

Культура
Київ подав заявку на приєднання до Мережі креативних міст ЮНЕСКО
Київ офіційно надіслав заявку на отримання статусу Міста музики ЮНЕСКО. Якщо заявку схвалять, столиця України приєднається до Мережі креативних міст ЮНЕСКО, яка діє з 2004 року.
Про це повідомила голова комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій КМДА Вікторія Муха.
Підготовка заявки
Заявку готували понад рік. Ініціативу щодо приєднання до мережі ЮНЕСКО запропонувала в 2024 році постійна комісія Київської міської ради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій.
«Шлях до подачі заявки був непростим, але водночас натхненним — сповненим ідей, дискусій, вивчення досвіду українських та іноземних міст, командної роботи та віри в те, що Київ гідний такого визнання. Київ — перше українське місто, яке подало заявку під час повномасштабної війни та взяло на себе зобов’язання у складних умовах. Дякую всім, хто долучився до цього процесу, хто допомагав, підтримував і вболівав разом із нами», — написала Вікторія Муха.
Читайте також: Повертає містам українську айдентику. Це Богдан Гдаль, що розробив написи для київського метро
Перспективи нового статусу
Вікторія Муха відзначає, що це важливий крок для столиці, тому що статус Міста музики відкриває нові можливості для розвитку культури, міжнародної співпраці, а також для популяризації української музики у світі.
Вона додала, що Київ має унікальну музичну спадщину, яка об’єднує традиції, тренди та безліч талантів. Завдяки цьому статусу місто зможе втілювати нові проєкти, зокрема для молодих талантів.
«Київ прагне стати частиною Мережі креативних міст ЮНЕСКО, що сприятиме розвитку культурного ландшафту міста, відкриє нові перспективи для співпраці, творчих ініціатив та культурного обміну. Чекаємо на рішення ЮНЕСКО та віримо в Перемогу!» — зазначила Вікторія Муха.
Читайте також: У Києві запустили єдиний «Портал послуг» з усіма міськими сервісами
Довідка про Мережу креативних міст
Мережу креативних міст ЮНЕСКО заснували у 2004 році. Головною метою мережі є долучення мистецтва і творчості в основу міських планів розвитку на місцевому та міжнародному рівнях До об’єднання входять близько 300 міст, воно охоплює сім галузей:
- ремесла і народні мистецтва;
- медіамистецтво;
- кіно;
- дизайн;
- гастрономія;
- література;
- музика.
До Мережі креативних міст ЮНЕСКО у галузі літератури входить Львів (2015) і Одеса (2019). У листопаді 2021 року до Мережі креативних міст у галузі музики додали Харків.
Нагадаємо, що Львів пройшов у фінал конкурсу «Європейська столиця культури 2030».
Фото обкладинки: Unsplash
Культура

Українська бандуристка Марина Круть у січні 2025 року долучилася до серії живих виступів на американській радіостанції KEXP.
Повний виступ музикантки виклали 11 березня на ютуб-каналі KEXP.
Про виступ Krutь
Марина Круть представила українську музику у межах Global Rhythms. Цей проєкт відкриває слухачам пісні з різних куточків світу. Бандуристка наживо виконала чотири пісні:
- «Гори»;
- «Пісне моя»;
- «Ок»;
- «Легкозаймисті».
Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)
Під відео користувачі залишали свої коментарі на підтримку музикантки й ділилися своїми емоціями від прослуховування:
«Боже, це так круто!!! В очах сльози, що я це бачу на такому потужному каналі: тендітна Круть, бандура та рідна українська. Вдячність і гордість!!!».
Також на ютуб-каналі KEXP можна переглянути добірку з усіма виступами українців, зокрема гуртів DakhaBrakha, Dakh Daughters та Gogol Bordello.
Читайте також: Завдяки їм ЮНЕСКО визнало кобзарство спадщиною людства
Про співачку
Марина Круть — українська співачка, поетка та бандуристка. Вона ставала фіналісткою нацвідборів на «Євробачення» у 2020 та 2022 роках. Також у 2020 році вона брала участь у проєкті «Х-Фактор». Співачка випустила кілька музичних альбомів, серед яких Arche, Albino та «Літепло».
Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: ютуб-канал KEXP
Культура

Американська акторка, режисерка та співачка українського походження Віра Ферміґа виконала на своєму концерті в Нью-Йорку пісню Володимира Івасюка «Червона рута».
Про це у спільному дописі з гуртом Віри Ферміги The Yagas повідомив фронтмен Gogol Bordello Євген Гудзь.
Віра Ферміга є донькою українських емігрантів. Її батько Михайло Фарміґа був комп’ютерним аналітиком, а мати Любомира Фарміґа працювала вчителькою.
«Для всіх нас, хто з дитинства пов’язаний з українською культурою, ця класична українська пісня 70-х завжди дарує заряд піднесеного настрою. Її нова, посилена версія є прямим відображенням нашого часу. Нехай вона знову надихає!» — написав Євген Гудзь.
Читайте також: Балканський письменник передав на ЗСУ гонорар за український переклад його книги
Під час Революції Гідності у 2013 році Віра підтримала українців та висловила солідарність із учасниками протестів.
«Мої дорогі співвітчизники, хочу, щоб ви знали: я поруч з вами. Я підтримую боротьбу українців за свободу самовизначення гідності. Ті з нас, хто є від вільного світу, не повинні стояти мовчки осторонь», — говорила Віра Фарміга.
Після початку повномасштабної російсько-української війни у 2022 році акторка продовжувала висловлювати підтримку Україні, зокрема на своїх сторінках в соцмережах. Вона публікувала читання віршів Василя Симоненка в оригіналі, публікувала рядки з українського гімну тощо.
Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що в Нью-Йорку відомі американські актори прочитали історії українців про війну (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка The Yagas
Культура

Вокалістка нідерландського гурту Within Temptation гурту Шарон ден Адель закликала своїх слухачів донатити двом перевіреним українським фондам.
Про це повідомила Шарон ден Адель.
Як гурт підтримує Україну
Нідерландський гурт після початку повномасштабного вторгнення активно підтримує Україну та привертає увагу своїх слухачів до російсько-української війни. Учасники гурту долучаються до благодійних зборів та подій, які проходять задля допомоги України.
Також Within Temptation став першим іноземним гуртом, який виступив в Україні після 24 лютого 2022 року. Музиканти у 2024 році взяли участь у фестивалі Atlas United як хедлайнери.
Читайте також: Лавреати Нобелівської премії відвідали Київ та Харків задля підтримки українців
Разом із тим вони створювали спільні пісні з українськими музикантами, зокрема із саундпродюсером Алексом Ярмаком під назвою A Fool’s Parade та з гуртом Blind8 під назвою Labyrinth.
Шарон ден Адель закликала донатити на тлі новин про припинення американської військової допомоги фондам Ukraine Aid Operations та UNITED24.
Do you feel powerless about the current situation?We felt powerless. We felt sad. We felt frustrated about America backing out on their support for Ukraine. But there are things we CAN do. And that’s donating to these two organizations. They will get the money to where it is needed most: United24: https://u24.gov.ua/ Ukraine Aid Ops : https://donorbox.org/safeskies2025 Thank you 🙏
Опубліковано Within Temptation Понеділок, 10 березня 2025 р.
Нагадаємо, що балканський письменник передав на ЗСУ гонорар за український переклад його книги.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка гурту