Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
бізнес на мікрозелені бізнес на мікрозелені

Суспільство

Як зробити бізнес на мікрозелені? Рецепт від шеф-кухаря з Одеси

Опубліковано

Шеф-кухар із Одеси Іван Воробйов у 26 років заснув власний агробізнес – бізнес на мікрозелені. Понад сім років у теплицях вирощує і продає екзотичний для України мікрогрін – молоді проростки зелені. Збирає по 50 кг врожаю за добу! Це поки небачені осяги в цій ніші для України.

За короткий проміжок часу йому вдалося вибитися у топ-постачальники продукту в рідному місті. Відтепер усі ресторани Одеси користуються продукцією тепличного господарства “Порція здоров’я”.

Читайте також: Киянин заробляє на крихітних рослинах, що ростуть у воді

Зрозуміла їжа для хіпстерів і веганів – виходить в маси і набирає популярності. Як на цьому зробити бізнес на мікрозелені? Тримайте рецепт від шеф-кухаря з Одеси.

Іван Воробйов - бізнес на мікрозелені “Порція здоров’я”
Іван Воробйов – власник ферми мікрогріну “Порція здоров’я”

Як знайшов нішу

Поставив собі за ціль – стати шеф-кухарем у 25 років. І досягнув цього. Коли працював з креативним оформленням їжі, зрозумів, що треба розвиватися як найкращі ресторани Європи – подавати в естетичному вигляді.

Із усіх можливих варіантів оформлення найбільше сподобався мікрогрін. Проростки зелені, крім естетичного вигляду, ще й смачні. Спочатку купував для ресторану закордонну зелень. У 26 років вирішив сам започаткувати бізнес на мікрозелені.

Спочатку сіяв редис, горох. Зрозумів, що у цьому немає нічого космічного. Приносив зелень на банкети. Ділився з колегами з інших ресторанів. Продукт зацікавив людей. Вирішив зайняти нішу.

Скільки потрібно грошей на бізнес

Щоб почати такий бізнес – можна вкластися в $500, якщо починати з невеликих об’ємів у напівдомашніх умовах. Але для старту серйозоного виробництва, потрібно, щонайменше – $4 тисячі. Найбільше піде на ремонт і обладнання теплиці.

теплиця мікрозелень
На обладнання такої теплиці потрібно, щонайменше, $4 тисячі

Орендую напівпідвальне приміщення у житловому будинку, площею понад 300 м². Щоб купити таке приміщення, в Одесі просять $100 тисяч. Щоб повністю з нуля запустити виробництво довелося витратити $7 тисяч.

Читайте також: На Херсонщині розвивають найбільшу українську ферму на аквапоніці

Із умовних 10 зароблених гривень, одну гривню витрачаємо на насіння і пророщування, і сім гривень йде на зарплати робітникам і утримання приміщення. На компанію всього працює семеро людей.

Як вирощують корисне

По периметру теплиці розставлені стелажі, у яких 4-5 полиць із зеленню під фітолампами. Використовуємо два способи пророщування: гідропоніку і на субстратах в боксах.

У приміщенні також є холодильники, де зберігаємо зібраний врожай. На підприємстві і запаковуємо товар.

Читайте також: Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Від посіву насіння до збору врожаю проходить 2-3 тижні. Вирощуємо понад 20 видів рослин. Найпопулярніше: горох, капуста, редис, рукола, люцерна, соняшник. Такі рослини збирають, коли вони досягли у висоту 1-2 см. Краще, коли ще на стадії 3-4 листків, бо доросле – жорстке і гірчить.

мікрогрін виробництво
Щодня у теплиці збирають до 50 кілограмів мікрогріну, який фасують там же на виробництві

Щодня збираємо близько 50 кілограмів врожаю. Продаємо 100 грамів зелені за $1-3 (27-80 грн), в залежності від виду культури.

Хто купує

Продаємо в ресторани міста, кафе. Також частина йде на роздрібну торгівлю у магазини і супермаркети. Надсилаємо партії і по Україні. Маємо клієнтів зі Львова, Харкова і Києва. Попит зростає. Із хіпстерсько-веганської теми, здорове харчування стає поширеним явищем.

Закордон поки не продаємо. Хоча активно моніторю, як іншим підприємцям вдається виходити на ринок Європи. Досвідом діляться експортери меду, полуниці. Прикинув, що для нашого підприємства поки це не вигідно.

Є незайнята ніша. Спойлер – вирощуйте насіння для мікрогрін

В Одесі зараз є чотири ферми, які вирощують мікрогрін. У Києві таких понад 15.

виробництвом насіння для мікрогріну
Ідея для бізнесу: українські фермери не займаються виробництвом насіння для мікрогріну

Зараз є проблеми із насінням. Український агровиробник орієнтується на покупців, які сіятимуть на полях. А для тепличних умов потрібна трохи інша сировина, необроблене насіння. То ж часто сировину доводиться купувати закордоном. Можна сказати, що ніша “насіння для мікрогріну” – ще не зайнята.

Досвід на експорт

Освіту для мікрогріну не отримати в Україні. Фахові виші випускають агрономів, які знатимуться на будь-яких культурах, як їх вирощувати гектарами. А тут треба інший підхід. Через моє підприємство пройшло чотири агронома. Потім вони започаткували такий же бізнес.

Читайте також: $200 за ремінець для годинника. Як це вдалось бізнесмену з Краматорська

Коли зрозумів, що інтерес до бізнесу росте – почав власні онлайн курси “Вирощування мікрозелені”. Маю послідовників з Казахстану, Польщі і Чехії. Навчав багатьох українців. Дехто вже став успішним бізнесменом.  

