Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
бізнес на мікрозелені бізнес на мікрозелені

Суспільство

Як зробити бізнес на мікрозелені? Рецепт від шеф-кухаря з Одеси

Опубліковано

Шеф-кухар із Одеси Іван Воробйов у 26 років заснув власний агробізнес – бізнес на мікрозелені. Понад сім років у теплицях вирощує і продає екзотичний для України мікрогрін – молоді проростки зелені. Збирає по 50 кг врожаю за добу! Це поки небачені осяги в цій ніші для України.

За короткий проміжок часу йому вдалося вибитися у топ-постачальники продукту в рідному місті. Відтепер усі ресторани Одеси користуються продукцією тепличного господарства “Порція здоров’я”.

Читайте також: Киянин заробляє на крихітних рослинах, що ростуть у воді

Зрозуміла їжа для хіпстерів і веганів – виходить в маси і набирає популярності. Як на цьому зробити бізнес на мікрозелені? Тримайте рецепт від шеф-кухаря з Одеси.

Іван Воробйов - бізнес на мікрозелені “Порція здоров’я”
Іван Воробйов – власник ферми мікрогріну “Порція здоров’я”

Як знайшов нішу

Поставив собі за ціль – стати шеф-кухарем у 25 років. І досягнув цього. Коли працював з креативним оформленням їжі, зрозумів, що треба розвиватися як найкращі ресторани Європи – подавати в естетичному вигляді.

Із усіх можливих варіантів оформлення найбільше сподобався мікрогрін. Проростки зелені, крім естетичного вигляду, ще й смачні. Спочатку купував для ресторану закордонну зелень. У 26 років вирішив сам започаткувати бізнес на мікрозелені.

Спочатку сіяв редис, горох. Зрозумів, що у цьому немає нічого космічного. Приносив зелень на банкети. Ділився з колегами з інших ресторанів. Продукт зацікавив людей. Вирішив зайняти нішу.

Скільки потрібно грошей на бізнес

Щоб почати такий бізнес – можна вкластися в $500, якщо починати з невеликих об’ємів у напівдомашніх умовах. Але для старту серйозоного виробництва, потрібно, щонайменше – $4 тисячі. Найбільше піде на ремонт і обладнання теплиці.

теплиця мікрозелень
На обладнання такої теплиці потрібно, щонайменше, $4 тисячі

Орендую напівпідвальне приміщення у житловому будинку, площею понад 300 м². Щоб купити таке приміщення, в Одесі просять $100 тисяч. Щоб повністю з нуля запустити виробництво довелося витратити $7 тисяч.

Читайте також: На Херсонщині розвивають найбільшу українську ферму на аквапоніці

Із умовних 10 зароблених гривень, одну гривню витрачаємо на насіння і пророщування, і сім гривень йде на зарплати робітникам і утримання приміщення. На компанію всього працює семеро людей.

Як вирощують корисне

По периметру теплиці розставлені стелажі, у яких 4-5 полиць із зеленню під фітолампами. Використовуємо два способи пророщування: гідропоніку і на субстратах в боксах.

У приміщенні також є холодильники, де зберігаємо зібраний врожай. На підприємстві і запаковуємо товар.

Читайте також: Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Від посіву насіння до збору врожаю проходить 2-3 тижні. Вирощуємо понад 20 видів рослин. Найпопулярніше: горох, капуста, редис, рукола, люцерна, соняшник. Такі рослини збирають, коли вони досягли у висоту 1-2 см. Краще, коли ще на стадії 3-4 листків, бо доросле – жорстке і гірчить.

мікрогрін виробництво
Щодня у теплиці збирають до 50 кілограмів мікрогріну, який фасують там же на виробництві

Щодня збираємо близько 50 кілограмів врожаю. Продаємо 100 грамів зелені за $1-3 (27-80 грн), в залежності від виду культури.

Хто купує

Продаємо в ресторани міста, кафе. Також частина йде на роздрібну торгівлю у магазини і супермаркети. Надсилаємо партії і по Україні. Маємо клієнтів зі Львова, Харкова і Києва. Попит зростає. Із хіпстерсько-веганської теми, здорове харчування стає поширеним явищем.

Закордон поки не продаємо. Хоча активно моніторю, як іншим підприємцям вдається виходити на ринок Європи. Досвідом діляться експортери меду, полуниці. Прикинув, що для нашого підприємства поки це не вигідно.

Є незайнята ніша. Спойлер – вирощуйте насіння для мікрогрін

В Одесі зараз є чотири ферми, які вирощують мікрогрін. У Києві таких понад 15.

виробництвом насіння для мікрогріну
Ідея для бізнесу: українські фермери не займаються виробництвом насіння для мікрогріну

Зараз є проблеми із насінням. Український агровиробник орієнтується на покупців, які сіятимуть на полях. А для тепличних умов потрібна трохи інша сировина, необроблене насіння. То ж часто сировину доводиться купувати закордоном. Можна сказати, що ніша “насіння для мікрогріну” – ще не зайнята.

Досвід на експорт

Освіту для мікрогріну не отримати в Україні. Фахові виші випускають агрономів, які знатимуться на будь-яких культурах, як їх вирощувати гектарами. А тут треба інший підхід. Через моє підприємство пройшло чотири агронома. Потім вони започаткували такий же бізнес.

Читайте також: $200 за ремінець для годинника. Як це вдалось бізнесмену з Краматорська

Коли зрозумів, що інтерес до бізнесу росте – почав власні онлайн курси “Вирощування мікрозелені”. Маю послідовників з Казахстану, Польщі і Чехії. Навчав багатьох українців. Дехто вже став успішним бізнесменом.  

Здається, що таке виробництво легке. Але має нюанси і потребує технологій, щоб це було економічно вигідно, а не збитково.

Ще одна ніша – їстівні квіти

Квіти в їжі – естетично, смачно, корисно. Ну, можливо, не дуже смачно, але симпатично. Європейська кухня використовує у стравах квіти, ще з давнини. У Франції нікого не здивуєш квітами бегонії чи настурції в тарілці. У нас це поки в розвитку.

Великі фермери в Україні не вирощують їстівні квіти, їм не вигідно, бо попит не такий, як на петрушку чи кріп. Тож це стало нішевим бізнесом. Ми пропонуємо гвоздику, настурцію, бегонію, віола. Але існує понад 100 видів квітів, які вживають у їжу. Ми вирощуємо те, що швидко розквітає.

їстивні квітами
Коштує такий контейнер з їстивними квітами 50-80 гривень

Саджанці квітів отримуємо з Голландії, у своїх теплицях їх дорощуємо до цвітіння. Якщо пророщувати із насіння, доведеться чекати 2-3 місяці.

Читайте також: Бренд взуття із Дніпра. Як 26-річний бізнесмен підкорив ринок

Вартість 0,5 л квітів коштує 50-80 гривень. У контейнері буде від 10 до 30 квітів, в залежності від їх розміру. У Києві квіти продають поштучно від 2 до 5 гривень. Ресторани можуть собі дозволити таку прикрасу, якщо салат коштує 150-200 гривень.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі