Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Як здобути безоплатну профтехосвіту: можливості для всіх 

Партнерський матеріал

Опубліковано

Завдяки реформі професійна освіта в Україні нині відповідає потребам сучасного ринку праці та забезпечує випускників якісними знаннями й навичками для успішного працевлаштування.

Учениці 2 курсу Криворізького центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі Надії Гаркуші 16 років. Вона здобуває професію малярниці-штукатурниці, плиточниці. Надія вступила до Центру після 9 класу і вже твердо знає: роботу матиме завжди, у які б турбулентні часи ми не жили. Усе завдяки сучасному підходу до профтехосвіти в Україні. 

Дівчина розповідає, що з дитинства більше любила бавитися конструкторами «Lego», ніж ляльками. 

«Це велика можливість – навчатись тут, це було моє прагнення, мені було цікаво», – розповідає Надія. Уже нині дівчина планує працювати за фахом та навчатися далі. 

Будівельні професії будуть популярними, переконана вона.

«Відбудуємо Україну цими руками, зробимо краще, ніж було».

Надія Гаркуша

Три причини обрати профтехосвіту

По-перше, професійно-технічна освіта надає учням конкретні практичні навички та знання, які дозволять їм у майбутньому стати кваліфікованими робітниками в різних галузях промисловості, сільського господарства та послуг. Це забезпечить стабільність на ринку праці та зменшить безробіття.

По-друге, здобуття професійно-технічної освіти є важливим для розвитку національної економіки та забезпечення конкурентоспроможності країни на світовому ринку. Кваліфіковані робітники можуть допомогти підприємствам досягти високої продуктивності та поліпшити якість продукції. 

По-третє, професійно-технічна освіта є доступною та швидкою формою підготовки фахівців. Це дає змогу забезпечити потребу ринку праці у кваліфікованих робітниках у короткі терміни.

Війна і профтехосвіта

Робітничі професії важливі для України як після перемоги у війні, так і нині.

Після перемоги ми потребуватимемо значних зусиль для відновлення зруйнованих ударами ракет та снарядів будівель, доріг, мостів, транспортної й комунікаційної інфраструктури та інших об’єктів. Цього можна досягнути лише за великої кількості кваліфікованих робітників, які зможуть ремонтувати будівлі та будувати нові об’єкти.

Можливості для молоді

Про те, як здобути профтехосвіту, розповідає заступниця директора з навчально-виховної роботи Криворізького центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі Марина Рябко.

Читайте також: Як хендмейд-виробникам почати свій шлях у міжнародному eCommerce? Покрокова інструкція

«Нині у Центрі навчається 385 людей. Через війну теоретичні знання учні здобувають дистанційно. А практичні навички відточують у майстернях», – каже Марина Рябко. 

Марина Рябко

Центр обладнаний укриттям, куди персонал та учні переходять під час повітряної тривоги.

Педколектив та учні Центру

Освіта без дискримінації 

У Криворізькому центрі підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі навчаються учні, які вступили сюди після 9 та 11 класу. Серед них є 54 дитини з особливими освітніми потребами.

«Це діти, які прийшли до Центру після закінчення або спеціальних навчальних закладів, або шкіл, в яких вони навчалися за індивідуальним графіком. Тут вони здобувають професію навіть без атестата про загальну середню освіту», – розповідає Марина Рябко. 

За її словами, для вступу необхідно написати заяву і пройти співбесіду – торішня вступна кампанія відбувалася за спрощеною процедурою через повномасштабне вторгнення рф в Україну.

Також продовжувати освіту можуть учні училищ із тимчасово окупованих територій України. Після цього випускники мають взяти довідку у Центрі та довчитися або отримати диплом у закладі, де розпочинали навчання.

У Центрі впроваджено елементи дуальної освіти – учні опановують теоретичний матеріал у закладі освіти з педагогом, а практичні навички здобувають на виробництві. Так, Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі співпрацює з підприємствами міста, де й відбувається виробниче навчання та практика учнів профтеху. 

Опанувати нову професію, підвищити кваліфікацію у Центрі можуть і дорослі. Для цього є короткострокові курси за спеціальностями:

  • електрогазозварник; 
  • кухар; 
  • муляр; 
  • монтажник гіпсокартонних конструкцій; 
  • робітник зеленого будівництва; 
  • монтажник санітарно-технічних систем та устаткування; 
  • монтажник систем утеплення будівель, продавець непродовольчих товарів.

Курси тривають до чотирьох місяців. Здобути таку освіту можна і безоплатно. Для цього треба звернутися до Центру зайнятості, який надасть ваучер, і за навчання сплатить підприємство, яке потребує працівників, або держава.

Як обрати фах: подальші перспективи

Випускники Криворізького центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі отримують диплом державного зразка. Щоб ліпше зрозуміти особливості професії у грудні 2022 року у закладі відкрили Центр кар’єри професійної орієнтації.

«Головна мета Центру кар’єри – допомогти абітурієнтам та абітурієнткам обрати “свою” професію. Ми запрошуємо старшокласників, вони приходять невеликими групами по 5-10 людей. Кожен із них може побачити перспективи власного розвитку та скласти хоча б приблизний бізнес-план. Адже робітнича професія – це не лише працювати на заводі, усі бачать нові можливості: хтось у ресторанному бізнесі, хтось у будівельному. Центр підштовхує до цілі», – говорить заступниця директора Криворізького центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі  Марина Рябко. 

А ще в Центрі кар’єри заздалегідь можна дізнатися, де учні проходитимуть виробничу практику.
«Профтехосвіта в Україні розвивається, оновлюється. Саме зараз оновлена освіта за будівельними спрямуваннями буде дуже потрібною на шляху відбудови нашої України. Це будуть як нові професії з енергоощадження, так давно відомі: електрогазозварювальники, муляри й тинькарі, люди, які своїми руками відновлять Україну», – резюмує заступниця директора Центру.

Олена Смоліна, Софія Скиба

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії у межах програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Програма має на меті надати підтримку у впровадженні реформи профосвіти та модернізації інфраструктури обраних навчальних закладів.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю її авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди Європейського Союзу, його держав-членів та Програми.

Фото: unsplash.com

Можливості

Українські стартапи можуть отримати мільйон гривень на розвиток власного бізнесу

Опубліковано

Міністерство цифрової трансформації оголосило про набір на інкубаційну програму для стартапів від проєкту PERSH1. Учасники зможуть покращити свої стартап-ідеї під керівництвом менторів, пройти навчання, а також отримати мільйон гривень гранту.

Про це повідомили в Мінцифри.

Що відомо про програму

У межах проєкту PERSH1 об’єднуватимуть талановитих українських інноваторів, які роблять перші кроки до запуску власного стартапу.

Протягом двох місяців учасники проходитимуть онлайн-навчання, слухатимуть лекції від провідних українських і міжнародних підприємців, матимуть індивідуальні консультації з менторами та стажуватимуться у стартап-командах.

Читайте також: Підлітки з України розробили ШІ-сервіс для боротьби з токсичністю в соцмережах

Фінальним етапом програми стане Demo Day, під час якого найсильніша команда отримає грант на мільйон гривень для запуску власного бізнесу.

Участь у програмі безплатна. Дізнатися більше та зареєструватися можна за посиланням.

Програму PERSH1 реалізує YEP Accelerator за підтримки Ukraine-Moldova American Enterprise Fund.

Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Можливості

В Україні оголосили старт програми для підтримки соціального бізнесу: як долучитися

Опубліковано

Український соціальний венчурний фонд (USVF) та SILab Ukraine оголосили про початок другої хвилі онлайн-інкубатора StartUp4Good. У межах цієї програми стартапи та підприємства, які реалізують соціальні та екологічні проєкти в Україні, пройдуть навчання та отримають комплексну підтримку.

Про це повідомили організатори програми.

Хто може подати заявку

Для участі стартапи повинні мати чітку ідею соціального підприємства, команду від двох осіб, вагомий соціальний вплив, перші продажі або тестування, бачення збуту, реалістичність втілення та 100% присутність на онлайн-заняттях.

Насамперед на програму набиратимуть учасників з таких категорій:

  • внутрішньо переміщені особи, які починають бізнес з нуля;
  • ветерани та члени їхніх сімей;
  • люди з інвалідністю та члени їхніх родин;
  • багатодітні батьки;
  • маломобільні люди та інші вразливі категорії населення.