Здається, що таке виробництво легке. Але має нюанси і потребує технологій, щоб це було економічно вигідно, а не збитково.

Ще одна ніша – їстівні квіти

Квіти в їжі – естетично, смачно, корисно. Ну, можливо, не дуже смачно, але симпатично. Європейська кухня використовує у стравах квіти, ще з давнини. У Франції нікого не здивуєш квітами бегонії чи настурції в тарілці. У нас це поки в розвитку.

Великі фермери в Україні не вирощують їстівні квіти, їм не вигідно, бо попит не такий, як на петрушку чи кріп. Тож це стало нішевим бізнесом. Ми пропонуємо гвоздику, настурцію, бегонію, віола. Але існує понад 100 видів квітів, які вживають у їжу. Ми вирощуємо те, що швидко розквітає.

їстивні квітами
Коштує такий контейнер з їстивними квітами 50-80 гривень

Саджанці квітів отримуємо з Голландії, у своїх теплицях їх дорощуємо до цвітіння. Якщо пророщувати із насіння, доведеться чекати 2-3 місяці.

Читайте також: Бренд взуття із Дніпра. Як 26-річний бізнесмен підкорив ринок

Вартість 0,5 л квітів коштує 50-80 гривень. У контейнері буде від 10 до 30 квітів, в залежності від їх розміру. У Києві квіти продають поштучно від 2 до 5 гривень. Ресторани можуть собі дозволити таку прикрасу, якщо салат коштує 150-200 гривень.

Суспільство

Військові почали розписувати стелу в Донецькій області

Опубліковано

Раніше місцеві волонтери пофарбувала знак, прибравши написи й наліпки, які з 2014 року залишали на ньому військові. Однак в соцмережах це оновлення викликало обурення у багатьох користувачів, бо в написах та фрагментах вбачається важливе значення.

Про це повідомив військовослужбовець 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр” з позивним “Стус”.

“Стела оживає й набуває нової історії”, – написав він.

фото: військовослужбовець 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”

Бригада “Холодний Яр”

93-а окрема механізована бригада “Холодний Яр” – тактичне сполучення у складі Сухопутних військ України Утворена на базі техніки та особового складу 93-ї гвардійської мотострілецької дивізії СРСР. Спадкоємності до 93-ї гвардійської мотострілецької дивізії не має.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

З початку бойових дій на сході України бригада брала участь у боях за населені пункти: Селидове, Українка, Карлівка, Нетайлове, Первомайське, Піски, Авдіївка. З травня 2014 року до січня 2015 року підрозділи 93-ї бригади утримували Донецький аеропорт. За це вони та бійці інших підрозділів були прозвані у ЗМІ “кіборгами”.

Нагадаємо, що стартує відбір до української збірної на Ігри Нескорених 2025.

Фото: військовослужбовець 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”

Читати далі

Суспільство

У Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку

Опубліковано

У перформансі, який відбувся 17 квітня, художник Лозано-Геммер згадав про свою інсталяцію “Кімната пульсу”, яку він представив ще в 2013 році в Центрі сучасного мистецтва “Ізоляція” в Донецьку.

Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.

фото: Лозано-Геммер

Про перфоманс

Під час виставки в Донецьку в 2013 році Лозано-Геммер записав серцебиття понад ста відвідувачів “Ізоляції”. Через три місяці після завершення проєкту місто було окуповано російськими військами, а приміщення “Ізоляції” знищили. Пізніше росіяни перетворили на таємну катівню.

фото: Лозано-Геммер

Читати також: “Чорнобиль 22”: український документальний фільм зʼявився на Takflix

Під час цьогорічного перформансу на бієнале, Лозано-Геммер запропонував відвідувачам “додати” своє серцебиття до аудіозаписів, зроблених ним у Донецьку. Це створило живий пам’ятник загиблим, де кожен новий запис витісняв один зі старих. Таким чином, митець прагне нагадати про необхідність пам’ятати про трагедії, що відбуваються в окупованому Донецьку.

Записи серцебиття зберігалися на спеціальному технічному пристрої, який відтворював ритм серця на підключених до нього лампах. Після додавання нового серцебиття місцевий виконавець Грегоріо Магніфічі, до якого цей пристрій був прикріплений, прогулювався вулицями Венеції.

Нагадаємо, що на Київщині запустили інноваційну станцію з переробки воєнних відходів.

Також ми повідомляли, що український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції.

Фото: Лозано-Геммер

Читати далі

Суспільство

“Чорнобиль 22”: український документальний фільм зʼявився на Takflix

Опубліковано

Документальний фільм “Чорнобиль 22” режисера Олексія Радинського вийшов на онлайн-платформі Takflix.

Про це повідомляється на Takflix.

Про фільм

У стрічці показали свідчення працівників Чорнобильської АЕС про тимчасову окупацію станції російськими військами. У стрічці також є фрагменти зйомки анонімного інформатора ЗСУ, який фіксував пересування російської техніки.

Читати також: “Ми були рекрутами”: в Україні вийде фільм про 3ОШБ

Команда АЕС розповідає про те, як росіяни робили окопи в Рудому лісі й мародерили, коли відходили до Білорусі 31 березня 2022-го. Працівники АЕС продовжували виконувати свої обов’язки під час окупації, намагаючись допомогти українським військовим.

“Ці люди дуже різні: від працівників атомної станції до самоселів й екологів. Їхні свідчення обʼєднує одне спостереження: росіяни опинились у Чорнобильській зоні, не маючи жодної гадки про те, куди вони насправді потрапили”, – розповідає режисер стрічки про героїв фільму.

Переглянути фільм можна тут.

Нагадаємо, що в Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини.

Фото: Чорнобиль22

Читати далі