Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як екоактивісти «Друкарні» рятують водойму у Слов’янську (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Ось так виглядає звичайна річка на Донеччині.

Екоактивісти б’ють на сполох: ця каламутна вода потрапляє у крани!

Поки чекали реакції від влади, увірвався терпець — самі перевіряють воду.

Річка Колонтаївка забруднена

«Ми перебуваємо у місті Слов’янськ на річці Колонтаївка або Бесарабівка, люди називають її по-різному. Ця річка – найбрудніша у Слов’янську. Але за її станом, на жаль, ніхто не спостерігає, бо вважають, що вона така невеличка. Хоча насправді наші великі річки, їхні басейни наводнюються малими річками. І така брудна вода не має потрапляти до головних річок. Бо надалі вона потрапляє і до нашого пиття», – каже екоактивістка, співробітниця громадського простору «Друкарня» Капіталіна Каплан.

Що сталось з річкою? Відповідь допоможе знайти громадський моніторинг.

У Слов’янську небайдужі об’єднались в осередок «Друкарня».

І досліджують, яку воду п’ють на сході України.

Читайте також: В Україні запустили мапу екологічних проблем Донбасу

«Нас дуже турбує стан цієї річки Бесарабівка (Колонтаївка), і ми вирішили, що можемо все ж таки щось зробити. Почали спілкуватись з експертами, дізнаватись, що ми можемо зробити та як саме. І в ході цього написали невеличкий проєкт та закупили обладнання для моніторингу стану води у цій річці. Коли ми завершимо цей моніторинг, ми переберемось до інших», – розповідає Капіталіна Каплан.

Як проводять моніторинг?

За словами Капіталіни Каплан, волонтери чимало проб проводять самостійно.

«Забір води ми проводимо самостійно. У нас є весь потрібний посуд та обладнання, реагенти для її вимірювання. І вимірювання ми також робимо самостійно, і одразу після забору води просто на місці, щоб у нас були найсвіжіші та найчіткіші результати. До нас приїжджав експерт Максим Сорока», – каже Капіталіна Каплан.

Читайте також: Екоспоживання: як працює «ремонтне кафе» в Івано-Франківську (ВІДЕО)

Експерт Максим Сорока навчив активістів, як правильно робити забір. Також – як звичайні мешканці можуть дізнатися про стан води і провести самостійно цей моніторинг.

«У нас по річці Калантаївка є понад 10 пунктів відбору проби води. За результатами цих відборів ми знатимемо, де саме є забруднення і які з забруднювачі де скидаються. Далі ми плануємо передавати ці дані до нашого виконкому, щоб вони вже допомагали шукати скиди підприємства, які забруднюють цю річку».

Як боротися із забрудненням?

За словами активістів, можна просто пройтись вздовж річки і побачити нелегальні врізки або скиди від підприємств. І вже на основі цього можна подавати скарги задля довкілля.

«Ми знаємо, що хтось має прийти та щось зробити. Але ми вирішили не зволікати, не чекати та почати самостійно. У наш вільний час ми виходимо на моніторинг, залежно від погодних умов і локацій, і забираємо проби води. Далі ми будемо їх аналізувати і писати поради на виконком, на наші відділки екології міський, обласний, і розширювати нашу моніторингову місію. Збирати дані», – розповіла Капіталіна Каплан.

Які плани?

У майбутньому активісти планують разом з експертами наносити на всеукраїнську карту дані різних екологічних моніторингових громадських місій.

«Наш осередок громадянського суспільства «Друкарня», наша спілка екоактивістів, яку нам вдалось зібрати в наших стінах, також займається моніторингом якості повітря. Минулого року влітку ми написали звіт про стан водопостачання та водовідведення у місті Слов’янську. Наші дані, наші знання, напрацювання можена повторювати і застосовувати в будь-якому місті України. Цей інструмент схожий і він один для всіх. Тому приєднуйтесь до таких місій у своїх містах», – впевнена Капіталіна Каплан.

«Друкарня» спільно з іншими еко-активістами працює над Схід Ekomap.

Цей сервіс фіксує екологічні проблеми східних регіонів та способи їх вирішення.

Про проєкт 

“Cxiд Ekomap” – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей. 

Проєкт розроблений громадською організацією “Криголам” за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.

Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші. 

Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. 

Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета “Cxiд Ekomap” – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. 

Читайте також5 найдавніших козацьких храмів України, де й досі зберігся дух Запорізької Січі

Нагадаємо, у Києві відкрили гігантську скульптуру кита з переробленого пластику.

Як ми повідомляли раніше, ЮНІСЕФ оголошує онлайн хакатон на підтримку кліматичного активізму серед школярів.

Суспільство

Литва відправила Україні партію 155-мм боєприпасів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Литва відправила Збройним Силам України партію 155-мм боєприпасів.

Про це повідомив у твітері міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

«Литва відправляє 155-мм боєприпаси для української артилерії», — коротео написав міністр оборони Литви.

Читайте також: Кризовий центр став бойовим. Як ветеранська ГО «Бандерівський Схрон» перейшла на військові рейки

Нагадаємо, напередодні Литва передала Україні дві відремонтовані гаубиці PzH2000 і боєприпаси до них.

