Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Безпритульні тварини Безпритульні тварини

Суспільство

Якщо не я, то хто? Як відкрити та утримувати притулок для тварин у райцентрі

Опубліковано

Безпритульні тварини – проблема чи не кожного українського міста. І не дивно, адже, як стверджують зоозахисники, Україна входить в десятку країн з найбільшою їх кількістю. Такою невтішною статистикою поділились у благодійному фонді Four Paws Ukraine

Жителька Знам’янки, що на Кіровоградщині, Богдана Стоян вже кілька років намагається виправляти загрозливу статистику на своєму локальному рівні. Активістка утримує єдиний у своєму місті Центр перетримки та стерилізації. За останні п’ять років у Знам’янці помітно поменшало зграй собак, які вештаються містом. Більшість тварин вже стерилізовані та не дають потомства. 

Утримувати центр допомагають небайдужі громадяни та волонтери. Фінансування від місцевої влади Богдана ніколи не отримувала. Як їй це вдалось та що потрібно, аби повторити її досвід? Далі – поради про те, як самотужки створити притулок, щоразу знаходити фінансування та допомогу. 

Богдана Стоян. Безпритульні тварини

Богдана Стоян

Голова громадської організації “Дай Лапу”. Відкрила Центр стерилізації та перетримки безпритульних тварин, який працює на пожертви благодійників. Зараз утримує понад 60 собак та котів.

Порада №1. Знайдіть приміщення

Спочатку ми займались стерилізацією в орендованому приміщенні, яке надавала нам одна жінка. В якийсь момент наші з нею погляди розійшлись, і я залишилась без місця для роботи з тваринами. Тоді я згадала – у сім’ї мого чоловіка є старенький дім у приватному секторі, в якому ніхто не проживає. Я пояснила ситуацію своїй свекрусі. Вона, золота людина, сказала: “Забирай. Це ж твоя робота”. 

Дім – старенький, без ремонту, без зручностей, навіть газу там немає. Щоб привести його до ладу, ми виставляли пости у соцмережі з проханням допомогти. Так зібрали трохи грошей на ремонт, хоч він у нас і мінімальний. Всередині ми виклали все плиткою, зробили міні-операційну. Туди я викликаю лікаря з ліцензією та досвідом, щоб стерилізувати тварин.

Міні-операційна, зроблена своїми силами, у Центрі для стерилізації

Краще, звичайно, мати професійний кабінет та міні-притулок, скажімо, на 100 тварин за містом. Бо наш дім знаходиться у приватному секторі і це викликає проблеми. Десь собаки розгавкались – вони вже заважають сусідам. 

У Кропивницькому є два подібних до нашого притулки, але вони за містом і їх трохи підтримує міська влада. Для нас такої території, на жаль, не знайшлось. 

Порада №2. Подбайте про фінансування

Як ви вже зрозуміли, у нас немає регулярного щомісячного фінансування. Складно порахувати, скільки потрібно витрачати на утримання. Це, по-перше, залежить від кількості тварин. По-друге, бувають безпритульні тварини, які потребують значних коштів на лікування – 2-3 тисячі гривень, а є й такі, яким достатньо купити недорогі ліки. В середньому, мені потрібно 10 тисяч гривень щомісяця – це їжа, медикаменти.

Фінансово мені допомагають небайдужі люди. У місті стоять спеціальні бокси, куди можна пожертвувати кошти, у Facebook та в Instagram вказана карта ГО Дай лапу. Крім цього у мене є власний відділ косметики в місцевому магазині. Звідти більша частина заробітку йде на утримання притулку. Я забираю зароблені гроші та одразу їду купувати корм або ліки. 

Читайте також: «Тварини летять до нас через паркан». Як живе найбільший в Україні притулок для тварин

Буває, що люди не мають змоги допомогти грошима, то приносять їжу – хтось принесе кілограм каші, хтось привезе мішок крупи або брикет м’яса. 

Якщо тварина захворіла, то ми відкриваємо збір у соцмережах на її лікування. Або ж я беру послуги та медикаменти в борг, який потім треба погасити. Зазвичай всі кошти на лікування покриваються. Не було ще такого, щоб у мене висіли борги протягом двох місяців. 

Порада №3. Знайдіть однодумців, але будьте готові працювати одні

Найскладніше у моїй роботі – це працювати з людьми. Я знаю, що робити з котом, з собакою, як їх приструнити. А з людьми дуже складно. 

Частіше за все піклуюсь про тварин я самостійно. Два рази на день ходжу до притулку, готую їсти, прибираю. Коли я не могла це робити, наймала дівчинку, яка працювала за зарплатню.

Волонтери до нас теж приходять, але рідко. Хоча у місті багато небайдужих людей, які періодично нам допомагають. Є, наприклад, дві школярки, які приходять допомагати мені зі стерилізацією та утриманням тварин. Але у них школа, тому вони можуть тільки у вихідні або влітку. Ще є дівчина, яка іноді забирає тварин додому на перетримку. Безпритульні тварини у нашому центрі переважно або хворі, або ж після хвороби. Якщо ми знайшли когось здорового, я прошу її забрати, щоб тварина у нас не заразилась. 

Порада №4. Знайдіть ветеринара для стерилізації

Стерилізація — це найгуманніший спосіб зробити так, щоб бездомних тварин на вулицях не ставало більше. Коли ми стерилізуємо безпритульну собаку, вона доживає свій час сама. А якщо ж вона кожні пів року приводить 5-6 цуценят, їх стає багато, вони збиваються у зграї, а це вже небезпечно.

За 5-6 років нашої роботи ми вже бачимо, що в місті немає таких зграй, як раніше. На вулицях собак стало менше, багато з них – стерильні.

Стерилізацією, звичайно, у нас займається професійний ветеринар. Я асистую – тримаю тварину, подаю щось. В операції я не лізу, але я обов’язково присутня. Це моя робота. Безкоштовна, але робота. Це особиста ініціатива, бо я бачу сенс у стерилізації. 

Але будьте готові до того, що ви ніколи не знайдете лікаря, який допомагатиме вам безкоштовно. Волонтер-ветеринар – це той, хто робить хороші знижки. Наприклад, з нас лікар не бере гроші за виклик, за якісь краплі. Десь він за огляд не візьме грошей, десь знижку зробить. Але якщо безпритульні тварини потребують операції, то це оплачується, адже це робота.

Читайте також: Без кліток та зі спа-салоном: як працює перший в Україні готель для тварин

Звичайно, домашніх улюбленців люди самостійно оплачують. А я плачу за безпритульних. Після стерилізації залишаю їх у себе в центрі на перетримку.

На тиждень ми стерилізуємо близько 15 тварин. Радує, що більшість з них –  домашні. Бо майбутнє потомство, яке потім може опинитись на вулиці, залежить насамперед від домашніх улюбленців.

Порада №6. Не віддавайте тварин всім охочим

Коли людина хоче забрати собаку або кота, ми проводимо міні-співбесіду: чи були в неї тварини, від чого померли. Буває, дзвонить жінка і каже: “Та воно захекалось і здохло”. Я питаю, чому до ветеринара не відвезли, а вона відповідає: “А воно мені треба”. Таким я відмовляю. 

У нас також є договір, щоб люди відчували за собою відповідальність. Але не завжди це спрацьовує. Бувало, ми забирали наших цуценят назад – заморених голодом або їх знову викидали на вулицю. Тому звертайте увагу на те, кому віддаєте тварину. Як мінімум, господарі повинні любити хвостатих.  

Порада №5. Будьте готові до того, що всім знайти домівку не вийде

На жаль, забирають тварин не так часто, як би нам цього хотілось. Можна зробити професійні фото, написати зворушливий пост, а тварину все одно не заберуть. А можна поспіхом сфотографувати котика у пітьмі, викласти в соцмережі, а за кілька годин знайдеться новий господар. 

Я люблю всіх тварин без розбору, але залишаю тільки тих, кому я дійсно потрібна. Вдома у мене п’ять собак і дві кішки. У мене є глухий собака, є з кривою лапою після перелому. Є домашній спанієль, якого якимсь чином викинули на вулицю. Я розумію, що він там не виживе. 

