Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
бізнес на мікрозелені бізнес на мікрозелені

Суспільство

Як зробити бізнес на мікрозелені? Рецепт від шеф-кухаря з Одеси

Опубліковано

Шеф-кухар із Одеси Іван Воробйов у 26 років заснув власний агробізнес – бізнес на мікрозелені. Понад сім років у теплицях вирощує і продає екзотичний для України мікрогрін – молоді проростки зелені. Збирає по 50 кг врожаю за добу! Це поки небачені осяги в цій ніші для України.

За короткий проміжок часу йому вдалося вибитися у топ-постачальники продукту в рідному місті. Відтепер усі ресторани Одеси користуються продукцією тепличного господарства “Порція здоров’я”.

Читайте також: Киянин заробляє на крихітних рослинах, що ростуть у воді

Зрозуміла їжа для хіпстерів і веганів – виходить в маси і набирає популярності. Як на цьому зробити бізнес на мікрозелені? Тримайте рецепт від шеф-кухаря з Одеси.

Іван Воробйов - бізнес на мікрозелені “Порція здоров’я”
Іван Воробйов – власник ферми мікрогріну “Порція здоров’я”

Як знайшов нішу

Поставив собі за ціль – стати шеф-кухарем у 25 років. І досягнув цього. Коли працював з креативним оформленням їжі, зрозумів, що треба розвиватися як найкращі ресторани Європи – подавати в естетичному вигляді.

Із усіх можливих варіантів оформлення найбільше сподобався мікрогрін. Проростки зелені, крім естетичного вигляду, ще й смачні. Спочатку купував для ресторану закордонну зелень. У 26 років вирішив сам започаткувати бізнес на мікрозелені.

Спочатку сіяв редис, горох. Зрозумів, що у цьому немає нічого космічного. Приносив зелень на банкети. Ділився з колегами з інших ресторанів. Продукт зацікавив людей. Вирішив зайняти нішу.

Скільки потрібно грошей на бізнес

Щоб почати такий бізнес – можна вкластися в $500, якщо починати з невеликих об’ємів у напівдомашніх умовах. Але для старту серйозоного виробництва, потрібно, щонайменше – $4 тисячі. Найбільше піде на ремонт і обладнання теплиці.

теплиця мікрозелень
На обладнання такої теплиці потрібно, щонайменше, $4 тисячі

Орендую напівпідвальне приміщення у житловому будинку, площею понад 300 м². Щоб купити таке приміщення, в Одесі просять $100 тисяч. Щоб повністю з нуля запустити виробництво довелося витратити $7 тисяч.

Читайте також: На Херсонщині розвивають найбільшу українську ферму на аквапоніці

Із умовних 10 зароблених гривень, одну гривню витрачаємо на насіння і пророщування, і сім гривень йде на зарплати робітникам і утримання приміщення. На компанію всього працює семеро людей.

Як вирощують корисне

По периметру теплиці розставлені стелажі, у яких 4-5 полиць із зеленню під фітолампами. Використовуємо два способи пророщування: гідропоніку і на субстратах в боксах.

У приміщенні також є холодильники, де зберігаємо зібраний врожай. На підприємстві і запаковуємо товар.

Читайте також: Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Від посіву насіння до збору врожаю проходить 2-3 тижні. Вирощуємо понад 20 видів рослин. Найпопулярніше: горох, капуста, редис, рукола, люцерна, соняшник. Такі рослини збирають, коли вони досягли у висоту 1-2 см. Краще, коли ще на стадії 3-4 листків, бо доросле – жорстке і гірчить.

мікрогрін виробництво
Щодня у теплиці збирають до 50 кілограмів мікрогріну, який фасують там же на виробництві

Щодня збираємо близько 50 кілограмів врожаю. Продаємо 100 грамів зелені за $1-3 (27-80 грн), в залежності від виду культури.