У середині листопада Литва передала ЗСУ важкі міномети «Тампелла» на броньованій платформі.

Окрім того, Британія відправила Україні ракети із лазерним наведенням Brimstone 2

Фото: twitter.com/a_anusauskas.

Читати далі

Суспільство

Як унікальні українські каміни від Neverdark купують у всьому світі (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Немає диму без вогню, а вогонь без диму є! І винайшли його українці та ще й навчили слухатися… через смартфон!

Як київський стартап Neverdark експортує «розумний вогонь» до ЄС і допомагає ЗСУ, розповідає ШоТам.

Ці хлопці навчили вогонь слухатися звичайного смартфона. А тепер ще й узялися виготовляти буржуйки для ЗСУ.

Винайшли розумні каміни без диму

2019-го київський стартап Neverdark презентував свої розумні каміни. Без диму, на рослинному етанолі та керовані із застосунку.

Це єдиний у світі камін зі справжнім полум’ям, який можна використовувати у звичайній квартирі без будь-яких комунікацій, — Ярослав Лисак, співзасновник та СЕО Neverdark.

Ярослав із командою мріяли, щоб в оселях по всьому світу було затишно і безпечно. Але війна змусила зупинити виробництво й покинути власні домівки.

«Перші питання, які стояли, – це питання виживання на перших порах. На других порах – питання хоч якоїсь стабілізації бізнесу, щоб робота йшла, щоб не зупинилась компанія, щоб не зупинились продажі, щоб не довелося нікого звільняти», — Андрій Заєць, директор із розвитку Neverdark.

Команда шукала безпечного місця і для людей, і для виробництва. Відгукнулися Чернівці: запропонували зайняти виробничі площі УТОГу.

Переїхали до Чернівців і зібрали перші каміни

Уже в квітні Neverdark зібрав свої перші каміни в Чернівцях. Але продаж в Україні повністю зупинився – не до камінів.

Тоді компанія вирішила зробити ставку на експорт і не прогадала.

«У нас тепер відповідальність не тільки, як бізнес перед клієнтами, але й відповідальність частково за імідж держави: якщо хтось купує щось українське за кордоном, купує це свідомо, купує з бажанням приєднатися до української історії емоційно та якось практично, то ми маємо підтримати їх», — Андрій Заєць, директор із розвитку Neverdark.

Читайте такожГенератор – лише початок: як відкрити «Пункт Незламності» та не наламати дров? Досвід «Солом’янських котиків»

Щойно пішов продаж, компанія взяла опіку над однією з бригад ЗСУ.

«Це різні потреби: пальне, купуємо і ремонтуємо автомобілі. Зараз до нас звернулась ще одна військова частина щодо виготовлення буржуйок. Наразі ми розробляємо це і плануємо ці буржуйки виготовляти і передавати безкоштовно у військову частину», — Ярослав Лисак, співзасновник та СЕО Neverdark.

Вогняний стартап готовий запалювати й інші українські бізнеси. Ярослав мріє згуртувати компанії, готові працювати на експорт.

«Ми зараз розробляємо проєкт експортного альянсу, який буде збирати декілька компаній, які вже працюють на зовнішньому ринку на різних етапах розвитку, і компанії з експортним потенціалом. І таким чином посилювати одне одного», — Ярослав Лисак, співзасновник та СЕО Neverdark.

Нагадаємо, Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновила виробництво у Львові.

Також ШоТам розповідав, як ворожі БМП заробили для ЗСУ мільйон гривень.

Читати далі

Суспільство

Херсон отримав три потужні генератори для лікарень від ЄС

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Херсон отримав три потужні генератори від ЄС для закладів охорони здоров’я

Про це повідомив голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич у телеграмі.

«У Херсон привезли три генератори потужністю 176 кВт, які надав ЄС за сприяння Міністерства охорони здоров’я України», — йдеться у повідомленні.

Він відзначив, що генератори передадуть у:

  • Херсонську дитячу обласну клінічну лікарню,
  • Херсонську обласну інфекційну лікарню ім. Г. І. Горбачевського,
  • Обласну лікарню відновного лікування.

Читайте також: Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

Нагадаємо, Європа запустила кампанію «Генератори надії» для України.

Раніше ми повідомляли, що Франція відправила Україні 100 потужних генераторів.

Фото: t.me/khersonskaODA.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Нас називали божевільними». Як відкрити бізнес під час війни і не прогоріти? Історії підприємців, яким вдалося

Їх називали божевільними, відмовляли від цієї ідеї та радили зайнятися чимось іншим. Натомість вони ризикнули...

Суспільство4 дні тому

Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

«Пункт незламності» – місце, де можна зігрітися, випити чаю та підзарядити телефон у разі блекауту....

Суспільство1 тиждень тому

Ваші конкуренти вже роблять це. 10 важливих порад для бізнесу від топ-підприємця

Український бізнес зіштовхнувся з черговою кризою на тлі повномасштабної війни. Але наших підприємців не зламати:...

Суспільство2 тижні тому

Кризовий центр став бойовим. Як ветеранська ГО «Бандерівський Схрон» перейшла на військові рейки

«Бандерівський Схрон» – саме під такою назвою існував перший і єдиний в Україні кризовий центр...