Українські підприємства зможуть пройти навчання, отримати менторство, долучитися до спільноти однодумців та використати частково поворотну фінансову допомогу на розвиток проєкту.

Читайте також: Розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі

Для участі у програмі проєкти повинні вирішувати конкретні соціальні чи екологічні проблеми:

  • працевлаштування ветеранів та внутрішньо переміщених осіб;
  • соціальні послуги для вразливих категорій населення;
  • екологічні ініціативи, включаючи перероблення військових відходів;
  • інші важливі соціальні та екологічні проєкти.

Формат і теми навчання

Програма триватиме з 14 травня по 30 липня 2025 року. Вона складатиметься з відеокурсу з практичними завданнями, 11 онлайн-сесій (по 3 години), щотижневих індивідуальних консультацій з менторами, домашніх завдань з підготовки бізнес-планів та презентації розробленого бізнес-плану.

Теми навчання:

  • вступ до соціального підприємництва та оцінка соціального впливу;
  • lean-підхід та бізнес-моделювання, створення MVP;
  • визначення цільових груп та соціальних проблем;
  • аналіз ринку;
  • маркетинг та комунікації;
  • формування воронки продажів і каналів збуту тощо.

Як взяти участь

Для участі у програмі варто заповнити заявку до 30 квітня 2025 року 23:00. Підприємці мають зробити кілька кроків.

  1. Заповнити коротку форму за посиланням.
  2. Отримати лист із матеріалами: відкриті лекції, посилання на повну заявку та доступ до телеграм-групи підтримки.
  3. Переглянути матеріали для якісної підготовки заявки.
  4. Заповнити детальну аплікаційну форму.

Після цього експертна рада програми відбере 25 команд-учасниць, які отримають офіційне підтвердження з детальним планом навчання.

Також 17 квітня о 16:00 організатори проведуть інформаційний вебінар щодо участі у програмі.

Нагадаємо, що громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Можливості

Громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь

Опубліковано

Одна із найбільших австрійських фундацій ERSTE Foundation оголосила про початок реєстрації на програму для громадських організацій Civil Society Leadership Programme for Ukraine. Навчання відбуватиметься в Австрії та онлайн.

Про це повідомили організатори проєкту.

Програма навчання

Програму розробив проєкт NGO Academy, який є спільною ініціативою ERSTE Foundation та Віденського університету економіки і бізнесу (WU).

У межах навчання лідери організацій та ініціатив вдосконалюватимуть свої управлінські та лідерські навички, організаційну стійкість, а також розширюватимуть професійні зв’язки.

«Учасники ознайомляться з принципами та методами стратегічного менеджменту, фандрейзингу, комунікації зі стейкхолдерами, дізнаються про успішні кейси й перевірені інструменти, а також матимуть можливість застосувати здобуті знання у розбудові своєї організації»‚ — розповіли представники проєкту.

Спікерами та коучами для учасників стануть експерти в галузях менеджменту, лідерства, надання соціальних послуг, державної політики, фінансування та консалтингу.

Читайте також: Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Етапи програми

З 28 по 8 жовтня 2025 року учасники проведуть 10 днів в Австрії, де проходитиме очна частина навчання. З листопада по грудень відбуватимуться індивідуальні сесії з наставниками в онлайн-форматі. Насамкінець 30 січня 2026 року відбудеться підсумкова онлайн-сесія.

Приймання заявок триває до 24 квітня 2025 року на сайті NGO Academy Ukraine за посиланням. Кількість учасників обмежена. Усі витрати, пов’язані з програмою, покриватиме стипендія.

Подати заявку можуть лідери ГО, що зареєстровані на активно діють в України. Організації повинні мати суспільно важливе значення. Лідери мають володіти англійською мовою на рівні B2 або вище. Додаткову інформацію можна отримати за посиланням.

Довідка

NGO Academy заснували у 2013 році ERSTE Foundation та Віденським університетом економіки і бізнесу задля зміцнення сектора громадянського суспільства в Центральній та Східній Європі. Проєкт надає можливості для навчання учасників суспільно важливих ініціатив та організацій.

Першу програму Civil Society Leadership Programme for Ukraine реалізували у 2024 році.

Нагадаємо, що Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися.

Фото обкладинки: Igor Ripak

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство2 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології6 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології1 тиждень тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...