Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
бізнес на мікрозелені бізнес на мікрозелені

Суспільство

Як зробити бізнес на мікрозелені? Рецепт від шеф-кухаря з Одеси

Опубліковано

Шеф-кухар із Одеси Іван Воробйов у 26 років заснув власний агробізнес – бізнес на мікрозелені. Понад сім років у теплицях вирощує і продає екзотичний для України мікрогрін – молоді проростки зелені. Збирає по 50 кг врожаю за добу! Це поки небачені осяги в цій ніші для України.

За короткий проміжок часу йому вдалося вибитися у топ-постачальники продукту в рідному місті. Відтепер усі ресторани Одеси користуються продукцією тепличного господарства “Порція здоров’я”.

Читайте також: Киянин заробляє на крихітних рослинах, що ростуть у воді

Зрозуміла їжа для хіпстерів і веганів – виходить в маси і набирає популярності. Як на цьому зробити бізнес на мікрозелені? Тримайте рецепт від шеф-кухаря з Одеси.

Іван Воробйов - бізнес на мікрозелені “Порція здоров’я”
Іван Воробйов – власник ферми мікрогріну “Порція здоров’я”

Як знайшов нішу

Поставив собі за ціль – стати шеф-кухарем у 25 років. І досягнув цього. Коли працював з креативним оформленням їжі, зрозумів, що треба розвиватися як найкращі ресторани Європи – подавати в естетичному вигляді.

Із усіх можливих варіантів оформлення найбільше сподобався мікрогрін. Проростки зелені, крім естетичного вигляду, ще й смачні. Спочатку купував для ресторану закордонну зелень. У 26 років вирішив сам започаткувати бізнес на мікрозелені.

Спочатку сіяв редис, горох. Зрозумів, що у цьому немає нічого космічного. Приносив зелень на банкети. Ділився з колегами з інших ресторанів. Продукт зацікавив людей. Вирішив зайняти нішу.

Скільки потрібно грошей на бізнес

Щоб почати такий бізнес – можна вкластися в $500, якщо починати з невеликих об’ємів у напівдомашніх умовах. Але для старту серйозоного виробництва, потрібно, щонайменше – $4 тисячі. Найбільше піде на ремонт і обладнання теплиці.

теплиця мікрозелень
На обладнання такої теплиці потрібно, щонайменше, $4 тисячі

Орендую напівпідвальне приміщення у житловому будинку, площею понад 300 м². Щоб купити таке приміщення, в Одесі просять $100 тисяч. Щоб повністю з нуля запустити виробництво довелося витратити $7 тисяч.

Читайте також: На Херсонщині розвивають найбільшу українську ферму на аквапоніці

Із умовних 10 зароблених гривень, одну гривню витрачаємо на насіння і пророщування, і сім гривень йде на зарплати робітникам і утримання приміщення. На компанію всього працює семеро людей.

Як вирощують корисне

По периметру теплиці розставлені стелажі, у яких 4-5 полиць із зеленню під фітолампами. Використовуємо два способи пророщування: гідропоніку і на субстратах в боксах.

У приміщенні також є холодильники, де зберігаємо зібраний врожай. На підприємстві і запаковуємо товар.

Читайте також: Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Від посіву насіння до збору врожаю проходить 2-3 тижні. Вирощуємо понад 20 видів рослин. Найпопулярніше: горох, капуста, редис, рукола, люцерна, соняшник. Такі рослини збирають, коли вони досягли у висоту 1-2 см. Краще, коли ще на стадії 3-4 листків, бо доросле – жорстке і гірчить.

мікрогрін виробництво
Щодня у теплиці збирають до 50 кілограмів мікрогріну, який фасують там же на виробництві

Щодня збираємо близько 50 кілограмів врожаю. Продаємо 100 грамів зелені за $1-3 (27-80 грн), в залежності від виду культури.

Хто купує

Продаємо в ресторани міста, кафе. Також частина йде на роздрібну торгівлю у магазини і супермаркети. Надсилаємо партії і по Україні. Маємо клієнтів зі Львова, Харкова і Києва. Попит зростає. Із хіпстерсько-веганської теми, здорове харчування стає поширеним явищем.

Закордон поки не продаємо. Хоча активно моніторю, як іншим підприємцям вдається виходити на ринок Європи. Досвідом діляться експортери меду, полуниці. Прикинув, що для нашого підприємства поки це не вигідно.

Є незайнята ніша. Спойлер – вирощуйте насіння для мікрогрін

В Одесі зараз є чотири ферми, які вирощують мікрогрін. У Києві таких понад 15.

виробництвом насіння для мікрогріну
Ідея для бізнесу: українські фермери не займаються виробництвом насіння для мікрогріну

Зараз є проблеми із насінням. Український агровиробник орієнтується на покупців, які сіятимуть на полях. А для тепличних умов потрібна трохи інша сировина, необроблене насіння. То ж часто сировину доводиться купувати закордоном. Можна сказати, що ніша “насіння для мікрогріну” – ще не зайнята.

Досвід на експорт

Освіту для мікрогріну не отримати в Україні. Фахові виші випускають агрономів, які знатимуться на будь-яких культурах, як їх вирощувати гектарами. А тут треба інший підхід. Через моє підприємство пройшло чотири агронома. Потім вони започаткували такий же бізнес.

Читайте також: $200 за ремінець для годинника. Як це вдалось бізнесмену з Краматорська

Коли зрозумів, що інтерес до бізнесу росте – почав власні онлайн курси “Вирощування мікрозелені”. Маю послідовників з Казахстану, Польщі і Чехії. Навчав багатьох українців. Дехто вже став успішним бізнесменом.  

Здається, що таке виробництво легке. Але має нюанси і потребує технологій, щоб це було економічно вигідно, а не збитково.

Ще одна ніша – їстівні квіти

Квіти в їжі – естетично, смачно, корисно. Ну, можливо, не дуже смачно, але симпатично. Європейська кухня використовує у стравах квіти, ще з давнини. У Франції нікого не здивуєш квітами бегонії чи настурції в тарілці. У нас це поки в розвитку.

Великі фермери в Україні не вирощують їстівні квіти, їм не вигідно, бо попит не такий, як на петрушку чи кріп. Тож це стало нішевим бізнесом. Ми пропонуємо гвоздику, настурцію, бегонію, віола. Але існує понад 100 видів квітів, які вживають у їжу. Ми вирощуємо те, що швидко розквітає.

їстивні квітами
Коштує такий контейнер з їстивними квітами 50-80 гривень

Саджанці квітів отримуємо з Голландії, у своїх теплицях їх дорощуємо до цвітіння. Якщо пророщувати із насіння, доведеться чекати 2-3 місяці.

Читайте також: Бренд взуття із Дніпра. Як 26-річний бізнесмен підкорив ринок

Вартість 0,5 л квітів коштує 50-80 гривень. У контейнері буде від 10 до 30 квітів, в залежності від їх розміру. У Києві квіти продають поштучно від 2 до 5 гривень. Ресторани можуть собі дозволити таку прикрасу, якщо салат коштує 150-200 гривень.

Суспільство

В Україну повернули тіла ще 1200 загиблих, зокрема й військових

Опубліковано

В Україну повернули 1200 тіл загиблих українців. Четвертий етап репатріаційних заходів провели згідно домовленостей у Стамбулі.

Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

Як стверджує російська сторона, повернені тіла належать українським громадянам, у тому числі й військовослужбовцям. Найближчим часом слідчі правоохоронні органи спільно з експертними установами МВС проведуть експертизи та ідентифікацію репатрійованих загиблих.