Хто купує

Продаємо в ресторани міста, кафе. Також частина йде на роздрібну торгівлю у магазини і супермаркети. Надсилаємо партії і по Україні. Маємо клієнтів зі Львова, Харкова і Києва. Попит зростає. Із хіпстерсько-веганської теми, здорове харчування стає поширеним явищем.

Закордон поки не продаємо. Хоча активно моніторю, як іншим підприємцям вдається виходити на ринок Європи. Досвідом діляться експортери меду, полуниці. Прикинув, що для нашого підприємства поки це не вигідно.

Є незайнята ніша. Спойлер – вирощуйте насіння для мікрогрін

В Одесі зараз є чотири ферми, які вирощують мікрогрін. У Києві таких понад 15.

виробництвом насіння для мікрогріну
Ідея для бізнесу: українські фермери не займаються виробництвом насіння для мікрогріну

Зараз є проблеми із насінням. Український агровиробник орієнтується на покупців, які сіятимуть на полях. А для тепличних умов потрібна трохи інша сировина, необроблене насіння. То ж часто сировину доводиться купувати закордоном. Можна сказати, що ніша “насіння для мікрогріну” – ще не зайнята.

Досвід на експорт

Освіту для мікрогріну не отримати в Україні. Фахові виші випускають агрономів, які знатимуться на будь-яких культурах, як їх вирощувати гектарами. А тут треба інший підхід. Через моє підприємство пройшло чотири агронома. Потім вони започаткували такий же бізнес.

Читайте також: $200 за ремінець для годинника. Як це вдалось бізнесмену з Краматорська

Коли зрозумів, що інтерес до бізнесу росте – почав власні онлайн курси “Вирощування мікрозелені”. Маю послідовників з Казахстану, Польщі і Чехії. Навчав багатьох українців. Дехто вже став успішним бізнесменом.  

Здається, що таке виробництво легке. Але має нюанси і потребує технологій, щоб це було економічно вигідно, а не збитково.

Ще одна ніша – їстівні квіти

Квіти в їжі – естетично, смачно, корисно. Ну, можливо, не дуже смачно, але симпатично. Європейська кухня використовує у стравах квіти, ще з давнини. У Франції нікого не здивуєш квітами бегонії чи настурції в тарілці. У нас це поки в розвитку.

Великі фермери в Україні не вирощують їстівні квіти, їм не вигідно, бо попит не такий, як на петрушку чи кріп. Тож це стало нішевим бізнесом. Ми пропонуємо гвоздику, настурцію, бегонію, віола. Але існує понад 100 видів квітів, які вживають у їжу. Ми вирощуємо те, що швидко розквітає.

їстивні квітами
Коштує такий контейнер з їстивними квітами 50-80 гривень

Саджанці квітів отримуємо з Голландії, у своїх теплицях їх дорощуємо до цвітіння. Якщо пророщувати із насіння, доведеться чекати 2-3 місяці.

Читайте також: Бренд взуття із Дніпра. Як 26-річний бізнесмен підкорив ринок

Вартість 0,5 л квітів коштує 50-80 гривень. У контейнері буде від 10 до 30 квітів, в залежності від їх розміру. У Києві квіти продають поштучно від 2 до 5 гривень. Ресторани можуть собі дозволити таку прикрасу, якщо салат коштує 150-200 гривень.

Суспільство

В строї та з натруженими руками. Історик показав архівне фото українки разом з дочкою

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію 1940-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією. На знімку зображено дівчину, яка тримає за руку свою доньку. Одягнені вони в пишний стрій.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці з посиланням на Михайла Марковича.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Історія світлини

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. А зображені на ній мама з донею, які мешкали у селі Нижня Апша поблизу Тячева, що в теперішньому Українському Закарпатті.

Нині це фото зберігається в музеї Марамуреша в Румунії як експонат із колекції Ніколае Піпаша.

