам допомагають. Є, наприклад, дві школярки, які приходять допомагати мені зі стерилізацією та утриманням тварин. Але у них школа, тому вони можуть тільки у вихідні або влітку. Ще є дівчина, яка іноді забирає тварин додому на перетримку. Безпритульні тварини у нашому центрі переважно або хворі, або ж після хвороби. Якщо ми знайшли когось здорового, я прошу її забрати, щоб тварина у нас не заразилась. 

Порада №4. Знайдіть ветеринара для стерилізації

Стерилізація — це найгуманніший спосіб зробити так, щоб бездомних тварин на вулицях не ставало більше. Коли ми стерилізуємо безпритульну собаку, вона доживає свій час сама. А якщо ж вона кожні пів року приводить 5-6 цуценят, їх стає багато, вони збиваються у зграї, а це вже небезпечно.

За 5-6 років нашої роботи ми вже бачимо, що в місті немає таких зграй, як раніше. На вулицях собак стало менше, багато з них – стерильні.

Стерилізацією, звичайно, у нас займається професійний ветеринар. Я асистую – тримаю тварину, подаю щось. В операції я не лізу, але я обов’язково присутня. Це моя робота. Безкоштовна, але робота. Це особиста ініціатива, бо я бачу сенс у стерилізації. 

Але будьте готові до того, що ви ніколи не знайдете лікаря, який допомагатиме вам безкоштовно. Волонтер-ветеринар – це той, хто робить хороші знижки. Наприклад, з нас лікар не бере гроші за виклик, за якісь краплі. Десь він за огляд не візьме грошей, десь знижку зробить. Але якщо безпритульні тварини потребують операції, то це оплачується, адже це робота.

Читайте також: Без кліток та зі спа-салоном: як працює перший в Україні готель для тварин

Звичайно, домашніх улюбленців люди самостійно оплачують. А я плачу за безпритульних. Після стерилізації залишаю їх у себе в центрі на перетримку.

На тиждень ми стерилізуємо близько 15 тварин. Радує, що більшість з них –  домашні. Бо майбутнє потомство, яке потім може опинитись на вулиці, залежить насамперед від домашніх улюбленців.

Порада №6. Не віддавайте тварин всім охочим

Коли людина хоче забрати собаку або кота, ми проводимо міні-співбесіду: чи були в неї тварини, від чого померли. Буває, дзвонить жінка і каже: “Та воно захекалось і здохло”. Я питаю, чому до ветеринара не відвезли, а вона відповідає: “А воно мені треба”. Таким я відмовляю. 

У нас також є договір, щоб люди відчували за собою відповідальність. Але не завжди це спрацьовує. Бувало, ми забирали наших цуценят назад – заморених голодом або їх знову викидали на вулицю. Тому звертайте увагу на те, кому віддаєте тварину. Як мінімум, господарі повинні любити хвостатих.  

Порада №5. Будьте готові до того, що всім знайти домівку не вийде

На жаль, забирають тварин не так часто, як би нам цього хотілось. Можна зробити професійні фото, написати зворушливий пост, а тварину все одно не заберуть. А можна поспіхом сфотографувати котика у пітьмі, викласти в соцмережі, а за кілька годин знайдеться новий господар. 

Я люблю всіх тварин без розбору, але залишаю тільки тих, кому я дійсно потрібна. Вдома у мене п’ять собак і дві кішки. У мене є глухий собака, є з кривою лапою після перелому. Є домашній спанієль, якого якимсь чином викинули на вулицю. Я розумію, що він там не виживе. 

Безпосередньо в притулку зараз у нас проживає близько 50-60 тварин. Точну кількість я не рахую, бо двох тварин віддамо, а прийде ще п’ять. Це постійний процес. Позавчора, наприклад, у нас забрали трьох котів. Сьогодні ще одного. Зараз ми вже чекаємо, коли хтось подзвонить і скаже, що щось сталось або когось знайшли.

Якщо тварині можна знайти домівку, то я намагаюсь це зробити, щоб не повертати її на вулицю. Буває, що цуценят забирають одразу. Є собаки, яких ми знайшли ще цуценятами, а зараз їм по 6 років і вони досі у нас. 

А бувають просто непридатні для прилаштування безпритульні тварини – агресивні, або такі, що схильні до бродяжництва. У нас був собака, якого ми забрали, а він через добу вирив яму під парканом, втік і повернувся на своє місце.  

Порада №6. Не опускайте руки – допомога може прийти, звідки не чекали

Головне – не здаватись. Буває тяжко фінансово, але ми викручуємось. Складний випадок, наприклад, був у нас з собакою породи курцхаар на ім’я Руф. Його знайшли на об’їзній дорозі у Знам’янці. Дві передні лапи Руфа потрапили у капкан. Уявляєте, що таке курцхаар? Він важив 12 кілограмів. Повністю виснажений. Два місяці прожив у лісі. У нього було зараження однієї лапи. На іншій лапі не було частини кісток. Словом, лікування складне. 

Курцхаар Руф на реабілітації у Києві

Ми зібрали близько 40 тисяч гривень на його лікування. І це замало, тому будемо ще влаштовувати збір. Але на цю проблему відгукнулись найкращі лікарі Києва. Руф зараз у столиці, на стаціонарі. У нього будуть протези і через місяць-два він повернеться до нас. Це єдиний випадок у моїй практиці, коли справа торкнулась таких великих коштів. 

Порада №7. Будьте готові до негативу з боку людей

Завжди знайдуться ті, хто чимось незадоволений. Мені важко з людьми, бо вони вважають, що я їм винна щось. Мене звинувачують, чому я не забираю всіх, шантажують, що безпритульні тварини помруть. Багатьом не подобається те, що я роблю. Часто найостаннішими словами називають, в інтернеті обливають брудом. Кричать, що ми робимо з тварин калік, бо, мовляв, стерилізація – це вбивство. 

Читайте також: Сайт для зоознайомств. Як GladPet допоможе вам знайти друга, не виходячи з дому

Бабусі кажуть, що я грішна жінка. Але коли її цуциків ніхто не візьме, вона їх погодує пів року, побачить, скільки грошей треба на їхнє утримання, то повернеться до мене. Бо один раз віддати 300 гривень на стерилізацію, виявиться, не так і багато.

Порада №8. Достатньо просто не пройти повз

Звичайно, всім не допоможеш. Попереду зима, багато бездомних тварин її не переживуть. Це факт. Але кожен з нас може посприяти тому, аби ці хвостики не померли від холоду або голоду. Ось кілька порад: 

  • Змайструйте їм будку. Якщо ви побачили, що собака живе постійно в одному місці, можна спробувати поставити будку, коробку обтягнуту клейонкою, тощо. 
  • Сфотографуйте та зробіть пост в інтернеті. Це не складно, але дуже часто люди перекладають цю роботу на волонтерів. 
  • Погодуйте. Їм треба трошки теплої їжі. Хороше харчування допоможе тваринам пережити зиму. Достатня кількість жиру врятує.

Я завжди кажу – не пройдіть повз, врятуйте одного кота і ви все життя будете пишатись собою. Це круті емоції. 

Я не кайфую від того, коли я забираю тварину. Щира радість у мене тоді, коли я або знаходжу їй дім, або вона одужує. Це для мене залежність: я хочу побачити цього собаку живим. Я завжди кажу своїм тваринам: ”Здохнеш, я тебе приб’ю”. Мені потрібно, щоб вони були здорові. Ми таких виходжували, у яких, здавалось, не було шансу. Коли вони одужують, ти дивишся на них і думаєш: “Я молодець”. Це як особиста перемога. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі