Економіка і бізнес
Українці роблять унікальні продукти із в’єтнамського органічного горіха
Українські підприємці створюють під брендом Fineorganic повноцінні рослинні альтернативи м’ясу та молочним продуктам з органічних інгредієнтів.
Про це пише Newfood.media.
Сімейне виробництво заснувало подружжя веганів – Василь Трачук та Юлія Ворковенко. Василь, будучи технологом, розробив авторську рецептуру продуктів. Юлія за освітою – філологиня.
У асортименті бренду – рослинні сир, сметана, масло, веганські риба та м’ясо. Також Fineorganic створив сметану з кешʼю, аналогів якій немає в Україні.
Читайте також: Харчування військових: чому потрібні веганські сухпайки, і як це може змінити ситуацію на фронті
Половину інгредієнтів виробники рослинної їжі вирощують самі, решту закуповують маленькими партіями у невеликих виробників, приділяючи надзвичайну увагу якості.
Читайте також: Війна та їжа: як логістика перемагала зброю. Розповідає історик Володимир Полторак
Щоб зварити рослинний сир, органічний кеш’ю компанія закупає у В’єтнамі. Горіхи заливають водою та активують протягом 24 годин, ретельно промивають, подрібнюють та додають культурну закваску з пробіотиками. Після 18 годин додають решту інгредієнтів і ферментують ще деякий час, залежно від виду сиру.
Також Fineorganic створює повноцінну альтернативу курячим котлетам. Рослинна курятина створена на 78% з інгредієнтів вирощених на власній фермі. У складі – унікальна комбінація спецій, великий вміст легкозасвоюваного білка та клітковини, на 50% менше насичених жирів і на 30% менше жиру, ніж у звичайному курячому мʼясі.
Рослинний фарш загортають у капусту та виноградне листя – на долму і голубці.
«У найближчому майбутньому оновимо вегашпроти, та плануємо випустити 3 нових сири. Багато інвестуємо в технології, обладнання, яке дасть змогу створити ще багато цікавого та корисного, і ще потужніше розвивати веганство в Україні», – додали засновники Fineorganic.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що в Україні розробили рослинні кальмари.
Також ми розповідали, як волонтери надсилають безкоштовні посилки для воїнів-веганів.
Фото: fineorganic.com.ua.
Економіка і бізнес
У Лос-Анджелесі почав роботу новий формат закладу — магазин заморожених страв Multicook із фастфудом MultiBar. Ідею реалізував Володимир Матвійчук, співвласник популярної мережі «Галя Балувана».
Про це пише Forbes Україна.
Що пропонують
Меню MultiBar включає український борщ, супи, салати та напої. У Multicook продають заморожені страви, які можна розігріти вдома. Цей формат поєднує швидкість обслуговування з традиційною українською кухнею.
«Виручка закладу на 50% залежить від продажів із Multicook, ще 50% — від фастфуду MultiBar, — розповідає Володимир Матвійчук. — Українці частіше обирають заморожені страви, а американці — фастфуд».
Читати також: Ветеран зі Львівщини започаткував власне виробництво бойових дронів
Масштаби й амбіції
Заклад площею 120 кв. м демонструє високий інтерес з обох сторін — як серед місцевих жителів, так і діаспори. Володимир Матвійчук планує масштабувати бізнес і до кінця 2025 року відкрити 150 таких закладів за кордоном. Усі майбутні Multicook працюватимуть у парі з MultiBar.
Фото: надане Володимиром Матвійчуком.
Коментарі
Економіка і бізнес
Литва цього тижня надішле Україні 4500 дронів загальною вартістю 5 мільйонів євро.
Про це повідомила міністерка оборони Литви Довіле Шакалієне у своєму X (твіттер).
Деталі допомоги
«Рада повідомити, що цього тижня Литва відправляє Україні 4500 дронів вартістю 5 мільйонів євро», — написала міністерка.
Читати також: Норвегія передасть Україні 2 мільярди євро — найбільшу в історії країни військову допомогу
Шакалієне також розповіла про зміни у процедурі передачі допомоги. За її словами, уряд Литви затвердив прискорений механізм передачі державних активів.
Нагадаємо, що Міжнародний валютний фонд передав Україні 1,1 мільярда доларів.
Фото: Freepik.
Коментарі
Економіка і бізнес
Забезпечення резервного живлення для всіх світлофорів столиці стало пріоритетним завданням. Це критично важливо для безпеки дорожнього руху в Києві.
Про це повідомляє КМДА.
У столиці працюють 737 світлофорних об’єктів. У 2024 році встановлено 267 шаф безперебійного живлення, що забезпечили резервне живлення для 327 світлофорів. На складі залишаються ще 142 шафи, готові до встановлення.
Проте для повного покриття потрібно ще 268 таких пристроїв.
Нагадаємо, що в Україні побудують ТЕЦ на паливі з відходів.
Фото: Freepik.
Коментарі