Безпосередньо в притулку зараз у нас проживає близько 50-60 тварин. Точну кількість я не рахую, бо двох тварин віддамо, а прийде ще п’ять. Це постійний процес. Позавчора, наприклад, у нас забрали трьох котів. Сьогодні ще одного. Зараз ми вже чекаємо, коли хтось подзвонить і скаже, що щось сталось або когось знайшли.

Якщо тварині можна знайти домівку, то я намагаюсь це зробити, щоб не повертати її на вулицю. Буває, що цуценят забирають одразу. Є собаки, яких ми знайшли ще цуценятами, а зараз їм по 6 років і вони досі у нас. 

А бувають просто непридатні для прилаштування безпритульні тварини – агресивні, або такі, що схильні до бродяжництва. У нас був собака, якого ми забрали, а він через добу вирив яму під парканом, втік і повернувся на своє місце.  

Порада №6. Не опускайте руки – допомога може прийти, звідки не чекали

Головне – не здаватись. Буває тяжко фінансово, але ми викручуємось. Складний випадок, наприклад, був у нас з собакою породи курцхаар на ім’я Руф. Його знайшли на об’їзній дорозі у Знам’янці. Дві передні лапи Руфа потрапили у капкан. Уявляєте, що таке курцхаар? Він важив 12 кілограмів. Повністю виснажений. Два місяці прожив у лісі. У нього було зараження однієї лапи. На іншій лапі не було частини кісток. Словом, лікування складне. 

Курцхаар Руф на реабілітації у Києві

Ми зібрали близько 40 тисяч гривень на його лікування. І це замало, тому будемо ще влаштовувати збір. Але на цю проблему відгукнулись найкращі лікарі Києва. Руф зараз у столиці, на стаціонарі. У нього будуть протези і через місяць-два він повернеться до нас. Це єдиний випадок у моїй практиці, коли справа торкнулась таких великих коштів. 

Порада №7. Будьте готові до негативу з боку людей

Завжди знайдуться ті, хто чимось незадоволений. Мені важко з людьми, бо вони вважають, що я їм винна щось. Мене звинувачують, чому я не забираю всіх, шантажують, що безпритульні тварини помруть. Багатьом не подобається те, що я роблю. Часто найостаннішими словами називають, в інтернеті обливають брудом. Кричать, що ми робимо з тварин калік, бо, мовляв, стерилізація – це вбивство. 

Читайте також: Сайт для зоознайомств. Як GladPet допоможе вам знайти друга, не виходячи з дому

Бабусі кажуть, що я грішна жінка. Але коли її цуциків ніхто не візьме, вона їх погодує пів року, побачить, скільки грошей треба на їхнє утримання, то повернеться до мене. Бо один раз віддати 300 гривень на стерилізацію, виявиться, не так і багато.

Порада №8. Достатньо просто не пройти повз

Звичайно, всім не допоможеш. Попереду зима, багато бездомних тварин її не переживуть. Це факт. Але кожен з нас може посприяти тому, аби ці хвостики не померли від холоду або голоду. Ось кілька порад: 

  • Змайструйте їм будку. Якщо ви побачили, що собака живе постійно в одному місці, можна спробувати поставити будку, коробку обтягнуту клейонкою, тощо. 
  • Сфотографуйте та зробіть пост в інтернеті. Це не складно, але дуже часто люди перекладають цю роботу на волонтерів. 
  • Погодуйте. Їм треба трошки теплої їжі. Хороше харчування допоможе тваринам пережити зиму. Достатня кількість жиру врятує.

Я завжди кажу – не пройдіть повз, врятуйте одного кота і ви все життя будете пишатись собою. Це круті емоції. 

Я не кайфую від того, коли я забираю тварину. Щира радість у мене тоді, коли я або знаходжу їй дім, або вона одужує. Це для мене залежність: я хочу побачити цього собаку живим. Я завжди кажу своїм тваринам: ”Здохнеш, я тебе приб’ю”. Мені потрібно, щоб вони були здорові. Ми таких виходжували, у яких, здавалось, не було шансу. Коли вони одужують, ти дивишся на них і думаєш: “Я молодець”. Це як особиста перемога. 

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі