Суспільство
Як генерал УНР захистив Польщу, розбивши більшовиків (ВІДЕО)
Український генерал розбив учетверо більшу армію Будьоного та захистив Польщу від окупації більшовиками! А ще він відмовився від престижної польської нагороди зі словами: «Я воював за Україну, а не за Польщу».
Про подвиг генерала УНР Марка Безручка розповідає ШоТам.
Генерал з Токмака розбив військо Будьоного, врятувавши Варшаву від окупації. Та відмовився від престижної польської нагороди зі словами: «Я воював за Україну, а не за Польщу».
Марко Безручко — генерал УНР
Марко Безручко — генерал УНР, чиє ім’я носить 110-та ОМБр ЗСУ. Він народився 31 жовтня 1883 року в містечку Великий Токмак (нині Токмак Запорізької області).
Закінчив юнкерське училище в Одесі, де зустрів майбутнього побратима Всеволода Змієнка. Разом у 1912 році вони вступили до Миколаївської академії в Петербурзі. А після їхнього випуску почалася Перша світова. Марка призначили начальником штабу піхотної дивізії.
За роки війни він пройшов шлях від поручика до капітана й отримав низку орденів. А потім прийшов 1917… Безручко разом з іншими українцями став на бік свого народу.
Очолив корпус Січових Стрільців
Брав активну участь у створенні частин української армії та служив у Генеральному штабі. У квітні 1919 очолив корпус Січових Стрільців під керівництвом Євгена Коновальця. Марко боронив українську землю на Поділлі як від «червоних», так і від «білих».
Та сили були нерівні, і армія УНР відступила. Її 7 грудня 1919 в Луцьку тимчасово прийняли поляки. Наступного року було підписано Варшавський договір: поляки визнали УНР, отримавши частину Галичини та Волині.
Читайте також: Трагедія чи перемога? Дізнайся правду про бій під Крутами та зруйнуй історичні міфи (ТЕСТ)
Після чого розпочався українсько-польський наступ на окупований більшовиками Київ. 6-та Січова дивізія Безручка спільно з Польською армією дали бій окупантам і визволили Київ. Але ненадовго… Уже за місяць окупанти змусили обʼєднане військо відступити.
Підрозділ Безручка в запеклих боях прикривав поляків, які відходили на укріплені позиції. Будьонний мав амбітний план: вдарити в тил полякам, вийшовши до Любліна та Варшави. Утім, на шляху червоних стояло польське місто Замостя, в якому зупинилася частина дивізії Безручка.
Найгучніша битва Марка Безручка
Попереду була найгучніша битва Марка, про яку в росії згадувати не прийнято. До Замостя підійшли 13 000 будьонівців із 72 гарматами та майже 400 кулеметами. Проти них в оборону стали 3,4 тисячі українців з поляками, 12 гармат і 40 кулеметів.
Безручко як старший за рангом очолив оборону, бо вже мав звання полковника Армії УНР. А його заступником став начальник штабу 6-тої Стрілецької дивізії та давній друг Всеволод Змієнко. Упродовж двох діб гарнізон давав відсіч більшовикам і робив успішні нічні вилазки.
І в чотири рази менша за кількістю та в 6 разів за оснащенням армія Безручка розбила Будьоного. Більшовики припинили облогу й почали відступ, бо з півдня та півночі на них уже йшли польські війська.
«Червоним» вдалося уникнути оточення лише ціною величезних втрат. Таким чином від подальшої окупації більшовиків вбереглися Люблін і Варшава. За цю перемогу Безручка та Змієнка підвищили до рангу генерал-хорунжих Армії УНР.
Життя у Польщі
Та шлях генерала — не лише гучні перемоги, а й болючі поразки….
У листопаді 1920 його дивізія зазнала вкрай тяжких втрат під час боїв на Поділлі. Українцям довелося відступити за Збруч до Польщі, де Безручко й залишився. До старості працював у військовому інституті й очолював Українське воєнно-історичне товариство у Варшаві.
У 1938 уряд Польщі хотів нагородити Марка найвищим військовим орденом країни «Virtuti Militari». Та генерал відмовився його прийняти, заявивши: «Я воював за Україну, а не за Польщу».
Безручко помер 10 лютого 1944. Його поховали на православному кладовищі у Варшаві поруч зі Всеволодом Змієнком. У роки Незалежності України ім’ям Безручка назвали вулиці у Вінниці, Рівному та Києві.
24 серпня 2022 року почесне найменування на честь Безручка присвоєно 110-й ОМБр ЗСУ. Зараз бійці бригади продовжують справу легендарного генерала. Тепер — на Сході України.
Нагадаємо, у Кривому Розі відкрили пам’ятник отаману УНР.
Також ми повідомляли раніше, у Польщі відкрили сквер на честь генерала армії УНР.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»