Читайте також: “Крихкість існування”: Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку

Акценти фотографії

“Жінка і її доня вбрані у дуже гарні строї: вона – у киптарику поверх білої вишитої на плечах сорочки, у темній хустці на голові, у спідниці з подолом нижче колін і у шкіряних чобітках. Натомість оте дитя, яке тримає мамцю за руцю, теж має пов’язану на голові хустку, але – білу. Обоє мають на своїх шиях разки делікатного намиста”, – зазначає археолог.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Не все так просто з тією жінкою, що на світлині, наголошує далі пан Микола.

“Хоча вона і її доня парадно вбрані й, судячи по всьому, далеко не бідні, але придивіться до рук цієї молодої ґаздині: вони у неї натруджені і спухлі від тяжкої роботи. Можливо, через таку тяжку працю, сім’я цієї молодиці й стала більш-менш заможною”, – пише історик.

Нагадаємо, що нідерландський гурт Within Temptation зняв свій новий кліп у Києві.

Також ми повідомляли, що читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен.

Фото: колекція Ніколая Піпаша

Читати далі

Суспільство

Coca-cola інвестувала 3 млн доларів у реконструкцію дитячого садочка на Київщині

Опубліковано

У співпраці з Українським Червоним Хрестом Coca-Cola відбудовує дитячий садочок в селі Богданівка, що був підірваний російськими окупантами при відступі.

Про це повідомляє радіо NV.

Про допомогу від Coca-Cola

Відбудова в Богданівці розпочалася відразу, як ЗСУ звільнили села. Вже у травні відновив роботу завод компанії Coca-Cola, який працює на території Великодимерської громади понад 25 років.

Навіть після повномасштабного вторгнення на українському заводі Coca-Cola, де працювало 1,5 тисячі осіб, не було скорочено жодного працівника. 104 члени компанії нині служать в Збройних Силах України, їх робочі місця збережено та щомісяця виплачується середня заробітна плата.

Фото: Coca-Cola

“Відбудова дитячого садочка в Богданівці – це продовження проєктів Coca-Cola, спрямованих на підтримку українських громад”, – зазначив генеральний директор Coca-Cola HBC в Україні, Вірменії та Молдові Аднан Топіч.

Система Компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову 3 млн дол. США, проєкт реалізовуватиме Український Червоний Хрест.

Читати також: Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Про дитячий садок

На території дитячого садочка “Півник” і в його околицях досі працюють вибухотехніки ДСНС. Оформити дозвіл на початок будівництва вдалося тільки на початку лютого. Завершення будівельних робіт та внутрішнього оздоблення садочка заплановано на 2025 рік.

Фото: Coca-Cola

Зараз жителі Богданівки возять дітей в садочки у сусідніх селах, місцева влада виділила для цього автобус.

Майбутній дитячий садок спроєктований професіоналами. В ньому будуть сучасні, просторі й світлі приміщеннями, які будуть побудовані з урахуванням всіх необхідних умов для дітей.

Український Червоний Хрест, виступає партнером проєкту. Сьогодні окрім гуманітарної діяльності, якою УЧХ продовжує займатися, чимало проєктів за його участі будуть пов’язані з відновленням України”, – розповідає генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії.

Фото: Coca-Cola

Читати далі

Суспільство

Один постріл з “Джавеліну” зупинив ворожий штурм та знищив танк і 3 БМП

Опубліковано

Ворожий штурм було зупинено силами оборони завдяки точному пострілу з “Джавеліну”.

Про це повідомляють Сили оборони півдня України.

“Ворог пішов на штурм колоною з танку та трьох БМП, сподівався сховатися за рахунок задимлення, але від конкретних протитанкових комплексів це не рятує”, – наголошується в дописі.

Читати також: В Нацгвардії показали ліквідацію російського спостережного пункту “Муром” (ВІДЕО)

Склад Сил оборони України

До них входять: Збройні Сили України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державна спеціальна служба транспорту, інші утворені відповідно до законів України військові формування, а також правоохоронні та розвідувальні органи, в частині залучення їх до виконання завдань з оборони держави.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Також ми повідомляли, що ветеран, який втратив руку під час війни, виготовляє FPV-дрони вдома.

Фото: Вікіпедія

Читати далі