Суспільство
«Втрачені церкви Закарпаття»: ужгородців запрошують на відкриті лекції від експертів
У межах реалізації проєкту «Втрачені церкви Закарпаття» запрошують всіх охочих на серію відкритих лекцій, що відбудуться в Ужгороді від експертів і дослідників.
Про це ШоТам повідомили виконавці проєкту.
Лекції від Михайла Сирохмана
У п’ятницю, 10 вересня, о 13:00 в приміщенні Ужгородської греко-католицької богословської академії (вулиця Патруса Карпатського, 2А) відбудеться одразу три лекції дослідника дерев’яних церков та сакральної архітектури Михайла Сирохмана.
Теми:
- «Дерев’яні церкви та дзвіниці Закарпаття: історія, пам’яткознавчий аспект»
- «Втрачені церкви Закарпаття»
- «Дерев’яні церкви Закарпаття, збережені шляхом перенесення»
Тривалість заходу: 2-2,5 год.
Михайло Сирохман – мистецтвознавець, художник-графік та викладач Закарпатської академії мистецтв. Дослідженню дерев’яних церков присвятив понад 40 років польових та архівних розвідок. З кінця 1970-х він фіксував дерев’яні церкви, каплиці та дзвіниці на фотографіях і слайдах, розпитував про існуючі та втрачені храми старожилів, нащадків майстрів-будівничих, вів пошуки в архівах, листувався із краєзнавцями.
Читайте також: З принтами від сонячних діток та фасадами київських будинків: вісім українських виробників особливих хустинок
Від 2000 року і дотепер Михайло Сирохман працює в архівах та з фондами музеїв Чехії, Словаччини, Угорщини, приділяючи особливу увагу втраченим церквам. Виявлені ним факти та унікальні зображення – світлини, малюнки, плани – дали змогу суттєво доповнити матеріали польових досліджень 1980–1990-х років.
На основі цієї роботи ним уже опубліковано монументальну монографію «Церкви України. Закарпаття» (2000), книжки «55 дерев’яних храмів Закарпаття» (2008), «Дерев’яні церкви та дзвіниці Закарпаття» (2016), «Будівничі закарпатських церков» (2019).
Лекції від Михайла Приймича
У суботу, 11 вересня, о 13:00 у приміщенні резиденції Єпископа Мукачівського (вулиця Капітульна, 9) відбудуться дві лекції доктора мистецтвознавства Михайла Приймича.
Теми:
- «Церковний живопис Закарпаття»
- «Іконостаси Закарпаття»
Тривалість заходу: 1-1,5 год.
Михайло Приймич – доктор мистецтвознавства, завідувач кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв. Автор книги “Іконостаси Закарпаття” (2015), книги-альбому “Церковний живопис Закарпаття” (2017), монографії «Церковне професійне малярство Закарпаття другої половини ХVІІІ – першої половини ХХ ст.: народна традиція, візантійська канонічність та впливи західноєвропейського мистецтва» та ряду інших значущих для розвитку теми робіт.
Як потрапити на лекції?
Вхід вільний.
Умовою відвідування лекцій є попередня реєстрація за посиланням для отримання підтвердження наявності місць відповідно до правил адаптивного карантину.
Про проєкт
«Втрачені церкви Закарпаття» – дослідження у вигляді бази даних (онлайн та офлайн), що містить інформацію про культурну спадщину Закарпаття – 156 об’єктів втраченої сакральної архітектури:
- дерев’яні церкви,
- дзвіниці,
- муровані церкви поліетнічних груп населення краю.
Проєкт «Втрачені церкви Закарпаття» реалізується Закарпатською академією мистецтв за підтримки Українського культурного фонду, у партнерстві з ГО «Культурна платформа Закарпаття» та Мукачівською греко-католицькою єпархією. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.
Нагадаємо, розробили 3D-тури дерев’яними церквами на Закарпатті.
Як ми повідомляли раніше, німецькі села Закарпаття показали з квадрокоптера.
Головне фото: zaktour.gov.ua.
Суспільство
Реабілітація за світовими стандартами
- тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
- апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
- системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Команда та інклюзивність
Коментарі
Суспільство
Як відбувалася рятувальна операція
Чому це важливо
Коментарі
Суспільство
Які об’єкти демонтують повністю
- пам’ятник Олександру Бойченку (гімназія № 59);
- пам’ятник Миколі Островському (гімназія № 191);
- постаменти від пам’ятника леніну на бульварі Шевченка та вулиці Гніздовського;
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» (проспект Академіка Глушкова);
- зірка на даху будинку на Хрещатику, 25.
Корекція споруд
- цитату Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам замінять на присвяту українцям, загиблим в Афганістані;
- російські написи на пам’ятниках Борису Патону та Іллі Рєпіну перекладуть українською;
- монограму Олександра III на воротах Свято-Михайлівської лікарні демонтують.
Коментарі