Можливості
Як здобути безоплатну профтехосвіту: можливості для всіх
Завдяки реформі професійна освіта в Україні нині відповідає потребам сучасного ринку праці та забезпечує випускників якісними знаннями й навичками для успішного працевлаштування.
Учениці 2 курсу Криворізького центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі Надії Гаркуші 16 років. Вона здобуває професію малярниці-штукатурниці, плиточниці. Надія вступила до Центру після 9 класу і вже твердо знає: роботу матиме завжди, у які б турбулентні часи ми не жили. Усе завдяки сучасному підходу до профтехосвіти в Україні.
Дівчина розповідає, що з дитинства більше любила бавитися конструкторами «Lego», ніж ляльками.
«Це велика можливість – навчатись тут, це було моє прагнення, мені було цікаво», – розповідає Надія. Уже нині дівчина планує працювати за фахом та навчатися далі.
Будівельні професії будуть популярними, переконана вона.
«Відбудуємо Україну цими руками, зробимо краще, ніж було».
Три причини обрати профтехосвіту
По-перше, професійно-технічна освіта надає учням конкретні практичні навички та знання, які дозволять їм у майбутньому стати кваліфікованими робітниками в різних галузях промисловості, сільського господарства та послуг. Це забезпечить стабільність на ринку праці та зменшить безробіття.
По-друге, здобуття професійно-технічної освіти є важливим для розвитку національної економіки та забезпечення конкурентоспроможності країни на світовому ринку. Кваліфіковані робітники можуть допомогти підприємствам досягти високої продуктивності та поліпшити якість продукції.
По-третє, професійно-технічна освіта є доступною та швидкою формою підготовки фахівців. Це дає змогу забезпечити потребу ринку праці у кваліфікованих робітниках у короткі терміни.
Війна і профтехосвіта
Робітничі професії важливі для України як після перемоги у війні, так і нині.
Після перемоги ми потребуватимемо значних зусиль для відновлення зруйнованих ударами ракет та снарядів будівель, доріг, мостів, транспортної й комунікаційної інфраструктури та інших об’єктів. Цього можна досягнути лише за великої кількості кваліфікованих робітників, які зможуть ремонтувати будівлі та будувати нові об’єкти.
Можливості для молоді
Про те, як здобути профтехосвіту, розповідає заступниця директора з навчально-виховної роботи Криворізького центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі Марина Рябко.
Читайте також: Як хендмейд-виробникам почати свій шлях у міжнародному eCommerce? Покрокова інструкція
«Нині у Центрі навчається 385 людей. Через війну теоретичні знання учні здобувають дистанційно. А практичні навички відточують у майстернях», – каже Марина Рябко.
Центр обладнаний укриттям, куди персонал та учні переходять під час повітряної тривоги.
Освіта без дискримінації
У Криворізькому центрі підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі навчаються учні, які вступили сюди після 9 та 11 класу. Серед них є 54 дитини з особливими освітніми потребами.
«Це діти, які прийшли до Центру після закінчення або спеціальних навчальних закладів, або шкіл, в яких вони навчалися за індивідуальним графіком. Тут вони здобувають професію навіть без атестата про загальну середню освіту», – розповідає Марина Рябко.
За її словами, для вступу необхідно написати заяву і пройти співбесіду – торішня вступна кампанія відбувалася за спрощеною процедурою через повномасштабне вторгнення рф в Україну.
Також продовжувати освіту можуть учні училищ із тимчасово окупованих територій України. Після цього випускники мають взяти довідку у Центрі та довчитися або отримати диплом у закладі, де розпочинали навчання.
У Центрі впроваджено елементи дуальної освіти – учні опановують теоретичний матеріал у закладі освіти з педагогом, а практичні навички здобувають на виробництві. Так, Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі співпрацює з підприємствами міста, де й відбувається виробниче навчання та практика учнів профтеху.
Опанувати нову професію, підвищити кваліфікацію у Центрі можуть і дорослі. Для цього є короткострокові курси за спеціальностями:
- електрогазозварник;
- кухар;
- муляр;
- монтажник гіпсокартонних конструкцій;
- робітник зеленого будівництва;
- монтажник санітарно-технічних систем та устаткування;
- монтажник систем утеплення будівель, продавець непродовольчих товарів.
Курси тривають до чотирьох місяців. Здобути таку освіту можна і безоплатно. Для цього треба звернутися до Центру зайнятості, який надасть ваучер, і за навчання сплатить підприємство, яке потребує працівників, або держава.
Як обрати фах: подальші перспективи
Випускники Криворізького центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі отримують диплом державного зразка. Щоб ліпше зрозуміти особливості професії у грудні 2022 року у закладі відкрили Центр кар’єри професійної орієнтації.
«Головна мета Центру кар’єри – допомогти абітурієнтам та абітурієнткам обрати “свою” професію. Ми запрошуємо старшокласників, вони приходять невеликими групами по 5-10 людей. Кожен із них може побачити перспективи власного розвитку та скласти хоча б приблизний бізнес-план. Адже робітнича професія – це не лише працювати на заводі, усі бачать нові можливості: хтось у ресторанному бізнесі, хтось у будівельному. Центр підштовхує до цілі», – говорить заступниця директора Криворізького центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі Марина Рябко.
А ще в Центрі кар’єри заздалегідь можна дізнатися, де учні проходитимуть виробничу практику.
«Профтехосвіта в Україні розвивається, оновлюється. Саме зараз оновлена освіта за будівельними спрямуваннями буде дуже потрібною на шляху відбудови нашої України. Це будуть як нові професії з енергоощадження, так давно відомі: електрогазозварювальники, муляри й тинькарі, люди, які своїми руками відновлять Україну», – резюмує заступниця директора Центру.
Олена Смоліна, Софія Скиба
Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії у межах програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Програма має на меті надати підтримку у впровадженні реформи профосвіти та модернізації інфраструктури обраних навчальних закладів. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю її авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди Європейського Союзу, його держав-членів та Програми.
Фото: unsplash.com
Можливості
Програма курсу
- шукати бізнес-ідеї;
- писати ефективні бізнес-плани;
- будувати злагоджені команди;
- враховувати ризики та маркетингові тенденції;
- знаходити інвестиції для власної справи;
- отримувати гранти від донорів.
Експерти відеонавчання
Де переглянути
Довідка про організацію «МХП — Громаді»
Коментарі
Можливості
Хто може податися на грант
- стартапи;
- компанії;
- неприбуткові організації;
- дослідницькі установи;
- інші команди, які створюють інноваційні рішення на базі Llama.
Довідка про Meta
Коментарі
Можливості
Ірина Соколова
переселенка, яка заснувала проєкти для ВПО в Миргороді.
Коментарі