Читайте також: Україна повернула тіла ще 1200 загиблих військових

За даними координаційного штабу, обмін вдалося провести за результатами роботи співробітників Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру при СБ України, Збройних Сил України, МВС України, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаріату Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин, ДСНС України, інших структур Сектору безпеки та оборони України.

Репатріацію провели за сприяння Міжнародному Комітету Червоного Хреста.

Нагадуємо, що додому повернулися українські захисники, які перебували в полоні з 2022 року.

Фото: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше проведуть форум «Зоосвідомі», де шукатимуть рішення для захисту тварин

Опубліковано

24 червня у столичному парку UNIT.City зберуться понад 200 активістів, задля порятунку тварин. На першому всеукраїнському форумі «Зоосвідомі» шукатимуть рішення у сфері захисту і розвитку культури відповідального ставлення до чотирилапих.

Про це редакції повідомили організатори події.

Серед учасників — зоозахисники з різних регіонів України, представники держави та бізнесу, міжнародні партнери, а також митці, які популяризують тему зоозахисту.

На форумі говоритимуть про:

  • ефективні сервіси з адопції;
  • нові підходи до евакуації тварин під час війни;
  • етичну роль бізнесу;
  • вплив мистецтва
  • юридичний супровід прав тварин.

Своїм досвідом поділяться: правозахисниця Олександра Матвійчук, зоозахисник і власник притулку Олексій Суровцев, продюсер Олег Кохан, мисткиня Лала Тарапакіна, керівниця UAnimals Ольга Чевганюк, засновниці притулків та ініціатив Марія Вронська, Ольга Спектор і Катерина Скрипова.

Читайте також: Як подбати про тварин у спеку: 7 порад від UAnimals

Спеціально для учасників форуму організують показ кіноальманаху «Війна очима тварин» — проєкту, створеного за участі 500 українських і міжнародних митців. Антологію заснували на реальних історіях тварин, які пережили війну в Україні. Саундтреком стрічки став хіт гурту Imagine Dragons, а премʼєра вже відбулась на кінофестивалі Tribeca в Нью-Йорку.

Форум ініціювали зоозахисниці Олена Мачинська (URSA) та Ірина Лозова (Save Pets of Ukraine). Генеральний партнер події — Kormotech, а серед інших — UNIT.City, MasterZoo та «Моршинська».

Взяти участь у події запрошують усіх, хто дбає про добробут тварин: волонтерів, активістів, представників громадських організацій. Участь безкоштовна з обов’язковою реєстрацією.

Нагадуємо, що в Нью-Йорку презентували український кіноальманах: до зйомок залучили Imagine Dragons та Шона Пенна.

Фото надали організатори події

Читати далі

Суспільство

Додому повернулися українські захисники, які перебували в полоні з 2022 року

Опубліковано

Ще одну групу важкохворих, тяжкопоранених та захисників, молодших 25 років, звільнили з російського полону. Військові, що повернулися додому пройдуть медогляд, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, а також виплати за весь час перебування у неволі.

Про це повідомили в Координаційному центрі з питань поводження з військовополоненими.

В Україну повернулися військовослужбовці Десантно-штурмових військ, Військово-морських сил, Сил тероборони, а також Державної прикордонної служби, Нацгвардії України й Державної спеціальної служби транспорту.

Читайте також: Україна повернула тіла ще 1200 загиблих військових

За даними координаційного штабу, переважна більшість звільнених сьогодні оборонців перебували в неволі з 2022 року. Значна частина з них потрапила в полон під час оборони Маріуполя. Більшість визволених сьогодні захисників — це офіцери. Також частина звільнених — молодші 25 років.

Ці військові воювали на Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському та Курському напрямках.

Координаційний штаб сповістив, що найближчим часом проведуть наступний етап звільнення українських бранців.

Нагадуємо, що боєць 3-ї ОШБр пройшов 200 кілометрів з оточеного Маріуполя та отримав звання Героя України.

Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Читати далі