Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 найдавніших козацьких храмів України, де й досі зберігся дух Запорізької Січі

Опубліковано

Християнство відігравало неабияку роль у житті українського козацтва. Господарське життя повсякчас співвідносилось з церковними святами — після Трійці косили сіно, а після Різдва Богородиці збирали виноград. Військовій справі козацтва церква надавала високий мотив служіння. На території України і досі існує незначна кількість козацьких храмів, що певним чином нагадують про цю сторінку української історії. Ми підготували  підбірку козацьких церков в Україні, що досі діють та нагадують про часи існування Запорізької Січі.

Козацька церква на Сихові у Львові

Найдавнішою церквою та православним “серцем” Львова є козацька церква на Сихові. Існує дві версії її походження: перша — церква була споруджена місцевими жителями у 1600 р. до Хмельниччини, а інша — що храм збудували за допомоги гетьмана Богдана Хмельницького у 1654 році. Невеликий тридільний храм слугував духовним осередком для козаків ще з XVII століття, а стінописи, що збереглися й досі вражають сюжетними розписами святого воїнства. Образ Христа Пантократора на бані церкви увійшов до різних каталогів та вважається пам’яткою світового значення.

Як доїхати? Храм знаходиться у м. Львові за адресою вул. Садибна 1а. Дістатися до церкви можна громадським транспортом, а саме автобусами №13, №14, №26, №38, №46.

Козацька церква Покрови Пресвятої Богородиці у Каневі

Покровський храм існував у Каневі ще в XVII-XVIII столітті та був духовним центром Канівського Свято-Покровського православного монастиря, що дав назву урочищу і Чернечій горі. Монастир зруйнували поляки в 1776 р, але греко-католики зберегли церкву і перемістили його до Успенського собору. Саме там замальовку монастиря виконав видатний французький художник Жан-Анрі Мюнц. Нарис Мюнца став графічною основою для майбутнього проєкту реконструкції будівлі. 

Козацька церква Покрови Пресвятої Богородиці у Каневі

До відродження церкви на її історичному місці експерти підійшли ґрунтовно, проект відновлення завершився понад сім років тому. Незвичайним фактом є те, що у храмі було поховано кілька відомих козацьких ватажків. У 1701 році цей монастир відродили завдяки гетьману Івану Мазепі. Інколи Канівську козацьку церкву також називають Тарасовою церквою. Зовнішній вигляд церкви і її внутрішнє наповнення повністю відповідають часу її створення, перед храмом розташований козацький меморіал. 

Як доїхати? Храм знаходиться у Каневі Черкаської області за адресою вул. Монастирок 2а. З центру Канева до храму можна дістатися автобусом №2.

Козацька церква Іоанна Богослова у Переяславі-Хмельницькому

Храм, перевезений з села Острійки, наразі знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту. Найстаріша дерев’яна церква Переяслава-Хмельницького побудована в 1606 році з тесаних дубових пластин. Навколо неї розташували невеликий цвинтар: у дворі встановлені 67 кам’яних і дерев’яних хрестів з козацьких могил, які нині на дні Канівського водосховища. Головною прикрасою тут є дзвіниця та церковний дзвін, вага якого досягає 25 тонн. Козацька церква Іоанна Богослова є зразком народного дерев’яного зодчества. 

Як доїхати? До Переяслав-Хмельницького можна дістатися від автовокзалу «Дарниця», звідки щогодини відправляються автобуси. Також добиратися можна зі станції метро «Чернігівська», звідки маршрутки є кожні 15 хвилин.

Також можна дістатися власним транспортом, виїхати з Києва по Наддніпрянському шосе, потім наліво на Південний міст / Е40. Далі — по трасі Е40 в Бориспіль. Звідти їхати по трасі Н08 в Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Варто зазначити, що музей не працює в понеділок та вівторок.

Катерининська козацька церква у Чернігові

Катерининська козацька церква, або ж “Катеринка”, як її ласкаво називають жителі Чернігова, споруджена на честь героїчного штурму козаками чернігівського полку фортеці Азов під час другого турецького походу російського царя Петра I в 1696 році. Командував ними полковник Яків Лизогуб, що дав обітницю після повернення додому побудувати церкву. Обіцянку змогли здійснити лише його онуки, оскільки тільки їм вдалося знайти необхідні кошти. Храм освятили у 1715 році в ім’я Святої Катерини.

Катерининська козацька церква у Чернігові

Катерининська церква — досконалий приклад «козацького» бароко. Прикрашають будівлю звичайні вікна у вигляді хрестів, що свідчить про роботу майстрів-самоуків. Фасад Катерининської церкви свого часу послугував декорацією вступної сцени кінофільму «Вій». Інтер’єр церкви надзвичайно мінімалістичний: ніяких розписів, яскраво-білі стіни, поодинокі ікони. Хоч у  храмі і немає відомих реліквій, проте вирує абсолютно унікальна та непідробна атмосфера. 

Як доїхати? Дібратися до храму можна автобусом №33 від центру Чернігова (вул. Мартина Небаби). Зупинка — “Підвальна”.

Ставропігійна козацька церква Покрова Пресвятої Богородиці у Києві

Ставропігійна козацька церква Покрова Пресвятої Богородиці, або ж Мамаєва Слобода, вибивається із загального ряду серед подібних церков. Вона не є давньою пам’яткою, проте займає важливе місце серед козацьких храмів України. Будівля знаходиться в Києві і функціонує вже майже 20 років. В Україні — це дебютна козацька церква, побудована у новому тисячолітті. 

Мамаєва Слобода нагадує стиль храмів козацької архітектури XVII століття на Середній Наддніпрянщині. Церква є дерев’яною тризрубною і триверхою версією козацької храму. Поруч з церквою знаходиться дзвіниця, а інтер’єр храму має барокові тенденції. І хоча церква відносно нова, вона викликала схильність та симпатію у багатьох прихожан. Побутує думка: якщо хочете виховати справжнього мужнього козака — необхідно хрестити малого саме в Мамаєвій Слободі.

Як доїхати? Церква знаходиться у Києві на вулиці Михайла Донця, 2. Дістатися можна тролейбусом №27 від станцій метро “Почайна” та “Шулявська” або ж автобусом №427 від станцій метро “Палац Спорту” та “Шулявська”.

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі