У Національному заповіднику «Софія Київська» проведуть виставковий проєкт, де представлять роботи художниць наївного мистецтва — Марії Примаченко та Марії Галушко.
Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
Що продемонструють на виставці
«Майже 100 унікальних творів двох Марій будуть поєднані в одному просторі сучасним дизайном та сценографією Олега Волосовського й «Loft buro» — творчої команди професійних архітекторів, дизайнерів та художників, що спеціалізуються на створенні гармонійних і комфортних мистецьких просторів», — написали в міністерстві.
У межах проєкту представлятимуть роботи з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України. Раніше їх не демонстрували на широкий загал.
Також виставку доповнюватимуть роботи з арт-проєкту «Наїв ковчег». Їх створив майстер скульптурних інсталяцій Олексій Шевчук. Митець створив солом’яні фігурки за мотивами фантастичних звірів із живописних робіт Марії Примаченко.
Виставку відкриють у залах «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська» (Київ, вулиця Володимирівська, 24а) 21 листопада о 16:00. Вона триватиме до 12 січня 2025 року.
Організатором виставки став Національний музей народної архітектури та побуту України Національний заповідник «Софія Київська». Партнери проєкту: Національний науково-дослідний реставраційний центр України, Neokon factory of innovations, Вітекс Україна, Gudani group.
Нагадаємо, що дві пошкоджені київські мозаїки з Відрадного відновлюють на Спаській (ФОТО).
Фото обкладинки: Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури
На вулиці, де проживав Кость Левицький, і яка названа на його честь, встановили довідку про його постать. Відкриття провели 18 листопада — до його 165-річчя.
Пам’ятну дошку встановили за адресою Кості Левицького, 34, саме в цьому будинку він колись проживав. Відкриття пам’ятки відвідали представники духовенства та влади, військові, науковці та львів’яни.
«Такі інформаційні таблиці формують образ міста та маркують громадський простір. Але не лише це. Вони також є дуже важливим елементом збереження історичної пам’яті. Сьогоднішня таблиця присвячена непересічній особі, представнику нової української сільської генерації. …Вважалося, що українці — бідні та неосвічені, але Кость Левицький змінює це уявлення та своїм досвідом демонструє успішність українця», — сказав декан історичного факультету ЛНУ імені Івана Франка Руслан Сіромський.
Також увечері 18 листопада в приміщенні Личаківської районної адміністрації пройшла відкрита лекція про постать Костя Левицького, зокрема говоритимуть його внесок у становлення української державності.
Нагадаємо, що художників запросили до створення різдвяних листівок для підтримки ЗСУ «Подаруй листівку Львову».
Фільм українського режисера Дениса Тарасова «БожеВільні» тріумфував на україно-болгарському кінофестивалі ОКО — International Ethnographic Film Festival, отримавши головну нагороду в повнометражному конкурсі — OKO GLOBAL.
Про це повідомили організатори у фейсбуці 16 листопада.
Про фестиваль
Перемога принесла режисерові винагороду в розмірі 1000 євро, фестивальний трофей і диплом. Особливу увагу журі привернули візуальний стиль стрічки та здатність занурити глядачів у епоху тоталітаризму, що було відзначено оператором-постановником Євгенієм Кірєєвим і художником-постановником Іваном Тищенком.
Спецприз за найкращу етнографічну репрезентацію отримала польська стрічка «Моя Озерна» режисерки Каріни Бедковської. Серед інших відзначених фільмів — «KIX» угорського режисера Давида Микулана (найкращий повнометражний нонфікшн) і «Сім благословень» ізраїльської режисерки Аєлет Менахемі (найкращий повнометражний ігровий фільм).
«БожеВільні» переносить глядача у 1970-ті роки. Головний герой, Андрій Довженко, дізнається жахливу правду про радянську систему репресій — замість в’язниць «антирадянських» громадян відправляли до спеціальних психіатричних лікарень, приписуючи їм вигаданий діагноз «млявоплинна шизофренія».
Стрічку презентували в межах Каннського кіноринку, де вона також брала участь у Варшавському кінофестивалі та отримала приз глядацьких симпатій. Художника-постановника Івана Тищенка відзначили нагородою за художнє рішення на Alexandre Trauner Art/Film Festival.
Нагадаємо, що дві пошкоджені київські мозаїки з Відрадного відновлюють на Спаській (ФОТО).
Культурно-дослідницька інституція INDEX разом із Українським ПЕН започаткували стипендіальну програму імені Вікторії Амеліної для українських і закордонних письменників та письменниць.
Програма має на меті вшанування пам’яті Вікторії Амеліної — письменниці, громадської діячки й документаторки воєнних злочинів. Вона проходитиме у Львові, місті, де жила та працювала Амеліна. У 2025 році INDEX запросить до Львова двох авторів, які працюють у напрямі креативного письма, на тримісячний термін. Українського стипендіата прийматимуть у квітні-червні, а міжнародного — у липні-вересні.
«Програма відображає важливість міжнародної взаємодії, яку цінувала Вікторія Амеліна, тому наприкінці вересня 2025 року у Львові пройде спільний захід для стипендіатів», — зазначають в Українському ПЕН.
Участь у програмі можуть взяти письменники й письменниці, які мають хоча б одну опубліковану книгу та цікавляться темами прав людини, причин і наслідків війни росії проти України.
Вікторія Амеліна була авторкою книг «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», «Дім для Дома», «Хтось, або Водяне Серце» та «Е-е-есторії екскаватора Еки». Вона загинула у липні 2023 року від поранень, отриманих під час російського ракетного удару по Краматорську, де перебувала разом із делегацією колумбійських журналістів і письменників.
Нагадаємо, що книжку Вікторії Амеліної випустять в американському видавництві.
Коментарі